10 قدم تا حضوری موفق در آزمون

دکتر رونقی

imag111es

10 قدم تا حضوری موفق در آزمون

بعداز کلی کلنجار رفتن با خودمون و کمی تحقیق کردن در مورد انواع آزمون های آزمایشی موجود بالاخره یه آزمونی رو انتخاب و ثبت نام کردیم،که بیشتر در مورد اینکه از کجا بفهمیم این آزمونی که شرکت کردیم چقدر کیفیت علمی،جامعه ی آماری و یا حتی آیا این موسسه ،خودشون طرح تست دارند یا نه از منابع موجود در بازار در آزمون هاشون تست طرح میکنن!!! حالا فرض را برا این میگیریم که شما هم اکنون در آزمونهای یک موسسه ی بنام و داغ ثبت نام و درحال درس خوندن طبق بودجه بندی های این آزمونها هستید.در این جا میخواهیم بطور دقیق وعلمی 10 قدم برای حضوری موفق در آزمون را که کاملا تست و آزمایش شده برای شما دوست های عزیز کنکوریم توضیح بدهم.این 10 قدم از مهارت های موفقیت درآزمون دادن هستند که %80ازقبولی های کنکور سراسری دارای این مهارت ها بوده اند.

  1. شما سرجلسه ی آزمون نیاز به آرامش و انرژی بالا برای 4 ساعت نشستن روی یک صندلی و تست زدن متوالی دارید.اگه میخواهید سرجلسه سرحال باشید و باهوشیاری و انرژی بالایی حاضربشوید حتما روز قبل از آزمون و شب آزمون رو بیشتر استراحت کنید وتا دیروقت بیدارنمونید که درس بخونید.اگر روز قبل از آزمون خواب کافی نداشته باشید بدن خسته میشود و نمیتواند در بهترین ساعات خودش قرار بگیرد.بیداری تا دیر وقت باعث کاهش تمرکز و توانایی های شما درتست زدن خواهد شد…اگر خوب بخوابید ،خوب هم بیدارمیشوید…
  2. مدیریت روحیه داشته باش.خودتو دربرابر هر واکنشی ،خوب مدیریت کن یا بقول معروف به اعصابت مسلط باش…داوطلبان کنکور چون تحت فشاردرسی هستند خیلی حساس به حرفای اطرافیان میشن و سریع واکنش نشون میدن ولی برای سپری کردن آزمونی بدون استرس باید روحیات خودتونو مدیریت کنید.هیچگاه قبل آزمون با کسی درگیر نشوید و جر وبحث نکنید.
  3. لحظات قبل از آزمون با رقیبان خود درمورد آزمون،اینکه چجوری خوندی،چقدخوندی ،سوال پرسیدن و سوال حل کردن حرف نزنید که وحشتناک استرس زا خواهند بود.به حرف های دیگر رقبیان چه قبل از آزمون و چه در طول یکسال کنکور اصلا توجه نکنید.
  4. داشتن انرژی و حفظ آن تا پایان جلسه ی آزمون شاه کلید اصلی موفقیت شما در آزمون ها خواهد بود.اگر آزمونتون صبحه حتما کمی زودتر از خواب بیداربشید.مطالعات و تحقیقات علمی نشون داده صبح زود بیدار شدن به دلیل بیداری مغز و افزایش سطح هورمون های انرژی زا در بدن باعث کاهش 70درصدی استرس ها و نگرانیها در طول روز میشه.پس روز آزمون کمی زودتر بیدار شوید و صبحانه ای که همیشه میل میکنید، صرف شود و حتما خوراکی های انرژی زا و شیرین مثل کاکائو و شکلات را بعلاوه ی آب معدنی با خود سرجلسه ببرید.صبحانه، قند خون شما را در طول روز میزون میکنه پس واسه موفقیت در هر آزمونی واقعا می ارزه که با صرف یک صبحانه ی کامل و مقوی سر جلسه حاضر بشیم.
  5. حتما دو روز قبل از آزمون جمعبندی کنید و حتما تست زنی جامع و ترکیبی را انجام دهید.داوطلبی که قبل آزمون خوب جمعبندی نکند همانند یک کتابخانه ی نامنظم خواهد بود که پیداکردن کتاب درآن بسیار زمانبر و حتی غیرممکن خواهد بود.
  6. از درسی شروع به تست زنی کنید که درآن تسلط بیشتری دارید تا هم انرژی و روحیه بگیری و هم بتونی زمان برای حل تست های بعدی ذخیره کنی.به دور و برت سرجلسه نکاه نکن و بخودت نگو بقیه دارن 100میزنن و من موندم و برعکس بخودت بگو اگه آزمون واسه من سخته واسه بقیه هم سخته و اگه واسه من آسونه پس واسه بقیه هم آسونه.
  7. تقریبا تمامی تستها در هر درسی درجه ی اهمیت یکسانی دارند پس اصلا این معقول و منطقی نیست که بیشتر وقتتو بذاری واسه حل یک تست خیلی وقتگیر واینجوری ازبقیه ی تست ها عقب بمونی. همیشه اول از تست هایی که از جوابشون مطمئن هستی شروع به پاسخگویی کن.
  8. کنکور هم قدرت علمی وهم قدرت مدیریتی شما را میسنجد.واسه همین همیشه تست های سخت ،دشوار و البته گنگ را اول میارن تا ببینند نتیجه ی یکسال تحت فشاربودن شمارا.که فقط در سه حالت نتیجه در این میدان بزرگ رقابت ،موفقیت آمیز خواهد بود:

حالت اول:دیدن قدرت مداومت وتلاش بسیارشما

حالت دوم:دیدن قدرت روحیه ی بالای شما

حالت سوم:دیدن قدرت علمی شما

پس توجه داشته باشید که کنکور فقط یک رقابت علمی نیس بلکه بیشتر رقابت مدیریت روحی و سرعتی است…

9-در سال همیشه سعی کنید متعادل بخوانید.طبق تحقیقات جالبی که دانشمندان انجام داده اند مشخص شده که نیمکره راست مغز انسان مختص شهود،متون و عرفان است و نیمکره ی چپ مغز مختص منطق ،ریاضی و اعداد است .واگر شما فقط از یک نیمکره مغز خود زیاد کاربکشید این نیمکره زود خسته وتا80درصد فعالیت نیمکره ی دوم به کل خاموش و باصطلاح تعطیل میشود بطوریکه درک درستی از وظایفش دیگر مثل سابق نخواهد داشت پس هیچوقت یک کله نشین اختصاصی بخون وحتما بین اختصاصی ها جهت استراحت نیمکره ی مغزت یک عمومی بخون.

توجه:در پاسخگویی به تست ها سرجلسه ی آزمونها هم دقیقا همین کارو بکنید. مثلا بعد از جوابگویی به عربی نرو سراغ درس سخت تر بلکه برو سراغ درسی راحترازعربی مثل دین و زندگی،ادبیات و یا درسی که تو در آن بیشتر مسلط هستی و راحتی.

10-روز بعد از آزمون،بشین و آزمونتو باحوصله وبادقت تحلیل کن تا در آزمونهای بعدی اشتباهاتتو تکرار نکنی.اگه بخوای تحلیل آزمونو به روزای دیگه ی هفته موکول کنی نتیجه اش این میشه که کل هفته ذهنت درگیر آزمون میشه و نمیتونی به درسات برسی.دوست من آزمون هرچی بود تموم شد و سریع باید به مطالعت برگردی نه اینکه تا آزمون بعدی بشینی خودتوسرزنش کنی که چرا و چرا وچرا…پس لطفا تنبلی رو بذارکنار و سریع آزمونتو تحلیل کن. و بدون که هر آزمونی نتیجه و بازتاب عملکرد خودته…

آینه گرنقش تو بنمود راست ،خودشکن آیینه شکستن خطاست…

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید