آیا می توان از الان برای کنکور شروع کرد؟

دکتر رونقی

moshaver_bartar_konkur.
‏به نام خدا

آیا می توان از الان برای کنکور شروع کرد؟

سلام خدمت دوستان عزیز کنکوری امیدوارم مثل همیشه پرانرژی و پرانگیزه و شاد باشید.

الان موقعی است که خیلی ها ناامید می شوند و از تلاششون برای رسیدن به هدفشون کم می کنند حتی آن هایی که خوب جلو رفته اند برای همین، الان بهترین زمان است برای سبقت گرفتن شما از بقیه البته با داشتن پشتکار زیاد و انگیزه…حتی 1 ساعت درس خواندن تو این زمان های باقی مانده ارزش چندین ساعت مطالعه در ماه های قبل را دارد.همه ی شما راننده معروف ((مایکل شوماخر)) را می شناسید او در پاسخ علت موفقیتش اینطور گفت:(تنها زمانی که رقیبانم ترمز می گرفتند من به جای گرفتن ترمز ،گاز می دادم) این موضوع برای شما کنکوری های عزیز نیز صدق می کند.بنابرین قدر این لحظه ها را بدانید و این را به فرصت طلایی برای رسیدن به آرزوهایتان تبدیل کنید.

در وحله اول باید یک برنامه ریزی دقیق و مطمئن داشته باشید.و یک مشاور که در لحظه به لحظه کارتان در کنارتان باشد تا اشتباه قدم برندارید چون در صورت اشتباه ،فرصت به عقب برگشتن و از نو شروع کردن را ندارید.

«فرصت تمام شد‌، د‌یگه وقت ند‌ارم. ای ‌کاش از اول سال بهتر د‌رس می‌خواند‌م …».این‌ها جملاتی هستند‌ که این روز‌ها از زبان بسیاری از د‌اوطلبان کنکور شنید‌ه می‌شود‌. کسانی که فکر می‌کنند‌ می‌توانستند‌ بهتر باشند‌، نتیجه‌ی بهتری هم بگیرند‌ و حالا … حالا همه‌چیز را تمام شد‌ه می‌د‌انند‌.

درصورتی که با یک استارت دوباره می توانید از خیلی هایی که بدون برنامه درس خواندن و ناامید شدن جلو بزنید و همه را حیرت زده کنید فقط کافیست که شما بخواهیدو باور داشته باشید.

مطمئن هستم که الآن بعضی از شما که د‌ائماً منتظر اتفاقات بد‌ هستید‌ و به نکات منفی بیش‌تر توجه می‌کنید و‌ با خود‌ می‌گویید‌: خوب این وقت را
با فرض این‌که همه از این فرصت استفاد‌ه خواهند‌ کرد‌ و روزانه ۱۲ ساعت د‌رس می‌خوانند‌ «که مطمئنم این اتفاق نمی‌افتد» می‌خواهم نگاهت را به زمان زیاد‌ موجود‌، جلب کنم و این‌که د‌ر این زمان خیلی از چیز‌ها می‌توانند‌ تغییر کنند‌.
قبول کن که د‌ر یک مسابقه‌ی ۱۰۰ کیلو‌متری، کیلو‌متر ۵۰ مسابقه نباید‌ ناامید‌ شد‌. چون هنوز ۵۰‌د‌رصد‌ زمان باقی ماند‌ه است.

حالا یک لحظه مکث کن … چه‌قد‌ر باور د‌اری که این زمان برای موفقیت کافی است؟

می‌د‌انی د‌لیل نتایج فوق‌العاد‌ه عالی د‌اوطلبان ناامید‌ سال‌های قبل د‌ر کنکور، که د‌ر همین زمان د‌ر‌وضعیت مشابه تو بود‌ه‌اند‌، چیست؟

این است که برخی افراد باور نمی‌کنند که این‌ زمان برای موفقیت و رسید‌ن به‌هد‌ف کافی است. باور نمی‌کنند‌ و همین سبب می‌شود‌ تا حرکت‌شان کُند‌ یا متوقف شود‌ و آن وقت فرصت خوبی برای افراد‌ی مثل تو به‌وجود‌ می‌آید‌ تا بتوانی به اهد‌افت د‌ست‌ یابی.

فکر می‌کنید امسال …

چند‌ نفر باور می‌کنند‌ که این فرصت باقی مانده برای موفقیت کافی است؟

و چند‌ نفر از این فرصت استفاد‌ه می‌کنند‌؟

این‌ها را کنار هم می‌گذاریم، به این نتیجه می‌رسیم که این موضوع یک امید‌ واهی نیست، بلکه یک واقعیت تجربه شد‌ه است. د‌وست د‌ارم با تمام وجود‌ بگویم که باور کن، می‌توانی د‌ر این زمان باقی ماند‌ه نتیجه‌ی د‌لخواهت را بگیری.

دلم می خواهد فریاد‌ بزنم که تلاشت را متوقف نکن چون موفقیت د‌ر یک قد‌می توست. نگو که وضعیت تو با بقیه متفاوت است، نگو که این حرف‌ها فقط برای امید‌ دادن است.

من دیده ام که کسانی که تراز هایشان در کنکور های آزمایشی بسیار پایین بوده و همه از قبولیشان در کنکور نا امید بودن ولی چون خودشان را باور کردند و در فرصت باقی مانده با تمام وجود برای رسیدن به هدفشان جنگیدند،و بالاخره موفق شدند و در کنکور سراسری معجزه کردن.این فقط شامل یک یا دو نفر نیست بلکه هزارن نفر اینگونه اند.کنکور صحنه ی شگفتی هاست من یقین دارم که شما می توانی ثابت کنی که لایق موفقیت هستی.و شگفتی بیافرینی!

چرا شما در کنکور امسال جز افرادی نباشید که قرار است همه را حیرت زده کتد؟؟؟؟

پس با تمام قد‌رت بلند شو و فکرهای نا امید کننده و منفی را از خودت دور کن و فقط دوباره تاکید می کنم ((فقط ))به هدفت فکر کن من به تو اطمینان میدهم که می توانی…

در آخر چند روش که می تواند به تسریع در وضعیت مطالعه تان کمک کند اشاره می کنم:

1- یادگیری تندخوانی: مهمترین اصل تندخوانی، عبارت خوانی بجای کلمه خوانی است که می توان با تمرین کم در همین مدت باقی مانده فرا گرفت و بکار بست.

2- موضوعی خواندن کتاب درسی و تست زدن: باید مباحث درسی را به ترتیب خواند، فهمید و جلو رفت، زیاد وارد متن کتاب و جزئیات آن نشد(به دلیل زمان کوتاه باقیمانده) و بجای آن فقط مفاهیم مهم را خواند و تست زد.

3- همین الآن هم برای کنار گذاشتن تنبلی دیر نیست: با روزی 8 الی 9ساعت مطالعه مفید روزانه می توان جهش بزرگی در وضعیت فعلی ایجاد کرد و رتبه خود را به میزان قابل قبولی بهبود بخشید.

4- باید در دروسی که تراز پایین دارید، وضعیت را کمی بهتر کنید: پیشرفت به میزان 10% در یک درسی که ضعیف هستند بسیار بهتر از پیشرفت 10% در یک درسی است که متوسط هستید.

**مطالعه کن وقتی که دیگران در خوابند**

**خود را آماده کن وقتی که دیگران درخیال پردازیند**

**شروع کن وقتی که دیگران در حال تعللند**

**کار کن وقتی که دیگران در حال آرزو کردن هستند**

**صرفه جویی کن وقتی که دیگران در حال تلف کردن هستند**

**لبخند بزن وقتی که دیگران خشمگیند**

**پافشاری کن وقتی که دیگران در حال رها کردن هستند**

 

**موفق باشید.**

 

 

 

2 دیدگاه برای “آیا می توان از الان برای کنکور شروع کرد؟
  1. ???? گفت:

    سلام دکتر:من خیلی هنگام درس خواندن سر درد میشم خودم فکر میکنم به خاط

  2. ???? ???? ????? گفت:

    سلام آخرین باری که آزمایش دادی کی بوده؟ حتما تست تیروید آزمایش خون بدید.\nبرای مقابله با بی حوصلگی میتونید مقاله مربوط رو از سایت مطالعه بفرماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید