امروز همان دیروزی ا

دکتر رونقی

image34s

امروز همان دیروزی است که درانتظارش بودی

این ضرب المثل معروف را شنیدین که میگه ،کار امروز را به فردا وامگذار؟!معنای این ضرب المثل را در روزهایی که دارید برای کنکور درس میخونید،به خوبی متوجه میشید که ارزش زمان را به شما گوشزد میکند.زمانی که با پول و طلا هم نمیتوان آن را عوض کرد یا خرید.

در اینجا چند دسته از داوطلبانی را که دارند وقتشونو ولوو غیر مستقیم بدون اینکه خودشون زیاد متوجه ی این اتلاف زمان باشند را معرفی میکنیم و با توجه به شرایط و ویژگی هایی که ممکن است شما در هر کدام از این دسته ها داشته باشید،سعی و تلاش کنید که از وقتتون بهترین نتیجه را بگیرید و وقت را بیهوده از دست ندهید و درآخر هوشیارباشید .

دسته ی اول:افرادی که کلا هدف خاصی برای انجام کاری ندارند.و هر روز یه بهونه ی جدید میارن که از انجام کار طفره برن.

دسته ی دوم:افرادی هستند که از ابتدای هفته،کم کاری میکنند به این امید که درپایان هفته جبران میکنند.ولی این کاملا اشتباه است.یادگیری یک فرایند تدریجی است و مطالعه باید روزانه انجام شود نه فقط چند روز در هفته.موفق های کنکور همیشه اول هفته ها بیشترین ساعات مطالعه را داشته اند و روزهای آخر هفته مختص جبران عقب ماندگی های جزئی،مرور وجمعبندی بوده است.

دسته ی سوم:افرادی هستند که اصلا هدف و برنامه ی خاصی برای رسیدن به موفقیت ندارند و با واگذاری امروز به فردا کردن ها فقط دارن زمان را بر باد میدهند.

تکنیک های نهایت استفاده از زمان:

1-اول ازهمه هدفتون باید دست یافتنی و منطقی باشد که درطول مطالعه هر وقت بهش فکرکنید باعث افزایش انگیزه و حرکت درشما بشود.

2- برنامتونو به روزهای متعدد و پیوسته تقسیم کنید.مباحث را بر طبق نقاط قوت و ضعف دربین روزهای هفته تقسیم کنید.مثلا اگردر فیزیک خیلی ضعیف هستید و قراره یک فصل را درآزمون امتحان دهید،شما باید این یک فصل را به قسمت های کوچکتری تقسیم و در برنامه ی روزانه ی خود قراردهید.با اینکار هم رفته رفته در فیزیک وضعیت بهترمیشود و هم انگیزه ی بالایی برای یادگیری پیدا میکنید.و درمقابل منجر به افزایش ساعات مطالعه میشود.

3-وجود یک مشاور خوب و حرفه ای میتواند با نظارت برعملکرد شما دراجرای برنامه ریزی درسی، شما را قدم به قدم راهنمایی و پشتیبانی کند.

4-برای خود تنبیه و تشویق اختصاص دهید.اگر به هر دلیلی از برنامه عقب ماندید باید خود را متعهد کنید که تنبیه شوید و اگر خوب وعالی پیش رفتید یک تشویق برای خود اختصاص دهید.این تشویق میتواند حتی یک ساعت خواب بیشتر درطول روز باشد.

5-درس ها ی خود را به ترتیب اهمیت اولویت بندی کنید و همیشه از سخت به آسان شروع به مطالعه و یادگیری کنید تا زمان را ازدست ندهید.

نکات ویژه:

  • به زور نشین درس بخونی.چون اینجوری فایده ای نداره ونتیجه برعکس میشه و نیمه تمام درس را ول میکنید.در این حالت همیشه به مزایای رسیدن به هدفت فکر کن تا انگیزه و اشتیاق بیشتری برای مطالعه پیداکنی و باعلاقه درس بخونی چرا که با علاقه درس خواندن باعث افزایش یادگیری و آسانتر شدن مطالب برای شما میشود.

  • عادت ها ی غلط مطالعه رو کم کم تمرین کن کنار بذاری،مایوس نشو و مطمئن باش اگه استاندارد درس بخونی،موفقی.شاید درابتدا کمی سخت باشد ولی یادت باشه که اول هرکاری سخته ولی کم کم مسیر برات هموارتر میشه.

  • در طول روز و درحین مطالعه و یادگیری زیاد به این فکرنکن که کتابا تموم میشن یا نه!کی تموم میشن؟؟؟تو برنامه ی امروزتو خوب اجرا کن،با آرامش کامل درستو بخون و نگران حجم باقیمانده ی مباحث نباش.تا اینجا تو موفق کارکردی.

  • زیاد خیال پردازی نکن واین را بدان که آینده هر چی که باشه حاصل و دست رنج تلاش تو در حال است.هرچی الان بکاری فردا همونو دروو میکنی دوست عزیز…

  • موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید