قانون نظم=موفقیت %100

دکتر رونقی

imag1212es

قانون نظم=موفقیت %100

داشتن نظم در هرکاری در نهایت باعث پیروزی و موفقیت میشود. ویکی از ملزومات رسیدن به هدف این است که شما در اجرای برنامه ی خود نظم داشته باشید.نظم در ساعت خواب و بیداری،نظم درمطالعه و …همه دست به دست هم میدهند و باعث رسیدن به موفقیت شما خواهند شد.یک داوطلب کنکوری که درآزمون آزمایشی شرکت کرده ،کلاس ثبت نام کرده،کلی جزوه و کتاب تست خریده و کلی اقدامات لازم دیگه برای قبولی در رشته ی موردعلاقش انجام داده ،باید بتونه بین این پیش نیازهای رسیدن به اوج قله ی موفقیت،نظم برقرارکنه و زنجیر وار و پشت سرهم برنامه ی خود را اجرا کند.در صورت نبودن نظم در اجرای حتی یکی از مراحل،برنامه نقص و از هم میپاشد.

اگر به زندگی افرادموفق نگاه کنید ،میبینید که این افراد فوق العاده به داشتن نظم در کارها متعهد ومقید بوده اند. و همیشه با یک برنامه ریزی دقیق و هدفمند شده ای زندگی می کردند و خیلی به اجرای نظم و منظم بودن حساسیت نشون میدادند.قانون نظم میگه در هر حالتی و در هر وضعیتی باید خودتو مدیریت کنی و نظم یادت نره.
مثال:برخی داوطلبان بعد از گذشت چند آزمون و در نیمه ی راه به دلیل عملکرد ضعیف در آزمون ها،تست زنی ها و…خود را کامل شکست خورده میپندارند و کنکور را تمام شده.ودر یک لحظه تصمیم میگیرند ادامه ی برنامه را بدون انگیزه،انرژی و نظم اجرا کنند.که البته اکثر این بی نظمی ها و ترک اجرای برنامه ی درسی بخاطر منطقی وعاقلانه نبودن هدف و دور از دسترس بودن اجرای برنامه ای است که توسط خود داوطلب چیده شده است.و داوطلب آنقدر این برنامه راعوض میکند که در نهایت کلا از داشتن برنامه ی درسی و مطالعاتی متنفر شده و ترجیح می دهد که بدون برنامه ریزی و نظم خاصی،درس بخواند.

دسته ی دیگر از داوطلبان بی نظم داوطلبانی هستند که چون فکر میکنند فهم برخی مباحث برایشان آسان است پس دیگر به خود زحمت حل نمونه سوال،تست ،خلاصه برداری و حتی تحلیل آزمون ها را نمی دهند و رفته رفته که مباحث پیچیده تر و سنگین تر ومشکلترمیشود و یا یک اتفاق غیرقابل پیش بینی شده ای می افتد،داوطلب در اینجا از اجرای برنامه ی درسی عقب افتاده و چون انگیزه ی مطالعه و درس خواندن را از ابتدا درخود بوجود نیاورده در نتیجه ازمطالعه متنفرشده وممکن است تا هفته ها درگیر همین وضعیت باشد.و این کاملا به ضرر داوطلب تمام خواهد شد.

داوطلبان موفق همیشه قبل از شروع برنامه به چهار سوال زیر پاسخ میدهند و وضعیت خود را روشن میسازند سپس اقدام به اجرای برنامه میکنند.

  1. برنامه ی درسی چگونه باشد؟
  2. باتوجه به سطح درسیم ازکجا باید شروع کنم؟
  3. دقیقا چقدرزمان برا ی اجرای برنامه دارم؟
  4. تنظیم ساعات مطالعه درطول هفته به چه صورت باشد؟

توجه توجه:هر هدفی که داری برای رسیدن به هدفت ناگزیری که یک مسیر مشخصی را طی کنی .پس این مسیر را ازهمان ابتدا دقیق مشخص کن تا در وسط راه مجبور نشی هی دور بزنی و جاده عوض کنی.همون خشت اول رو محکم بساز…

موفقیت در گرو داشتن نظم و جدیت درکارهاست.نظم درکارها خود به خود باعث جدیت بیشتر دراجرای برنامه میشود و جدیت را بین تمام ارکان برنامه ریزی تکثیر می دهد.

محکم و هدفمند حرکت کن.داشتن نظم درمطالعه برا ی کنکور باعث میشود ذهن و جسم شما به یک برنامه ی درسی دقیق و هدفمند شده عادت کند و هر لحظه بداند برای چه مرحله ای باید آماده شود.برای تست زنی،برای حضور درآزمون راس ساعت 8صبح،نظم در مطالعه ی متعادل اختصاصی و عمومی ها ،نظم در تغذیه ،خواب،تفریح و…اینها اصول و عوامل اصلی موفقیت داوطلبان به اصطلاح تاپ بوده است نه صرفا فقط دانش این افراد.

داوطلب منظم از وضعیت درسی خود به خوبی آگاه است و با کسب یک یا چند نتیجه ی ضعیف که آنهم درآزمون ها ،خود رانشان میدهند ،کنارنمیکشد چرا که بخوبی میداند اجرای منظم و دقیق برنامه باعث شده که اشکالات و ضعف ها خودرا متوجه شود ،پس دست از تلاش برنداشته بلکه تلاش خود را دو برابر میکند.و این راز داوطلبان منظم و موفق است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید