چند نکته ی مهم برای داشتن مطالعه ای موفق

دکتر رونقی

چند نکته ی مهم برای داشتن مطالعه ای موفق

دانش اموزان ودانشجویان همیشه در معرض ازمون و امتحان قرار دارند.

چرا که امتحان جز جدایی ناپذیر مدرسه و دانشگاه است و کسانی هم که به مدرسه

و دانشگاه می روند از این روند ناگزیرند. شاید در دور وبر خود شنیده باشید

که دانش اموزان و دانشجویان از این مطلب شکایت می کنند که شب تا صبح بیدار مانده اند

و درس خوانده اند و یا جزوه دبیر و استاد را بخوبی یاد گرفته اند ولی سر جلسه امتحان

همه چیز را فراموش می کنند و انطور که حساب کرده بودند نتوانسته اند به سوالات جواب دهند.

فکر می کنید که اشکال کار کجاست؟ حتما با خود می گویید انهایی که چنین شرایطی دارند

به خیال خود خوب درس خوانده اند یا درس را حفظ کرده اند و در جلسه امتحان ان را فراموش کرده اند.

چند راهکار وجود دارد تا درس را به اسانی فراموش نکنید.

  • مرحله ی پیش خوانی. مرحله ای است که درس قبل از تدریس شدن پیش خوانی می کنید.با اینکار متوجه می شوید که موضوع درس چیست و قرار است استاد چه چیزی را تدریس کند. با این روش از موضوع درس اگاهی پیدا می کنید و یک پیش زمینه ی ذهنی از ان به دست می اورید.
  • مرحله ی دقیق خوانی. مرحله ای است که بعد از مرحله ی پیش خوانی است. بعد از گذراندن مرحله ی پیش خوانی که به کلیات درس واقف شدید. اکنون نوبت مرحله ی دقیق خوانی است. در این مرحله باید کمی دقیق تر درس را بخوانید و هر سطر را به دقت بخوانید و تمرکز کنید. تا بدانید موضوع درس چیست و منظور مولف از نوشتن ان مطلب چیست و…
  • مرحله ی طرح پرسش.
  • در ایم مرحله باید خود را جای استاد قرار دهید تا خود بتوانید سوال طرح کنید و بعد از طرح سوال خودتان نیز به ان پاسخ دهید. با این روش در واقع فکر مولف را می توانید بخوانید و مانند یک استاد رفتار می کنید. مزیت این روش ان است که در مرحله ی دقیق خوانی تا به درس مسلط نشده اید نمی توانید در مرحله ی طرح پرسش به سوالاتی که خود طرح می کنید جواب دهید. حتی ممکن است نتوانید سوال طرح کنید زیرا موضوع درس را بطور دقیق متوجه نشده اید بلکه به یک نگاه کلی و اجمالی از درس رسیده اید بدون متوجه شدن جزئیات.
  • مرحله ی حل سوالات تشریحی.
  • در این مرحله بعد از تسلط پیدا کردن روی درس باید برای تثبیت بیشتر در ذهن خود به حل سوالات تشریحی بپردازید. سوالات تشریحی بیشترین کاربرد را در مدرسه دارند. چون روال مدرسه به گونه ای است که اساتید بیشتر سوالات را طوری طرح می کنند که باید به انها پاسخ تشریحی داد. حتی به دانش اموزان کنکوری که خود را برای کنکور اماده می کنند نیز توصیه می شود که بعد از مسلط شدن به درس ابتدا سراغ سوالات تشریحی بروند و بعد از ان است که باید سوال تستی حل کرد.
  • مرحله ی تست زنی.
  • این مرحله بیشتر برای دانش اموزان کنکوری کاربرد دارند که خود را برای کنکور اماده می کنند.البته دانش اموزان پایه های پایین تر مانند پایه دهم و یازدهم نیز می توانند تست بزنند ولی بیشتر تمرکز انها باید روی سوالات تشریحی باشد. زیرا اولویت اول انها امتحانات مدرسه است. ولی بعد از حل سوالات تشریحی که مختص امتحانات مدرسه است, می توانند تست بزنند و خود را برای ازمون های موسسات اماده کنند. افرادی هستند که از همان پایه های نخستین دوره متوسطه دوم بعد از مطالعه ی تشریحی, تست می زنند و از همان ابتدا خود را برای کنکور اماده می کنند. حتی اگر بحث حذف کنکور پیش بیاید باز این دسته متضرر نخواهد شد زیرا تست زدن بعد از حل سوالات تشریحی باعث تسلط بیشتر درس و موفق شدن بیشتر در ازمونهای مدرسه و امتحانات نهایی خواهد شد.
  • مرحله ی خلاصه نویسی و مرور.
  • این مرحله با اینکه در قسمت اخر قرار می گیرد ولی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وقتی به اینجای راه رسیدید اصلا نباید تنبلی کنید و خلاصه نویسی ها را انجام دهید. البته نوشتن خلاصه نویسی ها بعد از مطالعه ی درس و تسلط پیدا کردن است. بعد از تست زنی هر مبحث که پاسخ های تشریحی را هم مطالعه کردید نوبت خلاصه نویسی است. با خلاصه نویسی کردن انگار دوباره درس را مرور می کنید و فایده ی این کار را در زمان امتحانات و نزدیک شدن به کنکور متوجه خواهید شد. در زمانهایی که به کنکور نزدیک است و یا به امتحانات مدرسه نزدیک می شوید نمی توانید کل کتابها را بخوانید و اصلا وقت چنین کاری را نخواهید داشت. در این مرحله است که خلاصه نویسی هایی که تنبلی نکرده و انها را نوشته اید به کمکتان می اید و می توانید از انها کمک بگیرید تا درس را مرور کنید و بیشتر در ذهن خود ماندگار کنید.

دانش اموزان و دانشجویانی که تاکنون با روشهای قبلی درس خوانده اند

ولی به نتایج قابل توجه و دلخواه خود نرسیده اند باید در روش مطالعه

و درس خواندن خود تغییر ایجاد کنند و روشهای گوناگونی را امتحان کنند

و بهترین روش درس خواندن را برای ادامه کار انتخاب کنند

ولی بهترین روش مطالعه روشی است که اکثر دانش اموزان و دانشجویان موفق

از ان استفاده کرده و به نتیجه رسیده اند. البته کلیات کار یکسان است

ولی برنامه جزئی باید شخصی سازی شود تا بهترین بازدهی و نتیجه را حاصل دهد.

برای شخصی سازی برنامه ی خود بعد از توضیح شرایط خود

و شرایط خانواده و منزل برای یک مشاور امین و خبره می توانید

از او کمک بگیرید.چرا که به قول قدیمی ها مشاور چند پیراهن از شما بیشتر پاره کرده است

و به راه پرفراز و نشیب کنکور بیشتر از شما واقف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید