کاهش خستگی و خواب آلودگی در روزهای مانده به کنکور

دکتر رونقی

width=414

کاهش خستگی و خواب آلودگی در روزهای مانده به کنکور

سلام و خدا قوت به همه داوطلبان کنکور سراسری … چیزی به کنکور باقی نمانده

ولی مدیریت این روزهای پایانی تا کنکور بسیار می تواند در نتیجه دهی بهتر شما تاثیر گذار باشد.

داوطلبان موفق سال های گذشته در این روزها فقط به اجرای درست برنامه ریزی فکر می کردنند نه نتیجه. لذا تمام وقت و تمرکز خود را جهت اجرای اولویت های برنامه ریزی و تست زنی، مرور و جمعبندی های آخر و نیز رفع اشکال ؛ گذاشتند.

آنچه که از یک داوطلب کنکور سراسری در این روزهای باقیمانده تا کنکور انتظار می رود این است که بروی تست زنی بیشتر و رفع اشکال در مباحثی که قبلاً در تست زنی آنها مشکل داشته، وقت و تمرکز بیشتری بگذارد.

با وجود پی بردن و درک اهمیت روزهای مانده تا کنکور ، مساله ای که مطرح است و بسیار مهمتر از نکات گفته شده تا به اینجاست ، بحث خواب و استراحت کافی در این روزهای باقیمانده است. برخی داوطلبان آنقدر به خود فشرده کاری و ساعات بالای مطالعه در شب و روز تحمیل می کنند که بدنشان برای جبران این خستگی های زیاد مجبور به استراحت های طولانی مدت می شود به گونه ای که دیگر هر چی بخوای برای فرار از خواب آلودگی و خستگی زیاد به انواع و اقسام روش ها و نوشیدنی هایی مثل چای، قهوه و نسکافه برای به زور بیدار ماندن تا لحظه آخر! دیگه فایده ای نداره …

حال چاره چیست؟؟؟ از طرفی نیز می خواهی در این زمان های مانده ، حجم زیادی از تست ها و مرور ها را انجام دهیم و از طرفی دیگر نباید به خودمان بی خوابی بدهیم؟…

جواب این سوال کاملا واضح است… در وهله ی اول شما باید به این مساله که داشتن خواب و استراحت کافی یک اصل مهم برای موفقیت و نیز مهم برای سلامتی جسم و روح شماست ،معتقد و متعهد شوید سپس در گام بعدی خودبخود می بینید که راندمان و کیفیت مطالعاتی شما به دلیل اهمیت دادن به این اصل ، افزایش یافته است…به همین راحتی…

روش ها و راهکارهای زیادی جهت رفع خستگی و خوآب آلودگی در طول سال و در مطالب قبلی عنوان شده اند که بصورت مختصر به مهمترین نکات مجددا اشاره ای خواهیم داشت…با من همراه شوید…

1- صندلی مطالعه باید استاندارد باشد تا وضعیت و حالت استاندارد برای مطالعه مهیا شود.

2-به زمان های مطالعه ی هر درس توجه داشته باشید و سعی کنید هر مبحثی را در یک زمان مشخص مطالعه کنید.

3-مطالعه مباحث حفظی ، سخت یا حلیاتی را با خلاقیت و انگیزه بیشتری دنبال کنید.

نکته:

از دلایل مهمی که در مورد نحوه صحیح وضعیت نشستن به هنگام مطالعه که از نظر علمی و پزشکی مطرح است این است که اگر به مدت طولانی در یک حالت راحت و آرام و البته غیر استاندرد مطالعاتی ، در س بخوانید ؛ اسید لاکتیک وارد خون و مایع بین سلولی شده که این سبب خستگی می شود. چرا که اسید لاکتیک مقدار زیادی از اکسیژن خون را جذب می کند. در این حالت اکسیژن رسانی به مغز کمتر می شود لذا مغز خسته و بی رمق می شود. به همین دلیل است که به هنگام مطالعه احساس نیاز به خواب می کنیم.

تذکر:

-دراز کشیده درس نخوانید چرا که در این حالت مغز مجبور به انجام دو کار خوابیدن و درس خواندن به طور همزمان است در نتیجه کارایی مغز به شدت کاهش می یابد.

– به مدت طولانی ودر یک وضعیت ثابت ، درس نخوانید. چرا که ثابت بودن در یک حالت برای مدت طولانی ، باعث خواب آلودگی مغز می شود.

– در هنگام درس خواندن حتما تحرک داشته باشید( نگران نباشید با این کار تمرکز شما به هم نمی خورد فقط باعث میشه مغز اکسیژن تازه بیشتری دریافت کند و بتر مطالب را یاد گرفته و ثبت نماید).

-به هنگام خواب آلودگی حتی با وجود داشتن خواب کافی ، به خود انگیزه بدهید چرا که بیدار ماندن انگیزه و اراده می خواهد.

و…

اینها نکاتی بودند برای جلوگیری از خواب آلودگی به هنگام درس خواندن حال بحث مهم دیگری که در این روزهای پایانی خیلی زیاد به آن تاکید داریم ، خواب کافی و راحت و البته بدون عذاب وجدان است.

طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان ، اگر پس از یادگیری بخوابید تا 99% احتمال ثبت آن مطلب در مغز قویتر خواهد بود نسبت به موقعی که بعد از مطالعه و یادگیری طولانی ؛ نخوابید. لذا شب بیدار ماندن باعث فراموشی زود هنگام مطالب از ذهن خواهد شد.

مغز در حالت خواب ، آنچه را که در بیداری فراگرفته مجددا برای خود مرور می کند آن هم یک مرور حرفه ای ، قدرتمند و عمیق…

تذکر:

در این روزهای باقیمانده تا کنکور به اجرای برنامه خواب کافی خیلی اهمیت و بها دهید و سعی نکنید با ریاضت و سختی دادن و شب ها تا دیر وقت بیدار ماندن صرفاً به این دلیل که مرورهایم زیاد هستند، وقت نیست و… خود را سختی دهید .

حتما خواب راحت و بدون استرسی داشته باشید و مطمئن باشید که اینگونه در طول روز هر آنچه را که خوانده اید بخوبی به یاد می آورید.

حال چگونه تا روز کنکور خواب راحت و بدون استرس داشته باشیم و روزهای پر انرژی و مفیدی را سپری کنیم؟

از هر حاشیه استرس زایی دوری کنید تا دچار بیخوابی شبانه نشوید.شما باید خوابی عمیق و به دور از هر گونه ترس و استرسی داشته باشید تا بتوانید در ساعات روز مطالعه مفید و به یادآوری با کیفیتی داشته باشید. عدم پرهیز از موارد زیر باعث افزایش استرس و در مقابل باعث بیخوابی و خستگی در طول روز می شود:

1-یکساعت قبل از خواب شب، درس خواندن را تعطیل کنید تا مغز آماده خواب گردد.

2- به هنگام شب از کامپیوتر، تلویزیون استفاده نکنید .مغز به امواج ساطع شده از لوازم الکترونیکی بسیار حساس است و در طول شب شروع به تحلیل داده های رویت شده از طریق این امواج می کند لذا خواب شما مختل می گردد.

3-با برنامه پیش بروید و در طول روز با تمام تلاش، برنامه روزانه خود را اجرا کنید تا در شب استرس نرسیدن به مطالعه برخی مباحث را نداشته باشید.

4-با یک کارشناس با تجربه در حالتی که استرس دارید صحبت کنید و اجازه ندهید این استرس و بیخوابی ادامه دار شود.

ایستادگی کن ؛

و ایستادگی کن …

و به یاد داشته باش که لشکری از کلاغها ، جرات نزدیک شدن به مترسکی که ایستادگی را فقط به نمایش می گذارد ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید