کدام داوطلبان نباید گروهی مطالعه کنند؟

دکتر رونقی

width=451

کدام داوطلبان نباید گروهی مطالعه کنند؟

(مزایا و معایب مطالعه گروهی)

سلام به شما داوطلب کنکور سراسری…

داوطلبان در طول مدت زمانی که برای کنکور مطالعه می کنند ، به شیوه و روشهای مختص به خودشان معمولا درس می خوانند و هر یک عادت به شرایط و فضای مطالعاتی مشخصی دارد.

شاید به این نکته کمتر دقت شده است که مهمترین و در واقع شروع مطالعه بی کیفیت برخی داوطلبان به دلیل نداشتن مهارت های مطالعه در شروع است..

داوطلبی که بی‌مقدمه و بدون در نظر گرفتن شرایط استاندارد مکانی و زمانی وارد مطالعه شود، علاوه بر این که چیز زیادی یاد نخواهد گرفت، بلکه زمان زیادی را هم بدون داشتن مطالعه ای با کیفیت از دست خواهد داد.

یکی از روش هایی که داوطلبان به منظور آمادگی بیشتر در کنکور دارند ؛ مطالعه با دوستان و همکلاسیان است . با توجه به اینکه این روش دارای محاسن و معایبی است در اینجا می خواهیم ابتدا در مورد اهمیت مکان مطالعه و سپس راهکارهایی را برای داشتن مطالعه ای مفید و عالی با دوستان در اختیارتان بگذاریم:

 

مکان مطالعه:

هر داوطلبی بسته به شرایط راحتی خود در مطالعه ؛ مکان خود را انتخاب می کند که مکان های رایج در بین داوطلبان معمولا منزل، پارک و کتابخانه است.

آن چه که در این باره بسیار مهم است این است که باید بدانید محیط و مکان مطالعه علاوه برداشتن شرایطی چون سکوت و آرامش ، باید تا حد امکان ثابت و بدون تنوع باشد. اگر واقعاٌ می‌خواهید با تمرکز مطالعه نمایید باید سعی کنید که خود را به محیط یکنواخت و ثابت عادت دهید. بنا بر این فضاهای عمومی مانند پارک، برای یک مطالعه‌ی جدّی، مکان مناسبی محسوب نمی‌شود چرا که هر لحظه در اطراف شما اتفاقاتی رخ می دهند که مانع تمرکزتان می شوند. اگر در خانه مطالعه می کنید توصیه می شود مدام دکور اتاق خود را تغییر ندهید چرا که باعث سلب تمرکز می شود.

داوطلبانی که دوست دارند با دوستان خود مطالعه داشته باشند یا مطالعه گروهی این افراد صرفا برای رفع اشکال باشد ،اشکالی ندارد لذا حتما باید زمان‌هایی برای مطالعه‌ی فردی -به صورت تنها- در نظر گرفته شود چرا که مطمئنا وضعیت درسی هر یک از افراد با دیگری متفاوت است( منظور از وضعیت درسی صرفا و تنها معدل نیست بلکه میزان تسلط بر مباحث کنکوری و تستی است).

توصیه :

اگر امکانات و شرایط مطالعه در منزل را دارید بنده توصیه می کنم در خانه و البته در یک اتاق مستقل درس بخوانید اما اگر با وجود مهیا بودن شرایط مطالعه در خانه باز هم تمایل دارید با دوستان و در مکان های عمومی درس بخوانید ، احتمالا باید در نیت و هدف جدی برای مطالعه و یادگیری شک کنید چرا که واقعا مطالعه باکیفیت و مفید کنکوری در مکان های پرترد و شلوغ غیر ممکن است. .

نکته:

برای مطالعه‌ی جدّی و توام با تمرکز، یک فضای ثابت و یکنواخت بهترین مکان است.

انگیز های مثبت در جریان باشند:

حال که تصمیم گرفته اید با دوستانی مطالعه کنید که دغدغه ها و اهداف مشترکی با هم دارید لذا حتما باید به این نکته توجه داشته باشید که فضای مطالعاتی شما سرشار از انگیزه های مثبت به همدیگر باشد نه تخریب و شکایت مدام از وضعیت درسی خود.رغبت و انگیزه هایی که به هم می دهید باعث می شود فضای مطالعه با رغبت و تلاش بیشتری در جریان باشد.

یادگیری بهتر به شرط…

شما می توانید اشکالات درسی خود را با دوستان رفع کنید البته باید به این مسئله هم توجه داشته باشید که رفع اشکالات شما توسط دوست یا دوستان سبب اتلاف وقت آنها می شود لذا سعی کنید فقط اشکالات جزئی را رفع کنید و برای اشکالات اصلی و پایه از منابع معتبر آموزشی و یا تدریس معلم خصوصی بهره ببرید.

شرایط خوب روحی خود را حفظ کنید:

ممکن است گروهی که با آنها درس می خوانید در مباحثی که شما ضعیف هستید و یا اصلا آن مباحث را برای کنکور نخوانده اید ؛ قوی باشند لذا در چنین مواقعی تحت تاثیر منفی این قسمت قرار نگیرید و اعتماد به نفس خود را از دست ندهید و به یاد داشته باشید که همه ی تلاش ها در جلسه کنکور خود را نشان خواهند داد و هر داوطلبی با هر وضعیت درسی تنها می تواند با درصدهای کنکوری خود موفق شود پس شما نیز مانند بقیه اعضای گروه فقط به مطالعه و تلاش خود ادامه دهید.

مکانی مناسب برای مطالعه گروهی انتخاب کنید:

مکان مطالعه با دوستان صرفا فقط کتابخانه نیست بلکه توصیه می شود در جایی درس بخوانید که امکان صحبت کردن با صدای بلند در مواقعی که بخواهید به همدیگر نکات را توضیح دهید ، باشد و محدودیتی از این بابت نداشته نباشید.می توانید هر جلسه در منزل یکی از افراد گروه مطالعه داشته باشید به این صورت حواس پرتی نخواهید داشت و تمرکز و آرمش بیشتری هم پیدا می کنید.

width=332

موفق باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید