چطور با کمترین زمان مطالعه بالاترین نمره را در امتحانات بگیریم؟

دکتر رونقی

چطور با کمترین زمان مطالعه بالاترین نمره را در امتحانات بگیریم؟

(راهکارهای برنامه ریزی)

سلامی این بار به همه دانش آموزانی که این روزها دارن آماده میشوند برای امتحاناتی که کسب نمرات خوب در آن ها و ارتقای معدل می تواند در سال کنکوری بسیار سازنده و موثر بر کسب نتایج برتر باشد . با توجه به درخواست تعداد زیادی از دانش آموزان مبنی بر ارائه راهکارها و تکنیک هایی جهت بدست آوردن بالاترین نمره برای دروسی که تایم زیادی به عنوان فرجه ندارند، موضوع امروز را به ارائه روش هایی جهت پاس شدن با بیشترین نمره برای دروس با مدت زمان بین امتحانی کم در نظر گرفته ایم ، تا پایان همراه ما باشید…

دو هفته تا امتحان زیست که ۸ فصل هست وقت دارم ، هفته ای ۴ فصل بخونم تمام میشه ، دو روز مانده تا امتحان زیست وقت دارم که روزی ۴ فصل بخونم تمومه و در آخر شب امتحان هر ۸ فصل با هم! برنامه ای که در ابتدا هیچ وقت اجرایی نمیشه! تجربه این مدل برنامه ریزی رو خیلی از دانشجویان و البته دانش آموزان دارند دلایل اصلیش هم همون اهمال کاری ، تعلل، تنبلی و اولویت قرار دادن هر کار و تفریحی به جای درس خواندن است. بگذریم از توصیه و نصحیت هایی که دروس را باید در طول ترم خواند و البته کووو گوش شنوا عزیز؟!

و اما از این نکات پند و اندرزی که میدونم خیلی هاتونو تازه به تکاپو انداخته که بگذریم سریع بریم سراغ تکنیک ها:

همانند بچه زرنگ ها برنامه ریزی کنید:

این بچه زرنگ ها همون دانش آموزان باهوشی هستند که در طول سال با برنامه درس خوندن و مباحث را به دفعات زیادی مرور کرده اند و از همه نکات فنی تر اینکه این دانش آموزان زرنگ همیشه به اجرای برنامه ریزی ها مقید و سرسخت بوده اند و به اصطلاح پوستشون کَنده شده تا الان بتوانند با خیالی راحت و تسلطی بالا در امتحانات شرکت و بالاترین نمرات را بگیرند .

و اما شمایی که در طول سال مباحث مربوط به امتحان چند روز دیگه و یا همین فردا رو خوب نخوندی و یا خوندی ولی نمیدونی چجوری از تایم داده شده برای امتحان حداکثر استفاده رو ببری باید اول از همه با نوشتن یک برنامه درسی دقیق مشخص کنی که:

۱- دقیقا چند ساعت تا امتحان زمان داری؟

۲-چند فصل باید خوانده شوند؟

حال با توجه به اهمیت هر فصل ساعات مطالعه خود را اولویت بندی کنید .تقسیم ساعات بدین شکل باعث می شود از چند باره خوانی ها و نیز از هدر رفتن ساعات مطالعه برا یک مبحث پیش پا افتاده جلوگیری شده است.

با همکلاسی هایتان چک کنید:

width=418

نیازی به تقلب نیست فقط تمرکز کنید:

شما می توانید با توجه به شناسایی توانایی ها و نقاط قوت خود در مدت زمان محدود بهترین شیوه برای حفظ و درک مفاهیم را به کار گیرید و با جلوگیری از پراکندگی حواس و حفظ تمرکز موفق شوید اگر دقت کرده باشید اکثر دانش آموزان و حتی دانشجویانی که تنها با شب امتحانی درس خواندن و یا کمترین ساعات مطالعه توانستند بیشترین نمراتی را حتی از کسانی به دست آورند که چند روز برای امتحان درس خوانده اند که دلیل این معجزه فقط داشتن تمرکز بالا و عدم حواس پرتی این افراد است که به آنها کمک کرده بر طبق اولویت مباحث و نیز بارم بندی مطالعه با کیفیت و عالی داشته باشند .

width=431

بارم بندی چه می گوید؟…

width=396

علاقه و حوصله داشتن برای درسی که امتحان آن نزدیک است وحتی تایم زیادی برای مطالعه در برنامه امتحانی ندارد باعث می‌شود ۴۰ درصد درک و فهم آن درس برای شما بیشتر شود. شما باید با یک روحیه توانمند ، با انرژی مثبت دادن به خود ، اعتماد به نفس و اراده خود را افزایش دهید تا موفق شوید با یک روحیه شاد و آرام و تمرکزی بالا و با اعتماد به خدا برنامه درسی خود را اجرا کنید . در هنگام مطالعه از خود طرح سوال داشته باشید و یا سوالاتی که معلم در طول ترم یا سال از شما گرفته را مرور کنید و نکات مهم و تیتر ها را به خاطر بسپارید ..

همچنین:

استراحت مغز فراموش نشود:

اینکه فردا امتحان دارید و زمان محدود است دلیلی بر این نمی شود که بکوب فقط بنشینید و درس بخوانید چرا که با این کار نه تنها یادگیری شما کاهش می یابد و به قول بعضی ها چرا هر چی می خونم فایده نداره؟! بلکه باعث می شود انرژی شما رفته رفته کم و کمتر شود و از درس ها زده شوید. لذا بهترین زمان برای مغز درست بعد از ۵۰ دقیقه مطالعه و یا حتی هر کار فکری دیگر، ۱۰ دقیقه حتما استراحت شود.منظور از استراحت کمی تحرک داشتن و قدم زدن یا انجام چند حرکت کششی بدنی است تا خون تازه به مغز تزریق شود و مغز آماده ادامه درس خواندن شود.

دوپینگ کنید آن هم از نوع غذایی:

 

همانطور که در مورد بالایی گفته شد ، تحرک و کمی استراحت باعث تولید خون تازه و افزایش خون رسانی به مغز می شود پس حتما باید این خون رو خوب دوپینگ کنید اونم به مصرف غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند مثل شیر و تخم مرغ را در صبحانه خود قرار دهید و در بین ساعات مطالعه در روز نیز خوردن قندهای طبیعی مثل خرما و کشمش و عسل می تواند باعث کاهش خستگی و افزایش انرژی شوند. قندهای طبیعی باعث افزایش یک مادهٔ شیمیایی در خون به نام سروتونین می شوند که مسئول باعث مهار درد، اشتها و اضطراب است.خوردن بیسکویت ،کیک ، کافی میکس شیرین و دیگر تنقلاتی که دارای مقدار زیادی شکر مصنوعی هستند چرا که اینها باعث افزایش گلوکز در خون می شوند و گلوکز هم باعث کاهش قدرت یادگیری و حافظه می شود.حال انتخاب با خودتونه!!!

از فضای مجازی برای مدتی خداحافظی کنید:

width=376

اگر می خواهید همه تکنیک های فوق را به خوبی اجرا کنید و از آن ها نتیجه بگیرید اول از همه فضای مطالعه خود را خالی از هر گونه عوامل استرس زا مثل حضور در فضای مجازی و کانال هایی که فقط به دنبال افزایش بازدید کننده هستند و نه به دنبال صلاح شما ! کنید و با تمرکزی بالا از شرایط آرامی که خانواده برای شما مهیا ساخته استفاده ببرید و مغز را درگیر اطلاعات به درد نخوری که از فضای مجازی در خود ثبت می کند پاکسازی کنید ، باور کنید که تنها در این صورت می توانید به برنامه ریزی های درسی خود عمل کنید. همچون نفرات برتر کنکور که چه در زمانی که دانش آموز بودند و چه زمانی که یک داوطلب کنکوری ، با درون گرایی و عادت به حفظ تمرکز بالا و دوری از هر فضای استرس زا و تاکید بر فقط اجرای برنامه ریزی ها توانستند برترین های کنکور شوند .عاداتی که شما نیز می توانید در خود ایجاد کنید و از آن عادت های غلط برنامه ریزی و درسی دوری کنید.

width=286

موفق و قوی باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید