برنامه ریزی کنکور

برنامه ریزی کنکور به صورت هدفمند، یکی از ارکان اصلی برای موفقیت در کنکور و کسب رتبه مطلوب است. خصوصاً برای دانش آموزانی که قصد قبولی در رشته‌های پررقابت، مانند پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی  دارند. اگر شما نیز جز این دسته از دانش آموزشان بوده و قصد برنامه ریزی برای کنکور دارید، در جای درستی قرار گرفته‌اید.

برنامه ریزی کنکور ۹۹

هدف اصلی برنامه ریزی برای کنکور، گام برداشتن در جهتی صحیح به منظور کسب نتیجه دلخواه و مطلوب در کنکور است؛ اما در صورتی که این مهم توسط یک فرد آگاه و باتجربه انجام نشود، نه تنها فرد را در مسیر صحیح قرار نداده، بلکه احتمال اینکه او را از هدف نهایی‌اش دور کند نیز وجود دارد. به همین خاطر، مهم است که برای برنامه ریزی کنکور به کسی مراجعه شود که قادر به تنظیم بهترین برنامه ریزی کنکور متناسب با هر دانش آموز شوید.

 در ادامه اطلاعات مفیدی در خصوص نحوه برنامه ریزی برای کنکور در اختیارتان قرار می‌دهیم.

برنامه ریزی کنکور ۹۹

چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟

یکی از رایج‌ترین سؤالاتی که در جلسه مشاوره از کارشناس برنامه ریزی کنکور پرسیده می‌شود، این است که چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟ به همین منظور، در ادامه قصد داریم راهنمای جامعی در رابطه با نحوه برنامه ریزی برای کنکور در اختیارتان قرار دهیم. البته، لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد، خود دانش آموز قادر به تعیین برنامه مناسب برای کنکور نبوده و بهتر است که برای انجام این کار با در نظر داشتن شرایط خاص خودش، از یک فرد مطلع و باتجربه کمک بگیرد.

با این حال مهم‌ترین نکاتی که هنگام برنامه ریزی برای کنکور ۹۹ باید در نظر داشته باشید، عبارت هستند از:

برنامه ریزی کنکور در تابستان ۹۹

یکی از مهم‌ترین مواردی که برای قبولی در کنکور ۹۹ باید در نظر داشت، این است که روند برنامه ریزی و پیشرفت بر اساس آن را به تعویق نینداخت. به همین خاطر توصیه می‌شود که برای قبولی در کنکور ۹۹، برنامه ریزی کنکور در تابستان ۹۸ انجام شود. چرا که در این صورت زمان کافی برای شناسایی نقاط ضعف و قوت وجود داشته و دیگر نیازی به تنظیم برنامه ریزی فشرده برای کنکور نیست.

از طرف دیگر، در ۳ ماه تابستان که برخی از مشاوران از آن به عنوان دوران طلایی یاد می‌کنند، شما فرصت و زمان کافی برای مرور درس‌های سال‌های دهم و یازدهم خواهید داشت. به خاطر داشته باشید که با شروع سال تحصیلی، شما مشغول مطالعه درس‌های سال دوازدهم که نسبت به سال‌های گذشته، سخت‌تر هستند، خواهید بود. به همین خاطر احتمال اینکه در طول سال تحصیلی قادر به برنامه ریزی هفتگی برای کنکور و مرور درس‌ها نباشید، وجود دارد.

علاوه بر این، با توجه به اینکه از دروس سال دهم، حدود ۲ سال می‌گذرد، مرور آن‌ها اهمیت زیادی چرا که به احتمال زیاد فراموش کرده و به خاطر آوردنشان پروسه زمان‌برتری خواهد بود. پس اگر نمی‌خواهید در روزهای باقی مانده تا کنکور، استرس گرفته و نگران دروس باقی مانده باشید، بهتر است که از همان ابتدا با اصول برنامه ریزی کنکور آشنا بوده و گام به گام برنامه را دنبال کنید.

برنامه ریزی کنکور در تابستان ۹۸

برنامه ریزی هفتگی برای کنکور

برنامه ریزی فشرده برای کنکور، ایده خوبی نخواهد بود، خصوصاً اگر شما به مطالعه برای مدت زمان طولانی عادت نداشته باشید. برنامه ریزی کنکور ۹۹ به خصوص برای ماه‌های اول، بهتر است که به صورت هفتگی انجام شود. در این صورت شما می‌توانید به مرور میزان ساعاتی که برای مطالعه و مرور دروس اختصاص داده‌اید را افزایش داده و میزان پیشرفتتان را بر اساس اهداف تعیین شده، اندازه بگیرید.

آشنایی با اصول برنامه ریزی کنکور

  • همان‌طور که پیش‌تر بیان شد، شرایط تحصیلی و مطالعه هر دانش آموزی متفاوت از دانش آموز دیگری است. در نتیجه برنامه ریزی برای کنکور هر فرد، باید متناسب با پیشینه تحصیلی، علاقه‌مندی، ویژگی‌های شخصیتی و … تعیین شود. این موارد از جمله اساسی‌ترین اصول برنامه ریزی کنکور هستند که اگر به آن‌ها توجهی نشود، قطعاً نتیجه برنامه مطلوب نخواهد بود.به عنوان مثال، برنامه‌ای که برای صمیمی‌ترین دوست شما تدوین شده است، لزوماً برای شما هم نتیجه بخش نیست. پس فرقی نمی‌کند که خودتان مسئولیت برنامه ریزی کنکور ۹۹ را به عهده می‌گیرد یا مشاور، برنامه ریزی هفتگی یا ماهانه باید به صورت واقع بینانه و با توجه به توانایی‌های شخصیتان انجام شود.
  • یکی دیگر از مواردی که به عنوان اصول برنامه ریزی کنکور باید به آن توجه داشته باشد، اهمیت و ضریب دروس مختلف است. مسلماً می‌دانید که ضریب دروس در هر رشته‌ای، متفاوت بوده و برخی از درس‌ها اهمیت بیشتری داشته و طبیعتاً نقش مهم‌تری در قبولی کنکور شما ایفا می‌کنند. پس برنامه ریزی هفتگی کنکور تجربی و یا سایر رشته‌ها، باید با در نظر داشتن میزان اهمیت هر درس انجام شود. به این صورت که برای درس‌هایی با ضریب بالا، زمان بیشتری در نظر گرفته شود.
  • در نهایت، آخرین موردی که در هنگام تعیین برنامه مطالعه کنکور باید به آن توجه داشته باشید، در نظر داشتن نقاط ضعف و قوت شخصیتان است. شما باید دید کامل و جامعی نسبت به آنچه به شما کمک می‌کند تا بهتر عمل کنید، داشته باشید؛ بنابراین به جای آنکه مواردی که به آن‌ها علاقه نداشته و یا در آن‌ها ضعیف هستید را نادیده بگیرید، بهتر است که برنامه برای رویارویی با آن‌ها در نظر گرفته و در راستای بهبود عملکردتان گام بردارید.

آشنایی با اصول برنامه ریزی کنکور

نمونه جدول برنامه ریزی کنکور ۹۹

با توجه به مواردی که در خصوص نحوه برنامه ریزی برای کنکور تجربی ۹۹ و سایر رشته‌ها بیان شد، در ادامه یک نمونه جدول برنامه ریزی کنکور در اختیارتان قرار می‌دهیم تا از آن به عنوان یک الگو استفاده کرده و متناسب با شرایط روحی و تحصیلی خودتان، آن را تغییر داده و شخصی سازی کنید.

جدول برنامه ریزی درسی نفرات برتر کنکور

در ادامه چند نمونه جدول برنامه ریزی درسی نفرات برتر کنکور تجربی که توسط دکتر رونقی تهیه شده‌اند را در اختیار شما قرار می‌دهیم. به خاطر داشته باشید که موفقیت سهم همه است، به شرط آنکه در مسیر درست گام بردارد.

دکتر رونقی، در زمینه برنامه ریزی کنکور تجربی، سابقه درخشان و موفقی دارند. چرا که در سال‌های اخیر، دکتر رونقی به عنوان مشاور و برنامه ریز کنکور، همواره در تلاش بوده‌اند که متناسب با شرایط هر دانش آموز، برنامه‌ای منحصر به فرد در راستای رساندن وی به اهدافش تدوین کنند؛ بنابراین اگر شما هم قصد دارید از فرد باتجربه‌ای در زمینه تنظیم جدول برنامه ریزی کنکور کمک بگیرید، می‌توانید در یک جلسه مشاوره آنلاین با دکتر شرکت کنید.

جدول برنامه ریزی درسی نفرات برتر کنکور

چرا برنامه ریزی کنکور را به دکتر رونقی بسپاریم؟

با توجه به موارد بیان شده، احتمال اینکه برنامه مناسب برای کنکور توسط دانش آموز و یا یکی از نزدیکان وی به درستی تنظیم نشود، وجود دارد. از طرف دیگر، با توجه به ذات طبیعی انسان، به دلیل سخت و مشکل بودن برخی از دروس، تعدادی از دانش آموزان هیچ زمان به سراغشان نرفته و تلاشی برای یادگیری آن‌ها نمی‌کنند.

به همین خاطر توصیه می کنیم تا برنامه ریزی هفتگی و ماهیانه کنکور توسط یک شخص باتجربه انجام شود. در این صورت بهترین روش‌های رویارویی با دروس سخت و بهبود کیفیت مطالعه در اختیار دانش آموز قرار گرفته و میزان پیشرفت وی در گذر زمان، تحلیل و ارزیابی می‌شود.

نکته مهم: بالا بودن میزان ساعت مطالعه، لزوماً به معنای عملکرد درست نیست. کیفیت مهم‌تر از کمیت است؛ بنابراین به جای آنکه روی افزایش ساعات مطالعه تمرکز کنید، بهتر است تکنیک‌های مطالعه صحیح را بیاموزید.

سؤالات متداول