کسب 20% زیست در یک ماه با این روش های طلایی و آسان …

دکتر رونقی

width=334

کسب 20% زیست در یک ماه با این روش های طلایی و آسان …

(آشنایی با نحوه ی طرح تست درس زیست شناسی،ترکیبی خواندن زیست چگونه؟)

سلام خدمت داوطلبان کنکور سراسری . امروز می خواهیم نکات تکنیکی مطالعه زیست شناسی را برای داوطلبانی که به دنبال افزایش درصد در این درس کلیدی و بسیار تراز آور رشته های علوم پزشکی هستند یا قصد دارند در زمان های باقیمانده تا کنکور حداقل درصدی در این درس رتبه آور کسب کنند ؛ ارائه کنیم.

همانطور که میدانید سبک مطالعاتی و یادگیری زیست باید بصورت زنجیر وار باشد چرا که اکثر مباحث زیست دوره دبیرستان به و مرتبط و طراح کنکور تست های زیست را بصورت ترکیبی طرح می کند لذا داشتن مطالعه زنجیروار بسیار می تواند بر فهم درست نکات زیست موثر باشد .

width=489

1- داوطلب نکاتی جدید را می آموزد و کشف می کند و این خود روحیه ای برای خواندن دوباره ی زیست می شود..

2- داوطلب کم کم این توانایی را به دست می آورد تا سر جلسه ی آزمون و در برخورد با سوالات تعمیمی جدید به درستی و به سرعت نتیجه گیری کند و به جواب برسد. در واقع داوطلب با این کار تمرین می کند که چگونه از یک پدیده مفاهیمی را استنباط کند و نتیجه ی آن را بیان کند.

مثال:

خونریزی دیواره ی رحم←کاهش هماتوکریت←ترشح اریتروپویتین از کبد و کلیه←افزایش نیاز بدن به B12،آهن و اسید فولیک←افزایش تولید فاکتور داخلی معده

خونریزی دیواره رحم←انعقاد خون←افزایش نیاز بدن به کلسیم و ویتامین K←ترشح هورمون پاراتیروئیدی←افزایش بازجذب کلسیم از ادرار و…

افزایش هورمون های T3 و T4 ← افزایش سوخت و ساز بدن ← افزایش فعالیت میتوکندری ها ← افزایش نیاز به ویتامین B1 ← افزایش فعالیت آنزیم های درون سلولی ← افزایش تولید گرما ← افزایش مصرف اکسیژن و تولید CO2 ← افزایش تولید بی کربنات ← افزایش فعالیت انزیم انیدراز کزبنیک و …

موارد زیاد و بسیار طولانی تری از این گونه استدلال ها به خصوص در فصول مربوط به انسان می توان آورد که یافتن آن ها توسط خود داوطلب اهمیت خاصی دارد.

width=395

توجه داشته باشید که منظور از ترکیب کردن این نیست که همزمان روی سه کتاب زیست بخوانید و هر کلمه ای را که دیدید مطالب مرتبطش را پیدا کنید(این یک روش بسیار آماتور و غیر حرفه ای است).ترکیبی خواندن یعنی اگر مثلا شما فصل تنفس یا حرکت را در سال دوم می خوانید از مفاهیم موجود درباره ی تنفس سلولی در فصل 8 پیش دانشگاهی نیز آگاهی داشته باشید.

حال بپردازیم به الزامات ضروری و مورد نیاز که جهت افزایش درصد

در این درسی که غول بی شاخ و دم کنکور لقب گرفته ، مهیا سازید:

 

1-مرورهای متوالی و مکرر را در برنامه روزانه مطالعاتی خود قرار دهید:

ازنکات کلیدی برای موفقیت در این درس و کسب بالاترین درص ها مرور چندین باره مطالب زیست شناسی در طول روز است. روش مرور کردن این درس به این صورت هست که بعد از اینکه مطلبی را خواندید چند دقيقه به ذهن خود استراحت دهید و سپس مطالبی که خواندید را مرور کنید. مرور دوم را روز بعد انجام دهید و مرور سوم را یک هفته بعد. در هنگام مطالعه‌ی فصل های جديد، مطالب فصل قبل را مرور نماييد تا آنها را فراموش نکنيد. آنقدر باید مرور داشته باشید تا به سطحی از تسلط برسید که چشم بسته مطالب کتاب را به یاد بیاورید. البته حفظ کردن طوطی‌ وار به درد نمیخورد، یادگیری عمیق و مفهومی را توصیه می‌کنیم.

2- تست ها را تجزیه و تحلیل کنید…

هدف از این کار آشنایی هر چه بیشتر با انواع تیپ تست هایی است که طراحان کنکور هر ساله در کنکور ها با تغییرات نامحسوسی طرح می کنند.لذا حتما تست های کنکورهای اخیر، آزمون های آزمایشی و کتاب های کمک آموزشی را به خوبی تحلیل کنید . گزینه به گزینه هر تست را بررسی کنید و نکات را یادداشت برداری کنید . قسمت هایی از کتاب درسی که طراح به آن توجه داشته است و شما نتوانستید به سوال مطرح شده از آن قسمت پاسخ صحیح دهید را دوباره بررسی کنید. وقتی تست‌ می‌زنید بعضی از تست هایی که اشتباه می‌زنید را علامت بزنید تا بعداً دوباره مرور کنید. نكاتی كه كنكوری به نظر می‌آیند و تست‌های دام دار را مشخص کنید و قسمت مربوط به آن را از کتاب درسی با دقت بخوانید.

3-زیست شناسی نیاز به مطالعه عمیق و اصولی دارد نه هول هولکی…

برخی از داوطلبان می پرسند چرا با وجود ساعات مطالعه بالا در این درس باز هم درصدهای مان بهتر نمی شوند؟

کاملا طبیعی است چرا که این داوطلب متن کتاب درسی را سطحی خوانده و لذا به درک عمیق مفاهیم درسی توجهی نداشته . برای اینکه در این درس به موفقیت برسید حتماً کتاب درسی را به صورت دقیق و مفهومی بخوانید. مفهومی خواندن یعنی هر جمله را با دقت بخوانید و کلمات کلیدی را پیدا کنید و معنای دقیق آن‌ها را روشن کنید. مطالب را به یکدیگر ربط دهید. تفاوت‌ها و تشابه‌ها را تعیین کنید و نکات یک موضوع را دسته‌بندی کنید. اگر مطلبی را خوب بفهمید و یاد بگیرید، می‌توانید آن را به زبان خودتان بیان کنید و به پرسش‌های آن پاسخ دهید. با مفهومی و عمیق خواندن به راحتی می توانید مطالب را تجزیه و تحلیل کنید.

حال نحوه طرح تست در درس زیست:

نوع سوال(به جز قسمت ژنتیک)داریم که برای هر کدوم یه سری نکات رو یاد اوری میکنم:

  1. سوالات با 4 گزینه ی جمله(معمولا یک یا دو خط)

سوالات با 4 گزینه ی بلند روش خاصی برای جواد دادن ندارند فقط باید به این نکته توجه کنید که طراحان به صورتی سوال رو طرح میکنن که اون قسمت از گزینه که اشتباهه اصلا به چشم نیاد.پس سعی کنید به تک تک واژه های یک گزینه توجه کنید.

 

  1. جاخالی و همانند و برخلاف

در مورد سوالات هماهنند و برخلاف همیشه به این نکته توجه کنید که قسمت دوم گزینه رو اول چک کنید و بعد برید سراغ هماهنند و یا برخلاف . یعنی همانند یا برخلاف رو اصلا در نظر نگیرید و ببینید گزینه درست هست یا نه و بعد همانند یا برخلاف رو چک کنید.

 

  1. سوالهای شمارشی یعنی غول زیست شناسی

البته باید بدونید که سوالهای شمارشی استاندارد نکته های بسیار جالبی دارند و برای جواب دادن باید سطح بالایی داشته باشید نه اینکه چنتا جمله ی ساده تبدیل به سوال شده باشند و فقط تیپ شمارشی داشته باشند.

در مورد این سوالها به این نکته توجه کنید که اولا به اولین موردی که بلد نیستید رسیدید سوال رو رها کنید چون باید درستی یا نادرسی همه ی موارد رو صد در صد بدونید تا بتونید جواب بدید و دوما چون معمولا توی ازمون ها و کنکور جزئ سوالهای بسیار سخت هستند با توجه به سطح خودتون شاید بهتر باشه این سوالها رو بار اول جواب ندید و ازشون بگذرید چون وقت زیادی از شما میگیریند و دیگه به همه ی سوالها ممکنه نرسید.

 

یکی از مهمترین نکاتی که شما باید سر ازمون حواستون باشه اینه که سوالات ساده رو از دست ندید. معمولا توی ازمون ها تعداد زیادی سوال اسون وجود داره که خیلی از افراد میتونند جواب بدن و به راحتی درصدهای بالا بدست بیارند اما وقتی اون سوالها کنار سوالهای سخت دیگه قرار میگیرن بچه ها وقتشون رو سر سوالات سخت هدر میدن و سوالهای اسون رو از دست میدن. پس همیشه در نظر داشته باشید که اول باید سوالهای ساده رو جواب بدید و بعد از اون برید سراغ سوالات سخت تا توی وقت کمتر سوالات بیشتری رو جواب بدید.

موفقیت سر سختی میخواهد…

width=395

موفق ، پیروز و شاد باشید…

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید