چگونه عادت های خوب در خودمان ایجاد کنیم؟!

دکتر رونقی

215927

چگونه عادت های خوب در خودمان ایجاد کنیم؟!

می توانم با اطمینان بگویم که هرکدام از ما حداقل یک بار در زندگی، برایمان پیش آمده که به خودمان قول بدهیم انجام کاری که به موفقیتمان کمک می کند را شروع کنیم و همینطور انجام چند کار، که انجام ندادن آن ها تاثیر مثبت تری بر زندگی مان خواهند داشت را کنار بگذرایم.

و باز هم می توانم با اطمینان بگویم که بیشتر ما در این مسیر، موفق نبوده ایم و نتوانسته ایم عادت های خوب را در خودمان ایجاد کنیم و عادت های بد­مان را کنار بگذرایم. چرا این اتفاق می افتد؟!

برایان تریسی، یکی از بزرگ ترین مشاوران و سخنران های انگیزشی بین المللی، می گوید: «ایجاد عادت های خوب کار دشواری ست، اما زندگی با آن ها آسان است.»

پس سؤال اساسی این است که: چگونه این کار دشوار را انجام دهیم و عادت های خوب و مثبتی که میزان بهرۀ ما از زندگی­مان را بالا می برند، در خود ایجاد کنیم؟

برای ایجاد عادت خوب و ترک عادت بد، راه های زیادی پیشنهادشده که حتما همه ی شما حداقل یک مقاله در این رابطه مطالعه کرده اید؛ اما در 90 درصد مواقع، توصیه های آن مقاله ها برای شما کارساز نبوده و نتوانسته اید آن ها را به صورت عملی به کار بگیرید. تکنیکی که امروز در این مقاله آن را به شما آموزش خواهیم داد، اهرمی است که شما را مجبور خواهد کرد که موفق شوید! نام این اهرم را «اهرم رنج و لذت» می گذاریم؛ و اینک نحوۀ استفاده از این اهرم را به شما آموزش خواهیم داد. در ابتدا به سوال زیر پاسخ دهید:

-شما در چه صورتی از کسی یا چیزی دور می شوید و دیگر به سمت آن نخواهید رفت؟!

درست است! زمانی که از آن بیزار شوید و به اصطلاح خودمانی تر، حالتان از نزدیک شدن به او/آن به هم بخورد.

شما باید دقیقا نسبت به تمامی عادت های بد خودتان هم، همین حس نفرت را در خودتان ایجاد کنید. باید آنقدر از عادتی که شما را آزار می دهد متنفر شوید که حتی فکر کردن به آن هم حالتان را دگرگون کند. و بالعکس، عادت ِ خوب ِ شما باید آنقدر برایتان رویایی و نشاط آفرین شود که حتی از فکر کردن به آن هم، احساس نشاط و شادی، تمام وجودتان را فرا­بگیرد.

می دانید، محل و پایگاه ایجاد ِ تمامی این احساسات خوب و حس های ناخوشایند، برای ایجاد و یا ترک عادت ها کجاست؟!

ذهن خودآگاه و ناخودآگاه شما!

میلتون می گوید: «ذهن در جای خود و به خودی خود، می تواند بهشتی از جهنم و جهنمی از بهشت بسازد.»

فرض کنیم شما می خواهید یک عادت بد مانند «دیر بیدار شدن از خواب» را ترک کنید و عادت خوب و مثبتی مانند «سحرخیزی» را در خودتان ایجاد کنید. برای این کار باید دیر بیدار شدن از خواب، در ذهن شما به بدترین چیز ِ ممکن در زندگی تان تبدیل شود که حتی فکر کردن به آن، حال شما را بد کند. چشمانتان را ببندید و به عواقب ِ ناخوشایند حاصل از سحرخیز نبودن در زندگی فکر کنید. حتی تا جایی که می توانید تمام نتایج بدی که هیچ ارتباطی هم به سحرخیز بودن ندارند را به همین عادت نسبت دهید. مثلا با خودتان بگویید:

اگر صبح ها دیر از خواب بیدار شوم…

مریض می شوم،

دیگر کسی مرا دوست نخواهد داشت،

همۀ درس هایم افت خواهند کرد،

عزیزانم را از دست خواهم داد،

در آینده شغل مناسب و جایگاه اجتماعی درستی نخواهم داشت و…

به شما قول می دهم که وقتی تمام این نکات منفی را در ذهنتان تصور کنید، بعد از چند دقیقه از شدت ترس و ناراحتی، ناخودآگاه چشمانتان بازخواهند شد و نمی خواهید به آن تصورات ِ بد ادامه دهید.

حالا دوباره چشمانتان را ببندید و این بار به تمامی آثار مثبتی که سحرخیزی بر زندگی شما خواهد گذاشت فکر کنید. این بار هم سعی کنید تمام آثار خوب و حتی بی ارتباط را به سحرخیز بودن ربط بدهید. مثلا با خودتان بگویید:

اگر سحرخیز باشم…

همیشه سلامت و شاد خواهم بود،

تمامی دوستان و عزیزانم عاشقانه مرا دوست خواهند داشت،

زمان بیشتری برای انجام کارهایی که دوست دارم انجام دهم، خواهم داشت،

ثروتمند خواهم بود و شغل بسیار مناسب و لذت آفرینی خواهم داشت و…

شیرینی این تصور به قدری است که شما دوست ندارید چشمان خود را باز کنید و می خواهید این رویا همچنان ادامه داشته باشد.

پس اگر رویای موفقیت تا این اندازه شیرین و دوست داشتنی است، مزۀ خود ِ آن در دنیای واقعی چگونه است؟!

به شما قول می دهم اگر هر دو این تصورات خوب و بد را به مدت یک هفته انجام دهید، ذهن شما به وصورت ناخودآگاه علاقه مند به داشتن و ایجاد عادت جدید خواهد شد و از عادت بد ِ قبلی، متنفر می شود.

امتحانش مجانی است. می توانید یک بار امتحان کنید.

2 دیدگاه برای “چگونه عادت های خوب در خودمان ایجاد کنیم؟!
  1. ???? گفت:

    عاااااالی بود مرسی

  2. ?????? ? گفت:

    ترک کردن عادت یکم سخته ولی خیلی خوب میشه اگه عادت های بد رو به عادت خوب تبدیل کنیم.\nممنون از مطالب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید