چگونه با رتبه ی بد ،رشته ی خوبی قبول شوم؟؟؟

دکتر رونقی

134242337511_742

چگونه با رتبه ی بد ،رشته ی خوبی قبول شوم؟؟؟

خیلی تلاش کردم ،خیلی هزینه کردم ولی الان رتبه ام اون چیزی نشده که خودم و اطرافیان ازم انتظارشو داشتن…آیا میتوانم با این رتبه دانشگاه خوبی قبول شوم؟؟؟

وقتی که نتایج اولیه کنکور هر ساله اعلام میشود،داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند با دیدن درصدها و رتبه ی کنکوری خود ،سوالات متعددی برایشان پیش می آید که مهمترین سوال و در واقع بزرگترین نگرانی داوطلبان این است که چگونه میتوانند به خوبی از رتبه و درصدهای خود در انتخاب رشته استفاده کنند و چقدر نتایج این سهمیه ،بر رتبه ی کل و زیر رتبه در گروه ،تاثیرگذار و موثر واقع میشود.

قبل از تعریف رتبه ها و سهمیه بندی ها ،ابتدا تعاریف اولیه ی زیر را بخوانید:

همانطور که میدانید کنکور یک آزمون علمی سراسری است یعنی تمامی داوطلبان در هر گروه آزمایشی و از تمام کشور در آن شرکت میکنند.در نتیجه وضعیت و نتایج دیگر رتبه ها در هر یک از گروه های آزمایشی بر دیگر نتایج دیگر داوطلبان تاثیر میگذارد.

در کل سه گام اصلی و اصولی در انتخاب رشته وجود دارد:

گام اول:::آگاهی یافتن از پرطرفدارترین رشته ها و علاقه مندی های دیگر داوطلبان در همان سالی که شما کنکور شرکت کرده اید.هرچقدر رشته ای ،مخاطب و طرفدار زیادی داشته باشد به همان اندازه هم احتمال قبولی در آن کمرنگتر میشود.

گام دوم:::شانس…بازهم در صورتیکه هر تعداد داوطلبان یک گروه آزمایشی ،رشته ای را انتخاب کنند یا نکنند بازهم به همان میزان شانس قبولی شما بیشتر و یا کمتر خواهد شد.ولی درمقابل شانس شما در قبولی برخی رشته های خاص و یا کمتر انتخاب شده توسط دیگر داوطلبان گروه تان،بیشتر است.

گام سوم:::افتادن در رتبه های پوچ:::هر داوطلب در هر گروه آزمایشی که مجاز به انتخاب رشته شود حائز دو یا سه رتبه میشود که نهایتا فقط در یک رتبه پذیرفته خواهد شد.در نتیجه تعداد زیادی از رشته های انتخابی در چند رتبه به اصطلاح میسوزند و پوچ میشوند.مثلا داوطلب رشته ی تجربی تنها در یکی از سه زیر گروه قبول میشود و دو رتبه ی دیگر وی پوچ میشوند.

تعاریف اولیه ی رتبه ها در کارنامه ی اولیه داوطلبان:::

1-رتبه در منطقه

سازمان سنجش کل داوطلبان کشور را به سه منطقه تقسیم میکند.داوطلب موقع ثبت نام ،جامعه ی آماری خود را تعیین میکند.رتبه در منطقه یعنی رتبه و توانایی علمی شما در بین داوطلبان منطقه ی خودتان .مثلا اگر داوطلبی رتبه ی 3520در منطقه ی 3 باشد و تعداد افراد شرکت کننده در این منطقه 200000نفر باشند که از این تعداد در آخر تنها 53000 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند.بنابراین این داوطلب نفر3520ام از تعداد 53000مجاز به انتخاب رشته در منطقه 3 میباشد.

2-رتبه در سهمیه

تعدادی از داوطلبان شرکت کننده در کنکور عضو خانواده های شاهد،ایثارگر و یا رزمنده هستند.رتبه های این گروه از داوطلبان نیز همانند توضیحات بالا و در سهمیه خودشان است.مثلا اگر رتبه ی داوطلبی که سهمیه ی شاهد است 50 باشد و آخرین نفری که مجاز به انتخاب رشته در این سهمیه شده،رتبه اش 6500باشد،طبق توضیحات داده شده این داوطلب نفر 50 ام از تعداد 6500داوطلب مجاز به انتخاب رشته در سهمیه ی شاهد است.

3- رتبه ی کشوری

یعنی رتبه ی شما در بین کل داوطلبان گروه آزمایشی.و منظور جامعه ی آماری کل شرکت کنندگان در هر یک از گروه های آزمایشی است.

4-رتبه در زیر گروه

در هر گروه آزمایشی بسته به تفاوت و اهمیت ضرایب هر درس چند زیر گروه تشکیل می شود.که هر یک از داوطلبان در آنها رتبه های متفاوتی کسب میکنند.مثلا داوطلبان رشته ی ریاضی نسبت به پاسخگویی درس فیزیک در دو زیرگروه،رتبه های متفاوتی از هم میبینند در حالیکه شاید در یکی از این زیرگروه ها اهمیت درس فیزیک خیلی پایین باشد.

و اما رشته های بومی از کنکور چند سال گذشته جزو سیاست های آموزشی وزارت علوم و سازمان سنجش بوده اند که باعث میشود تا حد امکان دانشجودر شهر خود مشغول به تحصیل شود و از شهر و خانواده دور نشود.

مانند اولویت پذیرش بومی مثل رشته ی نفت.

نکات زیر را به هنگام انتخاب رشته رعایت کنید:

– هر داوطلب می تواند 100 انتخاب در فرم انتخاب رشته خود اولویت بندی کند. اولویت بندی در پذیرش دانشگاه ها هیچ تاثیری در قبولی شما ندارد وبه همین دلیل در فرم انتخاب رشته ترتیب رشته ها فقط بر اساس علاقه ی داوطلب بایستی تنظیم گردد.

2- برای افزایش شانس قبولی خود به رشته های زیر گروهی که در آن رتبه ی بهتری کسب کرده اید توجه بیشتری داشته باشید.

3- در انتخاب رشته حتما به سهمیه ی بومی و قطبی توجه نموده و رشته های ناحیه ای و قطبی را جزو انتخاب های خود قرار دهید تا با برخور داری از سهمیه ی بومی شانس قبولی خود را افزایش دهید .

4- با توجه به شناخت از رشته های دانشگاهی و بازار کار آن ، شناخت توانمندی ها و علایق خودتان انتخاب رشته ی مناسبی داشته باشید و به آمادگی روحی و جسمی لازم برای تصدی شغلی که رشته ی دانشگاهی با آن مرتبط می شود (مخصوصا برای دخترها) توجه نمائید .

5- رشته های مورد نظر خود را با توجه به علاقه ، محل سکونت و مقاطع تحصیلی آنها اولویت بندی کنید به این صورت که ابتدا رشته های مقطع دکترا ، سپس کارشناسیهای روزانه ، کارشناسی های شبانه ، کاردانی روزانه ، کاردانی شبانه و در صورت علاقه مندی رشته های دانشگاه پیام نور و پس از آن رشته های دانشگاه ها و مؤسسات غیر انتفاعی را قرار دهید. در این رابطه ترجیحات خود را حتما لحاظ نمائید . به طور مثال برخی از داوطلبان تمایل دارند رشته های مهندسی و برخی از کارشناسیهای پیام نور و غیر انتفاعی را قبل از کاردانی شبانه قرار دهید.

6- در صورت تمایل به انتخاب رشته های پیام نور و دانشگاه آزاد با توجه به شهر و محل سکونت و یا اشتغال شهر های مجاز به انتخاب را از جدولی که در دفترچه ی شماره ی 2 با عنوان نام مرکز و واحدهای دانشگاه پیام نور و واحد های دانشگاه آزاد و شهرستانهای تحت پوشش هر مرکز درج شده است استخراج نموده و سپس اولویت بندی نمائید.

7 – به دلیل اینکه اولویت بندی در قبولی داوطلب تاثیری ندارد لذا رشته هایی که سطح علمی پائینی دارند را در انتخاب های اولیه ی خود قرار ندهید زیرا در صورت قبولی در این رشته ها شانس خود را در رشته های بهتری که در انتخاب های بعدی خود قرار داده اید از دست می دهید.

به منظور آشنایی با رشته های دانشگاهی مرتبط با هر گروه آزمایشی ، مقاطع تحصیلی آنها و سهولت در امر انتخاب رشته به طور اجمال به ذکر رشته های گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، ادبیات وعلوم انسانی ، هنر و زبان در دوره های روزانه ، شبانه ، پیام نور ، غیر انتفاعی ،نیمه حضوری و مجازی می پردازیم.

لازم به ذکر است رشته های هر گروه آزمایشی به دو بخش کلی تقسیم می شود:

بخش اول رشته های که از چند گروه آزمایشی (ریاضی ، تجربی ، انسانی) دانشجو می پذیرند یا به عبارتی دیگر رشته هایی که بین سه گروه آزمایشی مشترک می باشد(اصطلاحا رشته های شناور)

بخش دوم رشته هایی که به هر گروه آزمایشی به صورت جداگانه اختصاص دارد و به منظور انتخاب آنها بایستی در همان گروه آزمایشی مورد نظر ثبت نام به عمل آید.

امیدوارم با توضیحات این بخش الان بخوبی توانسته باشید که رابطه ای بین رتبه ها ی خود و پر کردن فرم انتخاب رشته پیدا کنید.

به یاد داشته باشید که نفرات برتر کنکور دیروز و امروز ،همانند شما فرزندان همین سرزمین بوده اند با این تفاوت که آنها سخت تلاش کردند زمانی که هم سن و سالهایشان مشغول اتلاف وقت و انرژی خود بوده اند.رتبه ها مسیر تفریح و استراحت را از مسیر رتبه شدن یافتند و خود را متعهد به قدم گذاشتن در مسیر موفقیت دانستند و پیروز هم شدند…اکنون نوبت شماست که نشان دهید موفقیت را میتوانید بدست آورید هرچند سخت ولی شدنیست وقتیکه واقعا و با تمام وجودتان هدف را بخواهید…

پیروزی نزدیک است …

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید