چه کار کنیم سر جلسه آزمون مطالب را فراموش نکنیم؟

دکتر رونقی

imagesQN120049LO

چه کار کنیم سر جلسه آزمون مطالب را فراموش نکنیم؟

منه مشاور که خیلی به این حرفهای داوطلبان بعد از هر آزمون آزمایشی برمیخورم که وقتی از داوطلبی میپرسم که چرا این تست های آسون رو نتونستی جواب بدی و یا چرا این تست های نسبتا راحت رو اشتباه زدی ،یک جوابی که اکثرا از بچه ها میشنوم این هست که (آقا بخدا من این درسو خیلی خوب خونده بودم ولی نمیدونم سرجلسه ی آزمون چرا هیچ راهکاری برای حل تست یادم نبود و…)

در طول این چند سالی که بعنوان یک مشاور در خدمت کنکوریای عزیز بودم،خیلی به این صحبت ها برخوردم .واقعا اشکال کار این دسته از داوطلبان چه بوده است؟چرا حتی داوطلبان با سطح درسی متوسط رو به بالا نیز درگیر این مرداب واقعا وحشتناک شده اند؟بله،این واقعا وحشتناکه که تو درسی رو خوب خونده باشی و نتونی تستشو بزنی یا کلا اشتباه بزنی

پس جا دونستم که در اینجا راهکارها و تکنیک هایی را در اختیار تمامی شما عزیزانی که میدونم اکثرا همین مشکلو دارید،بگذارم که تا زمان دارید این غده ی خطرناک عدم مهارت تست زنی رو ،درمان کنید.

این تکنیک ها برای تمامی داوطلبان در تمامی گروه های آزمایشی و با هر سطح درسی ،باید و لازم الاجراست .تکنیک ها را به صورت مرحله به مرحله انجام دهید و از هیچ نکته ای چشم پوشی نکنید.

تکنیک اول:::

دو روز یا سه روز قبل آزمون که میخواهید یک جمعبندی سریع داشته باشید،حتما شب را زودتر به رختخواب بروید.زیرا یکی از علل همین عدم بیادآوری مطالب سرجلسه این است که در ساعت آزمون و در زمانی که میخواهید دقیقا به همان تست ها جواب دهید،مغز شما به خاطر دیر خوابیدن در شب،خسته و سطح هوشیاری پایینی دارد.برای همین وقتی از جلسه بیرون می آید و یا به منزل میرسید دقیقا جواب همان تست ها را به یاد میآورید بدون آنکه علتش را بدانید!

تکنیک دوم:::

یکی دیگر از علل اصلی عدم بیادآوری مطالب در جلسه ی آزمون،روش های غلط مطالعاتی شماست.و دلیل مبهم و پیچیده ی دیگری ندارد.پس روش مطالعه ی خود را توسط یک کارشناس درسی ،اصلاح کنید تا درس خواندن شما در یک مسیرهدفمندی قرار بگیرد.داوطلبی که تمام زمان قبل از آزمون را بسیار و با انگیزه درس خوانده وتلاش کرده ،میتوان گفت که 90درصد از اصول مطالعه را طی کرده .پس تکلیف آن 10درصد باقیمانده چیست و آیا اهمیت دارد؟؟؟آن 10 درصد باقیمانده همان مراحل مرور و جمعبندی است که اگر انجام نشوند مراحل مطالعه ی شما ناقص خواهد بود و مطالب به یک سازماندهی مشخصی نخواهند رسید.

تکنیک سوم:::

دلیل دیگر عدم بیادآوری مطالب با وجود مطالعه ی زیاد،خستگی و اضطراب در جلسه ی آزمون است. اضطراب وضعیت را بهتر نمیکند پس لزومی ندارد مضطرب باشید.با این انگیزه وارد جلسه ی آزمون شوید.اضطراب و دلشوره قند خون شما را کاهش و در نتیجه باعث عدم تمرکز برحل تست ها و خستگی میشود.

و اما:

علت اصلی اضطراب این است که شما همانند یک کنکوری صبح آزمون بیدار نمیشوید و هیچگونه نظم و انظباطی در مهیا شدن برای آزمون ندارید. مداد مناسب تست زنی ،مداد پاک کن ،آب نوشیدنی ،چند تکه شکلات شیرین اینها از ملزوماتی هستند که شما حتما باید به همراه داشته باشید.به صبحانه ی خود اهمیت دهید.نشستن 4ساعت روی صندلی و بیادآوری تمام مطالب و8درس ،کار کمی نیست .پس به کوچکترین مهارت های آمادگی قبل از جلسه ی آزمون ،ارزش و بها بدهید که همین عدم رعایت همین عوامل سازنده، باعث فراموشی و افت هوشیاری مغز خواهند شد.

این روزهایت را همانند حرفه ای های کنکور،زندگی کن و فقط تماشگر این فینال نباشید و زودتر وارد میدان شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید