چگونه برای درس خواندن ایجاد انگیزه کنم؟

دکتر رونقی

چگونه

چگونه برای درس خواندن ایجاد انگیزه کنم؟

بسیاری از دانش آموزان ، دانشجویان و افرادی که در حال مطالعه برای کنکور هستند یک سوال مشترک دارند و آن هم این است که وقتی هیچ انگیزه ای برای درس خواندن در ما وجود ندارد چطور باید درس بخوانیم؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی عوامل بی انگیزگی این دسته از افراد و نیز راه های تقویت انگیزه در آنان بپردازیم.

هرکاری که انسان در طول شبانه روز انجام میدهد متشکل از سه اصل اساسی است که اگر هریک از این سه اصل نباشد در واقع آن عمل هرگز به وقوع نمی پیوندد و یا در نیمه راه رها گردیده و به پایان مسیر نخواهد رسید. این 3 فاکتور مهم عبارتند از: هدف، نیاز و انگیزه.

در واقع انسان ابتدا در زندگی خود هدفی را تعیین می کند آنگاه برای رسیدن به آن هدف نیازهایی پیدا میکند و رفع آن نیازها می شود انگیزه ای که با انجام آنها به هدف خود می رسد. فرض کنید شما تشنه هستید در واقع نیاز شما آب است و هدف شما رسیدن به آب پس این انگیزه ای می گردد تا برای جستجو و یافتن آب جستجو کنید .

پس اگر می بینید که انگیزه ای برای خواندن درس ندارید دلیل آن بی هدفی است و باید ابتدا هدف اصلی خود را تعیین نمایید. مثلا هدف شما قبولی در کنکور است حالا که شما این هدف را برای خود تعیین کرده اید باید با دقت آن را بررسی نمایید مثلا بدانید که علاقه دارید چه رشته ای قبول شده و ادامه دهید؟ در واقع اینها جزئیات هدف شما هستند. وقتی آنها را تعیین کردید می بینید که نیاز به خواندن بعضی درس ها در شما بیشتر خواهد شدو این نیاز در شما ایجاد انگیزه خواهد کرد .

در زیر می خواهیم به چند تکنیک ویژه برای ایجاد انگیزه در فرد و رهایی از کسلی و تنبلی بپردازیم.

 1. همیشه کاری که با علاقه انجام داده می شود بازخورد و نتیجه بهتری دارد و شما هم اگر می خواهید درس خواندن را با علاقه انجام دهید می توانید برای خودتان جایزه ای تعیین کنید مثلا به خودتان قول دهید اگر برنامه درسی امروزم را خوب بخوانم و یاد بگیرم اجازه دارم با دوست صمیمی ام تماس بگیرم ویا یک خوراکی مورد علاقه و قسمتی از فیلم یا کارتونی که علاقه دارید را به خودتان هدیه بدهید.
 2. سعی کنید برنامه ریزی دقیقی برای تمامی کارهایتان از جمله درس خواندن داشته باشید زیرا ساعت فیزیولوژیکی بدن شما به کارهایی که طبق یک زمان معمول انجام می گیرند زودتر عادت می کند و این به شما در ایجاد انگیزه کمک می کند.
 3. در هنگام مطالعه از گوش دادن به موزیک به شدت پرهیز کنید زیرا این کار باعث از بین رفتن تمرکز شما خواهد شد همچنین وقتی تمرکزتان را از دست دادید سعی کنید در صورت امکان با صدای بلند مطالعه کنید این کار تا حد زیادی تمرکز شما را افزایش خواهد داد و دیگر نیازی نیست یک جمله را چندین بار مطالعه کنید تا یاد بگیرید و با یک بار مطالعه مفاهیم قابل فهم خواهد بود.
 4. با خودتان رو راست باشید و به طور منطقی این مسئله را بررسی کنید که شما درس می خوانید که به هدفتان برسید و در آینده فردی موفق شوید نه به خاطر این که والدین و معلمتان از شما خواسته است.
 5. زمان را بدرستی مدیریت کنید و نگذارید زمان های خوب از دست برود با یک برنامه ریزی دقیق می توانید میزان زمان های تلف شده خود را تا حد زیادی کاهش دهید.
 6. اگر چیزی هست که نمیدانید و یا سوالی هست که ذهن شما را به خودش مشغول کرده آن رابپرسید و بگذارید سوالتان به جواب برسد زیرا سوالات بی جواب می تواند حجم زیادی درگیری فکری ایجاد نماید و تمرکز شما را برای مطالعه بگیرد.
 7. زمان های مناسب و نامناسب را برای مطالعه خوب بشناسید و بدانید که بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب، بعد از صرف غذا و ساعت های پایانی شب اصلا زمان ماسبی برای مطالعه نیست و شما به دلیل افت شدید کشش مغزی از درس زده خواهید شد.
 8. توجه به میزان و زمان خواب هم اهمیت بسیاری دارد توجه به اینکه در طول روز 8 ساعت خواب کافی است و همچنین این که با توجه به اصول 2و7 زمان خواب را در وقت مناسب تنظیم نمایید نیز اهمیت بسزایی دارد
 9. افزایش مطالعه به شما کمک می کند میزان درک مطالب و فهم مسائل برایتان افزایش یابد و کار شما را ساده تر کند پس سعی کنید میزان مطالعه را کم کم افزایش دهید.
 10. بی وقفه درس خواندن اصلا کار درستی نیست و ضربه بزرگی به شما خواهد زد پس سعی کنید در بازه های 45 تا 50 دقیقه ای مطالعه کنید و بعد از پایان بازه یکی از کارهای مورد علاقه تان را انجام دهید مثلا می توانید به یک موزیک گوش دهید و یا حتی برای خودتان خمیر بازی کنید.

همانطور که در بالا اشاره کردم انجام هیچ کاری بی انگیزه به ثمر نخواهد رسید پس سعی کنید با استفاده از مطالب بالا به افزایش انگیزه خود کمک کنید همچنین می توانید با کمک مربیان و یا والدین خود و با تعیین هدف و جهت گیری دقیق آن به این مهم برسید.

موفق باشید.

 

3 دیدگاه برای “چگونه برای درس خواندن ایجاد انگیزه کنم؟
 1. ???? گفت:

  واااااقعاااا عالی بود.دم شما گرم (:

 2. ???? ????? گفت:

  عالی بود آقا دکتر دست درد نکنه خیلی به دردم خورد ولی ای کاش زمان مطالعه در روز،هم میگفتی چند ساعت مطاله کنیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید