پاسخ سوالات متداول کنکوری ها

دکتر رونقی

سوالات متداول کنکوری ها شامل موارد مختلفی نظیر مراحل تحصیل پزشکی ، نحوه برنامه ریزی کنکور ، اهمیت مراجعه به مشاوره کنکور تجربی و … است. با توجه به اینکه در بسیاری از جلسات مشاوره رایگان کنکور به صورت مکرر به این سوالات پرداخته می‌شود، در این مقاله به پرتکرارترین سوالات کنکوری ها می‌پردازیم.

سوالات رایج در مورد نحوه برنامه ریزی کنکور

آیا با توجه به زمان باقی مانده تا آزمون کنکور سراسری، می توان از صفر شروع کرد وبه نتیجه خوبی رسید؟

پاسخ: بله حتماً؛ ولی اگر بخواهید مانند چند ماه گذشته عمل کنید و کارها وروش‌های قبل را انجام دهید به نتیجه ای نمی‌رسید. پس باید تغییری در شیوه مطالعه و برنامه‌ریزی خود ایجاد کنید؛ و مصمم تر از قبل مطالعه کنید.همچنین زمان کنکور سراسری ۹۹ بر اساس اعلامیه سنجش، به ۳۰ و ۳۱ مرداد تغییر پیدا کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه زمان برگزاری کنکور سراسری ۹۹ مراجعه کنید.

با چه روشی می‌توانم در زمان باقی تا آزمون سراسری،نتیجه خوبی بگیرم؟

اول باید سعی کنید مطالب ومباحث کنکور را به صورت موضوعی بخوانید و تست بزنید و سعی کنید دروسی را که در آنها خیلی ضعف دارید تا حد معقولی بهبود ببخشید و حتماً در مطالعه دروس در زمان باقی مانده باید از تکنیک‌های تند خوانی و مطالعه سریع ولی با دقت و همچنین خلاصه برداری بهره بگیرید.

اصول یک برنامه‌ریزی خوب درسی در دوران کنکور چیست؟

 • انتظار به جا از خود وتوانایی‌های خود
 • افزایش تدریجی ساعات مطالعه
 • در نظر گرفتن زمان و میزان مطالعه متناسب
 • با اهمیت هر درس در کنکور
 • پایبند بودن به برنامه درسی
 • در نظر گرفتن بازه ای زمانی برای مرور دروس مثلاً هر سه ماه یکبار و جلوگیری از فراموشی
 • در نظر گرفتن زمان استراحت در بین ساعات مطالعه

برنامه‌ریزی درسی یک داوطلب کنکور در دوران عید چگونه باید باشد؟

تعطیلات عید برای یک داوطلب کنکور نقطه عطف بسیار مهمی محسوب می‌شود و فرصت بسیار خوبی برای رفع اشکال و جبران عقب ماندگی‌های درسی می‌باشد. پس باید سعی کنید در این بازه با داشتن یک برنامه‌ریزی خوب و با ساعات مطالعه مناسب به رفع اشکال و جبران عقب ماندگی‌های درسی خود بپردازید.

برنامه‌ریزی کنکور در عید چگونه باید باشد؟

یک برگه A4 برای هر درس بردارید و سرفصل‌های مهم و سؤال خیز رو یادداشت کنید، تا بدانید چه چیزهای رو باید بخوانید، سپس روزهایی که قرار است که گردش و تفریح بروید را با خانواده هماهنگ کرده و طبق آماری که به دست می‌آورید برنامه مشخصی داشته باشید.

سوالات رایج در مورد کنترل استرس کنکور

چگونه با حس ناامیدی و خستگی که در ماه‌های پایانی کنکور به سراغ اکثر داوطلبان می‌آید مقابله کنیم؟

اول اینکه سعی کنید آرام باشید وبا توکل به خدا تلاش خود را افزایش دهید. در ضمن سعی کنید بازه‌های زمانی را هم به تفریح و استراحت اختصاص دهید وهدف خود را مرتباً در ذهن خود مجسم کنید، چون با انجام این کار انگیزه شما برای درس خواندن بیشتر می‌شود.

برای دور کردن استرس در طول دوران کنکور چه کار باید انجام دهیم؟

سعی کنید در ابتدا انتظارتان را از خودتان با واقیعات و سطح شما متناسب باشد. چون هنگامی که انتظارات با واقیعات متناسب نباشد فرد دچار استرس می‌شود. توکل به خدا واستفاده از تکنیک‌های تن آرامی و ریلکسیشن در کاهش استرس موثرند.

سوالات رایج در مورد روش تست زنی کنکور

در حل تست‌های قرابت معنایی درس ادبیات مشکل دارم چه راهکاری پیشنهاد می‌کنید؟

اولین کار در هنگام زدن تست‌های قرابت معنایی این است که نباید در هنگام مطالعه بیت‌ها مکث کنید؛ بلکه باید سریع و با دقت بیت‌های موجود در گزینه‌ها را خوانده ولی بیت‌های روی سؤال را با دقت بیشتری بخوانید. در ضمن شیوه درست خواندن ابیات شعر را یاد بگیرید. با انجام این کار به راحتی می‌توانید چند گزینه را حذف کرده و به پاسخ صحیح برسید.

در حل تست‌های املای فارسی در درس ادبیات مشکل دارم. چه کار باید انجام دهم و مشکلم را برطرف کنم؟

برای اینکه بتوانید به تست‌های املا پاسخ صحیح دهید باید اولا واژگان انتهای کتاب هرسه کتاب ادبیات را به خوبی یاد بگیرید و در ضمن درس‌های واژگان کتاب زبان فارسی۳ را به خوبی یاد بگیرید و به مباحث گروه کلمات، املای همزه، مطابق‌های املایی توجه ویژه ای داشته باشید و همچنین سوالات کنکور سال‌های گذشته را هم حل کنید.

تست شناور چیست؟

به تعداد بالایی تست از هر مبحث که در یک بازه زمانی طولانی حل گردد یعنی اگر ۷۰ تست مد نظر باشه روزی ۱۰ تست حل گردد

تست‌های شناور برای دروس عمومی مناسب تر هستند یا اختصاصی؟

برای دروس عمومی بهتر است چون خیلی از مباحث دروس اختصاصی قابلیت استفاده از روش شناور را ندارد

کندی سرعت متعادل ناشی از چیست و چگونه آن را باید بر طرف کرد؟

ناشی از عدم تمرکز و عدم زمانبندی به ساعت مطالعه است. برای مثال هر ده صفحه هفتاد دقیقه اینطور فکر انسان از هوش هیجانی استفاده می‌کند و قابلیت دریافت اطلاعات بیشتر می‌شود.

تمرکز چگونه افزایش می‌یابد؟

از دیدن مطالب غیر بی ربط تلویزیون، گوش دادن موسیقی قبل از مطالعه یا بازی‌های رایانه ای خود داری کنید و سعی کنید محیط اتاقتان بدون پوسترهای غیر مرتبط باشد.

چرا مطالعه در روز به صورت پیوسته برای افزایش ساعت مطالعه بهتر است؟

چون عوامل عدم تمرکز در بازه زمانی پیوسته وجود ندارد و هنگام مطالعه وقفه ای وجود ندارد و فکر انسان دچار پراکندگی نمی‌شود.

بهترین راه برای حل تست‌های ترجمه عربی چیست؟

بجای فراگیری لغات از روش‌های حذف گزینه با توجه به قواعد ساختاری زبان عربی بهترین روش و مطمئن‌ترین راه برای حل تست‌های ترجمه است.

مفاهیم آیات درس دینی را چگونه پاسخ دهیم؟

سعی کنید بجای حفظ آیات و پیام‌ها از طریق استفاده از لغات کلیدی به پاسخگویی اینگونه تست‌ها بپردازید.

رایج ترین سوالات مشاوره تحصیلی و اصول مطالعه برای کنکور

دانش آموزانی که درس‌ها را به صورت پراکنده مطالعه کرده‌اند در دوران جمع‌بندی چه کاری باید انجام دهند؟

این دانش اموزان باید ۳ کار را در وقت باقی انجام دهند :اول اینکه دروس پیش دانشگاهی خود را به‌طور کامل و دقیق مطالعه کنند. با توجه به اهمیت دروس پیش و سوالات زیاد ان در کنکور دوم اینکه درس‌های پایه خوانده نشده را سریعاً مطالعه و تست بزنند و به حد قابل قبولی برسانند؛ و سوم باید به مرور و رفع اشکال پایه و پیش از قبل خوانده شده بپردازند و انها را بازیابی کنند.

آیا خواندن کتاب درسی برای کنکور کافی است؟

برای قبولی در کنکور، تسلط کامل بر کتب درسی مدرسه الزامی است. اما این مسئله به این معنا نیست که هیچ نیازی به کتاب های دیگر برای تکمیل آنچه که یاد گرفته اید، نیاز نیست. بنابراین سعی کنید حتما در خصوص اینکه چه کتاب کمک آموزشی بهتر است، از مشاوره کنکور خود سوال کنید.

در مطالعه دروس حفظی مشکل دارم. چه کار کنم؟

باید بدانید که برای موفق شدن باید تمام دروس هم راستا باهم و بصورت متعادل خوانده شوند. انسان به هرچیزی علاقه‌مند باشد در خاطرش هم ثبت می‌شود. این امر را قبول کنید که باید برای تمامی دروس در خود ایجاد علاقه کنید تا فراموش نکنید. همچنین می‌توانید از کد گذاری برای هرمطلب در ذهن خود استفاده کنید تا هیچ چیز فراموشتان نشود. انجام‌گیری این کار و رمز گذاری برای هر درس باید توسط خودتان انجام گیرد، چون این کار اختصاصاً برای ذهن شما نوشته می‌شود.

برای رشد ساعات مطالعه چه پیشنهادی دارید؟

برای افزایش ساعت مطالعه باید این افزایش را به صورت تدریجی انجام دهید. ذهن با هر چیزی که به صورت تدریجی انجام گیرد خو پیدا می‌کند. می‌توانید هرروز نیم ساعت الی ۴۵ دقیقه به میزان ساعات مطالعه خود اضافه کنید تا بتوانید نهایتاً مقدار ساعت مطالعه متعادل و ایده الی برای خود ایجاد کنید.

راهکاری برای درس شیمی ارائه کنید.

برای قسمتهای حفظی شیمی می‌توانید از فلش کارتها استفاده کنید و مرور مکرر داشته باشید؛ ولی برای قسمت حلیات شیمی می‌توانید تستهای استاندارد حل کنید و نکاتی که از ان تستها یاد می‌گیرید را در دفتر نکته برداری خود یادداشت کنید تا بتوانید در مواقع ضروری از ان نکات استفاده کنید.

در زمان استراحت تا مطالعه درس بعدی چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

درطول استراحت ۱۵ دقیقه ای تا زمان شروع مطالعه درس بعدی بهتر است از تنقلات و مواد غذایی شیرین و گلوکز دار نظیر خرما و آب میوه استفاده شود یا می‌توان به یک گل طبیعی زیبا نگاه کرد تا انرژی از دست رفته به بدن بازگردد.

چرا زمانی که درسی را خوب خوانده‌ایم باز در همان درس تراز کمتری به دست می آوریم؟

اکثر موسسات اموزسی برگزار کننده ازمونهای آزمایشی، نظیر کنکور سراسری به ازای هر سه سؤال غلط یک سؤال صحیح را حذف می‌کنند. زمانی که درسی را خوب مطالعه می‌کنید انتظارتان از خودتان بالا می‌رود و این انتظار را از خودتان دارید که بتوانید به تمامی سوالات پاسخ بدهید. به همین دلیل سعی می‌کنید حتی سوال‌هایی که در آنها حدودا۵۰ درصد از درستی آنها اطمینان دارید نیز پاسخ دهید. چه بسا به همان سؤال شک دار و پنجاه درصدی پاسخ اشتباه داده‌اید که در اینصورت باعث افت تراز شما در آزمون خواهد شد.

وقتی که مریض هستیم چگونه درس بخوانیم؟

از مطالعه در رختخواب دوری کنید. بازه‌های زمانی مطالعه را کوتاه کنید زمان‌هایی کمتر از ۴۰–۵۰ دقیقه. دروسی که قرار است مطالعه کنید را اولویت بندی کنید. بعد از هر بازه مطالعه به مغزخود استراحت دهید. در این مواقع می‌توانید به انجام کارهایی مثل مرور دروس یا یادداشت‌هایی که از قبل نوشته‌اید بپردازید.

با توجه به مفهومی شدن سوالات کنکور در سال‌های اخیر چگونه باید یک درس را به صورت مفهومی مطالعه کنیم؟

برای اینکه مفهومی مطالعه کنید در ابتدا باید ضعف‌های پایه ای خود را در درس مورد نظر شناخته و به رفع آنها بپردازید و از مطالعه حفظی بپرهیزید. در هنگام مطالعه هر مبحث به دنبال یافتن علت‌ها باشید، که خود نکته اساسی در مطالعه مفهومی می‌باشد. در ضمن خلاصه برداری و توجه به نکات ریز کتاب‌های درسی را فراموش نکنید.

مرور کردن دروس در دوران جمع‌بندی چگونه باید صورت گیرد؟

در دوران جمع‌بندی ابتدا باید به مرور یاداشت‌ها، خلاصه برداری‌ها و نکات مهمی که در طول سال تحصیلی زیر آن‌ها خط کشیده‌اید، بپردازید و بعد از انجام این کار به حل تست‌های کنکورهای سال‌های اخیر پرداخته و به رفع اشکال بپردازید. تست‌های مهم را علامت دار کرده و دوباره آن را حل کنید. در ضمن باید در دوران جمع‌بندی یادگیری‌های ناقص خود را کامل کنید.

وسواس در مطالعه چگونه قابل برطرف شدن است؟

نمی‌شود با یک بار مطالعه فکر کنیم تسلط می‌یابیم ولی ما نمی‌توانیم به عقب برگردیم. بهترین راه برای پیشرفت تست زنی مداوم است تا تسلط یابیم و نمی‌شود با مرور فراوان در یک بازه زمانی خاص تسلط یابیم.

در خانه مطالعه بهتر می‌تواند پاسخگو نیازهای یک دانش آموز کنکوری باشد یا کتابخانه؟

ابتدا باید ویژگی‌های یک محیط مطالعه را بدانیم که این امر باید با توجه به ویژگی یک دانش آموز کنکوری باید بهینه‌سازی کرد. محلی آرام بدون جذابیت که باعث عدم تمرکز شود و دما مناسبی هم باید داشته باشد. حال با توجه به این ویژگی‌ها باید دانش آموز محیط مناسب را انتخاب کند و نمی‌شود مطلقاً گفت که کجا بهترین مکان مطالعه است.

در فصل امتحانات تستی درس بخوانیم یا تشریحی؟

در فصل امتحانات به دو صورت می‌توان درس خواند.

 1. دقیق و مفهومی خواندن: کنکور یعنی دانستن نکات کلیدی و مهم و شما در صورتی می‌توانید به این سطح از تسلط برسید که به کلیات مباحث مسلط شده باشید.
 2. از برنامه تست زنی فاصله نگیرید. از آنجا که طراحان به تست‌های مفهومی تمایل دارند، می‌توانید بعد از پایان مطالعه تشریحی و مفهومی برای هر درس چند تست نیز حل کنید؛ که این خود یک نوع مرور و یادآوری مطالب است و این روش باعث بستن مباحث تشریحی به سبک تست زنی هم می‌شود.

خلاصه نویسی انجام بدهیم یا نه؟

این سؤال کاملاً شخصی است بعضی از دانشجویان از ابتدا تحصیل با خلاصه نویسی توانسته‌اند ارتباط برقرار کنند. برخی تنها با کتاب‌های جمع‌بندی می‌توانند به جمع‌بندی بپردازند اما استفاده از کتاب جمعی یا خلاصه نویسی فردی کاملاً ضروری است. بهترین روش خلاصه نویسی، همان حاشیه نویسی در گوشه صفحات کتاب است.

بهترین زمان برای مطالعه هردرس در طول روز چه ساعتی است؟

پیشنهاد می‌شود دروسی که در آنها ضعف دارید در ساعات اولیه روز مطالعه کنید و دروس بعدی را به زمان‌های بعد از ان موکول کنید. چون در ساعات آغازین روز از انرژی بیشتری برخوردار هستید. دروس عمومی و اختصاصی باید بصورت یک در میان در طول شبانه روز مطالعه شوند.

ایا می‌توان ابتدا یک درس را مطالعه و جمع‌بندی کرد و سپس به سراغ درس دیگری رفت؟

خیر. تمامی دروس باید به موازات هم مطالعه شوند. چون در غیر این صورت نیاز به مرور مداوم دارید که بهتر است مطالعه تمامی دروس باهم انجام گرفته و جمع‌بندی و سپس مرور تمامی ان دروس دوباره باهم انجام گیرد.

مقدار زمان مطالعه و استراحت باید چقدر باشد؟

باید سعی شود که برای هر ۴۵ دقیقه درس خواندن حدوداً ۱۵ دقیقه استراحت انجام گیرد. در غیر اینصورت بازدهی و راندمان مغز افت کرده و مطالعه دروس فایده ای جز اتلاف وقت و انرژی نخواهد داشت.

لغات درس زبان را فراموش می‌کنم، چه کار کنم؟

بعضی از دروس هستند که باید در مدت زمان طولانی تری مطالعه شوند و تنها با صرف سه چهار ماه نمی‌توان در آنها موفق شد درس زبان هم یکی از این دروس است که باید در طول مدت طولانی خوانده شود. سعی کنید در طول هر روز حدوداً نیم ساعت را به این درس که فرار است اختصاص دهید تا بتوانید هرروز با مطالعه حجم کمی از این درس مثلاً هرروز فقط ۱۰ لغت در این درس موفق شوید. همچنین می‌توانید از جعبه لایتنر هم استفاده کنید.

رایج ترین سوالات مشاوره ای کنکور

برای موفقیت و افزایش درصد در دروس تخصصی چه کارهایی باید انجام دهیم؟

سعی کنید در دروس تخصصی حتماً سوالات کنکور ۱۰سال اخیر کنکور را با دقت حل کرده و تمام گزینه‌ها را بررسی کنید و همچنین در حین حل سوالات با چینش و تعداد سوالات هر مبحث آشنا شوید و بعداً دوباره همان مباحث را دوره کنید. حتماً سوالات کنکور ۴ سال اخیر را دو بار حل کنید.

آیا کنار گذاشتن یک درس که در آن ضعیف هستیم و حذف آن در کنکور کار منطقی است؟

خیر. حتی اگر در درسی ضعیف هستید هرگز آن را کنار نگذارید بلکه چند مبحث آسان و تست خیز از آن درس را با توجه به سوالات کنکور انتخاب و به خوبی مطالعه کنید. این کار در بهبود رتبه شما تأثیر زیادی دارد. بنابراین اگر درسی را در کنکور صفر بزنیم شانس خود را برای قبولی کم کرده اید.

تاثیر حل سوالات کنکورهای سال قبل چقدر است؟

بله حتماً. شما با حل تست‌های کنکور در اولین مرحله به نحوه طرح سؤال آشنا می‌شوید وباید سعی کنید ذهن طراح را بخوانید و در ضمن با تله‌های تستی آشنا می‌شوید که این امر باعث افزایش دقت و درصد شما خواهد بود.در ضمن دیده شده که سوال‌های کنکور به خصوص کنکور خارج از کشور تکرار شده‌اند و داوطلبان با حل تست‌های کنکورهای داخل و خارج کشور ۱۰سال اخیر می‌توان به تسلط زیادی در دروس و مباحث برسند.

آیا باید تفریحات خود را در دوران کنکور به صفر برسانیم؟

نخیر. چون درس خواندن به صورت مداوم و در ساعات طولانی بازده و عملکرد مغز شما را کاهش می‌دهد. پس سعی کنید در طول دوران کنکور تفریحات سالم نظیر ورزش کردن یا انجام یک کار مورد علاقه مثل تماشای فیلم را در ساعات معینی از هفته در برنامه خود قرار دهید.

خلاصه نویسی در چه بازه مروری باید باشد؟

ابتدا باید بدانیم که در مطالعه اول نباید خلاصه نویسی کنیم. باید در مرورهای سوم یا چهارم به خلاصه نویسی بپردازیم که این باعث تسلط در تفکر ما می‌شود و موجب تسلط می‌شود.

برای شرکت در آزمون چه لباسی پوشید؟

باید لباس راحت پوشید که تمرکز را به هم نزند چون محل آزمون مکانی برای شو نیست.

پیش دانشگاهی‌ها به ارتقای معدل فکر کنند یا قبولی در کنکور؟

 1. داوطلبانی که پایه قوی و معدل بالایی دارند. این داوطلبان چون عادت به درس خواندن داشته‌اند، الان باید نحوهٔ برنامه‌ریزی خود را بیشتر به سمت کنکوری خواندن سوق دهند. این دسته از داوطلبان تأثیر سوابق معدل پیش را می‌توانند امسال هم داشته باشند، اما نباید از تست زدن غافل شوند.
 2. فارغ التحصیلان یا داوطلبان پیش دانشگاهی که معدل‌های پایین‌تری دارند و پایه قوی ندارند. این گروه از داوطلبان حتماً باید زیر نظر یک مشاور وضعیت درصدهایشان بررسی شود تا براساس فاکتورهای زیادی مثل هدف و رشتهٔ مورد نظر داوطلب، وضعیت در دروس رتبه ساز، انگیزه و پشتکار وی و در نهایت یک تصمیم و برنامه‌ریزی درست اتخاذ شود.

آیا استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی مؤثر است؟

تقریباً ۹۹ درصد از کتاب‌های کمک آموزشی موسسات بی کیفیت بوده و نمی‌تواند جایگزین منابع اصلی شود.

در مدرسه نمره خوبی در درس می‌گیرم، امان تراز بعضی از درسهایم پایین است؟

دلیل این کار این است که شیوه مطالعه دروس مدرسه بصورت تشریحی است ولی برای ازمونها باید بصورت تستی مطالعه انجام گیرد. تا بتوان در زمان کمتری به پاسخ صحیح رسیده و باعث افزایش تراز خود در ازمونها شوید. می‌توانید از شیوه‌های تستی برای پاسخگویی به سوالات بهره بگیرید.

من وقتی مطالعه می‌کنم زود خسته و کسل می‌شوم برای دور شدن از این حالت چه کار کنم؟

برای دور شدن از این حالت باید ابتدا یک انگیزه قوی در خود ایجاد کنید. فکر کردن به هدف خود باعث ایجاد انگیزه در انسان می‌شود. البته از عوامل بیرونی هم می‌توان کمک گرفت نظیر خوردن خوراکی‌های شیرین در زمان استراحت بین دو درس.

فارغ التحصیلان دو یا سه سال گذشته از تغییرات کتاب درسی در چند سال اخیر احساس نگرانی می‌کنند؟

می‌توان این مژده را به داوطلبان سالهای دور داد که تغییرات کتب درسی در هر سال تحصیلی بصورت جزئی اتفاق می‌افتد و تا کنون کمتر اتفاق افتاده که کل دروس تغییر پیدا کنند تا حتی کل یک کتاب. برای آگاهی از تغییرات انجام شده می‌توان به سایت سازمان سنجش مراجعه کرد.

وقتی درس می‌خوانم، ذهنم یک دفعه مشغول شده و حدوداً نیم ساعت از وقتم گرفته می‌شود، چه کار کنم؟

برای غلبه بر این مشکل باید اولا مطالعه در یک مکان مناسب انجام گیرد، پرخوری قبل از مطالعه انجام نگیرد تا احساس سنگینی نداشته باشید. همچنین می‌توانید افکار مزاحمی را که به سراغتان می ایند را در ذهن خود غربالگری کنید و این اطمینان را به خود بدهید که هیچ چیز در وضعیت کنونی شما ارزش وقت گذاشتن ندارد بجز درستان و این امر جز با ایجاد انگیزه حاصل نمی‌شود.

درسی را که می‌خوانم زود فراموش می‌کنم، چه کار کنم؟

برای غلبه بر این مشکل باید دروس را در ذهن خود بصورت یک آرشیو مرتب طبقه‌بندی کنید تا بتوانید هر وقت که به ان نیاز داشتید به آسانی مورد استفاده قرار دهید برای دست یافتن به این کار مطالعه مداوم و مستمر لازم است حتی در زمانهای به اصطلاح مرده نظیر انتظار در اتوبوس یا مترو و هر زمان دیگر. برای مطالعه سریع و مرتب می‌توانید از فلش کارتهای موجود در بازار استفاده کنید حتی می‌توانید این فلش کارتها را به شیوه خود و به سلیقه خود درست کنید.

حجم فرمول‌ها زیاد است نمی‌توانم به خاطر بسپارم. چه کار کنم؟

می‌توانید از فلش کارتهای مخصوص فرمولها و تصاویر استفاده کنید. خوبی این فلش کارتها کوچکی انهاست که می‌توانید در هر زمان و مکانی همراه داشته باشید و مورد مطالعه قرار دهید.

آیا سوالات کنکور خارج از کتاب است؟

خیر. تمامی سوالات به شکل های مختلف از کتب تحصیلی مورد تایید آموزش و پرورش طرح می شوند. بنابراین، در صورتی که به طور کامل روی دروس تسلط داشته باشید، به راحتی به هر سوالی می توانید پاسخ دهید. اگر همه چیز را مفهومی یاد گرفته باشید.

آیا سوالات کنکور تکراری هستند؟

همیشه بخشی از سوالات کنکور، تکراری هستند، اما نه به طور کامل. بلکه می توان گفت برخی از سوالات بسیار پرتکرار بوده و هر بار به شکل های مختلفی مطرح می شوند. بنابراین از اهمیت این دست سوالات نباید غافل شد.

سوالات رایج در مورد تغذیه کنکوری ها

خوردن چه موادی باعث افزایش حافظه می‌شود؟

مصرف مواد پروتئینی مثل لبنیات یا مصرف گردو و مواد طبیعی باعث افزایش حافظه می‌شود.

در روز کنکور از خوردن چه موادی باید پرهیز کرد؟

از خوردن هرگونه دارو همچنین شربت شیرین خود داری کنید چون بعد از بالا رفتن سریع قند خون به سرعت دچار افت قند خواهید شد.

معمولاً پس از گذشت چند ساعت از صبحانه و نزدیک به ظهر قند خون پایین می‌آید و داوطلبان می‌توانند با به همراه داشتن چند قطعه قند یا مقداری آب میوه یا خرما از کاهش ناگهانی قند خون جلوگیری کنند.

شب قبل از کنکور از چی بخوریم؟

غذای سبک حاوی نان، لبنیات، گوشت، مرغ و ماهی را می‌توان از جمله خوراکی‌های مناسب شب قبل از کنکور دانست و لازم است این غذاها بدون حبوبات فراوان طبخ و مصرف می‌شوند.

تغذیه در دوران کنکور چگونه باید باشد؟

خوردن شیر در میان‌وعده قبل از خواب و برخی خوراکی‌ها در کاهش اضطراب موثرند که در این میان می‌توان از تخم مرغ، ماهی، خشکبار، حبوبات، سویا و مشتقات آن نام برد و لازم است تا مقادیری متناسب از آنها در رژیم غذایی روزانه فرد گنجانده شود. توجه داشته باشید که وجود آرامش در بالا بردن قدرت تمرکز تأثیر بسزایی دارد و خواب خوب هم یکی از عوامل کاهش استرس است.

سوالات رایج در مورد کلاس و آزمون آزمایشی کنکور

آیا می‌توان از برنامه آزمون‌ها پیشی گرفت؟

داوطلبی که توانایی اتمام مباحث در زمانی جلوتر از آزمون را دارد می‌تواند به ویژه در دی و مهر ماه که بودجه بندی مطالب کم‌تر است می‌تواند از آزمون پیشی بگیرد. اما باز برای داوطلبان با سطح تراز متوسط تبعیت از آزمون توصیه می‌شود.

آیا رتبه‌های تک رقمی معرفی شده توسط موسسات صحت دارد؟

معمولاً برخی از موسسات با این دوستان تماس گرفته و پس از پرداخت مبلغی آن‌ها را به عنوان رتبه‌های برتر خود معرفی می‌کنند.

چگونه می‌توان رتبه کنکور را تخمین زد؟

نرم‌افزارهای اندرویدی وجود دارند که با آنها می‌توانید رتبه خود را تخمین بزنید. مزیت اینکار این است که انگیزه شما برای بدست آوردن رتبه بهتر بیشتر خواهد شد و تا حدودی سطح خود را تعیین کرده و میزان تلاش برای رسیدن به هدف خود را تخمین می‌زنید.

در کلاس‌های کنکور ثبت نام کنیم؟

اگر داوطلبی پس از مطالعه یک درس متوجه شد که نمی‌تواند به تنهایی به نتیجه دلخواه خود دست یابد می‌تواند در کلاس‌های کنکور شرکت نماید. گرچه برخی از داوطلبان پس از مراجعه به موسسات و مشاوره در تعداد زیادی از کلاس‌ها شرکت می‌کنند این در حالی است که نیازی به ثبت نام در همه آن‌ها وجود ندارد و با شرکت در این کلاس‌ها تنها وقت خود را برای درس خواندن از دست می‌دهند.

سوالاتی که قبل از ثبت نام در کلاس‌ها باید آن‌ها را از خود بپرسید به شرح زیر است:

 1. آیا آن درس از دروس مهم و تأثیر گذار رشته یا گرایش مورد نظر است یا خیر؟
 2. آیا اصولاً کلاس می‌تواند مشکل داوطلب را برطرف نماید یا خیر؟
 3. آیا داوطلب پس از بررسی و مطالعه متوجه شده که نمی‌تواند به تنهایی نتیجه دلخواه خود را به دست آورد یا خیر؟
 4. آیا از بررسی مجموع هزینه (شامل شهریه، زمان حضور در کلاس، هزینه و زمان ایاب و ذهاب و …) و منفعت (درصد در کنکور)، شرکت در کلاس صرفه اقتصادی دارد یا خیر؟

آیا شرکت در آزمون‌های آزمایشی بی تأثیر است؟

خیر شرکت در کنکورهای آزمایشی به شدت توصیه می‌شود چرا که باعث نظم، افزایش مهارت، مدیریت زمان، مدیریت استرس و تجربه می‌شود. حال آن که در چه تعدادی از آزمون‌ها شرکت نمایید این دیگر بستگی به داوطلب دارد.

سوالات رایج در مورد انتخاب رشته دانشگاه

چه رشته و چه دانشگاهی را باید به عنوان انگیزه و هدف گذاری باید کرد؟

با توجه به علاقه فرد باید باشد و نباید با جو محیط اجتماعی صورت بگیرد و باید در بازه‌های استراحت به هدفتان فکر کنید.

انتخاب رشته‌های شبانه، روزانه و غیرانتفاعی را با چه ترتیبی انتخاب کنیم؟

روش منطقی چیدمان انتخاب رشته این است که بر اساس اعتبار علمی دانشگاه، به ترتیب روزانه، شبانه و غیرانتفاعی باشد. مگر این که ترجیح دانش آموز به دلایلی (مثل رشته مورد نظر) باعث تغییر این چیدمان شود. تفاوت رشته‌های روزانه، شبانه تنها در هزینه‌های آنهاست.

در انتخاب رشته اول کدام رشته‌ها را وارد کنیم؟

طبیعی است که در رشته‌های خوش‌بینانه احتمال قبولی شما کم است. در رشته‌های واقع‌بینانه احتمال قبولی‌تان زیاد است و در رشته‌های کف قابل قبول به احتمال بسیار زیاد قبول می‌شوید. شما باید طوری رشته یا شهرهای‌تان را انتخاب کنید که از هر سه گروه در آن باشند. اما وقتی انتخاب‌هایتان که حداکثر ۱۵۰ انتخاب است تمام شد، دیگر مرحله اصلی فرا می‌رسد و چیدمان شما از این به بعد بسیار مهم است. چرا که ممکن است یک رشته یا شهر واقع‌بینانه یا حتی کف قابل قبول را به یک رشته خوش‌بینانه ترجیح بدهید. پس ابتدا ۳۰ تا ۴۰ انتخاب خوش‌بینانه، ۷۰ تا ۸۰ انتخاب واقع بینانه، ۳۰ تا ۴۰ انتخاب برای کف قابل قبول را قرار دهید.

یک رشته خوب دانشگاه سراسری که از ما دور است را اولویت قرار دهیم یا دانشگاه آزاد شهر خودمان؟

این موضوع بستگی به تصمیم خودتان و خانواده‌تان دارد. اگر ترجیح می‌دهید در شهر خودتان باشید، می‌توانید در این شرایط دانشگاه آزاد را انتخاب کنید. اما اگر بحث هزینه برای خانواده‌تان اهمیت دارد، ممکن است تصمیم بگیرید این رشته را در دانشگاه دولتی شهرستان بخوانید. هرچند هزینه خرج و مخارج تحصیل در شهرهای دور از جمله هزینه رفت آمد و خوراک و… دست کمی از تحصیل در دانشگاه آزاد ندارد. البته این را در نظر بگیرید که درس خواندن در یک دانشگاه سراسری از حیث مدرک و سطح علمی امتیازات بیشتری دارد.

اگر رتبه من طوری باشد که بدانم پزشکی تهران قبول نمی‌شوم، آیا منطقی است که آن را بزنم؟

دقت داشته باشید که شما ۱۵۰ انتخاب دارید و اگر این کار را هم انجام دهید اتفاق عجیبی نمی‌افتد. اما اگر برای انتخاب هر ۱۵۰ رشته برنامه دارید، بهتر است به سراغ رشته‌های خوش‌بینانه نزدیک تر به وضعیت و رتبه خودتان بروید. اما اگر برنامه ای برای این ۱۵۰تا انتخاب ندارید، به جای خالی گذاشتن آن‌ها، بهتر است رشته‌های ایده ال و خیلی خوشبینانه را در انتخاب‌های خود بگنجانید.

25 دیدگاه برای “پاسخ سوالات متداول کنکوری ها
 1. گودرزی گفت:

  سلام و خسته نباشی
  سوال من این است آیا برای درس زیست شناسی حتما باید کتاب کمک درسی داشت یا فقط کتاب درسی کافیه ؟؟من خیلی ها رو میشناسم که نمیتونن این کتابهای کمک درسی رو تهیه کنن.مگه سوالات کنکور خارج از مباحث کتاب درسیه .
  تشکر

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام بله باید حتما کتاب کمک اموزشی داشته باشید
   برای تفهیم‌بهتر‌مطالب و سنجش خودتون نیاز به کتاب هست

 2. فاطیما گفت:

  با سلام و عرض ادب.
  سؤالی داشتم از خدمتتون.
  فردی سال های ۹۶_۹۷_۹۸ با سهمیه ۵٪ ایثارگری در کنکور سراسری شرکت کرده اما تنها در سال ۹۷ انتخاب رشته کرد و در نهایت یه رشته شبانه قبول شد!
  ثبت نام هم کرد اما بعد انصراف داد!
  حالا برای کنکور ۹۹ میتونه مجددا از سهمیه ۵٪ استفاده کنه یا خیر؟
  شدیدا به پاسخگوییتون نیازمندیم!
  ممنون میشم در اسرع وقت پاسخمو بدید.
  در پناه حق.

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام ممنون
   بله میتونید از سهیمه استفاده کنید

 3. فاطیما گفت:

  ممنونم از پاسخگویی تون!
  ببخشید با توجه به اینکه سال ۹۸ انتخاب و قبولی ای در کار نبوده، میتونه استفاده کنه؟
  دلیلش اینه؟

 4. فاطیما گفت:

  چون طبق چیزی که تو دفترچه ثبت نام اومده« اگه داوطلب با استفاده از سهمیه رشته غیر روزانه بیاره، فقط یبار دیگه از سهمیه ش میتونه استفاده کنه!»
  حال ایشون کنکور ۹۸ از اون فرصت یکباره استفاده کرده اما انتخاب و قبولی ای نداشته!
  اون قانون و فرمایش شما که میتونه استفاده کنه،
  یکم بنده رو گیج کرده!
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام اگر قبول نشدن
   یعنی از سهمیه استفاده نشده
   پس میتونند مجدد استفاده کنن

 5. موری خان گفت:

  سلام برای زیست سوالات سراسری داخل و خارج ۱۰ سال اخیر و موج ازمون میشه ب درصد ۷۰ اکتفا کرد در این زمان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام بله میشه

 6. ستاره گفت:

  سلام وقتتون بخیر..به نظر شما میشه با خواندن سوالات کنکور سالهای گذشته به نتیجه مطلوبی رسید یا خیر؟ممنون میشم پاسخ بدین

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام ممنون بله میشه
   ولی طبیعتا حل سوالات تالیفی و سخت برای آمادگی با سوالات جدید میتونه خوب باشه

 7. سمیرا گفت:

  سلام کتاب درسی وفقط دفترچه ازمونو بخونی کافیه برا رتبه بالا۵۰۰۰تجربی

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام بله کافی هست

 8. موری خان گفت:

  سلام استاد رونقی شما پرویز محبوبی رو میشناسین؟همون ک فرمولتست داره و مشاوره میده و برا داوطلبانش سوالات شبیه ساز میده
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  با تشکر

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام متاسفانه نمیشناسم ایشون رو

 9. شادی گفت:

  سلام
  من ۹۷ و ۹۸ که کنکور دادم سهمیه مناطق استفاده کردم.
  امسال واسه ثبت نام سهمیه ۵ درصد رو زدم.
  الان چون دوباره ثبت نان رو تمدید کردن دوتا سوال دارم
  اول اینکه به نظرتون کدوم سهمیه رو انتخاب کنم
  دوم اینکه از کجا بفهمم سهمیه پنح درصدم تایید شده یا نه؟؟
  ممنون نیشم اگر پاسخ سوالم رو بدید.

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام سهمیه ۵ درصد بزنید
   برای سهیمه باید کد داشته باشید از بنیاد شهید

 10. عاطفه گفت:

  سلام
  آیا حل سوالات کنکور های ۱۰سال گذشته برای درس زیست کافیه؟ )با توجه به زمان کم باقیمونده نمی رسم زیاد تستای تألیفی بزنم(

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام بله ولی بهتر مجموع ازمون های جامع سالهای قبل سایر موسسات رو هم بزنید

 11. ملیکا گفت:

  با سلام من سال دوم هست که در کنکور شرکت می‌کنم واز مرداد ماه سال گذشته در حال درس خواندن هستم درصدهای دروس عمومی در آزمون های آزمایشی بالا هست ولی در دروس اختصاصی خود درصدهای بالایی ندارم مشکل درسی هم‌ ندارم وتست هم میزنم راهکاری به نظر شما می‌رسد برای ارتقا درصدهای اختصاصی تجربی

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام اولین راهکار
   بررسی و تحلیل دقیق ازمون هست که هر سوال رو به چه علت نزدید یا غلط زدید
   اگر ضعف علمی هست باید برطرف بشه با حل تست و مطالعه بیشتر
   اگر بی دقتی هست نیاز به ازمون دادن بیشتر دارید

 12. نگین گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من پکیج ۶۰ ۴۰ حرف اخر رو تهیه کردم و ۲۰ ازمون دارند که هرازمون را سوال به سوال حل کردند دیروز با مشاوری تماس گرغتم گفتم من سطحم پایینه الان میخوام شروع کنم چیکار کنم گفت فقط اون ۲۰ ازمون رو حل کن چندین بار حل کن موفق میشی و من گفتم اخه مطالبشو نخوندم گفت از روی ازمون حل کن توضیح هم داده روش حلشو میخواستم ببینم ایا شما این روشو میپسندین ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام شما اول باید مباحث مهم رو حتما مطالعه کنید بعد تست کار کنید

 13. فاطيما گفت:

  سلام من سهمیه ٢۵ درصد دارم همه درسامم تموم کردم ولی انگار یادم رفته چه پیشنهادی دارید؟با این تعویقها ادم واقعا خسته میشه و حس خستگی زیادی میکنم

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام فاطیما عزیز
   وقتی دروس خودت رو کامل خوندی باید بدونی به چه سرفصل هایی مسلط هستی و با کدوم سرفصل ها مشکل داری این روش رو برای تمام درس هات بنویس و اینکه روی سرفصل هایی که ضعف داری کار کن و تست زنی انجام بده
   امیدوارم موفق باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *