گزینشی خواندن بهتر از حذف کامل یک کتاب!!!

دکتر رونقی

11

گزینشی خواندن بهتر از حذف کامل یک کتاب!!!

بارها و بارها از کارشناسان و بعضا خود مسئولین سازمان سنجش این جمله را شنیدیم که کنکور سلیقه ای نیست و نمیتوان فقط با چند درس تست زدن از آن نتیجه ی خوبی گرفت.بلکه تمام 8درس کنکور مهم و تاثیر گذار بر نتیجه هستند.

داوطلبان هر رشته،برخی دروس را چون علاقه ی بیشتر و یا در دبیرستان بیشتر کارکرده اند درنتیجه برای کنکورهم اغلب دراین دروس وضعیت بهتری نسبت به بقیه ی درس ها دارند.و اما برخی از داوطلبان کنکور به دلایلی مثل دوست نداشتن مطالعه برخی دروس و مباحث که زمینه ی این بی علاقگی بازهم به دوره ی دبیرستان برمیگردد و تا کنکور این بی علاقگی و سلیقه ای درس خواندن وجود دارد که چون حس میکنند نمیتواند خوب دراین درس ها نمره و درصد بگیرن ،این ضعف درسی را تا خود کنکور به دوش میکشند و این باعث میشود دست به حذف یک درس بطور کامل از برنامه ی مطالعاتی کنکور کنند.

در اینجا بدون پرداختن به کلیشه ها و جبهه گیری های افراطی که متاسفانه برخی از مشاوران بی تجربه دارند که فقط باعث ایجاد فشار روحی و دامن زدن به این بی انگیزه گی ها میشود و نه تنها کاری از پیش نمی برد بلکه حتی وضعیت را بدترهم میکند.سازمان سنجش که خود مجری کنکور از طراحی تست ها گرفته تا زمان اعلام نتایج است،بارها اعلام کرده و حتی در تحلیل تست ها و درصدهای پاسخگویی داوطلبان بعد کنکور همیشه به داوطلبان توصیه کرده که هیچ درسی را بطور کامل حذف نکنید چرا که کنکور داره به سمت هوشمند و هدفمند شدن حرکت میکنه و تمامی درس ها بهم مرتبط و زنجیره وار هستند و هر درس در انتخاب رشته و دانشگاه شما سهمیه و بودجه بندی مشخصی دارد.تست ها حساب شده و دقیق طراحی میشوند.داوطلب رشته ی تجربی که ریاضی را حذف میکند و در طول سال تستی از آن نمیزند و در کارنامه درصد صفر ریاضی رادارد،مطمئنا فیزیک و بعدش در تحلیل و محاسبات شیمی هم ناموفق خواهد بود .یک درس را در ظاهر قضیه حذف کرده ولی در واقع این داوطلب سه درس را حذف و عقب مانده.

راهکارها برای کسب نتایجی بجز صفردرصد:

1-اول از همه شما باید نگرش خود را نسبت به کنکور تغییر دهید.حذف کامل یک درس قطعا به ضرر نتیجه ی شما خواهد بود.پس از همین امروز با تمامی درس ها آشتی کنید.با یک سیاست هوشمندانه و منطقی درس بخونید.در کارنامه کسب درصد حداقل 20%به مراتب بهتر از 0%خواهد بود.

2-با کمک گرفتن از یک مشاور و برنامه ریز کنکور مباحث پرتستی که بطور متداول از آنها در کنکور هرسال تست طرح میشود،کار کنید .

3- مهارت ها و فنون مطالعه را دروسی که به خواندن آنها از قبل علاقه ای نداشتید،بکارگیرید.

4-بطور پیوسته و آهسته ،هر روز با ساعات کم شروع به مطالعه ی این دروس کنید و هیچگاه خود را مجبور به این نکنید که مثلا فقط امروز 5ساعت بکووب و پشت سرهم عربی را خوانده و 100تا تست بزنید و تا 10روز دیگه عربی رو نخونید و مروری نداشته باشید.

5-مدیریت آزمون می گوید

که برای کسب نتایج بهتر باید از هر درسی درصدی داشته باشید.

موفقیت هیچ داوطلبی در کنکور از روی شانس و یا تصادفی نبوده و تنها فرق بین نفرات قبولی با آنهایی که نتیجه نگرفته اند فقط در همین طرز نگرش ها نسبت به کنکور بوده است. نفرات قبولی با یک دید سیاست مدارانه و منطقی برای کنکور درس خواندند و به نتیجه هم رسیدند.

با حذف کامل یک درس در این کنکور حرفه ای ها ،موفقیت غیرممکن خواهد بود حال آن درس ارزش کمتر در کنکور داشته باشد یا بیشتر.

پس بیایید و تا فرصت هنوز هست یک بازنگری کلی در مورد آنچه تاکنون در وضعیت درسی خود داشته اید،انجام دهید و دنبال اصلاح روش های غلط مطالعاتی خود باشید.

بشین و فکر کن…

آیا از الان تا کنکور نمیتونی درسی که حذف کردی رو حداقل یک 20%بزنی؟!!!

شک نکن که میتونی چون توانایی های تو بیشتر از اینهاست…پس شروع کن دوست من…

4 دیدگاه برای “گزینشی خواندن بهتر از حذف کامل یک کتاب!!!
  1. ????? گفت:

    من کلا عربی رو گذاشته بودم کنار اما انگار باید بخوونمش

  2. ???? ?? گفت:

    سلام.ضمن آرزوی موفقیت برای شما و تشکر از شما که پیگیر مطالب کانال هستید…\nدرصد هاتون بسیار خوبه ولی اینطور نباشه که 3 درس ریاضی و فیزیک و زبان رو صفر بزنید\nسعی کنید مب

  3. ???? ???? ????? گفت:

    سلام مباحث آسون رو در قالب يك مقاله در سايت قرار داديم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید