نحوه برنامه ریزی در خرداد ماه( ویژه داوطلبان پیش دانشگاهی و فارغ التحصیل)

دکتر رونقی

width=390

نحوه برنامه ریزی در خرداد ماه( ویژه داوطلبان پیش دانشگاهی و فارغ التحصیل)

با سلام خدمت همه داوطلبان گروه های آزمایشی تجربی ،ریاضی ،انسانی ،

زبان و هنر کنکور سراسری …خدا قوت به همگی تا به اینجای کار…

با توجه به تاثیر مثبت امتحانات نهایی در کنکور ، تشریحی درس خواندن

و حل مسائل کتاب درسی در 4 درس فیزیک، زیست ، دینی و ادبیات در طول فرجه ها و امتحانات ضروری است .

حل تست برای 4 درس گرفته شده بصورت کار با تست های کنکورهای سراسری سالهای اخیر فقط در زمان های باقیمانده تا شروع امتحانات توصیه می شود لذا تست زنی در پروسه امتحانات به هیچ عنوان مگر برای داوطلبان ترازهای 7000 به بالا ،توصیه نمی شود.

اما در دروس غیر نهایی که نمرات آنها زیاد اهمیت ندارد ، میتوانید در برای خواندن تشریحی و آماده شدن جهت امتحان آن درس برنامه تست زنی آن درس را نیز داشته باشید.

دروس پایه پس از شروع امتحانات پایان ترم کم خوانده می شوند و همه تمرکز ها بر روی دروس پیش دانشگاهی است لذا حتما باید دروس پایه را تا قبل از شروع امتحانات جمعبندی کنید تا پس از پایان برنامه امتحانی ، بتوانید سریعا تست های سراسری سال های قبل را کار کنید و زمان برای بررسی و تحلیل تست های سالهای گذشته داشته باشید.

نکته پایانی:

width=499

و اما…

فرصت های مرور جمعبندی مربوط می شود به یک ماه مانده به کنکور که همان خرداد ماه است . با توجه به اینکه برخی داوطلبان فارغ التحصیل هستند و برخی دیگر دانش آموزانی که الان مشغول امتحانات اخر سال هستند ، لذا هر دو گروه برای داشتن یک جمعبندی حرفه ای باید یکسری تکنیک ها و اصول مرور را در برنامه های درسی روزانه خود در اولویت اجرا قرار دهند تا با آمادگی بیشتری در جلسه کنکور حاضر شوند.

اجازه دهید ابتدا اشتباهات متداول مرور و جمعبندی را اشاره ای داشته باشیم و بعد بریم سراغ تکنیک های درست جمع بندی:

داوطلب همه دروس را از خلاصه های انجام شده در ماههای قبل مطالعه می کند برخی نیز تا روز کنکور از این خلاصه های استفاده می کنند ولی این در حالی است که داوطلبان کنکورهای سال های اخیر که دقیقا از این روش در دوران جمعبندی استفاده کرده اند می گویند اگر زمان و برنامه ی درست جمعبندی داشته اند بیشتر مرورهای خود را از کتاب انجام می دادند چون اینجوری احساس تسلط بیشتری بر مباحث ایجاد می شد و با این روش مطمئناً نتیجه بهتری می توانستند کسب کنند!

به عنوان کارشناس کنکور باید بگویم که هر دو روش جمعبندی اشتباه است چرا که :

اولاً اگر بخواهید فقط مرورها را از خلاصه ها انجام دهید ، مباحث غیر ضروری نیز مطالعه می شوند چون نمی توانید به این روش مباحث را اولویت گذاری کنید.

دوماً مرور فقط با کتاب و کلی منبع و در تایم های طولانی هیچ موقع شما را به تسلط کافی در آن مباحث نمی رساند چرا که دوباره خوانی ها جلوی پیشرفت در تست زنی و جمعبندی ها می شوند.

لذا نحوه درست جمعبندی چه برای داوطلبان پیش و چه داوطلبان فارغ التحصیل به این گونه خواهد بود:

خودآزمایی به شیوه شبیه سازی:

از خود آزمون جامع بگیرید و آزمون خود را حتی اگر تست های زیادی نزده اید حتما ارزیابی و تحلیل کنید چرا که با این آزمون ها هدف تنها شناسایی نقاط ضعف و برطرف نمودن اشکالات است لذا از نتایج به دست آمده مایوس و دلسرد نشوید.

آماده باش بدنی و روحی بیشتر از قبل داشته باشید:

از همین امروز عادت کنید که روزانه 8 ساعت خواب و بین ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح را در خواب مطلق باشید ، تا سیستم عصبی شما به تدریج به این ساعت خواب عادت کنید تا در شب کنکور نیز با آن تطبیق داشته باشید.برای اینکه خواب عمیقی داشته باشید و در خواب به قول برخی از داوطلبان درس نخوانید و تست نزنید! حتما یک ساعت قبل از خواب شبانه مطالعه را تعطیل کنید تا مغز کم کم برای خواب شب آماده شود و از آن طرف در صبح روز بعد روزی پر انرژی و بدون هیچ استرسی را به مرور و جمعبندی مشغول شوید.

تله های دوران جمعبندی:

در یک ماه آخر مانده به کنکور متاسفانه برخی از داوطلبان مرتکب دو اشتباه زیر را برنامه ریزی درسی می شوند و آن اختصاص دادن این فرصت باقی مانده به مطالعه مباحث جدید و یا تست زنی مطلق در یک یا چند درس خاص که ضعف کمتری در آنها احساس می کنند، است.و این همان چاله‌ها و تله هایی است که شما باید هوشیار باشید تا در دام آنها گرفتار نشوید؛ چرا که جامعیت و اولویت بندی مباحث کلیدی در مرور دروس، از مهم ترین نکات و تکنیک های است که شما باید در برنامه ریزی مرور و جمعبندی تان در نظر بگیرید.

اگر درست و اصولی جمعبندی داشت باشید ، نتایج زیر را به دست می آورید:

1-همه مباحث خوانده شده را مرور و به تسلطی که بتوانید تست های صحیح بزنید ، می رسید (چرا که هیچ داوطلبی و حتی نفرات برتر کنکور نیز نمی توانند ادعا کنند در درسی به تسلط 100% رسیده اند).

2-شروع رفع اشکالات و عدم اتلاف وقت:

وقتی شما مشغول رفع نقاط اشکال و ضعف خود در مباحث خوانده شوید عملاً جلوی اتلاف وقت را گرفته اید که این نه تنها باعث افزایش راندمان مطالعاتی شما می شود بلکه باعث افزایش سرعت در مرور ، جمعبندی و تست زنی مباحث خوانده شده می شود.

3-فرصتی برای اجرای استراتژی های تست زنی:

حتما تاکنون متوجه شده اید که تنها داشتن اطلاعات علمی بالا، نمرات دبیرستانی و معدل های بالای بدون قرار گرفتن در شرایط مشابه آزمونی فایده چندانی برای شما نخواهد داشت و کافی نخواهند بود چرا که بدون شبیه سازی آزمون های جامع نمی توانید مهارت های تست زنی خود را مورد تست و ارزیابی درستی قرار دهید. مهارت های تست زنی نیازمند تمرین های مکرر و عیب یابی در دوران مرور و جمع بندی هستند نه در میدان واقعی کنکور که آزمایش کردن هر روش جدیدی برابر است با شکست…

width=320

موفق باشید که هستید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید