داوطلبان ضعیف تا متوسط از کی تست زماندار بزنند؟

دکتر رونقی

 

width=349

داوطلبان ضعیف تا متوسط از کی تست زماندار بزنند؟

(فواید تست زماندار)

سلام به شما داوطلب کنکور سراسری؛ خدا قوت…

با توجه به اهمیت بحث تست زنی در دوران جمعبندی و لزوم تست زنی بصورت استاندارد و زماندار ؛ این پرسش برای داوطلبان سطح ضعیف تا متوسط بوجود می آید که با وجود ضعیف بودن در مباحث آیا باز هم باید تست زنی را به صورت زماندار کار کنیم؟؟؟

جالب بدانید که داوطلبان بسیاری هستند با وجود داشتن معلومات علمی بالا ، در کنکور و تست زنی موفق نمی شوند و دلیل آن این است که مهارت در تست زنی و مدیریت زمان را نمی دانند و در آزمون ها اجرا نمی کنند.شاید تا بحال به این موضوع بخورد کرده اید که بعد از آزمون تست هایی را پاسخ داده اید که در جلسه آزمون قادر به پاسخگویی نبوده اید و یا اکثر تست های کنکورسال گذشته که رکت داشته اید را اکنون به راحتی می توانید پاسخ دهید . دلیل این اتفاق شگفت انگیز واقعاً چیست؟!

این کاملاً طبیعی است . چرا که زمان اولین و مهمترین عامل موثر در این تفاوت است و تنها راه از بین بردن تاثیر آن عدم تمرین تست زنی به صورت زماندار در زمان های قبل از آزمون است.

فواید تست زنی زماندار:

width=415

 

لذا با توضیحات گفته شده کار با تست به شیوه زماندار از اولویت های برنامه مطالعاتی و جمعبندی شما باید باشد تا به نتایج زیر دست یابید:

مهارت یافتن در تنظیم وقت:

ممکن است مشکل شما در تست زماندار این باشد که :

من تست‌هایم را در زمان مناسب می‌زنم و گاهی اوقات هم اضافه می‌آورم . آیا باز هم باید تست زمان‌دار بزنم؟» پاسخ این پرسش مثبت است. چرا؟ .

بخوانید  افزایش تراز و تمرکز !چجوری؟؟؟

داوطلب آزمون سراسری ممکن است سرعت بالایی در پاسخ‌گویی به تست ها داشته باشد ، اما مهم این است که این سرعت توأم با دقت باشد و نتیجه اینکه به تعداد تست های کمتری پاسخ اشتباه داده باشد و یا اصلاً اشتباه نداشته باشد.

اکنون این واقعیت را بدانید که وقتی تست زمان‌دار می‌زنید، در حقیقت مغز خود را آموزش می‌دهید که زمان مناسب برای وقت‌‌گذاری روی هر تست را به صورت طبیعی تشخیص دهد و در نتیجه فعالیت علمی شما با دقت همراه شود که چنین حرکتی به نتیجه‌ی مثبت خواهد رسید.

زدن تست زمان‌دار سبب می‌شود شما بتوانید در جلسه‌ی آزمون وقت خود را تنظیم کنید. یعنی هم با سرعت و هم با دقت تست بزنید.

تذکر به داوطلبان ضعیف تا متوسط:

متاسفانه برداشت و طرز فکر اشتباهی که برخی از این داوطلبین دارند این است که ؛ خوب ، منکه مباحث زیادی را برای کنکور نخوانده ام که الان بخواهم به زمان حساس شوم و تست زماندار از خودم بگیرم چون مطمئنم در کنکور هم مثل آزمون های آزمایشی زمان اضافه میارم!

در تذکر و اخطار جدی به این گروه از داوطلبان باید گفت این کار تنا ذهن را تنبل می کند و شما در این زمان های باقیمانده تا کنکور نیز نمیتوانید همین حجم به قول خودتان کم مباحث را به یک تسلط خوب و تثبیت برسانید لذا در کنکور نیز قادر به پاسخگویی تست هایی که مباحث مربوط به آنها را خوانده اید ؛ نمی شوید لذا توصیه می شود حتما تست زنی را به روش استاندار کنکوری و زماندار تمرین کنید ؛ شاید تعداد تست هایی که بتوانید در کنکور بزنید بیشتر از تعدادی باشد که خیال می کردید، در آن صورت حتما زمان برای شما بسیار با ارزش خواهد شد.

بخوانید  لقمه های تکنیکی تا روز کنکور(از مباحث رتبه ساز رشته تجربی(1))

تکنیک های تست زنی دوران جمعبندی ویژه همه داوطلبان با تراز 4000 تا 5800:

1- تست ها را بصورت ترکیبی کار کنید .مثلا شیمی ، زیست ، ریاضی و عربی.

2- در یک زمان چند ساعته چندین تست برای یک مبحث نزنید چرا که واقعا بی فایده است . تعداد تستی که قرار است امروز برای یک مبحث کار شوند در چند تایم کار کنید .مثلا اگر میخواهید امروز 80 تست زیست بزنید ؛ اینگونه تقسیم بندی کنید:

20 تست صبح-20 تست ظهر-20 تست عصر-20 تست شب

هر چقدر که تعداد تست زنی های شما برای یک درس در طول روز زیاد باشد به همان میزان نیز مرور های شما بیشتر می شوند.چرا که برای تحلیل و بررسی اشکالات آزمون باید به جزوات و منابع خود رجوع کنید و این یعنی مرور های مکرر در طول روز.

3-سعی کنید تعداد تست زنی های خود را با اعتماد بنفس افزایش دهید.چرا که تنها تفاوت نفرات قبولی کنکور با افرادی که نتیجه نمیگیرند ؛ همین تعداد تست زنی های بالای نفرات قبولی نسبت به افراد مردودی است.

یک نکته قابل تامل:

منظور و مقصود ما از تست زنی به روش زماندار اصلا این نیست که شما در تمام مدت برگزاری آزمون، چشم به ساعت دوخته و تمرکز خود را از دست دهید؛ بلکه فقط تمرین کنید که کمی به زمان هر تست مقید تر باشید.همین…

width=288

موفق و پیروز باشید….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *