۰۲۱ - ۲۸۴۲۴۴۶۵
شعار هفته : بیشتر مشکلات در زندگی به دو دلیل ایجاد می شوند : عمل می کنیم بدون آنکه در مورد آن عمل، فکر کنیم، یا فکر می کنیم بدون آنکه به آن فکر، عمل کنیم.
نویسنده: دکتر رونقی 1 نظر 5389 بازدید

معرفی رشته اقیانوس شناسی

%d8%a7%d9%82%db%8c%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%b3-%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c


معرفی رشته اقیانوس شناسی


کارشناسی اقیانوس شناسی شامل مجموعه ای از فعالیت های آموزشی و پزوهشی در زمینه مسائل اقیانوس شناسی از جمله فیزیک دریا، زمین شناسی دریا، شیمی دریا، زیست شناسی دریا و الودگی و حفات محیط زیست دریا است.


این دوره کارشناسی به صورت مجموعه ای اموزشی و پژوهشی با تاکید بر اموزش، تشکیل شده از دروس نظری، کاربردی، آزمایشگاهی و برنامه تحقیقاتی ارائه می شود. مقصود از مرحله کارشناسی اقیانوس شناسی تربیت انسان هایی است که با دانش کافی از اصول علمی اقیانوس ها و شناخت از مسائل علوم دریایی توانایی انجام خدمات زیر را داشته باشند؛
1- شناخت و تحقیق مسائل علمی در خصوص شیمی دریا، زمین شناسی دریا، فیزیک دریا، و زیست شناسی دریا
2- اماده شدن برای ادامه تحصیل در مقطع های بالاتر در باره هر یک از گرایش های مرتبط با دانش های دریایی.
اهمیت بسیار زیاد دریا در تعاملات تجاری و اقتصادی و تاثیر پدیده های دریایی بر روی قاره ها و نقش آن ها در زندگی انسان نیاز به مطالعات دریایی و ارتقاء سطح کیفی دانش دریای را در جهت بهره وری بهینه از دریا محسوس تر می نماید. خصوصاً اینکه کشور ایران دارای حدوداً بیش از 20000 کیلومتر مرز آبی است.


شمار واحد ها برای دانشجویان ورودی 90 و 91، 134 واحد و شمار واحد دانشجویان ورودی 92 به بعد 135 واحد می باشد(بر اساس سرفصل بازنگری شده).


دانشجویان این دوره بسته به دروس تخصصی و اختیاری ارائه شده؛ در 4 گرایش فیزیک دریا، زمین شناسی دریا، شیمی دریا، و یا زیست شناسی دریا ادامه تحصیل دهند. ارائه واحد های تخصصی و اختیاری بسته به امکانات و سیاست های دانشگاه مربوطه و نیز میل دانشجویان دانشگاه می باشد.


توانایی های لازم


متقاضی این رشته باید به دریا علاقه داشته باشد همچنین روحیه پژوهشی و جست و جویی نیز لازم است . شما باید با دریا سازگار باشید و بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید علاوه بر ان می بایست بتوانید محسبات و پیشبینی های لازم را برای امور مرتبط به دریا انجام دهید.


یک نکته
امروزه ، با توجه به کاهش روز افزون ذخایر مناطق خشکی نیاز انسان به محیطهای دریایی روز به روز در حال فزون است . کشور ایران با توجه به مرزهای گسترده ابی در شمال و جنوب دارد و لزوم بهره برداری از منابعی که در محیط های آبی وجود دارد،نیازمند به بهره گیری از علم نوین فیزیک دریا می باشد.


توانایی دانش آموختگان فیزیک دریا
فارغ تحصیلان دوره کارشناسی ارشد فیزیک دریا می توانند در مراکز پژوهشی و یا ارگان های مختلف نظیر مرکز ملی اقیانوس شناسی ، اداره سواحل و بنادر ، اداره کشتیرانی ، سازمان شیلات ، سازمان محیط زیست ، وزارت راه و ترابری ،وزارت جهاد کشاورزی ،وزارت دفاع ، سازمان هواشناسی و شرکت های خدمات مهندسین مشاور فعالیت کنند.


از دیگر توانمندی های این دانش اموختگان می توان به تدریس درس های فیزیک دریا در مرحله کارشناسی ، همکاری در انجام پروژه های مربوط به فیزیک دریا و انتشار مقاله و کتب در این زمینه می باشد.


همچنین این افراد می توانند در زمینه هایی اعمم از مدل سازی فیزیکی و عددی یرای پیش بینی پدیده های دریایی ، مشاهدات میدانی ، تفسیر تصاویر ماهواره ای محیط های دریایی و بررسی آلودگی های موجود در محیط های دریایی فعالیت کنند.


%d8%a7%d9%82%db%8c%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%b3


دانشجو هایی که در این رشته ثبت نام می کنند معمولا دانشجویان کارشناسی رشته های علوم پایه : ریاضی وهواشناسی ، فیزیک و در علوم مهندسی : همران ، مکانیک و کامپیوتر می باشند .


زمین شناسی اقیانوس ها به بررسی ماهیت زمین در اعماق اقیانوس ها می پردازد. برای مثال اینکه چه گونه حوزه های اقیانوسی ایجاد شده و از بین میروند و یا تبادل مواد در اعماق این آب ها چگونه رخ می دهد. رخداد چنین فرایندهایی که بوسیله مشاهدات مستقیم و مدل سازی کامپیوتری مورد مطالعه قرار می گیرد ممکن است چند سال یا میلیون ها سال طول بکشد.
زمین شناسی اقیانوس ها مطالعه ژئولوژی زمین هایی است که با آب پوشیده شده اند. زمین شناسان دریایی به جمع آوری اطلاعات در باره توپوگرافی و نیز شکل کف اقیانوسها ، انواع رسوبات این اعماق ، ترکیب و ساختار زیرین اقیانوسها و فرایندهای زمین شناسی ( تئوری تکتونیک صفحه ای ) می پردازد. با کمک این داده های اطلاعاتی ، آن ها ذخایر معدنی موجود در کف اقیانوس ها را سنجش . احتمال رویداد خطرات را پیش بینی می کنند. ایضا به مطالعه فرایندهای زمین شناسی می پردازند و درک علمی انسان را از زمین بالا می برند.
اقیانوس شناسی زمین شناختی


رسوب گذاری دریایی- در این گرایش به مطالعه توزیع رسوب هایی ساحلی و دریایی مربوط به هیدرودینامیک های حاضر ونیز سیر شکل گیری رسوبات کواترنری در محیطهای انتقالی و دریایی و نیز رفتار سطوح آبی در برابر نوسانهایی که در نواحی رسوبی رخ می دهد، می پردازد.


دیرینه شناسی دریایی : درآزمایشگاه های دیرینه شناسی خرد از روزنه داران و استراکوداها به عنوان شاخص های زیستی برای توصیف ومطالعه کیفیت محیط های دریایی در نواحی ساحلی و برکه هایی با عمق کم استفاده می شود چرا که این ارگانیسم ها به صورت مستقیم نسبت به تغییرات پارامترهای زیست محیطی واکنش نشان می دهند.


چینه شناسی دریایی کواترنری: مقصود از انجام این مطالعات درک تغییرات زیست محیطی است که دردوره پلیستوسن و هولوسن صورت میگیرند و این کار با استفاده ازداده های حاصل از انالیزهای رسوب شناسی ،زمین شناسی ،چینه شناسی زیستی و نیز چینه شناسی لرزه ای انجام میشود. از اهداف دیگر این مطالعات درک سیر تکاملی زمین شناختی محیط های رسوبی نواحی ساحلی و قاره ای در قسمت شمالی کشور برزیل است ( دمای ۱5 تا ۲۹ )درجه سانتی گراد.


کنکور و اقیانوس شناسی ( حداقل )


این رشته در زیر گروه 3 علوم تجربی قرار دارد میانگین دروس به شرح زیر می باشد.


نام درس ادبیات عربی معارف زبان زمین ریاضی زیست فیزیک شیمی
چند از 10 تا 1 1 3 1 1 1 1 1 1


نتیجه گیری در مورد رشته اقیانوس شناسی


رشته اقیانوس شناسی رشته خوبی برا افراد علاقه من به دریا و آب هاست . ومیتواند زمینه شغلی خوبی به وسیله ان ایجاد نمود چرا که کشور ایران هنوز به ارتقای کامل در بخش صنایع دریایی نرسیده ولی باید به این نکته هم توجه کرد که این رشته باید با توانایی های متقاضی هماهنگ باشد.


 

  روند کاری دپارتمان مشاوره دکتر رونقی

  دپارتمان مشاوره و برنامه ریزی کنکور دکتر رونقی

  متشکل از مشاوران پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی از دانشگاه های معتبر کشور، با مدیریت دکتر رونقی می باشد. با سابقه بیش از 7 سال فعالیت در حوزه کنکور و دارای مجوز رسمی از نهاد های مربوطه این افتخار را دارد که در طی این سالها رتبه های بسیاری را پرورش دهد و رموز موفقیت و تجربیات خود را در اختیار دانش آموزانی که رویایی رتبه برتر شدن را در سر دارند ، قرار دهد. بیشتر بدانید...

  برنامه ریزی شخصی سازی شده

  برنامه ای که با آزمون های آزمایشی ، مدرسه، ساعت مطالعه و کلاس های خصوصی دانش آموزان هماهنگ می باشد. و به طور جزئی مشخص می کند که دانش آموز چه مبحثی را چند ساعت و چطور مطالعه کند . برنامه ریزی براساس تاکید بر نقاط ضعف دانش آموزان تهیه و تنظیم شده است و مشخص می کند که دانش آموز بر اساس توانایی که دارد روزانه چه مقدار تست کار کند. بیشتر بدانید...

  مشاوره حرفه ای

  دانش آموزان در ساعات خاصی از روز می توانند سوالات خود را از مشاوران بپرسند و راهنمایی های لازم را از مشاور خصوصی خود دریافت کنند.از طرفی هر دانش آموز در ماه 4 جلسه مشاوره تلفنی دارد که با دریافت نوبت قبلی می تواند با مشاور شخصی خود مکالمه کند و مشکلات خود را با وی در میان بگذارد و تدابیر لازم در جهت رفع مشکلات و بهبود عملکرد صورت پذیرد. بیشتر بدانید...

  پیگیری منظم

  در ساعاتی خاصی از روز از دانش آموز در خواست گزارش کار می شود. و روند مطالعه و کارنامه های دانش آموز تحلیل و بررسی می شود و توصیه های لازم در جهت بهبود عملکرد دانش آموز و رفع اشتباهات و نقاط ضعف وی گفته می شود. مشاوران با نوبت تماس های تلفنی به دانش آموزان نکات مهم و راهکارهای لازم برای پیشرفت دانش آموزان را به آنها آموزش میدهند و انگیزه رقابت و تلاش برای رسیدن به هدف را در دانش آموزان تقویت میکنند. بیشتر بدانید...

  آزمون آنلاین

  از دانش آموزان هر ماه هماهنگ با آزمون های آزمایشی که شرکت می کنند پیش آزمونی به صورت آنلاین گرفته می شود که سوالات آزمون کاملا استاندارد ،حرفه ای و شبیه ساز کنکور می باشد.که حتی دانش آموزان می توانند به جای شرکت در آزمون های آزمایشی سایر موسسات،به طور مستقل در این آزمون شرکت نمایند و از جامعه آماری خوب و امنیت بالای سوالات و کارنامه تحلیلی این آزمون بهرمند گردند. این آزمون برای افزایش مهارت آزمون دادن و کاهش استرس دانش آموزان در آزمون های آزمایشی تهیه و طراحی شده است. همچنین استفاده از آزمون آنلاین برای افرادی که توانایی حضور در آزمون های آزمایشی موسسات ندارند،بسیار مفید است. لازم به ذکر است که هزینه آزمون های آنلاین دپارتمان دکتر رونقی در مقابل امکاناتی که به دانش آموزان ارائه می دهد،بسیار مقرون به صرفه است. بیشتر بدانید...

  پنل شخصی دانش آموزان

  دپارتمان مشاوره وبرنامه ریزی دکتر رونقی برای ارتباط هرچه بهتر دانش آموزان با مشاوران خود و جلوگیری از حواشی نرم افزار هایی چون تلگرام که عملا شاهد آن بودیم که موجب برهم زدن تمرکز دانش آموزان می شود، پنلی خصوصی برای دانش آموزان در قالب سایت و اپلیکیشن طراحی کردیم که بتوانند بسیار راحت با مشاور خود در ارتباط باشند و از این پنل نمودار پیشرفت خود را مشاهده کنند و به نقاط ضعفشان پی ببرند و در صدد هرچه سریعتر رفع آن برآیند. بیشتر بدانید...

  دپارتمان مشاوره کنکور دکتر رونقی

  دپارتمان مشاوره کنکور دکتر رونقی این افتخار را داشته است که از اکثر استان ها و شهرهای کشور و حتی کشور های حاشیه خلیج فارس در خدمت دانش آموزان عزیز باشد. بیشتر بدانید...

  تلگرام دکتر رونقی

  گروه مشاوره دکتر رونقی متشکل
  از بهترین رتبه های کنکور

  عضویت در کانال
  صفحه اینستاگرام

  گروه مشاوره دکتر رونقی متشکل
  از بهترین رتبه های کنکور

  مشاهده پروفایل

  ورود به حساب کاربری
  مرا به خاطر بسپار
  ثبت نام | بازیابی رمز عبور
  جستجو