1+8 تکنیک تند خوانی دقیق و مفید ویژه ی افزایش درصدها…

دکتر رونقی

%d8%aa%da%a9%d9%86%db%8c%da%a9-%d8%aa%d9%86%d8%af-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c

1+8 تکنیک تند خوانی دقیق و مفید ویژه ی افزایش درصدها…

(چگونه سریع درس بخوانیم و مفید یاد بگیریم؟چگونه در هنگام مطالعه فقط درس بخوانیم و حواسمان پرت نشود؟چه کنیم هنگام مطالعه خوابمان نرود؟چرا هنگام مطالعه به فکر فرو می روییم و خیال پردازی میکنیم و بعد ذهنمان خسته شده و مطالعه را رها میکنیم؟چه کنیم وسواس فراموشی مطالب را نداشته باشیم؟چگونه با تمرکز مطالعه کنیم و نگران فراموشی درس های پر نکته و دشوار نباشیم؟)

تذکری بسیار مهم و جدی به تمامی داوطلبان با هر سطح درسی:

متاسفانه اکثر داوطلبان تنها چیزی که از رموز موفقیت در کنکور میدانند ،فقط درس خواندن است.در حالیکه مطالعه در این یکسال با توجه به شرایط خاص و بسیار حساس و نیز با توجه به تستی بودن کنکور ،شرط اصلی موفق بودن در آن درس خواندن با دانستن تکنیک ها و روش های صحیح یادگیری است.در غیر اینصورت تمام تلاش ها بیهوده خواهد بود.فلذا از همین لحظه به خود تعهد داشته باشید که با این اصول درس بخوانید و لجوجانه و خودخواهانه اصرار به گرم شدن موتور مغز خود بدون هیچ گونه سوخت رسانی و آمادگی از پیش نداشته باشید. این تکنیک ها را با حوصله و سماجت انجام دهید.و هیچ وقت به بهانه ی کمبود وقت از این تکنیک ها غافل نشوید حتی شمایی که از امروز تصمیم به کنکوری درس خواندن کرده اید،شماهم باید حرفه ای درس بخوانید.

همانطور که می دانید تندخوانی یکی از تکنیک های بسیار موثر در افزایش تمرکز در هنگام مطالعه و بهبود یادگیری است.شما برای کسب نتایج عالی در کنکور کاملا حرفه ای و مفهومی باید آنقدر این گونه تکنیک ها را در ابتدای راه و عمدتا در نیمسال اول آموزش ببینید تا به مهارت لازم برسید.مهارتی که باعث نمایان شدن تسلط شما در کلیه ی آزمون های قبل از کنکور میشود.

قبل از اینکه به تکنیک های تندخوانی بپردازیم ابتدا اجازه دهید کمی در مورد تمرکز و روش هایی مفید جهت افزایش و رسیدن به این مهارت لازم و ضروری در مطالعه هم صحبت کنیم.

تکنیک اول و اصلی افزایش تمرکز،مطالعه ی فعال است.توجه کرده اید که مثلا در هنگام حل سوالات درسی مثل ریاضی و یا مسائل فیزیک و شیمی شما تمرکز بالایی دارید؟می دانید چرا؟چون ذهن شما کاملا درگیر حل مساله شده و به همین خاطر تمام تمرکز خود را به کار گرفته تا سوال را به جواب برساند. پس برای داشتن این تمرکز در دروس حفظی ،مفهومی و تکنیکال نیز باید به همین روش مطالعه ای فعال داشت تا کم کم پیشرفت در دروس مشهود باشد.اگر شما بتوانید این مهارت را یعنی داشتن مطالعه ای فعال را بخوبی یادبگیرید و اجرا کنید،خواهید توانست در زمانی کمتر مباحث سخت و دشوار را یادگرفته و بعدها بخوبی به یاد آورید.

1+8 تکنیک تند خوانی به سبک قبولی های ممتازکنکور:

%d8%aa%d9%86%d8%af-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c

  1. طرح سوال پیش از مطالعه ی درس جدید…اگر شما این درس را قبلا در کلاس درس مدرسه یا کلاس کنکوری و یا منابع دیگر یکبار خوانده اید.لذا اکنون میتوانید پیش از مطالعه ی دوباره ی آن ،ابتدا برای این درس سوالاتی را طرح نمایید.اجرای این تکنیک باعث میشود ذهن در طول مطالعه وادار به یادگیری فعال و پویا شود چرا که پیش از مطالعه ،سوالاتی را در خود ثبت کرده و الان هوشیارانه به دنبال جواب این سوالات است.همین تکنیک به تنهایی باعث افزایش تمرکز و در نهایت افزایش کیفیت مطالعه میشود.

نکته:تندخوانی هم باعث افزایش تمرکز در حین مطالعه میشود و هم باعث یادگیری بهتر و سریعتر.همانطور که در مطالب قبلی هم گفته شده بود مغز ما با سرعت زیادی قادر است در یک لحظه هزاران کلمه را از خود عبور دهد و تحلیل نماید.لذا اگر سرعت مطالعه ی شما کند باشد ذهن وقت اضافه می آورد و به حاشیه ی غیر از مطالعه ی این درس میپردازد و نمیتواند دیگر بروی مطالعه ی پیش رو تمرکز داشته باشد و دچار حواسپرتی میشود.که با مطالعه به روش تند خوانی دیگر فرصت به حاشیه رفتن مغز و پرداختن به سوالات غیر درس و حتی خیال پردازی از ذهن گرفته خواهد شد وتماماً درگیر یادگیری و درک مطالب میشود.

2.ابتدا از جز به کل بخوانید…با نگاه اجمالی به درس مورد مطالعه متوجه خواهید شد که این مبحث درسی بیشتر دارای چه سطح آسانی و دشواری است .همین تنظیم وقت برای مطالعه و اولویت بندی باعث میشود ذهن بدون استرس و نگرانی از کمبود وقت و با تمرکزی بالا فقط درگیر یادگیری مطالب در حال مطالعه شود.

این تکنیک برای مطالعه ی درس زیست شناسی عالی است.

نکته:هدف از اجرای این تکنیک ها به هنگام مطالعه برای کنکور،داشتن مطالعه ای در زمانی کمتر و با انرژی کمتر ولی بهره وری بالا است.

3.مکث چشم ها و توقف دیدن را در حین مطالعه ی سطور برروی عنواین کاهش دهید...اگر دقت داشته باشید ما به هنگام مطالعه ی یک سطر از متن،چشمانمان بصورت جهشی به سمت جلو حرکت میکنند.به هر میزان که بتوانید این مکثها و جهشها را کاهش دهید به همان میزان هم به سرعت مطالعه ی شما افزوده خواهد شد.افراد کند خوان و کلا افرادی که درسی را به کندی یاد میگیرند معمولا در هر سطر 7 بار توقف میکنند که میتوان با کاهش این مکثها به حداقل 3بار در هر سطر به افزایش سرعت مطالعه و یادگیری کمک بسزایی داشت.

نکته:هنگام مطالعه چشمان خود را حرکت دهید و نه سر را.

نکته:جهت کاهش مکث ها و توقف ها شما باید حوزه ی دید خود را در حین مطالعه افزایش دهید.مثلا سعی کنید تصاویر و جداول واقع در گوشه ی صفحات را بدون اینکه مستقیم به آنها نگاه کنید،ببینید.(به اصطلاح زیر چشمی به گوشه ی صفحات نگاه کنید و نه مستقیم و متمرکز).

نکته:اجازه ندهید در حین مطالعه دیدتان دچار آشفتگی و سرگردانی شود.

4.واژه های مهم را گروه بندی کنید…همانگونه که یاد گرفته ایم حروف را بهم متصل و ترکیب نماییم و کلمه به کلمه بخوانیم تا درک کنیم،اکنون نیز باید این مهارت را بیاموزیید که مجموعه ای از کلمات را با یکدیگر ترکیب و در یک لحظه یک جمله را بخوانید.در قدم بعدی باید بیاموزیید که چگونه جملات را دسته بندی کنید تا بتوان مفهوم یک پاراگراف را متوجه شد و درک کرد.

5.در حین مطالعه هیچگاه به عقب باز نگردید…متاسفانه این اشکال اکثر داوطلبان است و عادت کرده اند که در حین مطالعه به صفحات و مطالب قبلی برگردند و دوباره از اول آنها را بخوانند چون احساس میکنند خوب آنها را متوجه نشده اند.این روش برای یادگیری و درک مطالب برای مغز کاملا روشی غلط و اشتباه است و با این کار شما فقط ذهن را خسته و اجازه ی تکمیل پروسه ی یادگیری به مغز خود را نمی دهید. همانطور که بارها و بارها گفته شد سرعت خواندن مغز بسیار سریعتر از سرعت به زبان آوردن است.پس اجازه دهید مغز مطالب مشخص شده برای مطالعه را پشت سرهم و بدون وقفه و بدون برگشت به صفحات قبلی بخواند و تحلیل نماید سپس بعد از پایان یادگیری و مطالعه ی کامل و با تمرکز،اگر بازهم احساس میکنید برخی از نکات را خوب متوجه نشده اید و یا بازم وسواس دارید که مطمئن شوید مطالب را بخوبی یاد گرفته ایدیا نه،الان اجازه دارید به صفحات قبلی بازگردید و با روش تند خوانی و سریع یک نگاهی به آنها بندازید و سریعاً سراغ مطالعه ی مبحث بعدی بروید.

6.هدفمند شده و با برنامه ریزی مطالعه کنیدتعیین هدف قبل از مطالعه و اینکه میخواهید از مطالعه ی این درس چه اطلاعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید