معرفی رشته اقیانوس شناسی

دکتر رونقی

%d8%a7%d9%82%db%8c%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%b3-%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c

معرفی رشته اقیانوس شناسی

کارشناسی اقیانوس شناسی شامل مجموعه ای از فعالیت های آموزشی و پزوهشی در زمینه مسائل اقیانوس شناسی از جمله فیزیک دریا، زمین شناسی دریا، شیمی دریا، زیست شناسی دریا و الودگی و حفات محیط زیست دریا است.

این دوره کارشناسی به صورت مجموعه ای اموزشی و پژوهشی با تاکید بر اموزش، تشکیل شده از دروس نظری، کاربردی، آزمایشگاهی و برنامه تحقیقاتی ارائه می شود. مقصود از مرحله کارشناسی اقیانوس شناسی تربیت انسان هایی است که با دانش کافی از اصول علمی اقیانوس ها و شناخت از مسائل علوم دریایی توانایی انجام خدمات زیر را داشته باشند؛
1- شناخت و تحقیق مسائل علمی در خصوص شیمی دریا، زمین شناسی دریا، فیزیک دریا، و زیست شناسی دریا
2- اماده شدن برای ادامه تحصیل در مقطع های بالاتر در باره هر یک از گرایش های مرتبط با دانش های دریایی.
اهمیت بسیار زیاد دریا در تعاملات تجاری و اقتصادی و تاثیر پدیده های دریایی بر روی قاره ها و نقش آن ها در زندگی انسان نیاز به مطالعات دریایی و ارتقاء سطح کیفی دانش دریای را در جهت بهره وری بهینه از دریا محسوس تر می نماید. خصوصاً اینکه کشور ایران دارای حدوداً بیش از 20000 کیلومتر مرز آبی است.

شمار واحد ها برای دانشجویان ورودی 90 و 91، 134 واحد و شمار واحد دانشجویان ورودی 92 به بعد 135 واحد می باشد(بر اساس سرفصل بازنگری شده).

دانشجویان این دوره بسته به دروس تخصصی و اختیاری ارائه شده؛ در 4 گرایش فیزیک دریا، زمین شناسی دریا، شیمی دریا، و یا زیست شناسی دریا ادامه تحصیل دهند. ارائه واحد های تخصصی و اختیاری بسته به امکانات و سیاست های دانشگاه مربوطه و نیز میل دانشجویان دانشگاه می باشد.

توانایی های لازم

متقاضی این رشته باید به دریا علاقه داشته باشد همچنین روحیه پژوهشی و جست و جویی نیز لازم است . شما باید با دریا سازگار باشید و بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید علاوه بر ان می بایست بتوانید محسبات و پیشبینی های لازم را برای امور مرتبط به دریا انجام دهید.

یک نکته
امروزه ، با توجه به کاهش روز افزون ذخایر مناطق خشکی نیاز انسان به محیطهای دریایی روز به روز در حال فزون است . کشور ایران با توجه به مرزهای گسترده ابی در شمال و جنوب دارد و لزوم بهره برداری از منابعی که در محیط های آبی وجود دارد،نیازمند به بهره گیری از علم نوین فیزیک دریا می باشد.

توانایی دانش آموختگان فیزیک دریا
فارغ تحصیلان دوره کارشناسی ارشد فیزیک دریا می توانند در مراکز پژوهشی و یا ارگان های مختلف نظیر مرکز ملی اقیانوس شناسی ، اداره سواحل و بنادر ، اداره کشتیرانی ، سازمان شیلات ، سازمان محیط زیست ، وزارت راه و ترابری ،وزارت جهاد کشاورزی ،وزارت دفاع ، سازمان هواشناسی و شرکت های خدمات مهندسین مشاور فعالیت کنند.

از دیگر توانمندی های این دانش اموختگان می توان به تدریس درس های فیزیک دریا در مرحله کارشناسی ، همکاری در انجام پروژه های مربوط به فیزیک دریا و انتشار مقاله و کتب در این زمینه می باشد.

همچنین این افراد می توانند در زمینه هایی اعمم از مدل سازی فیزیکی و عددی یرای پیش بینی پدیده های دریایی ، مشاهدات میدانی ، تفسیر تصاویر ماهواره ای محیط های دریایی و بررسی آلودگی های موجود در محیط های دریایی فعالیت کنند.

%d8%a7%d9%82%db%8c%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%b3

دانشجو هایی که در این رشته ثبت نام می کنند معمولا دانشجویان کارشناسی رشته های علوم پایه : ریاضی وهواشناسی ، فیزیک و در علوم مهندسی : همران ، مکانیک و کامپیوتر می باشند .

زمین شناسی اقیانوس ها به بررسی ماهیت زمین در اعماق اقیانوس ها می پردازد. برای مثال اینکه چه گونه حوزه های اقیانوسی ایجاد شده و از بین میروند و یا تبادل مواد در اعماق این آب ها چگونه رخ می دهد. رخداد چنین فرایندهایی که بوسیله مشاهدات مستقیم و مدل سازی کامپیوتری مورد مطالعه قرار می گیرد ممکن است چند سال یا میلیون ها سال طول بکشد.
زمین شناسی اقیانوس ها مطالعه ژئولوژی زمین هایی است که با آب پوشیده شده اند. زمین شناسان دریایی به جمع آوری اطلاعات در باره توپوگرافی و نیز شکل کف اقیانوسها ، انواع رسوبات این اعماق ، ترکیب و ساختار زیرین اقیانوسها و فرایندهای زمین شناسی ( تئوری تکتونیک صفحه ای ) می پردازد. با کمک این داده های اطلاعاتی ، آن ها ذخایر معدنی موجود در کف اقیانوس ها را سنجش . احتمال رویداد خطرات را پیش بینی می کنند. ایضا به مطالعه فرایندهای زمین شناسی می پردازند و درک علمی انسان را از زمین بالا می برند.
اقیانوس شناسی زمین شناختی

رسوب گذاری دریایی- در این گرایش به مطالعه توزیع رسوب هایی ساحلی و دریایی مربوط به هیدرودینامیک های حاضر ونیز سیر شکل گیری رسوبات کواترنری در محیطهای انتقالی و دریایی و نیز رفتار سطوح آبی در برابر نوسانهایی که در نواحی رسوبی رخ می دهد، می پردازد.

دیرینه شناسی دریایی : درآزمایشگاه های دیرینه شناسی خرد از روزنه داران و استراکوداها به عنوان شاخص های زیستی برای توصیف ومطالعه کیفیت محیط های دریایی در نواحی ساحلی و برکه هایی با عمق کم استفاده می شود چرا که این ارگانیسم ها به صورت مستقیم نسبت به تغییرات پارامترهای زیست محیطی واکنش نشان می دهند.

چینه شناسی دریایی کواترنری: مقصود از انجام این مطالعات درک تغییرات زیست محیطی است که دردوره پلیستوسن و هولوسن صورت میگیرند و این کار با استفاده ازداده های حاصل از انالیزهای رسوب شناسی ،زمین شناسی ،چینه شناسی زیستی و نیز چینه شناسی لرزه ای انجام میشود. از اهداف دیگر این مطالعات درک سیر تکاملی زمین شناختی محیط های رسوبی نواحی ساحلی و قاره ای در قسمت شمالی کشور برزیل است ( دمای ۱5 تا ۲۹ )درجه سانتی گراد.

کنکور و اقیانوس شناسی ( حداقل )

این رشته در زیر گروه 3 علوم تجربی قرار دارد میانگین دروس به شرح زیر می باشد.

نام درسادبیاتعربیمعارفزبانزمینریاضیزیست فیزیکشیمی
چند از 10 تا113111111

نتیجه گیری در مورد رشته اقیانوس شناسی

رشته اقیانوس شناسی رشته خوبی برا افراد علاقه من به دریا و آب هاست . ومیتواند زمینه شغلی خوبی به وسیله ان ایجاد نمود چرا که کشور ایران هنوز به ارتقای کامل در بخش صنایع دریایی نرسیده ولی باید به این نکته هم توجه کرد که این رشته باید با توانایی های متقاضی هماهنگ باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *