بازهم اضطراب و خواب زیاد…

دکتر رونقی

1459624026-5198326-2

بازهم اضطراب و خواب زیاد…

اول از همه میخواهیم به بحث داغ و مشکل اکثر داوطلبان کنکوری و حتی خانواده ها بپردازیم ،اضطراب قدمهای باقیمانده تا کنکور سراسری…

معمولا این اضطراب با سپری شدن یک نیمسال و بعد از تعطیلات نوروزی در بین بچه ها و والدین دیده میشه جوریکه واقعا هم کنکوریها و هم خانواده ها درگیرش میشن.

در مطالب قبلی در مورد اینکه اضطراب خوب است یا بد بطور مفصل توضیح داده شده است اما اضطراب این روزهای مانده تا کنکور با خواب زیاد کنکوریها همراه شده است.

شما میتوانید از اضطراب این روزها سکوی پرتابی بسازید به سمت موفقیت و قبولی درکنکور و یا برعکس ،رفتن به سمت پرتگاه شکست در کنکور.

اضطراب در حد طبیعی و کنترل شده ی خود میتواند باعث حرکت و سرعت گرفتن شود .ولی اضطراب زیادی باعث متوقف شدن تمام برنامه ریزی شما برای یک کنکوری موفق میشود .گویا مغز دیگر نمیتواند هیچ فرمان دیگری را اجرا کند…

اضطراب ،نمکی است که کم و به اندازه اش برای سلامتی و بدن مفید است ولی زیاد مصرف کردن همین نمک باعث مریضی و حتی پایان زندگی میشود.

درمقابله با اضطراب این ایام کمی خوشبین باشید.

خوشبین بودن باعث میشود حتی به پیشرفت های با سرعت کم درسی با یک دید منفی نگاه نکنید. مثلا: چرا آنقدر که فلان درس را خوانده ام نتوانستم از پس تست هایش بربیام؟!!برعکس بیاییم به نقاط ضعفی که دارن کم کم رفع میشن با یک دید مثبت و روشن نگاه کنیم.رعایت همین نکات بسیار ریز و جزئی باعث افزایش پیشرفت ها بصورت تدریجی و مداوم شما خواهند شد.

ازهمین امروز تمرین کنید تا اگر هنوز اضطراب واسترس زیادی دارید بتوانید با کمک گرفتن از مشاور و یا یک روانشناس آنرا همین الان درمان کنید . شما دراین برهه از وقت های باقیمانده تا کنکور باید توانایی و مهارت این را پیدا کنید و بتوانید اضطراب خود را چه قبل از آزمون و حین درس خواندن و چه در جلسه ی کنکور،کنترل کنید و سریع به تمرکز خود برگردید.

واما…

با توجه به اینکه روزهای بعد از تعطیلات هوا بهاری و واقعا خیلی خواب آور میشود و از طرفی چون روزهای پایانی تا کنکور را سپری میکنیم و طبیعتا اضطراب هم در بین تمامی داوطلبان حتی پشت کنکوریهای با معدل و تراز های بالا وجود دارد،در اینجا خواب زیاد همانند اضطراب مشکل اکثر داوطلبین شده است.

بچه ها دقت کنید که خواب ،خواب میاره و بطور طبیعی و صحیح بدن ما به بیش از 8ساعت خواب روزانه ،واقعا نیازی نداره.پس این زیاد خوابیدن را یک تنبلی که بعدش یک شادابی و نشاط کاذبی هست بدونید.نشاط و انرژی در حین مطالعه فقط با تنظیم ساعات خواب در طول شبانه روز شدنی است نه با افزایش ساعات خواب. جالبه بدونید که بعد از خواب زیاد مغز شما حوصله ی درگیری و تحلیل مباحث رو نداره و این یعنی کسالت و خواب آلودگی دوباره بخاطر خواب زیاد که ساعات پیش داشتید.

راه حل های زیادی برای مبارزه با خواب آلودگی مکرر وزیادخوابیدن هست که برای کسب نتیجه ی بهتر حتما باید چند بار اجراشون کنید تا خودتون تغییرات را در برنامه ی خوابتون ببینید.مثل دویدن صبحگاهی و بعدش دوش گرفتن –دقایقی گوش دادن به موسیقی های انگیزشی دربین ساعات مطالعه-تنظیم یک برنامه ی غذایی و پیروی از یک برنامه ی غذایی سبک و کم چرب ولی درحین حال پر انرژی و…

نکته:::تنها عامل شکست دهنده ی خواب زیاد،انگیزه ی بسیار بالا در رسیدن به هدف و ترسیم روزانه ی اهداف است.

باید خاص بود تا به موفقیت رسید.

حرف آخر:::

توکل بر خدا را در همه حال از یاد نبرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید