ساخت پروتز های دندانی

دکتر رونقی

%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d8%b2-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86

ساخت پروتز های دندانی

تکنسین ساخت پروتز های دندانی در واقع اسمی است به ا فراد فارغ التحصیل در این رشته گفته میشود

افراد در این رشته برای ساخت عضو مصنوعی تربیت میشوند و آن عضو مصنوعی دندان است . دندان های مصنوعی که در دهان ثابت میشوند و نیز عضو های مصنوعی متحرکی مانند پلاک های ارتودنسی . البته هدف ما در این مقاله معرفی ساخت دندان است و کاری به پلاک ارتودنسی نخواهیم داشت !!!

پس از قالب گیری دندان مورد نظر توسط دندانپزشک کار یک تکنسین ساخت دندان مصنوعی آغاز میشود و بر اساس قالب مورد نظر دندان را میسازند .

این کار بسیار حساس و دقیق است و و نیازمند فردی ماهر و کارآمد میباشد . دانشجویان در این رشته باید در دروسی مانند شیمی ، فیزیک و زیست شناسی قوی باشند .

این نکته در این رشته مهم است که با وجود اینکه در این رشته از دست رفتن بیمار وجود ندارد اما باید بدانید به دلیل کار زیاد با دست ها ، نشستن طولانی مدت و نیز تنفس مواد دندانی امکان ابتلا به بیماری های تنفسی و مفصلی وجود دارد .

ادامه تحصیل :

این رشته در ایران در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش ندارد ولی صحبت های مبنی بر این است که مقطع کارشناسی ارشد نیز برای این رشته در نظر گرفته شود . در حال حاضر باید نهایت مدرک این رشته را کارشناسی دانست اما امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور در کشور هایی مانند آۀمان وجود دارد که با امتحانی فرد را تعیین سطح کرده و امکان ادامه تحصیل در آن کشور وجود خواهد داشت .

این نکته را جدی بگیرید که این رشته در حال از دست دادن جایگاه خود در ایران است و کم و بیش در دانشگاه ها از کارشناسی به کاردانی تنزل پیدا کرده است پس حتما با چشمی باز به سراغ این رشته بروید .

بازار کار :

افراد پس از اتمام درس میتوانند لابراتورهای دندانسازی تاسیس کرده و به طور مستقل شروع به کار کنند یا در دندانپزشکی ها مشغول فعالیت شوند و باید این را گفت که تا وقتی دندانپزشک ها کار میکنند تکنسین های ساخت دندان نیز بیکار نمیمانند چون هر دندانپزشکی نیاز به این نوع از پروتز پیدا میکند .

بازار کار این رشته نیز مانند دندانپزشکی اشباع نشده است و از نظر مالی نیز راضی کننده میباشد .

 

دروس رشته :

میکروب‌شناسی نظری و عملی، بافت‌شناسی نظری و عملی، آناتومی عمومی نظری و عملی، فیزیک، ارتودنسی نظری و عملی، استاتیک نظری و عملی، اوکلوژن نظری و عملی، لابراتور اختصاصی، بیوشیمی نظری، آناتومی دندان نظری و عملی، پروتز کامل نظری و عملی، پروتز پارسیل، بهداشت خانواده.

جنین شناسی/ آسیب شناسی / بهداشت حرفه ای / تشریح فک و صورت / رایانه و سیستم های اطلاع رسانی۱و۲/ فیزیک پزشکی/ میکروب شناسی و کنترل عفونت / اصول حسابداری / آمار و روش تحقیق/ مبانی مدیریت / روش های یاددهی و یادگیری/ انبارداری/ بافت شناسی/ ابزار شناسی و تکنولوژی دندان سازی۱و۲/ ارتودنسی نظری ۱و۲/ ارتودنسی عملی ۱و۲/ پروتز ثابت نظری۱و۲و۳/ پروتز ثابت عملی۱و۲و۳/ پروتز متحرک کامل نظری۱و۲و۳/ پروتز متحرک کامل عملی۱و۲و۳/ پروتز متحرک پاراسیل نظری ۱و۲و۳/ پروتز متحرک پاراسیل عملی ۱و۲و۳/ اکلوژن نظری۱و۲/ اکلوژن عملی ۱و۲/ زیبایی نظری/ زیبایی عملی/ آناتومی و مورفولوژی دندان نظری/ آناتومی و مورفولوژی دندان عملی/ مواد دندان نظری ۱و۲/ زبان تخصصی/ ایمپلنت نظری/ ایمپلنت عملی۱و۲/ اتچمنت نظری/ اتچمنت عملی ۱و۲/ پروتز های ماگزیلوفشیال نظری/ پروتزهای ماگزیلوفشیال عملی / سمینار / کارآموزی / کارآموزی در عرصه ۱و۲

دانشگاه ها:

در حال حاضر دانشگاه های زیر این رشته را در مقطع کارشناسی ارائه میدهند :

دولتی:شهید بهشتی تهران-علوم پزشکی تهران-علوم پزشکی تبریز-علوم پزشکی یزد-علوم پزشکی سبزوار-علوم پزشکی گلستان-علوم پزشکی اصفهان

آزاد:واحد دندانپزشکی تهران

 

حداکثر رتبه و تراز برای قبولی در رشته ساخت پروتزهای دندانی(سهمیه عادی)

منطقه ۱:علوم پزشکی سبزوار:۳۲۰۰

منطقه ۲:علوم پزشکی سبزوار:۵۲۰۰

منطقه ۳:علوم پزشکی سبزوار:۲۱۰۰

تراز آخرین فرد قبولی در پروتز دندان واحد علوم پزشکی آزاد تهران: ۸۸۹۷

 

7 دیدگاه برای “ساخت پروتز های دندانی
 1. ???? ???? ????? گفت:

  سلام به دفترچه راهنمای انتخاب رشته جدید که منتشر شد رجوع کنید.

 2. ???? گفت:

  سلام
  ببخشید من منظورتون رو نفهمیدم
  یعنی تا سال ۹۵ مشهد این رشته رو جه ازاد و چه ملی نداشته؟
  یعنی ممکنه امسال مشهد هم این رشته رو داشته باشه؟

 3. ???? ???? ????? گفت:

  سلام علوم پزشکی سبزوار این رشته رو ارائه میده و چارک پایین قبولی رتبه زیر 15000 کشوری می باشد

 4. ???? گفت:

  سلام باتشکر از سایت خوبتون
  من امسال کنکور دادم و درصدام به این صورت بودن:ادبیات۵۴عربی۴۱معارف۵۰زبان۶۸زیست۵۰
  ریاضی۳۴شیمی۳۰فیزیک ۲۰تخمین رتبه میزنم ۸۰۰۰تا۹۰۰۰ ب نظرتون شانس قبولی پروتز دندان ملی دارم؟

 5. ???? ???? ????? گفت:

  سلام تا 5000منطقه 2 این رشته قبولی داشته

 6. gooman گفت:

  با سلام
  میشه بگید منظ

 7. ???? ???? ????? گفت:

  سلام لیست مناطق در سایت هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *