10 هشدار مطالعاتی که می گویند نیازی به مرور نیست

دکتر رونقی

width=327

10 هشدار مطالعاتی که می گویند نیازی به مرور نیست

سلام به همه داوطلبان عزیز کنکور سراسری …

همانطور که می دانید یکی از اصول یادگیری و مطالعه با کیفیت ، اجرای برنامه مرور هدفمند و حرفه ای است اما نداشتن برنامه ریزی درست باعث می شود در اجرای برخی اولویت های مطالعه افراط کنیم و دچار کمال گرایی شویم .

مثلا تست زنی زیاد همیشه به داوطلبان تاکید شده است ، برخی داوطلبان به دلیل همین اهمیت؛ مطالعه و فهم دقیق درس را رها کرده و فقط تست می زنند و یا در حالتی دیگر تست زنی را جایگزین یادگیری مطالعه دقیق می کنند که این یعنی اشتباه بزرگ و دور شدن از اصل مطالعه با کیفیت…

با این تفاسیر امروز و در اینجا می خواهیم علائم مطالعاتی که بیانگر این هستند ، نیازی به مرور نیست و با خیالی آسوده می توانید سراغ مباحث و برنامه های بعد بروید؛ ارائه دهیم.

مرور مباحث خوانده شده برای کنکور باید به صورت زیر باشد، توجه داشته باشید که ترتیب مرورها برای همه داوطلبان و با هر سطحی ، یکی است و تفاوتی ندارد.

1- اگر برای یک مبحث خاص همیشه تست زنی و مرور نکات داشته اید برای جمعبندی نهایی آن درس مثلا برا آمادگی و شرکت در آزمون آزمایشی ، نیازی به مرور از روی جزوه و کتاب دیگر نیست و فقط می توانید با مرور خلاصه یا نکات و کار با تعدادی تست ، تمام نکات آن مبحث را به یاد آورید . لذا هیچگاه وقت برای مرور به شیوه مطالعه از صفر نگذارید .

2- اگر برای درسی خلاصه نویسی، نمودار نویسی ، حاشیه نویسی و … انجام داده اید ، مرور را با همین ها انجام دهید و فقط در مواقعی که نیاز به دانستن نکته ای نا نوشته و یا مبهم دارید ، به جزوه و کتاب خود مراجعه کنید( اعتماد به بازیابی اطلاعات از حافظه).

3- تورق سریع داشته باشید اما برای مباحث خوانده شده . به این صورت که قبل از مطالعه درس جدید ابتدا به روش تورق سریع درس قبلی را سریع مرور کنید با این تکنیک به مغز یادآوری می کنیم که نکات این درس را تداعی کند چون برایمان مهم است .این کار باعث استمرار مرور ها در حافظه نیز می شود . دقت داشته باشید که زمان برای تورق سریع بیشتر از 10 دقیقه نباید باشد.

4-اگر مبحثی را در فواصل زمانی کوتاه ولی مستمر خوانده اید اکنون در دوران جمعبندی یا جمعبندی قبل از آزمون آزمایشی دیگر نیازی به مرورهای با جزئیات و طولانی مدت ندارید.

در این تکنیک شما یک مبحث را چند بار و بطور پیوسته مطالعه می کنید . مطالعه در زمان های کوتاه ولی مداوم باعث متمرکز شدن مغز می شود چرا که مغز جهت تولید پروتئین مورد نیاز خود به زمان نیاز دارد لذا وقفه های استراحت هر چند کوتاه بین مطالعه باعث تجدید قوای مغز می گردد . اگر عادت دارید به این شیوه که برترین و بهترین روش مطالعاتی است، درس بخوانید با قاطعیت می توان گفت که مطالعه شما بسیار با کیفیت و مفید است و برای مرور و جمعبندی فقط نیاز به مرور نکات و یادداشت برداری های خود دارید و بقیه زمان خود را صرف حل تست کنید.

سوال:

چه موقع مرور با استفاده از روش های فوق را شروع کنیم؟

یک روز بعد از مطالعه اول-یک هفته بعد از مطالعه اول- یک ماه بعد – 4 ماه بعد

اگر تکنیک مرور به روش گفته شده را اجرا نکنیم ، چه اتفاقی برای مطالب خوانده شده می افتد؟

توجه داشته باشید که حتی اگر مطالعه یک مبحث به همراه تست زنی آن در بار اول چند ساعت طول بکشد و به قول خودتان من امروز زیاد وقت برای این درس گذاشته ام ! باز هم باید زنجیره ی مرور را اجرا کنید .

درست است که مطالعه با تمرکز و با کیفیت باعث می شود 90% یادگیری تکمیل یابد ولی 10% باقیمانده همان هنر انتقال خوانده شدها به حافظه بلند مدت است . اگر مبحث خوانده شده مرور نشود به صورت تصاعدی از مغز حذف می گردد این همان حافظه موقت یا کوتاه مدت است که اگر مرور نداشته باشید قادر نخواهد بود اطلاعات را به حافظه بلند مدت منتقل کند و در واقع برای شمای کنکوری به تنهایی استفاده از حافظه کوتاه مدت ، غیر قابل اعتماد است چرا که شما نیاز دارید تا روز کنکور مطالب فراگرفته را در کتابخانه مغز خود داشته باشید.

تکرار و مرور تنها روش ثبت دائمی مطالب خوانده شده در حافظه بلند مدت است لذا از انجام درست این مرحله از مطالعه به هر دلیل و بهانه ای غافل نشوید.

برای رسیدن به موفقیت لازم نیست باهوش یا تحصیل کرده باشید، تنها به یک رویا و چارچوب نیاز دارید…

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید