مراحل تحصیل در رشته پزشکی ، نکاتی که قبل از انتخاب رشته باید بدانید

دکتر رونقی

اگر در حال برنامه‌ ریزی کنکور هستید و قصد دارید در یکی از برترین رشته‌های تجربی در بهترین دانشگاه‌های ایران تحصیل کنید، در ادامه همراه ما باشید تا با مراحل تحصیل پزشکی و راهی که پیش رو دارید، بیشتر آشنا شوید.

قبولی در رشته پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و … خواسته بسیاری از داوطلبان رشته تجربی است. اما در بسیاری از موارد، به دلیل آگاهی از مسیر پیش رو، دانش آموزان از انتخابی که کرده‌اند، رضایت ندارند! چرا که قبل از پا گذاشتن در این مسیر، اطلاعی از سختی‌های مسیر نداشته و تنها به درآمد و جایگاه اجتماعی که در پایان دوره تحصیل بدست می‌آورند، فکر کرده‌اند!

به همین خاطر مهم است که شما از مراحل تحصیل پزشکی اطلاعات کاملی داشته تا بدانید برای رسیدن به اهداف والایی که در ذهن دارید، چه راهی پیش روی دارید. به خاطر داشته باشید که در زندگی هیچ چیز خوبی راحت بدست آورده نمی‌شود؛ بنابراین اگر قصد دارید به منزلت اجتماعی والای پزشکی برسید، باید بدانید علاقه تنها چیزی نیست که به آن نیاز دارید.

در صورتی که در رابطه با رشته‌های مختلف علوم تجربی و آینده هریک نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، می توانید در یک جلسه مشاوره رایگان کنکور شرکت کنید. شما می توانید با بهره‌مندی از مشاوره کنکور تجربی دکتر رونقی و تلاش مداوم در دوره آمادگی کنکور، شانس خود را برای قبولی در بهترین رشته‌های تجربی، افزایش دهید.

پشتکار یکی از رموز اصلی موفقیت در تمامی جنبه‌های زندگی است. تلاش شما منتهی به دوره قبول از کنکور نیست؛ بلکه باید برای یک دوره تلاش طولانی مدت برنامه‌ریزی کنید. در ادامه سعی می‌کنیم با معرفی مراحل تحصیل پزشکی، چشم‌انداز روشی از راهی که با قبولی در این رشته پیش رو دارید، در اختیارتان قرار دهیم.

 

معرفی مراحل تحصیل در رشته پزشکی

مراحل تحصیل پزشکی شامل ۴ دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی است.

 

دوره اول پزشکی: علوم پایه

اولین دوره ای که به مدت ۴ ترم، برای تحصیل رشته پزشکی باید پشت سر بگذارید، دوره دروس علوم پایه است. همان‌طور که از نام این دوره مشخص است، شما در مرحله اول باید مباحث اولیه و پایه در رابطه با شرایط سلامت عمومی بدن و مواردی که باعث شکلگیری انواع بیماری در بدن می‌شوند، آشنا شوید. بعد از پایان این دوره، شرکت در آزمون علوم پایه الزامی است که اگر به هر دلیلی موفق به کسب نمره مطلوب در آن نشوید، امکان ادامه تحصیل در مقاطع بعدی را نخواهید داشت.

مراحل تحصیل پزشکی

به همین خاطر دوره علوم پایه پزشکی را می‌توان به چند دوره دیگر تقسیم کرد:

 

دوره آناتومی در رشته پزشکی

همان‌طور که احتمالاً حدس می‌زنید، در این دوره با شکل ظاهری بدن، سیستم خون رسانی، اسکلت بدنی، سیستم عصبی، نواحی مختلف مغز، چشم و … آشنا می‌شوید.

 

دوره بافت‌شناسی در رشته پزشکی

در دوره بافت‌شناسی کمی دقیقتر در رابطه با آنچه که در دوره آناتومی مطالعه کرده‌اید، فرا خواهید گرفت. در این دوره به‌طور کامل با سلول‌های تشکیل دهنده هریک از اعضای بدن، نحوه عملکرد، قرارگیریشان کنار هم و … آشنا می‌شوید.

 

دوره جنین‌شناسی در رشته پزشکی

در این دوره اطلاعات کاملی از ابتدای دوران شکلگیری جنین تا زمانی که اجزای بدن او به‌طور کامل شکل می‌گیرد، دریافت می‌کنید.

 

دوره فیزیولوژی در رشته پزشکی

در این دوره با عملکرد هر یک از اعضای بدن آشنا می‌شوید. به عنوان مثال اینکه چشم چگونه می‌بیند و فرمان‌های دیدن، پلک زدن و … چگونه و توسط کدام یک از ارگان‌ها صادر می‌شود.

 

اهمیت دوره علوم پایه در مراحل تحصیل پزشکی

دوره علوم پایه را می‌توان مهمترین مراحل تحصیل پزشکی در نظر گرفت. چرا که همان‌طور که از نامش مشخص است، اگر پایه اطلاعات شما در رابطه با بدن و وضعیت سلامت آن در این دوره کامل و قوی نشود، در دوره‌های بعدی قطعاً با مشکل رو به رو خواهید شد.

در این دوره، هیچ مطلبی مبنی بر شناخت بیماری و روش تشخیص به شما آموخته نمی‌شود. اما این مسئله هیچ چیز از اهمیت این دوره کم نمی‌کند. چرا که اگر شناخت کاملی از بدن نداشته باشید، قطعاً در مراحل بعدی موفق نخواهید شد.

علاوه بر این، در این دوره می‌توانید برای شرکت در دوره‌های آموزشی علاوه بر دوره‌های دانشگاهی برنامه‌ریزی کنید. پس از فرصت درخشانی که این مرحله اولیه در اختیار شما برای موفقیت در رشته پزشکی قرار می‌دهد، غافل نشوید.

 

دوره دوم پزشکی: فیزیوپاتولوژی

در صورتی که دوره علوم پایه را با موفقیت پشت سر بگذارید، نوبت به آن می‌رسد که با انواع بیماری‌های هر یک از بخش‌های بدن و نحوه درمان آنها آشنا شوید؛ بنابراین جای تعجب نیست، که طول این دوره ۱ سال است. تنوع بیماری‌ها و تمام نشدنشان، شاید برای شما بسیار خسته کننده به نظر برسد. اما به خاطر داشته باشید که اگر درک درستی از این دوره پیدا نکنید، قطعاً در دوره‌های کارآموزی و کارورزی بالینی با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد.

بعد از اتمام این دوره، قبل از آنکه وارد بیمارستان شوید، در یک جشنی به نام جشن رودپوش سفید شرکت می‌کنید. برای شرکت در این جشن باید روپوش سفید به همراه گوشی مخصوص را خریداری کنید و از روز بعد از آن فعالیت رسمی‌تان را در بیمارستان آغاز کنید. از بعد از این جشن، شما دوران تحصیلتان در دانشگاه به پایان رسیده و مابقی آن در بیمارستان به سر خواهد شد.

مراحل تحصیل پزشکی

 

دوره سوم: دوره کارآموزی بالینی

دوره کارآموزی بالینی، طولانی‌ترین دوره در مراحل تحصیل پزشکی است. مشابه با دوره علوم پایه، این دوره هم از چند دوره، استیودنتی و اکسترنی تشکیل شده‌است.

شرایط هر یک از دوره‌ها، از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است؛ بنابراین در صورتی که نیاز به اطلاعات دقیقی در این مورد دارید، می‌توانید با دانشجویان دانشگاه مد نظرتان ارتباط برقرار کنید.

اما به‌طور معمول در دوره استیودنتی شما تنها تا ساعت مشخصی از شب، کشیک خواهید بود. در دوره اکسترنی شما کشیک شب را تجربه خواهید کرد. علاوه بر این صاحب مهری می‌شود که از طریق آن می‌توانید orderهای لازم را صادر کنید. این دوره بهترین زمان برای شناسایی علائم بیماری و شرح حالگیری از بیماران است. بنابراین در این زمان باید برای درمان بیماران، آمادگی لازم را در خود ایجاد کنید. بعد از پایان این دوره، شما باید در یک آزمون، به نام پره انترنی شرکت کنید. در صورتی که در این آزمون هم موفق شوید، به مرحله آخر یعنی انترنی وارد می‌شوید. این آزمون اهمیت زیادی داشته و مطالب آن تا حدی شبیه به آزمون تخصص است. 

 

دوره چهارم: دوره کارورزی بالینی

دوران اینترنی کمی طولانی‌تر از دوره اکسترنی است (تقریبا ۱ سال و نیم) و شما در پایان آن، دانشجوی دوره عمومی خواهید بود. در این دوره شما باید در کنار رزیدنت‌های تخصصی بخش فعالیت کنید. مهری که به شما تعلق می‌گیرد، ارزش زیادی در بیمارستان داشته و اتیکت شما برای اولین بار قبل از اسمتان، دکتر خواهد بود. دوره انترنی، دوران سختی خواهد بود، چرا که شما به طور مستقیم با بیماران سر و کار داشته و باید روی آنها تمرین کنید.

در صورتی که این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارید، باید در یک آزمون صلاحیت بالینی شرکت کنید. این آزمون قبل از فارغ التحصیلی برگزار میشود. در صورتی که در آزمون هم موفق شوید، رسما به عنوان یک پزشک شناخته خواهید شد.

با به اتمام رساندن دوره کارورزی بالینی به عنوان آخرین مراحل تحصیل پزشکی، شما به عنوان یک پزشک در نظر گرفته می‌شوید. اما اینکه آیا شما مهارت‌های لازم و مورد نیاز برای موفق بودن در رشته تان را دارید یا نه، به آنچه که در طی این سال‌ها انجام داده‌اید، برمیگردد.

 

اگر به دنبال قبولی در رشته پزشکی هستید پیشنهاد میکنیم که مقاله چگونه پزشکی قبول شویم را بخوانید

 

سوالات رایج تحصیل در پزشکی

 

تحصیل در رشته پزشکی به چه کسانی توصیه می‌شود؟

با توجه به موراد گفته شده در خصوص مراحل تحصیل پزشکی، تحصیل در این رشته به افرادی توصیه می‌شود که تلاش و پشتکار زیادی داشته و از طولانی بودن این دوره خسته نمی‌شوند.

علاوه بر این، روحیه افرادی که در رشته پزشکی تحصیل می‌کنند، متفاوتتر از سایر افراد است. چرا که در حین تکمیل دوره تحصیلی و دوران کاری، فرد با مشکلات و بیماری‌های مختلفی در افراد از کوچک تا بزرگ، مواجه می‌شود. در نتیجه باید به‌طور کامل فرد به خود مسلط باشد و بدون تحتی تأثیر ثرار گرفتن از عوامل بیرونی، به دنبال روشی جهت درمان و بهبود روحیه فرد بیمار باشد.

اخلاق، یکی دیگر از مهمترین فاکتورهایی است که یک پزشک باید دارا باشد. همه ما این تجربه را داشته‌ایم که برای درمان نزد پزشکی برویم که علی‌رغم تخصص و دانش بسیار بالا، رفتار خوبی با ما نداشته‌است! این مسئله در دراز مدت می‌تواند آسیب‌های جدی به وجهه حرفه ای چنین پزشکی وارد کند؛ بنابراین، در صوتی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی دارید، باید هم به اندازه کافی صبور باشید و هم این مسئله را درک کنید که فرد مراجعه کننده، نه تنها از لحاظ جسمانی بلکه از لحاظ روحی در شرایط خوبی به سر نمی‌برد.

 

درآمد رشته پزشکی چقدر است؟

میزان درآمد یکی دیگر از مهمترین سوالاتی است که در جلسه مشاوره رایگان کنکور به آن پرداخته می‌شود. اما این پاسخ این سؤال برای دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی را دارند، حیاتی تر است. چرا که تقریباً باید ۷ سال را بدون حقوق سپری کنند! در دوره انترنی، مقدار هزینه مشخص و البته ناچیزی به عنوان حقوق برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود. اما این مقدار، آن قدری نیست که شما با استفاده از آن یک زندگی را اداره کنید.

اما بعد از پایان دوره تحصلیتان، شما می‌توانید با شروع فعالیت رسمیتان، لذت درآمد بالا را تجربه کنید؛ که البته میزان این درآمد به عوامل مختلفی، مانند محل کار، میزان تخصص، میزان تجربه و … دارد! پس اگر خواهان درآمد بالایی هستید، برای رسیدن به آن باید یک دوره ۷ ساله را به خوبی پشت سر بگذارید.

 

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر پزشکی چگونه خواهد بود؟

در صورتی که شما ۷ سال گفته شده را با موفقیت پشت سر بگذارید و قصد داشته باشید در یکی از رشته‌های تخصصی پزشکی ادامه تحصیل دهید، باید ابتدا یک دوره طرح را در یک منطقه محروم سپری کنید. بعد از آن باید در یک آزمون دستیاری شرکت کنید. در این آزمون می‌توانید رشته مورد علاقه تان را انتخاب کرده و با کسب نمره بالا در آن، دوره ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر پزشکی را شروع کنید.

پزشکی چند ترم است؟

داوطلب های کنکور تجربی که وارد رشته پزشکی می شوند ، از زمان ورود به دانشگاه تا زمان دریافت مدرک تخصص ، حداقل ۱۵ سال زمان لازم دارند (۷ سال پزشکی عمومی +  ۲ سال طرح پزشکی + ۴ سال تخصص + ۲ سال طرح تخصص) البته آقایان باید خدمت سربازی را نیز در نظر بگیرند.

151 دیدگاه برای “مراحل تحصیل در رشته پزشکی ، نکاتی که قبل از انتخاب رشته باید بدانید
 1. ???????? گفت:

  من بیکارم اما به جنین شناسی علاقمندم سایت شما رو پیدا کردم میخاستم ببینم جنین شناسی سخت تره یا بیوشیمی یا میکروب شناسی لطفا یک منبع عالی برای هرکدام معرفی کنید چون میخام کتاباشو بخرم باتشکر

 2. ???? ???? ????? گفت:

  سلام همشون سختی خودشون رو دارند ولی به نظر من 1-میکروب 2- بیوشیمی 3- جنین هر سه سختن\nجنین شناشی لانگمن\nبیوشیمی هارپر\nمیکروب شناسی جاوتز

 3. ???? گفت:

  ایشالله شما هم موفق باشین و تخصصتون رو هم به اسونی بگیرین?…میشه یکم هم درمورد رشته داروسازی توضیح بدین؟؟؟

 4. ناشناس گفت:

  سلام من متاهل و شاغلم چجوری بتونم برا کنکور95بخونم و پزشکی قبول شم

 5. ??? گفت:

  من 10ساله آرزوی پزشکی دارم،ولی چون فقیر بودیمهزینه کلاس کنکور رو نداشتم بدم آیا راهی هست با کتاب تستایی که دا رم قبول بشم؟

 6. ???? ???? ????? گفت:

  سلام با همین کتاب تست میتونید بهترین رتبه هارو کسب کنید. من هیچ کلاسی نرفتم و همرو خودم خوندم. امسال یکی از دانش آموزانمون هم بدون کلاس تونست پزشکی قبول بشه.

 7. ????? گفت:

  سلام من ازبچگی عاشق این بودم که دکتر بشم وهرروز تصمیم میگیرم تلاش کنم و بخونم اما سریع ناامید میشم..نمیدونم.چیکار کنم اگه سال ۹۵قبول نشم نمیتونم دیگه زندگی کنم تمام امیدم به زندگی پزشکی هستش

 8. ?????? گفت:

  یه دانش آموزی که سوم رو تموم کرده و میره پیش تابستان روزانه چند ساعت مطالعه کنه بهتره؟؟؟؟

 9. ???? ???? ????? گفت:

  سلام خیلی خوبه که انقدر عاشق پزشکی هستید.\nحتما اگر درست تلاش کنید و برنامه ریزی دقیقی هم داشته باشید موفق می شید.\nمیتونید تو لیست مشاوره ما عضو شید تا بیشتر کمکتون کنیم.

 10. ???? ???? ????? گفت:

  سلام حداقل 8 ساعت

 11. ???? گفت:

  باسلام و خسته نباشید من الان میخوام درس خوندن را شروع کنم سوم رو تموم کردم با چه برنامه ای پیش برم.؟ لطفا کمکم کنید.

 12. ???? ???? ????? گفت:

  سلام میتونید برای گفتن برنامه با ما تماس بگیرید

 13. ?????? گفت:

  وبتون فوق العادس\nمنم سال بع

 14. ???? ???? ????? گفت:

  سلام بله از همین الان ورود تون رو به جمع ما تبریک میگیم

 15. Dr.S گفت:

  عشقمه این رشته.مطمعنم منم تا یه سال دیگه پزشکی قبولم و میام به جمعتون:)

 16. sepide گفت:

  سلام من ارشد اسیب شناسی ورزشی قبول شدم وروودی بهمنم میخواستم ببینم میتونم همزمان کنکور سراسری بدم برای فیزیوتراپی بخونم ممنون میشم راهنماییم کنین میزاد نمره سختی این کاتر چقدره؟ راستی اسیب شناسی ازاد قبول شدم کاردانی به کارشناسی روزانه خوندم

 17. ???? ???? ????? گفت:

  سلام مشکلی برای شرکت در کنکور ندارید فقط هنگام انتخاب رشته باید انصراف بدید.

 18. ???? گفت:

  سلام
  دکتر مقطع علوم پایه 2 سال و نیم هست. فک کنم شتباه نوشتید 2 نیم سال

 19. ???? ???? ????? گفت:

  سلام دو نیم سال منظور همان دو سال نیم است!

 20. ????? گفت:

  با سلام من به رشته پزشکی علاقه دارم اما نمیدونم توانایی تحصیل در این رشته وروحیشو دارم یا نه.به خاطر همین نمیدونم وقت وانرزی ام را برای قبولی دراین رشته رو بذارم یا نه.خواهش میکنم منو راهنمایی کنید

 21. ???? ???? ????? گفت:

  سلام خوشحال میشیم کمکتون کنیم. به شماره موجود در سایت پیام بزنید تا بهتون یک وقت مشاوره بدیم.

 22. ???? گفت:

  سلااااام.میخواستم بابت این مطلب فوق العاده جذاب ازتون تشکرکنم.واسه یه عشق بزشکی این چندخط خیییلی لذت بخشه…منکه دارم ازهیجان منفجرمیشم واشک توچشمام جمع شده….من 3ساله بشت کنکورم فقطم به عشق بزشکی.اونم ازنوع دانشگاه تهرانش.یکم غفلت کردم ویکی دوسال ازعشقم هدفم زندگیم..دورشدم اماناامیدنشدم ونمیشم.تنهانگرانیم معدل کتبیمه که رو14هست.امیدوارم طرح ترمیم معدل تصویب بشه وبتونم جبرانش کنم.چون واقعانمیتونم ازهدفم دست بکشم.اگه بهش نرسم زندگی واسم بی معنامیشه.دلم روشنه امسال به هدفم میرسم وروزای قشنگم شروع میشه.همه جای دیوارای اتاقم عکس دانشکده بزشکی تهران ونقاشی کردم.درسای سخت بزشکی..شیفتای بیمارستانش..سختگیریای استاداش..همش.خوب وبدش لذت بخش ترین چیزتوزندگیمه….ایشالاهمه خستگیام ازشیفت شبای بیمارستان باشه..خیلی حرف زدم ..ببخشید.بازم ممنوووووووووون.واسه شماوهمه عشق بزشکیابهتریناروارزومیکنم.شماام واسه من دعاکنید.

 23. ???? ???? ????? گفت:

  سلام ممنون نظر لطف شماست. در مورد معدل هم نگران نباشید ما امسال دانش آموز داشتیم با معدل 11 از دی ماه با ما کار کردن تونستن با برنامه های ما و تلاش خودشون امسال پزشکی قبول بشن. امیدوارم شما هم به آرزوتون برسید.

 24. ???? گفت:

  سلااام اقای دکتر.همین امروزخبرتصویب طرح ترمیم معدل کتبی سوم وتوسایتاواخبارتیوی اعلام کردن.خیییلی خوشحالم.خیلی منتطراین فرصت بودم وازدستشم نمیدم.حالاخیالم راحت شدکه بزشکی تهران وحتماقبول میشم ومیتونم بامعدل بالاتوکنکور95شرکت کنم.ازسایت شماخیلی انرژی میگیرم خواستم حالاکه یه خبرخوب دارم اینجاام بگم میتونه خیلیارومثل خودم خوشحال کنه وبهشون انگیزه بده.ازشماام ممنوونم.امیدوارم همیشه شادوموفق باشید

 25. ???? ???? ????? گفت:

  سلام خبر رو ما در سایت انتشار دادیم. آرزو میکنیم همیشه شاد باشید و به موفقیت های بیشماری دست پیدا کنید

 26. ????? گفت:

  سلام اقای دکترخسته نباشیدبرای رشته پزشکی دانشگاه تهران بایدچه ترازورتبه ای اورد؟ اقای دکترسپاس فراوان بابت زحماتتون

 27. ????? گفت:

  اقای دکترمثلابرای رشته های دیگه درصدهای لازم برای قبولی دراون رشته برای دانشگاه تهران و دانشگاه های دیگررو گذاشتیدولی برای رشته پزشکی نیست.

 28. ???? ???? ????? گفت:

  سلام رتبه زیر 200 میخواد

 29. ???? ???? ????? گفت:

  بله حق با شماست قرارش میدیم

 30. ????? گفت:

  لطف میکنیدبی نهایت ممنون وتشکربابت زحماتتون

 31. ???? ???? ????? گفت:

  سلام رتبه زی

 32. ???? ???? ????? گفت:

  بله قرار میدیم.

 33. ???? ???? ????? گفت:

  سلام ما منتظر شما میمونیم

 34. ??? گفت:

  سلام، روز خوش، برای دانشگاه ازاد تهران رشته پزشکی چه رتبه ای لازمه؟
  از الان شروع کنم چند ساعت بخونم؟
  ممنون از راهنمایی های خوبتون

 35. ???? ?? گفت:

  سلام رتیه زیر 2000 باید حداقل روزانه 10 ساعت مطالعه داشته باشید

 36. ??? ????? گفت:

  سلام.دکتر عزیز من دانشجوی مهندسی عمران هستم.در یک از دانشگاه های دولتی در دوره شبانه.اما واقعیت موضوع خیلی به رشتم علاقه ندارم و دوست دارم پزشکی بخونم.اما با احتساب پایان دوره کارشناسی و رفتن به سربازی باید در حدود ٢٦ یا ٢٧ سالگی کنکور تجربی بدم.به نظر شما ارزشش رو داره؟؟من پزشکی رو دوست دارم.ولی میترسم دیر بشه…و از نظر زمانی میترسم که سن زیادی ازم بگذره. و از نظر اینده شغلی دچار مشکل بشم.به نظر شما ارزششو داره با توجه به وضعیت حاکم بر رشته پزشکی از قبیل درامد پزشکان سختی کار و غیره من در سن 27 سالگی وارد پزشکی بشم و نهایتا در سن 42 43 سالگی به عنوان یک پزشک متخصص شناخته بشم؟من به پزشکی علاقه دارم ولی دوست دارم پشت کارم منطق باشه.خواهش میکنم با تمام تجارب و دانشتون بی پرده و صریح جوابم رو بدید.واقعا هنر قبولی رو در خودم میبینم ولی سن و سالم باعث تردیدم میشه.ممنون میشم جواب بدید

 37. ?? گفت:

  سلام من الان 13 سال دارم و کلاس هفتم هستم به نظر شما چی کار کنم واسه این رشته قبول شم؟

 38. ???? ????? گفت:

  سلام، سوالی داشتم. من الان ۲۶ سال دارم و متاهل هستم، دیپلم انسانی دارم، میخوام کنکور بدک و علاقه ی زیادی به ذپزشکی دارم، همه نیگن برای پزشک شدن با این سن دیره، آیا واقعا همینطوزه؟

 39. ???? ???? ????? گفت:

  سلام نخیر ما دانش آموز 32 ساله داشتیم که دندون یزد قبول شدن

 40. ???? ???? ????? گفت:

  سلام ازمون ثبت نام کنید و روزانه 6 تا 8 ساعت مطالعه داشته باشید

 41. ??????? گفت:

  سلام
  واااای من عاشق این رشته و مرحله به مرحله شم…
  کاش میشد میدیدم قبول شدم
  همون فارمای سختتون کتاب اوقات فراغت منه

  هیچ کس تو دنیا قد من عاشق پزشکی نیست و براش اشک نریخته
  🙁

  من امسال ه

 42. ???? گفت:

  اين رشته رو با تمام سختي هاش دوس دارم اميد وارم يه روزي به اين رشته برسم و باعث افتخار پدر و مادرم بشم
  واسم دعا كنيد سال ٩٦ كنكور ميخوام بدم و بدجوري استرس دارم?????

 43. ???? گفت:

  سلام. من لیسانس معماری هستم البته با رشته تجربی، و 26 ساله، علاقه شدیدی به رشته پزشکی دارم و از سختی های دوره کنکور برای رشته ی پزشکی کاملا اشنا هستم، ولی متاسفانه در اینکه برای ارشد بخونم یا برای پزشکی مردد هستم، از طرفی به علت شرایط سنی ترس دارم، ممنون میشم اگه در این زمینه راهنماییم کنید. و همچنین مرسی از سایت فوق العاده عالی که دارید.

 44. ???? گفت:

  من ۲۵سالمه وعلاقه زیادی به پزشکی دارم ازدوران کودکانی والان عزمم روجزم کردم حتمادررشته پزشکی سونوگرافی قبول بشم ممنون میشم راهنماییم کنین

 45. ???? گفت:

  سلام..
  ببخشیدچطورمیتونم تولیست مشاورتون عضوشم

 46. ???? ???? ????? گفت:

  با سلام اگه در زمینه رشته دانشگاهیتون ادامه تحصیل بدید بهتره …مخصوصا برای نظام مهندسی تلاش کنید

 47. ???? ???? ????? گفت:

  با سلام شما باید تمام جوانب رو در نظر بگیرید اکه میتونید در کنار رشته فعلیتون هم کسب درآمد کنید و هم برای پزشکی بخونید خوبه

 48. ????? گفت:

  سلام من دانش آموز ممتاز پایه نهم هستم البته مدرسم دولتی معمولیه میخوام برم تجربی چون توش استعداد دارم و دارم سعی میکنم که نمونه دولتی قبول شم دبیرستانو
  اما خیلی میترسم چون مراحل خیلی سختی داره و چون من آرزوم رسیدن به تخصصه این نگرانم میکنه که دیگه غیر از درس به هیچی نتونم فک کنم و باید یازده سال بی وقفه درس بخونم
  و اصلن اینکه که کلی دانش آموز تیزهوش تو این مملکته من میتونم تو اولین بار کنکور دانشگاه خوب قبول شم یا نه
  لطفا راهماییم کنین از مطالب کانال هم ممنونم

 49. ???? ???? ????? گفت:

  با سلام خیلی ها از رتبه برتر ها در اولین کنکورشون به این نتیجه خوب رسیدن.اگه آزروتون رسیدن به تخصصه پس باید انگیزه کافی برای جنگیدن داشته باشید ی فرد موفق فقط به هدف خیره میشه و به چگونگی مسیر راه اهمیت نمیده!

 50. ????? گفت:

  بله حق با شماست اما روز به روز به متقاضیان تجربی اضافه میشه
  من استعدادشو دارم اما میدونم بالاتر از من هم خیلی هستن من اهل آزمون نیستم ولی با کتاب های خیلی سبز (ماجراهای منو درسام و تیزهوشان جامع )تمرین میکنم و چون جواب داره خیلی بهم کمک میکنه
  شما پیشنهاد خاصی برای کمک به من ندارین
  و اینکه ساعات مطالعه برای کسی که گیراییش خوبه و زود میفهمه باید چه جوری باشه توی نهم و بالا تر
  ممنونم از راهمناییتون

 51. ????? گفت:

  بله حق با شماست اما روز به روز به متقاضیان تجربی اضافه میشه
  من استعدادشو دارم اما میدونم بالاتر از من هم خیلی هستن من اهل آزمون نیستم ولی با کتاب های خیلی سبز (ماجراهای منو درسام و تیزهوشان جامع )تمرین میکنم و چون جواب داره خیلی بهم کمک میکنه
  شما پیشنهاد خاصی برای کمک به من ندارین
  و اینکه ساعات مطالعه برای کسی که گیراییش خوبه و زود میفهمه باید چه جوری باشه توی نهم و بالا تر
  ممنونم از راهنماییتون

 52. SOOSAN گفت:

  سلام من خودم دوس دارم دارو قبول بشم اما مشکل اصلی من برنامه ریزیه چ کنم؟

 53. ???? ???? ????? گفت:

  با سلام مطمعنا برای قبولی در کنکور مهم ترین اولویت داشتن برنامه ریزی صحیح و درس است.برای گرفتن راهنمایی های بیشتر به شماره زیر تلگرام بدید.\n09120190548

 54. ???? ???? ????? گفت:

  با سلام برای دریافت برنامه ریزی به شماره زیر تلگرام بدید.\n09120190548

 55. ????? گفت:

  سلام مهساخانم من خودمم لیسانس مکانیک بودم ولی از بچگی علاقه داشتم به پزشکی امسال میخام همراه دوتا بچه های خواهرم که بایدکنکور بدن کنکور میدم ببینم خداچی میخاد شاید قبول شدم☺

 56. ???? ???? ????? گفت:

  سلام بستگی به میزان علاقه و انگیزه تون داره اگه با برنامه درست و تلاش مستمر در مسیر هدفتون، قدم بردارید موفق میشید.

 57. Nazanin گفت:

  سلام..برای رشته پزشکی میشه هر سال ترم تابستون ورداشت..امکان تطبیقش هست؟؟ که کمی زودتر تموم بشه!

 58. ????? گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید میخواستم بدونم رشته فیزیو تراپی خوبه به نظرتون و اینکه بازار کار خوبی داره یانه

 59. ???? ???? ????? گفت:

  سلام بله جز رشته های تاپ تجربی هست و بازار کار خوبی هم داره

 60. qazzal گفت:

  سلام خسته نباشید
  با قبولی ،انتخاب کدوم بیمارستان بر عهده کی میشه؟

 61. ???? ???? گفت:

  سلام آقای دکتر میتونید بگید خوندن رشته ی پزشکی با گرفتن تخصص چند سال طول میکشه؟
  و نظرتون درباره ی رشته ی فزیوتراپی و درآمد اون چیه؟
  ممنون.

 62. ?????? گفت:

  سلام من دانش آموز کلاس دهم هستم چهار سال تو مدرسه تیزهوشان درس خوندم و تا کنکور دو سال دیگه بیش تر نمونده رشته تجربی هستم اما دقیقا هدفم مشخص ن

 63. ???? ???? ????? گفت:

  سلام دختر خوب ان شاا.. که همینطور پر قدرت تا روز کنکور جلو بری…\nدر قسمت معرفی رشته در سایت برای هرشته کاملا توضیحات لازم داده شده\nدر کل خودت رو درگیر حاشیه نکن و استرس های الکی به خودت وارد نکن سعی کن بهترین باشی بعد ازینکه رتبه عالی کسب کردی بین رشته های تاپ تصمیم بگیر.\nموفق باشی

 64. ???? ???? ????? گفت:

  سلام پزشکی 7 سال و بسته به نوع تخصص تعداد سال متفاوته…\nرشته فیزیوتراپی از رشته های خوب تجربی هست و در حال حاضر بازار کار خوبی داره و میتونید خودتون مستقل کار کنید.

 65. ???? گفت:

  من دارم میاااااممم

 66. ???? ???? ????? گفت:

  سلام بستگی به میزان علاقتون داره…\nدر حال حاضر رشته های تجربی بازار کار بهتری نسبت به باقی رشته ها دارند…\nدرآمد پزشکی در طول دوران تحصیل میزان قابل توجهی نیست….

 67. ?? گفت:

  سلام آقای دکتر من دانش آموز پایه دهم هستم رشته تجربی علاقه زیادی به پزشکی دارم اما حس می کنم نمیتونم و ناامید شدم و فکر میکنم درس خوندن برای کنکور دیر شده و نمی تونم پزشکی قبول بشم اگه میشه بهم بگید چه کار کنم

 68. z گفت:

  سلام من دانشجوی سال اخررشته مامایی هستم،می خواستم ببینم می تونم ازمون علوم پایه شرکت کنم وواردرشته پزشکی بشم؟؟ب نظذتون این کارعاقلانه هست؟؟یعنی باشرایطی ک داره فقط ده نفرو می گیرن فقط هم دانشگاه تهران تازه یه عده هم ک باپارتی واردمیشن،تافل هم بایدداشته باشی دروس علوم پایه رو هم ک ،//ویه شرط دیگم ک داره معدل دیپلم بالای ۱۸هست ک من معدلم ۱۷/۸۹هست گفتن اگه معدل بالای ۱۸نباشه بایداختراع ثبت شده داشته باشید،یایه سری شرایط سخت دیگه گذاشتن،بااین اوصاف ب نظرتون میشه ک من اینکارو بکنم دروس علوم پایه رو بخونم وامتحان لیسانس ب پزشکی قبول بشم؟؟؟؟یعنی واقعیت داره یاهمه باپارتی ازاین طریق واردمیشن؟؟وایامیشه ازمعدل دبپلم صرف نظرکنندایا؟؟؟؟؟چون فقط ازاین طریق می خوام واردرشته پزشکی بشم نمی خوام دوباره کنکورسراسری ازمون بدم جون ازدروس دبیرستان خوشم نمیاد

 69. ???? ???? ????? گفت:

  سلام ضمن آرزوی موفقیت برای شما در زمینه لیسانس به پزشکی رقابت بسیار تنگاتنگه و شرایط خاصی رو شامل میشه ،جهت آشنایی سوالات آزمون های قبل رو مطالعه بفرمایید و در صورتی که شرایطش رو دارا هستید و آمادگی لازم رو دارید شرکت کنید

 70. ???? ??? گفت:

  سلام.من از مقطع دبیرستان تصمیم دارم علوم تجربی و ادامه راه و داشتن موقعیت یک جراح عالی رو پیش بگیرم.درضمن در دروس زیست خیلی قوی و علاقه مندم.نظر شما درباره ادامه این راه چیه؟ لطفا درباره دوره تحصیلی دبیرستان هم برام بگید

 71. ???? گفت:

  سلان ممنون از مطلب زیباتون واقعا تاثیرگذار بود من دانش آمورز کلاس نهم هستم و فعلا ۳ سال تا کنکور دارم و واقعا علاقه ی شدیدی به جراحی دارم مخصوص جراحی قلب میخواستم بدونم برای این باید تخصص قلب بگیرم یا جراحی یا رشته ای برای جراحی قلب داریم؟ ممنون

 72. ???? ???? ????? گفت:

  سلام خواهش میکنم نظرات شما باعث دلگرمی و بالا رفتن کیفیت کار ماست.\nبعد از اتمام 7 سال پزشکی عمومی در صورت قبولی در آزمون و گرفتن حد نصاب میتونید تخصص قلب قبول بشید. امیدورام که به هدفتون برسید.

 73. ???? ???? ????? گفت:

  سلام \nبرای موفق شدن در هر زمینه ای باید در ابتدا علاقه به آن کار داشته باشید.\nدرس زیست بیشترین ضریب رو در کنکور سراسری داره و اینکه در این درس قوی هستید خیلی خوبه\nمیتونید در طرح رتبه پرور ما شرکت کنید. جهت دریافت مشاوره و راهنمایی های بیشتر با شماره موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

 74. ????? گفت:

  با سلام
  اقای دکترمن بخاطر فشار خون معافیت پزشکی گرفتم ولی تحت کنترل هستش و مشکل جسمانی و روانی دیگری ندارم میتونم در رشته پزشکی تحصیل کنم ؟‌ ثبت نامم میکنن؟‌ ببخشید اگه سوالم بی ربط بود هیچ جا جوابی پیدا نکردم .با تشکر از دکتر رونقی و سایت خوب شما

 75. Faraz.dn1 گفت:

  سلام ….خسته نباشید…..من میخوام پزشکی بخونم
  البته هنوز سر انتخاب رشته دبیرستان موندم رشته ریاضی برم خوبه لطفا جواب بدید….. مرسی

 76. ???? ???? ????? گفت:

  سلام بستگی به علاقتون داره…

 77. ???? ???? ????? گفت:

  سلام نگران نباشید بله میتونید

 78. ?????? گفت:

  من عاشق رشته پزشکی هستم متاسفانه به دلایلی مجبور شدم مهندسی بخونم و مدرکشو گرفتم اما حس میکنم به اینی ک هستم راضی نیستم و دلم میخواد همون چیزی باشم که دوست دارم… منتها .. الان دیکه 22 سالمه و حس میکنم برای این کار خیلی پیر شدم…. تنها چیزی ک ازارم میده…. کاش شما بتونین چیزی بگید که این حس از بین بره

 79. ???? گفت:

  سلامو ببخشید برای شرکت در آزمون تجربی و پزشک شدن حتما نیاز به داشتن دیپلم تجربی هست؟ حقیقتا من لیسانس کامپیوتر

 80. ???? ?? گفت:

  سلام بستگی به خودتون داره هستن افرادی که بعد از کارشناسی و خدمت مجددا برای پزشکی قبول شدن و در حال تحصیل هستن.

 81. ???? ???? گفت:

  سلام خیلی ممنون همکار آی

 82. miss melii گفت:

  سلام.ببخشید یه سوالی داشتم
  من امسال کنکور 96 دادم احتمالا هم رتبم دوهزار تا سه هزار میشه(منطقه1_تهران).وشاید پردیس پزشکی بیارم
  به نظر شما امیدی هست اگر من یک سال پشت کنکور بمونم و بتونم پانصد شم؟برای خانواده اصلا مشکلی نیس پردیس فقط خودم از پردیس رفتن عذاب وجدان میگیرم که تاوان درس نخوندنمو بقیه بدن
  (حالا تعریف از خود نباشه ولی من تو سمپاد تحصیل کردم و همیشه جز ده نفر اول بودم.و پایم خیلیی قویه وسواد کافی رو بنظرم دارم فقط و بزگترینننننن مشکلم هم سره کنکور مدیریت زمان بود ?????(??
  بنظرتون ارزش داره پشت کنکور بمونم؟

 83. ???? گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من 24 سالمه و میخوام کنکور تجربی بدم تا پزشکی قبول شم. این مسئله سن خیلی منو اذیت میکنه. میخوام بدونم پس از تمام هفت ساله دوره پزشکی از نظر کاری بخاطر سن و …. خیلی ضربه میخورم؟ شرایط چجوره؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید. اجرتون با خدا

 84. ???? گفت:

  سلام اقای دکتر.
  من الان کلاس دهم هستم و رشتم هم علوم تجربی هست،معدل سه سال راهنماییم هم کلا بیست بود..میخاستم نظرتون درباره اینکه از کی بهتره برای کنکور درس بخونم و اینکه ایا حتما باید تو مدارس خاص و استعداد های درخشان باشیم تا رتبه های برتر کسب کنیم؟

 85. ???? ???? ????? گفت:

  سلام صرف اینکه در مدارس تیزهوشان درس بخونید دلیل بر رتبه برار بودن نمیشه اونچیزی که شمارو از بقیه رقیباتون متمایز میکنه میزان تلاش و ارادتون هست.اکثر رتبه برتر ها در مدارس عادی تحصیل کردن.میتونید تو طرح رتبه پرور ما شرکت کنید.جهت اطلاع از جزئیات با شماره موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

 86. ???? ???? ????? گفت:

  سلام مشابه شرایط شما زیاد داشتیم که پزشکی قبول شدن.در صورتی که تصمیم قاطع گرفتید اقدام کنید.اگه دو دل باشید با موفقیت همراه نیست.\nسعی کنید تمامی جوانب رو در نظر بگیرید.

 87. ???? ???? ????? گفت:

  سلام خیر نیازی نیست مدرک کارشناسی کفایت میکنه.لیست پیشنهادی بهترین منابع آموزشی در قسمت معرفی منابع سایت قرار داده شده

 88. ???? ???? ????? گفت:

  سلام هیچ وقت برای رسیدن به آرزوهاتون دیر نیست.دانش آموزهایی داشتیم که حتی با مدرک کارشناسی ارشد مجدد در کنکور سراسری شرکت کردن و پزشکی قبول شدن .همه چیز بستگی به خودتون و انگیزتون از کنکور داره .

 89. ??? گفت:

  سلام اگه میشه خواهشا نام جزوات و دروستمام مقاطع رشته پزشکی عمومی با ذکر مقطع رو برام بنویسید

 90. ???? ???????? ???????? ???? ????? گفت:

  سلام \nپزشکی به چند مقطع تقسیم میشه شامل : علوم پایه.فیزیوپاتولوژی.کار اموزی.کار ورزی\nکه در علوم پایه دروس پایه مثل بافت شناسی.اناتومی ،فیزیولوژی و … مطالعه میشن در فیزیوپاتی دروس بخش های داخلی خوانده میشوند.دوره های کار اموزی و کار ورزی در بیمارستان است و دروس بخش های مختلف مثل ریه.قلب،پوست و دیگر بخش ها مطالعه میشوند …

 91. ???? گفت:

  سلام. بعد از اینترنی چه اتقاقی میافته؟

 92. ????? گفت:

  سلام ایا میشه دوره عمومی(5سال اول)رو 4ساله تموم کرد خیلی مهمه لطفا جواب بدین

 93. ???? ???????? ???????? ???? ????? گفت:

  سلام اگر منظورتون اينه كه ميشه پزشكي رو ٦ ساله تموم كرد تا جايي كه اطلاع دارم خير.

 94. ???? گفت:

  سلام آقای دکتر ….نظرتون دربار ی دانشگاه های رفسنجان و زاهدان و جیرفت چیه آخه کنکور 96 دادن و احتمال زیاد یکی از اینا قبول میشم…..شرایط انتقالی چیه؟؟ لطف جواب بدید

 95. ???? ???????? ???????? ???? ????? گفت:

  سلام \nبرای رشته های دانشگااهی مثل پزشکی با اینکه دانشگاه هم مهمه اما مهم تر از اون تلاش حودتونه خیلی راحت میتونین با منابع موجود و رفرنس ها سطح علمیتونو بالا ببرین و در واقع خودتون دنبال علم باشین ..و فرقی با دانشجوهای دانشگاه های برتر نداشته باشین … راجع به شرایط انتقالی هر دانشگاه متفاوته و باید بعد از ثبت نام از دانشگاهتون راجع بهش اطلاعات کسب کنین.

 96. Shahab گفت:

  سلام ممنون بابت مطالب خوبتون . ولی همه میگن پزشکی که بخونی بعد همش درگیر کار کردنی حتی اگه از دانشگاه فارغ‌التحصیل بشی و هیچ وقتی برا زندگی خودت نداری یا بهتره بگم اگه پزشک بشی دیگه متعلق به خودت نیستی . این درسته؟؟؟؟

 97. ???? گفت:

  با سلام
  من دکتری شیمی دارم و 33 سال.آیا به نظر شما ادامه تحصیل در رشته پزشکی با شرایط من سازگار هست؟می توانم بپرسم اگر شما به جای من بودید انتخابتان چه بود؟ در مورد اشتغال در رشته پزشکی، آیا شانسی با توجه به سنم و شرایط این حرفه، وجود دارد؟ لطفا تمام جوانب را برای بنده مشخص بفرمایید.
  با تشکر

 98. ???? ???????? ???????? ???? ????? گفت:

  سلام \nهمه چی بستگی به خودتون داره و شرایط رو خودتون باید بسنجین چیزی که واضحه اینه که اول از رشته ای میخواین ادامه تحصیل بدین توش کامل اطلاعات بدست بیارین … و صرفا از دور قضاوت نکنین ،از طرفی باید شرایط روحی کار تو محیط بیمارستان و ازین قبیل رو داشته باشین و همچنین درسا هم نیاز به تلاش زیادی داره و به هرحال همه چیو بررسی کنین.\nو اینکه برای اینکه تو کنکور موفق شین باید برنامه درستی برای مطالعه داشته باشین و مصمم و جدی درس بخونید و اگر تصمیمتون جدیه میتونین با یه مشور راجع بش صحبت کنین و حتی میتونین با دپارتمان تماس بگیرین تا بیشتر راهنمایی بگیرین.

 99. ???? ???????? ???????? ???? ????? گفت:

  سلام\nدو ماه نیس ،حدود دو سال بعد از اون میتونین تو ازمون تخصص شرکت کنین و یا مشغول به کار شین..

 100. ???? ???????? ???????? ???? ????? گفت:

  سلام \nانشالا که م

 101. ???? گفت:

  سلام خسته نباشید من امسال نهمی هستم و علاقه شدیدی به رشته پزشکی دارم میخواستم بدونم از همین حالا روزی چند ساعت باید درس بخونم ؟؟؟
  ممنون

 102. ???? ???????? ???????? ???? ????? گفت:

  سلام \nچیزی که واضحه همزمانیه کمیت و کفیت مطالعه اس .بشینین میزان تواناییتونو بنویسین.مثلا سه ساعت صبح سه ساعت بعد ازظهر و با تایمی که میتونین مفید مطالعه کنین شروع کنین در ادامه سعی کن هر روز نیم ساعت به مطالعه مفیدتون اضافه کنین. تا بتونین از همه ی تایم روزتون استفاده کنین و 10_11 ساعت مطالعه مفید داشته باشین. یادتون باشه که نباید کیفیت رو فدای کمیت کنین. کم کم وضیعت و ساعتتون رو بالا ببرین.

 103. Reyhane گفت:

  سلام خدمت شما،شما برای ۷ سال پزشک عمومی تقریبا حقوقتون چقدر بوده؟

 104. ???? ???????? ???????? ???? ????? گفت:

  سلام \nدر دوران کار ورزی(انترنی) که دانشجویان در بیمارستان ها به عنوان بخشی از پرسنل ک

 105. ????? گفت:

  سلام دکتر من سال هفتم وهشتم و زیاد نخوندم دوره متوسطه ولی امسال درس میخونم میخوام رشتی تجربی انتخاب کنم وجراح اطفال بشم میشه راهنمایم کنینs

 106. ???? گفت:

  سلام من امسال درسم تموم شد لیسانس نرم افزار میگیرم ولی یه یک سالی هس که به پزشکی خیلی علاقه مند شدم میخواستم ببینم میتونم تو کنکور قبول شم؟باتوجه به این که 4سال گذشته و درسارو یادم رفته و این که تو چندتا از سایتا خوندم که پزشکی بخوای بخونی تا 40سالگی هیچ درامدی نداری و از این حرفا که یه کم باعث شده دلسرد شم نمیدونم چی کار کنم اگه میشه نظرتون رو بگید.ممنون

 107. ?? گفت:

  سلام و خسته نباشید با 32 سال سن برای ادامه تحصيل تو رشته پزشکی دیره؟؟

 108. ???? ???? ????? گفت:

  سلام ما موارد موفق بسیاری داشتیم که تو سن شما تونستند نتیجه بگیرند\nطبیعتا شما در طی تحصیل پزشکی از این رشته در آمدی ندارید و بعد از اتمام درستون میتونید کار‌کنید

 109. مهتاب گفت:

  سلام اقای دکتر. من ۲۷سالمه متاهلم و کارشناسی ارشد آی‌تی دارم. دیپلمم هم کامپیوتر بود. علاقه‌ی شدیدی ب پزشکی داشتمو دارم اما همیشه چون فکر میکردم قبول نمیشم جا زدم. الان تصمیم قطعی گرفتم بخونم و سراسری قبول شم. بنظرتون با توجه به دیپلم تجربی ک ندارم؛ و با توجه به سن بالام و متاهل بودنم امکانش هست بتونم موفق شم؟

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام
   بله چرا که نه ما نمونه های موفق با شرایط شما زیاد داشتیم در این سالها
   فقط نیازمند یه برنامه درست و‌پشتکار هستش
   تقریبا ۱۰ ما مطالعه خوب داشته باشید شانس بالایی‌برای موفقیت دارید
   برای اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید ۰۲۱۲۸۴۴۶۵۵۵

 110. Dr. Vahid گفت:

  سلام عالی بود، ولی هرچقدرم سخت باشه ارزشمنده دوست من. موفق و پایدار باشید

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام
   ممنون از شما

 111. حمید گفت:

  سلام. میخواستم بدونم میشه پزشکی رو یکی دو ترم زودتر تموم
  کرد مثلا ۶سال یا ۶٫۵ سال. واگه مدرک ایلتس داشته باشی واحد های
  درس زبان رو برات تطبیق میزنن و تاثیری تو کاهش دوره پزشکی داره
  ممنون میشم راهنمایی کنید .

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام
   فقط افرادی که رشته های پیراپزشکی اونم در دوره ی روزانه داشتن میتونن تطبیق بدن که بیشتر از یک ترم هم امکان پذیر نیست
   و و هر دانشگاهی کوریکولوم آموزشی خودش رو داره و شما نمیتونید مثلا با برداشتن واحد های بیشتر زودتر تموم کنید.

 112. Narges گفت:

  سلام مرسی از مطلب مفیدتون، من دو تا سوال داشتم ۱_کمترین زمانی که میشه دوره پزشکی عمومی رو تموم کرد چقدره؟۲_ایا این حقیقت داره که دانشجویای پزشکی اصلا وقت ندارن و حتی نمیتونن فیلم ببینن و جایی برن؟

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام بستگی به دانشگاه مورد تحصیل داره
   بعضی دانشگاه ها ۷ ساله بعضی ۶ سال نیم تموم میکنند.
   پزشکی رشته ی سختی هست و زمان زیادی رو باید صرف درس و گذاشتن وقت تو بیمارستانها بکنید
   ولی اینکه اصلا نشه تفریح کرد اشتباه هست

 113. محمد گفت:

  سلام ببخشید کمتر از ۶/۵ میشه؟ مثلاً ۵/۵؟

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام خیر نمیشه

 114. محمد گفت:

  سلام این دوره طرح با سربازی تفاوت داره؟

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام با هم ادغام میشه

 115. کوثر گفت:

  سلام وقت بخیر،من سالهاست که برای پزشکی خواب ندارم ولی متاسفانه بعلت مشکلات خیلی زیاد و اوضاع نابسامان خانواده حالت روحی خیلی عصبی دچار شدم و هیچوقت نشد درس بخونم و معدل کتبیم هم ۱۱ هست و الان سومین سالیه ک پشت کنکورم متاسفانه هیچوقت ن دس از آرزوی پزشکیم میکشم و ن تونستم ک درس بخونم الان چن ساله ک توی اتاق حبس کردم خودم رو و… لطفا به من بگید چه راهی پیدا کنم ک بشه بخونم و آیا رفتن به کتابخونه درست هست؟ آیا امیدی هست ک من با کتاب تست و از صفر شروع کردن نتیجه بگیرم برای کنکور۱۴۰۰؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید آقای دکتر خیلی ممنون.

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام کوثر عزیز
   باید در قدم اول بگم لازمه ی موفق تلاش بسیار زیاد است هیچ چیزی در این دنیا نشدنی نیست اگر به اطراف نگاه کنی افرادی رو میبینی که مشکلات متعدد زیادی داشتن ولی دست از تلاش برنداشتن اگه بخوام یه پیشنهاد بهت بدم اینه که اول مشکلاتت رو بنویس و روبروش راهکار هاشو پیدا کن و بنویس هرروز بهش نگاه کن و راهکارش رو اجرا کن
   برای درس خوندن نیازمند تمرکز هستی و باید حواشی رو برای درس خوندن کنار بذاری
   من برات بهترین هارو آرزو میکنم و امیدوارم امسال پزشکی قبول بشی ولی اگر به ارزوت نرسیدی ناامید نشو رشته پزشکی در جایگاه خودش رشته خوب و آینده داری هستش ولی هزاران هزار راه دیگ جلوی تو هست که میتونی توی اونها ستاره بشی
   تمام رشته های دانشگاهی رسالتشون اینه که ادامه زندگی رو راحت تر کنه ، پس اگر بخاطر یک رشته دانشگاهی زندگی رو خراب کنی بدون که تصمیمت اشتباه بوده
   موفق و پیروز باشی

 116. mehry گفت:

  سلام من از رشته پزشکی و دوست دارم ولی از کالد شکافی و مرده خیلی میترسم باید چیکار کنم ؟

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام کم کم عادت میکنید نگران نباشید

 117. فرهاد گفت:

  باسلام خدمت شما من کارشناسی ناپیوسته ساخت تولید دارم درحال حاضر۲۹ سالمه و به پزشکی ازقبل علاقمند بودم حالا این فکر توذهنم اومده که برای سراری تجربی ۱۴۰۰ شرکت کنم با این سنی که من الان دارم بنظرتون چه تصمیمی بگیرم لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام فرهاد عزیز
   پیشنهاد من اینه که روی کار خودت تمرکز کنی توی هر سنی ادامه تحصیل توی رشته ی مورد علاقه هیچ مشکلی نداره تازه خیلی هم عالی هست ولی شما باید بُعد تحصیل رو نگاه نکنی یکمی کلی تر نگاه کنی میبینی که تحصیل تو رشته پزشکی نیازمنده تلاش زیادی هستش و این تلاش علاوه بر اینکه قبل کنکور هستش در طی تحصیل رشته پزشکی هم باید باشه ، این کار باعث میشه شما تقریبا درامدی نداشته باشی و این در آینده برای شما مشکل پیش میاره ، اگر برای درامد یک پزشک این رشته رو انتخاب میکنید باید بگم که یه متخصص حرفه ای توی رشته های مختلف درامد به مراتب بیشتری از دکتر داره
   امیدوارم تونسته باشم جواب سوالت رو کامل داده باشم
   موفق و پیروز باشی

 118. فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر. من ۳۴ سال سن دارم، در حال حاضر مرکز لیزر و پوست دارم البته دورهای مختلفی رفتم و به مهارت های لازم رسیدم. من فوق لیسانس مدیریت اجرایی دارم. راستش من خیلی به رشته مامایی علاقمند هستم ولی به شرایطی نتونستم توی رشته مورد نظرم درس بخونم. الان تصمیم گرفتم که برای کنکور۱۴۰۰ تلاش کنم و در رشته مامایی شرکت کنم. میخواستم نظر شما رو در این خصوص بدونم و راهنماییم کنید. مرسی

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام فاطمه عزیز
   به دنبال علاقه فردی رفتن برای هیچ سن و سالی مانعی نداره و اگر شما پشتکار لازم و زمان کافی برای تحصیل در رشته مامایی رو دارید توصیه میکنم که سمت این رشته برید
   اگر سوالی در این حوزه داشتید خوشحال میشم توی واتس اپ با شماره ۰۹۱۱۱۳۵۷۲۰۲ سوال های شما رو جوابگو باشم
   موفق باشید

 119. پرسشگر گفت:

  سلام برای اخذ مدرک جراحی قلب و عروق سرجمع چند سال زمان باید گذاشت؟

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای جراحی قلب شما ۷ سال + ۲ سال + حدودا۵ سال ( بدون در نظر گرفتن وقفه های آزمون ورودی ) حدود ۱۴ سال این تخصص زمان میبره

 120. Zahra گفت:

  سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون میشه راهنماییم کنید؟راهی هست که سریع تر پزشکی رو تموم کرد؟در کنار ترم تابستون نمیشه درس هارو فشرده خوند و امتحان داد تا زمانش کمتر شه؟
  کسی تاحالا کمتر از هفت سال مدرک پزشکی گرفته؟

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام زهرا عزیز
   خیلی به ندرت چنین اتفاقی رخ میده که کسی زیر ۷سال درس رو تموم کنه چون مباحث پزشکی سنگین و فشرده هستند
   اگر سوالی درمورد پزشکی داشتید خوشحال میشم با شماره های سایت تماس بگیرید تا بتونیم کمک بیشتری انجام بدیم
   موفق و پیروز باشید

 121. گفت:

  سلام دوست عزیز
  بین پزشکی و دندون پزشکی اگه علاقه یکسان باشه شما کدوم رو پیشنهاد میکنید

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام دوست عزیز
   خیلی سوال سلیقه ای هست و هیچ انتخابی نیست شما نسبت به انرژی و علاقه ای که دارید باید این رو انتخاب کنید و قطعا افراد دیگه نمیتونن انتخابی رو انجام بدن و به سود ما باشه

 122. فاطمه گفت:

  سلام
  خیلی ممنون از سایتتون
  من شنیدم برای آزمون دستیاری حداکثر ۴۰ سال می تونی داشته باشی. این درست هست؟

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام فاطمه عزیز
   خیر این مفهوم غلط هستش و به اشتباه جا افتاده
   موفق باشی

 123. AlireZa sh گفت:

  سلام آقای دکتر.وقتتون بخیر و خوشی
  من امسال پزشکی روزانه قبول شدم، و الان ترم ۱ هستم..کلاسهای ما مجازیه، خیلی پربازده نیست واقعن. و منم تو این ی ماهی که تقریبن شروع شده دانشگاهمون، تقریبن هیچ کاری نکردم، سردرگمم و الان استرس گرفتم…میترسم همینجوری ک بد شروع کردم، رو ترم های بعد تاثیر منفی بذاره..کلا جدا از درسهای عمومی(مثل ادبیات، زبان، آی تی، ایمنی ترافیک، و….) این ترم باید روی دروس بیوشیمی،مقدمات علوم تشریح(بافت شناسی و جنین شناسی)،فیزیولوژی و انگل شناسی وقت بیشتری بذاریم درسته؟ و آیا نیازه برا انگل شناسی و بیوشیمی، از رفرنس دنبال کنیم مطالب رو؟ درمجموع هم وسواس دارم هم استرس..احساس میکنم تو مجازی، استادا از سر و ته مطالب میزنن..

  ممنونم ازتون واقعا

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام علیرضا عزیز
   بله متاسفانه خیلی تاثیر منفی روی دانشجویان گذاشته و‌ انگیزها از بین رفته، به هر حال این شرایط هم تموم میشه.
   رفرنس خوانی‌رو اصلا توصیه نمیکنم بهتر جزوه بخونید یا کتاب های خلاصه مطالعه کنید.
   موفق باشی

 124. مرضیه گفت:

  سلام لطفا راهنماییم کنید .من الان ترم دو رشته ی مهندسی ژنتیک گیاهی دانشگاه شیراز روزانه هستم ولی خیلی دوس دارم رشته ی پزشکی قبول شم و الان ترم یک هستم .اگر ترم دو رو بخونم میتونم کنکور ۱۴۰۱رو روزانه انتخاب رشته کنم ؟؟لطفا راهنماییم کنید خیلی سردرگم هستم .

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام‌ مرضیه عزیز
   برای شرکت در‌کنکور روزانه باید از دانشگاه انصراف بدید حتما
   موفق باشی

 125. زهرابکعان گفت:

  سلام من کلاس هفتم یا همون اول راهنمایی هستم و دوسال دیگه که کلاس نهم میشم خیلی دوست دارم رشته ی تجربی رو انتخاب کنم و در آینده به امید خدا جراح بشم خیلی هم استعداد دارم و خیلی هم درسام عالیه امسال معدلم ۱۹و نیم شد
  اما بعضی از نزدیکام بهم میگن تو نمیتونی خیلی سخته و برام مثال میزنن که فلانی انقدر درس خوند قبول نشد و اینا بعد میگن حتی اگه بتونی باید کل عمرتو درس بخونی هیچ تفریحی نداری و عمرت تلف میشه
  اما این حرفا منو از تصمیمم منصرف نمیکنه ولی یکمی نگرانم میکنه و حس منفی در من به وجود میاره
  به نظر شما آقای دکتر من تصمیم درستی گرفتم؟

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام زهرا عزیز امیدوارم حالت خوب باشه
   شما انقدر فرصت دارید که میتونید ربته برتر کنکور بشید
   به حرف دیگران اهمیت ندید
   و تمرکز رو بگذارید روی هدفتون
   موفق باشی

 126. فاطمه گفت:

  سلام من یک دانش آموز ۱۴ ساله هستم و علاقه ی زیادی به پزشکی(زنان و زایمان) و بازیگری دارم و دوست دارم که به هر دوی آنها دست یابم و همچنین برای پزشکی دوست دارم دانشگاه تهران قبول بشم در حالی که در کرمان زندگی می کنم.
  با خواندن مطالبتان متوجه شدم که ۱۵ سال از عمرم را باید برای پزشکی صرف کنم و زمانی که پزشک شوم قطعا ۳۵ سال به بالا دارم و بعد از آن هم که بخواهم به سراغ بازیگری بروم سن بسیار زیادی خواهم داشت
  نمیدانم باید چه کار کنم آخه از هیچ کدومشون هم نمی تونم دل بکنم لطفا کمکم کنید
  باتشکر

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام فاطمه عزیز
   دلیلی برای اینکه هر دو رو کنار هم نتونید شروع کنید نیست
   موفق باشی

 127. زهرا کیانی گفت:

  سلام وقت بخیر، طاعات و عباداتتون قبول حق.
  من ۲۴ساله هستم و ترم آخر میکروبیولوژی، یه موقعیت شغلی بهورزی در روستا هست به مدت ۱۵ سال که لازمه‌ش انصراف از دانشگاهم هست. اما من در سر سودای پزشکی میپرورانم. خب از قراره معلوم پزشکی هم ۱۵ سال طول میکشه. و من الان سر یه دوراهیم که البته دل خودم به پزشکی هست ولی خانواده میگن بهورزی، حقوقشم خوبه، تو این ۱۵ سال کار میکنی بعدشم حقوق بازنشستگی. من الان موندم سر اینکه یه خانم ۴۲ ساله‌ی بازنشسته از بهورزی باشم که حقوقشو داشته و زندگیش امن بوده. یا یه پزشک متخصص که کلی سختی کشیده و الان شیرینیشو میچشه.
  دو راهیه من اینه
  ازتون میخوام منو منطقی راهنمایی کنید. به خدا که خیلی ذهنم درگیره. خداخیرتون بده

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام زهرا عزیز
   به صورت عادی باید به دنبال علاقه ات بری و در اون راه قطعا موفق میشی.
   افرادی که در محدوده امن زندگی میکنند هیچوقت پیشرفت چند پله ای رو داخل زندگیشون تجربه نمیکنند
   این سوال رو باید از خودت بپرسی که آیا آدم ریسک پذیری هستی یا نه ؟ ریسک پذیر بودن باعث میشه پیشرفت زیادی بکنی ولی سختی های زیادی هم داره
   اگر آدم محافظه کاری هستی پزشکی و چالش های اون بسیار برای تو سخت هست و در میانه راه دل زده میشی
   پیشنهاد میکنم طبق اخلاق خودت انتخاب کنی
   موفق باشی

 128. زهرا کیانی گفت:

  سلام
  لطفا به پیام منم پاسخ بدید

  1. دکتر رونقی گفت:

   زهرا عزیز
   حجم سوالات بسیار بالا هست و سعی میکنیم در کمترین زمان ( حداکثر یک روزه ) به آنها پاسخ دهیم

 129. زهرا کیانی گفت:

  از لطف و پاسخگوئی شما سپاس گذارم آقای دکتر، خدا خیرتون بده😊🌹

 130. Sarah گفت:

  سلام دوستان
  من رشته پزشکی درس میخونم سال سوم.
  این درست نیس که بگیم اگر رشته پزشکی قبول شدید هیچ زمانی برای تفریح و لذت بردن از زندگی توی رشته پزشکی وجود نداره. من در کنار رشتم والیبالیست هم هستم. گیتار هم میزنم. به موقعش تفریح میکنم و با دوستام بیرون میرم. درس خوندن، خوابگاه،دانشگاه، بیمارستان همشونو دوس دارم و در کنار بقیه همکاران و دوستانم بهم خوش میگذره.سعی میکنم از تمام لحظات زندگیم لذت ببرم و همش به فکر تموم کردن دوران دانشجوییم نباشم. چون موفقیت یک نقطه نیست. یک مسیره. هیچوقت انقدر به ته هدفتون فک نکنین که نتونین از زمان حال درست استفاده کنین. برای همگی ارزوی حس شیرین موفقیت دارم♥️

  1. دکتر رونقی گفت:

   سلام سارا عزیز
   ممنون از اینکه تجربیاتت رو در اختیار ما و بچه های کنکوری قرار دادی
   قطعا همینطوره که شما گفتید
   موفق باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *