روش مطالعه ی دروس محاسباتی کنکور

دکتر رونقی

روش مطالعه ی دروس محاسباتی کنکور

سوالاتی که در کنکور از انها سوال مطرح می شود

یا استدلالی هستند و یا حفظی و سطحی. البته سوالات سطحی به ندرت وجود دارند بلکه برای اینکه بتوانید به همان سوالات هم جواب دهید, باید مطالعه ای عمیق, هوشمندانه و صحیح همراه با مرور منظم داشته باشید.پس نتیجه می گیریم که برای موفق شدن در هر درس و برای پاسخگویی راحت به هر نوع سوال باید روش مطالعه ی هر درس را بدانیم چون ماهیت هر درس با دیگر دروس مختلف متفاوت است.به عنوان مثال, دروس محاسباتی مانند ریاضی, فیزیک, بخش ژنتیک زیست شناسی و حتی مسائل شیمی و بعضی از قسمتهای درس اقتصاد در رشته ی علوم انسانی نیاز به محاسبه و حل کردن دارند. ماهیت این نوع مسائل و دروسی این چنینی اینگونه است که باید به تدریج اموخته شوند. اینطور نیست که به عنوان مثال, دو روزه مبحث توابع ریاضی یاد گرفته شود بلکه باید وقت گذاشت و وقتی که به خوبی اینگونه مباحث یاد گرفته شوند, به سختی از ذهن فراموش می شوند و البته برای یادگیری بهتر و عمیق تر باید روزانه برای دروس محاسباتی تست حل کرد تا هم فراموش نشوند و هم تسلط بر مباحث اموخته شده, افزایش پیدا کند.ولی برای یادگیری هرچه بهتر مباحث محاسباتی بهتر است چند اصل را بدانید.

  • برخی از مسائل و مباحثی که در دوره های بعدی اموزشی تدریس خواهند شد پیش نیاز دارند و این پیش نیازها در سالهای قبل تدریس شده اند. به عنوان مثال مبحث کاربرد مشتق که در سال دوازدهم یا همان پیش دانشگاهی تدریس می شود نیاز به درک و تسلط روی مبحث مشتق دارد و اگر مشتق به خوبی کار نشود, کاربرد مشتق هم بخوبی پیش نخواهد رفت و مشکل رفته رفته بیشتر خواهد شد.پس بهتر است مباحثی را که پیش نیاز دارند ابتدا پیش نیازها را بخوانید و بتوانید بخوبی به مبحث بعدی هم اشراف و تسلط پیدا کنید.البته بسیاری از دبیران با تجربه از این موضوع اگاه هستند و قبل از تدریس مبحث جدید گریزی هم به مبحث قبلی می زنند تا مباحث گذشته هم یاداوری شوند.
  • موضوع دیگری که مهم است ولی متاسفانه بسیاری از دانش اموزان با بی توجهی از ان رد می شوند ان است که بطور مرتب در کلاسهای مدرسه شرکت کنید و با دقت فراوان به تدریس دبیر گوش دهید. برخی از دانش اموزان با تصور اینکه بهتر است مباحث کتابهای درسی را از روی کتابهای کمک اموزشی یا لوح های موسسه ای یاد بگیرند, در کلاس درس بی توجهی می کنند و اینکار باعث می شود که انها زمانی را در منزل صرف یادگیری درس کنند. غافل از انکه با گوش دادن خوب و با دقت در کلاس, می توانند این وقت را صرف تست زدن و تسلط بیشتر بر ان مبحث کنند.
  • موضوع دیگری که وجود داردو البته بسیار بسیار مهم است, ان است که بلافاصله بعد از کلاس درس و در منزل به مطالعه ی اجمالی درس گفته شده بپردازید چون مبحثی که تنها چند ساعت از روی ان گذشته است, در حافظه کوتاه مدت وارد می شود و شما می توانید با مطالعه اجمالی و دوباره ان مبحث, درس را وارد حافظه بلند مدت خود کنید. می توانید این کار را با مطالعه ی نت برداری هایی که در کلاس درس کرده اید, انجام دهید. روش دیگر ان است که بلافاصله بعد از مدرسه و در منزل تعدادی تست از همان مبحث بزنید و مطمئن باشید که تستهای ابتدایی کتابهای تست جنبه اموزشی دارند و نیاز به درک عمیق و محاسبه ی انچنانی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید