کارهای روزانه یک کنکوری موفق

دکتر رونقی

مشاور

کارهای روزانه یک کنکوری موفق

خیلی از افرادی که سال آینده، اسمشون رو به صورت نفرات اول تا دهم کنکور از طریق تلویزیون و رسانه ها خواهیم شنید آدم های فضایی یا نخبه به معنی اصلی کلمه نیستند! اگر همان سال سال آینده از آن ها بپرسیم که چرا شما برتر از دیگران واقع شدید قطعا زندگی خود را اینگونه شرح خواهند داد که ، ما در تابستان گذشته ( یعنی همین روزهایی که تو داری به سر میکنی ) صبح زود از خواب بیدار می شدیم و برای کنکور برنامه ریزی درسی داشتیم. اول از هرچیز یک صبح دل انگیز را با یاری و نام و یاد خدای باری تعالی را شروع می کردیم. مگر نه خود حضرت پروردگار در کتاب مقدسش فرموده است، «مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ» ؟ پس هرکس توکل کند پس خدا او را بی نتیجه نخواهد گذاشت البته این توکل یعنی تو باید تلاش هم کنی..

در ادامه صحبت های آنان قطعا خواهیم شنید که یک مشاور برجسته داشته اند که امور برنامه ریزی را برایشان بر عهده داشته است. در کنار یک مشاور دلسوز و آگاه از اینکه یک هدف داشتیم و آن موفقیت در کنکور بود، لذت می بردیم و انرژی می گرفتیم و درس ها را با قدرت و جدیت بیشتری دنبال می کردیم ( راستی شما در تعیین هدف درست عمل کرده اید ؟ )

در ادامه باز می شنویم که برنامه ریزی ما به صورت راهبردی و کوتاه مدت و بلند مدت متناسب با نوع درس هایمان شکل می گرفت.

با استفاده از مقالات آموزشی موفقیت در کنکور، می توانستیم به راحتی روش های درست درس خواندن را یاد بگیریم و روی کار و فعالیتمان آن ها را پیاده سازی کنیم. خیلی اوقات شنیده ایم که این افراد زمان خاصی در برنامه ریزی درسی شان را برای سر زدن به سایت مشاورشان اختصاص می دادند تا از رهنمودهای لحظه ای وی استفاده کنند.

در طول روز سعی داشتیم کاری کنیم که بدنمان و روحمان را رنجور نکنیم. بنابراین گوش دادن به آهنگ های غمگین و فیلم های اعصاب خرد کن مطلقا ممنوع کردیم. در برنامه هفتگی مان کمی ورزش داشتیم و به تغذیه مان هم خیلی اهمیت می دادیم.

اضطراب هایی که اوایل درس خواندن بر ما هجوم می اورد را یکی یکی با مشاور عزیزمان در میان میگذاشتیم. او پشتیبان خوب و دلگرم کننده ای برای ما بود.

از آنجا که تلاش ما عجین با توکل به خدای عزیز بود مطمئن بودیم که پاسخ و نتیجه ای خیر و خوب خواهیم گرفت پس همیشه مثبت فکر می کردیم.

با شرکت در آزمون های هفتگی سعی می کردیم که فضای کنکور را برای خودمان بازسازی کنیم. واقعا هیجان انگیز بود.

به میزان مطالعه فردی در طول روز خیلی دقت می کردیم و پای بند بودیم اما کیفیت مطالعه بیش از کمیت مطالعه برایمان اهمیت داشت.

با راهنمایی مشاور و پشتیبان بهترین منابع برای درس خواندن را انتخاب کرده بودیم و این موجب شده بود که اطرافمان تعداد کمی کتاب وجود داشته باشد که به راحتی به همه آن ها می رسیدیم.

مشاورمان همیشه از اهمیت مرور برایمان صحبت می کرد و ما هم از آن خیلی استفاده می کردیم. مرور کردن واقعا به افزایش تراز هایمان کمک می کرد.

از فنون تست زنی اطلاع داشتیم اما نیازی نبود روش های عجیب و غریب تست زنی را یاد بگیریم. همیشه می دانستیم که اگر مطلبی را به طور پایه ای و عمقی بلد باشیم می توانیم هر تستی در مورد آن را درست بزنیم.

گاهی که انرژی کم می آوردیم در مورد روش های موفقیت افراد موفق و رتبه اولی های سال های قبل کمی می خواندیم و سرگذشتشان را دنبال می کردیم. از اینکه آن ها هم با روشی بسیار مشابه به روش ما به موفقیت رسیده بودند خیلی خوشحال بودیم و انرژی می گرفتیم.

در بسیاری از اوقات مثلا هر دو هفته یک بار، به مطالعه و تست زنی سوالات کنکور سال های قبل می پرداختیم و گاهی متوجه می شدیم که چه نوع مطالب و سوالاتی برای طراحان بیشتر اهمیت دارد. از این رو سعی می کردیم قدرت تست زنی و علم خود را در این موارد تقویت کنیم. در نهایت هم به این توجه داشتیم که هدفمان چقدر نیاز به تلاش دارد و شهری که می خواهیم در آن قبول شویم چه پتانسیل هایی دارد و چقدر باید برای رفتن به آن شهر و دانشگاه مربوطه درس بخوانیم.

با این روش ها بود که به طور مستمر و با انگیزه توانستیم در درس خواندن در طول یک سال موفق و ثابت قدم باشیم و حالا پیش روی شما باشیم تا از ما الگویی برای دیگران بسازید.

آری اگر شما هم بتوانید همین شیوه ها را به راحتی دنبال کنید می توانید سال آینده یکی از افرادی باشید که این تجربیات را در اختیار کنکوری های جدید قرار خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید