اگر کنکور سخت تر از حد پیش بینی بود چه کنیم؟(نحو برخورد با تست ها در جلسه کنکور)

دکتر رونقی

width=319

اگر کنکور سخت تر از حد پیش بینی بود چه کنیم؟

(نحو برخورد با تست ها در جلسه کنکور)

وقتی به بالای قله برسی

شاید همه دنیا تو را نبینن

ولی تو همه دنیا را میبینی

گاهی زندگی یعنی سخت کوشی برای رویایی که کسی جز شما قادر به دیدنش نیست…

سلام به شما داوطلب پر انرژی کنکور سراسری…امروز می خواهیم قدم بذاریم در جلسه کنکور سراسری چند روز دیگه و خودمونو با تست هایی که مطمئناً مثل هر سال تعدادی تست با سطح دشواری ، آسان ؛ متوسط و سخت و البته براساس سه سطح از دوطلبان طرح شده ، روبرو کنیم.

سخت بودن تست های کنکور دغدغه ای همیشگی برای داوطلبان ورود به دانشگاهها بوده و هست . پس از کنکور هموراه شنیده ایم که تست های امسال سخت بود…

آیا سخت بودن تست ها یک مسئله واقعی است؟

بله . در بعضی از سال ها واقعا تست ها نسبت به کنکورهای پیش از آن سخت تر بود است. از این بحث چه نتیجه ای می توان گرفت؟ دو پاسخ کاملاً مجزا در این باره وجود دارد که هر کدام از زاویه ای ، درست است.

پاسخ اول:

سخت یا آسان بودن تست ها اصولا بحث مهمی نیست. زیرا کنکور یک مسابقه است .اگر سوالات سخت باشند برای همه سخت است و اگر آسان باشند برای همه آسان هستند. کنکور مثل امتحانات مدرسه نیست. در کنکور نمره هر کس فقط در مقایسه با دیگران سنجیده می شود یعنی ارزش هر تست را میانگین درصد پاسخگویی داوطلبان مشخص می کنند.

پاسخ دوم:

width=520

زیرا:

1- آنها می خواهند به همه تست ها پاسخ دهند پسوقت و انرژی بسیار روی هر تست خواهند گذاشت و از نظر روانی لطمه بیشتری می بینند و حتی ممکن است زمان پاسخگویی به تست های ساده را نیز از دست بدهند.

2- اگر تست ها سخت تر از حد متعارف باشد ،چون داوطلبان قوی تر مباحث بیشتری را کار کرده اند درصد بیشتری از نمره خود را از دست خواهند داد. اما داوطلبان ضعیف تر که مباحث کمتری مطالعه کرده اند ، حتی به سراغ تست های متوسط نمی روند چه برسد به تست های دشوار.

به هر حال معمولا سطح دشواری سوالات در حد متعارف است. اما هر چه هست اگر داوطلبان ( به ویژه قوی تر ها) توصیه های زیر را بکار گیرند نتیجه بهتری خواهند گرفت:

1- به فکر این نباشید که به همه تست ها پاسخ دهید. ممکن است چند سوال نخست در یک درس بسیار دشوار باشد یا اصلا ابتکاری باشد که پاسخ دادن به آن همه ذهنتان را در بر گیرد.

2- به این فکر نکنید که بقیه دارن به این تست ها جواب میدن. سوال سخت برای همه سخت است. بهتر است در چنین مواردی ( و البته فقط در چنین مواردی ) کمی از خود راضی شوید و به خودتان بگویید وقتی من نمی توانم به این تست ها پاسخ دهم وای به حال دیگران.این گفته و تلنگر مثبت به خود شاید از نظر شما دیگه خیلی اغراق باشد ولی باور کنید مغز همین نکته را باور می کند چون سرشار از انرژی هایی مثبتی است که تحرک سلول های مغزی را به کاوش و تلاش برای یافتن پاسخ تست های دیگر تشویق می کند و عمدتا موفق هم می شود.

و اما توصیه به داوطلبان ضعیف تر:

هیچ درسی را کنار نگذارید و در هر درس به دنبال تست هایی بگردید که جواب انها را می دانید حتی اگر در یک درس تنها 3 تا 4 تست را توانستید خوب و درست تست بزنید ، امیدوار باشید با همین شرایط هم می توانید نتیجه ای در حد خودتان بگیرید.

 

استراتژی روبرو شدن با تمام تست ها در جلسه کنکور( مدیریت تست زنی)…

1- در طرح تست ها اصول طراحی تست سنجیده می شود و طراحان تست کنکور از افراد نخبه و با تجربه در هر موضوع درسی هستند لذا به دنبال حل سوالات از روش های غیر عادی و عجیب و غریب نباشید.

2-شما باید خود را آماده و مهیای روبرو شدن با هر نوع تیپ سختی در کنکور کنید . برای رسیدن به این آمادگی حتما چندین بار آزمون جامع در منزل از خود بگیرید.و هر شرایطی که فکر می کنید ممکن است سر جلسه کنکور تمرکز و تسلط شما را بر هم زند، تمرین کنید و خود را در آن شرایط قرار دهید.

3-تست های هر درس را در سه مرحله مدیریت و پاسخ دهید .

width=422

4- یاد بگیرید از برخی تست ها جسورانه رد شوید و بیهوده وقت خود را به این تست ها نگذارید.

 

5- تست های شک دار را زمانی بزنید که حتما رد گزینه داشته باشید و اطمینان داشته باشید که حداقل دو گزینه اشتباه است..

 

6 – قبل از حل هر تستی ابتدا صورت سوال را به دقت بخوانید. برخی تست های سراسری کنکور های اخیر جواب در خود صورت سوال بوده است..

 

7 – سعی کنیدقبل از حل تست و پرداختن به گزینه ها خودتان پاسخ درست را حدس بزنید..

 

8 – قبل از ورود به جلسه کنکور و در محوطه کنکور در کنار گروه هایی که مشغول صحبت در مورد کنکور و مباحث مربوطه هستند قرار نگیرید. .

 

9 – در مدیریت زمان برای حل تست ها توجه داشته باشید که زمان برای حل هر تست با توجه به مراحل حل تست کاملا متفاوت است.شما می توانید از زمان تست هایی که برایتان ساده هستند و سریعاً قادر به پاسخگویی این تیپ تست ها هستید ، زمان ذخیره کنید و به تست های وقت گیر خود بدهید. .

 

10 – اگر زمانی برای بررسی و چک کردن پاسخ ها داشتید، تنها زمانی پاسخ را تغییر دهید که جرقه اشتباه بودن جواب در پایان جلسه به ذهنتان خطور کرده باشد و از پاسخ جدید خود 100% مطمئن باشید نه بر حسب حدس و گمان کاذب..

 

11 – برای افزایش سرعت عمل درتست زنی چهار عامل مهم زیر را در نظر بگیرید:

 

 

تمرین و تست زنی به شیوه زماندار، شادابی و سرحال بودن و عدم خستگی- داشتن تمرکز و آرامش -مطالعه ی مفهومی و دقیق.

 

12 – محاسبات ریاضی را با دقت و تمرکز و البته بدون هیچ استرسی شروع کنید..

 

13 – در حل تستهای حلیاتی مثل ریاضی و فیزیک و شیمی ، روش حل مشخصی از قبل داشته باشید تا دچار سردرگمی نشوید.

 

14 – در حل تست های فیزیک باید از قبل مطالعه مفهومی داشته و با و کمی ریاضیات خود را تقویت کرده باشید. همیشه از سطح تست آسان و بعد متوسط و در آخر دشوار تمرین تست زنی داشته باشید..

 

15 – درحل تست شیمی باید به نحوه توزیع تست ها و نیز در اولویت قرار دادن پاسخگویی به تستهای توصیفی توجه داشته باشید..

 

16 – درتستهای زیست شناسی، دقت بر روی درک و فهم سؤالات اهمیت بیشتری دارد.عجله ای تست نزنید..

 

17 – درتستهای زبان انگلیسی، زمان راهماهنگ با زمان دروس عمومی دیگر در نظر بگیرید.

 

18 – درتستهای معارف،امکان سرعت عمل، بیشتراست.

 

19 – تستهای ادبیات راجدی بگیرید و به حفظیات اتکا نکنید.

 

20 – در تستهای عربی، برای کسب مهارت بیشتر،هیچ فنی به اندازه آمادگیهای قبلی نقش ندارد.

width=247

بعضی ها ميخواهند كاری كنند و زندگی شادی داشته باشند،

بعضی ها آرزو ميكنن و اقدام نميكنند.

دسته سوم فقط انجام ميدهند.

تو كدام هستی؟؟؟

موفق باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید