پرطرفدارترین رشته های دانشگاهی کدامند؟

دکتر رونقی

پرطرفدارترین

پرطرفدارترین رشته های دانشگاهی کدامند؟

همواره این سوال تمامی داوطلبان و والدین عزیزکنکوریست که پرطرفدارترین و محبوب ترین رشته های دانشگاهی کدامند. داشتن یک شغل آینده دار و مطمئن همواره دل مشغولی تمامی داوطلبان کنکور و خانواده ها بوده است.داوطلبانی که از همان اوایل سالهای مدرسه و قبل از کنکور تعیین هدف دانشگاهی داشته اند و رشته ی مورد نظر خود را پیوسته و ضمن تحصیل در دبیرستان در سر پرورانده اند ،همیشه بدون شک جزو نفرات برتر با درصدهای بسیار خوب کنکور بوده اند و قبولی در بهترین کد رشته و دانشگاه ،میتواند پاسخ چند سال تلاش و زحمتشان باشد . اکثر این داوطلبان رشته های تراز اول و بسیار مورد نیاز بازار کار داخلی را برای ادامه ی تحصیل خود انتخاب میکنند.بقیه ی داوطلبان عموما افرادی هستند که از پیش دانشگاهی و یا برخی ها هم از سال سوم دبیرستان برای خود یک رشته ی دانشگاهی مد نظر داشته اند و سعی کرده اند که تمام تلاش و برنامه ریزی درسی خود را وقف رسیدن به رشته ی مورد نظر خود کنند که غالبا این دسته از داوطلبان هم همانند گروه اول ،در کنکور موفق عمل کرده و توانسته اند با کسب یک رشته ی دانشگاهی خوب آینده ی شغلی و تحصیلی خود را تضمین کنند.

طبق آمارسازمان جهاد دانشگاهی کشور ،۸۰ درصد دانشجویان دانشگاههای کشور در ۲۰ رشته ی اصلی تحصیل میکنند.که در صدر آنها رشته های پزشکی و مهندسی ،حقوق و روانشناسی قرار دارند.بازار کار کنونی این رشته ها بخوبی نشان میدهد که وضعیت بسیار مطلوب و مناسبتری به نسبت بازار کار دیگر رشته ها دارد.

در کل پرطرفدارترین رشته ها از لحاظ قبولی و انتخاب کد محل رشته ها در بین تمامی ورودی های کنکورسراسری از سال ۹۳ و ۹۴ به ترتیب زیر میباشد:

حسابداری با بیش از ۲۴۰هزار دانشجو بیشترین سهم و در رتبه ی اول انتخاب رشته ی داوطلبان کنکور بوده است.رتبه ی دوم به رشته حقوق با بیش از ۱۸۰ هزار دانشجو،رتبه ی سوم نرم افزار کامپیوتر با بیش از صدو پنجاه هزار نفر.رتبه ی چهارم رشته ی سخت افزار کامپیوتر با ۹۰ هزار نفر دانشجو.رتبه ی پنجم رشته ی مدیریت بازرگانی با ۸۰ هزار نفر دانشجو.رتبه ی ششم رشته ی مدیریت دولتی با ۶۵هزار نفر دانشجو.رتبه ی هفتم رشته ی مهندسی عمران با ۶۴هزار نفر دانشجو.رتبه هشتم رشته ی روان شناسی با ۶۰ هزار دانشجو.

طبق این آمار میتوان گفت ۸۰ درصد کل دانشجویان در تنها ۲۰ رشته مشغول به تحصیل هستند.در اینجا رشته های پرطرفدارکنکور ۹۴ به تفکیک گروه های آزمایشی ذکر شده اند:

پرطرفدارترین رشته های علوم انسانی:

۴۶ درصد از سهم رشته ها مختص داوطلبان علوم انسانی است که ۵۰۰هزارنفر در رشته ی حقوق و ۴۰۰هزار نفردر رشته ی روانشناسی مشغول به تحصیل اند.و طی سالیان زیادی جزو پرطرفدارترین رشته ها در بین داوطلبان علوم انسانی بوده است.که دلیل اصلی این انتخاب ،توسعه پیدانکردن رشته های اصلی این گروه میتواند باشد. رشته ی حقوق در دو گرایش حقوق عمومی و حقوق خصوصی در مقطع کارشناسی دانشجو میپذیرد.رشته ی روانشناسی در مقطع کارشناسی و درچهار گرایش روانشناسی بالینی، آموزش کودکان استثنایی، صنعتی و سازمانی و عمومی دانشجو میپذیرد. رشته ی حسابداری نیز از دیگر رشته های پرطرفدار در بین داوطلبان علوم انسانی است.

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در گروه علوم انسانی میتوانند با توجه به رتبه ی کنکور خود در یکی از کد محل رشته ها ی علوم اجتماعی، علوم ارتباطات، علوم‌ قرآن و حدیث، علوم سیاسی، مدیریت، زبان عربی، اقتصاد، الهیات و معارف اسلامی- مبانی فقه و حقوق اسلامی، تاریخ، تربیت بدنی و علوم ورزشی، جغرافیا، مجموعه زبان انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی، علوم تربیتی، مدیریت اجرایی، روان شناسی، حسابداری و حقوق در مقطع کارشناسی پذیرفته شوند.

جالب است بدانید که در کنکور ۹۴ رتبه های زیر ۱۰۰کشوری در گروه علوم انسانی به ترتیب رشته های حقوق-روانشناسی-کارشناسی ارشد علوم قضایی-فلسفه-علوم اجتماعی و علوم سیاسی را به عنوان رشته ی دانشگاهی خود انتخاب کردند.

و رتبه های زیر ۱۰۰۰تا ۱۰۰۰۰کشوری نیزدر این گروه به ترتیب رشته های زیر را انتخاب نمودند:

حقوق-روانشناسی-علوم قضایی-مدیریت-راهنمایی و مشاوره-کارشناسی ارشد علوم قضایی-حسابداری-علوم تربیتی-علوم اجتماعی-الهیات و معارف اسلامی-آموزش زبان و ادبیات فارسی-فلسفه-دبیری الهیات و معارف اسلامی-زبان و ادبیات فارسی-علوم ارتباطات اجتماعی-کارشناس ارشد معارف اسلامی-علوم سیاسی-دبیری جغرافیا-دبیری علوم اجتماعی-دبیری زبان و ادبیات عرب-باستان شناسی-علوم اقتصادی-فقه و حقوق-مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات-روزنامه نگاری-مددکاری اجتماعی-دبیری تاریخ-روابط عمومی-مطالعات خانواده-رشد و پرورش کودکان پیش دبستانی-تربیت معلم قرآن مجید-علوم اسلامی-آب و هواشناسی-ادبیات داستانی-تفسیر قرآن مجید-زبان شناسی-علوم قرآنی.

پرطرفدارترین رشته های علوم تجربی:

در کنکور ۹۴ پرطرفدارترین رشته ها در گروه علوم تجربی و در بین رتبه های زیر ۱۰۰ کشوری به ترتیب در دو رشته ی پزشکی و داندانپزشکی بوده است.ودربین رتبه های زیر ۱۰۰۰کشوری به ترتیب ،پزشکی ، داندانپزشکی و داروسازی بوده است.رتبه های ۵۰۰۰تا ۱۰۰۰۰کشوری نیز به ترتیب رشته های زیر را جهت ادامه ی تحصیل خود در دانشگاههای مربوطه انتخاب نمودند:

پزشکی ،دندانپزشکی،داروسازی،فیزیوتراپی،علوم آزمایشگاهی،دامپزشکی،علوم تغذیه، رادیولوژی،روانشناسی،پرستاری،بینایی سنجی،زیست شناسی،اتاق عمل،شنوایی شناسی،علوم قرآن،علوم قضایی،علوم تربیتی،هوشبری،شیمی،زیست شناسی سلولی مولکولی،اتاق عمل،دبیری شیمی،کار درمانی،مامایی،مدیریت،اعضای مصنوعی،حسابداری،گفتار درمانی وعلوم قرآن.

پرطرفدارترین رشته های گروه ریاضی:

رتبه های زیر ۱۰۰کشوری در گروه ریاضی فیزیک به ترتیب رشته های مهندسی برق،مهندسی کامپیوتر،مهندسی مکانیک،مهندسی عمران و مهندسی شیمی را انتخاب کردند.

رتبه های ۱۰۰۰تا ۱۰۰۰۰هزار کشوری در این گروه نیز به ترتیب رشته های زیر را انتخاب نمودند:

برق-مکانیک-عمران-کامپیوتر-صنایع-مهندسی شیمی-نفت-هوافضا-معماری-فیزیک-علوم کامپیوتر-ریاضیات و کاربردها- مهندسی پزشکی-شیمی-علوم اقتصادی-کارشناسی ارشد علوم قضایی-مهندسی مواد-مهندسی پلیمر-مهندسی مواد و متالوژی-مهندسی شهر سازی-مهندسی انرژی-مدیریت-مهندسی راه آهن-مهندسی دریا-علوم مهندسی-حسابداری-فیزیک مهندسی-ریاضی-دکترای پیوسته ی فیزیک-مهندسی معدن-روانشناسی-علوم تربیتی-معماری داخلی – مهندسی ایمنی-مهندسی خودرو-مهندسی مکانیک کشاورزی-آمار-مهندسی آب-مهندسی تعمیر و نگه داری-مهندسی کشتی-مهندسی ماشین های صنایع غذایی-کاردانی آموزش و پرورش.

توجه داشته باشید که درست است برخی رشته ها تا همین چند سال پیش جزو رشته های بسیار مهم برای کشور و همچنین در رتبه ی نخست رشته های پردرآمد بوده اند اما اکنون بازار کار برخی از این رشته تکمیل و اشباع یافته است و دیگر مثل سالهای گذشته چندان بازار کار مطمئنی ندارند.این رشته ها عبارتند ازحقوق،روانشناسی و برخی رشته های مهندسی همچون رشته ی برق.

در حال حاضر تنها رشته های پزشکی توانسته اند بازار کار خود را ثابت و مطمئن نگه دارند که شاید یکی از دلایل این مسئله شرایط بسیار سخت و دشوار قبولی در رشته های پزشکی است که هر ساله تنها ۳ درصد از آمار کل قبولی های کنکور مختص رشته های پزشکی است.

در کل میتوان گفت وضعیت کار فارغ التحصیلان در تمامی رشته ها یکسان و همیشگی نیست و باید بر طبق نیاز روز کشور حرکت کرد و انتخاب رشته انجام داد.مثلا در ۱۵ سال پیش به مهندسین برق در کشور بسیار مورد نیاز بود ولی اکنون بیشتر از مهندس برق به تکنیسین این رشته احتیاج است و مابقی رشته ها نیز همیشه اینچنین درگیر این نوسانات بوده اند و بازارکارشان ثابت نبوده است.

4 دیدگاه برای “پرطرفدارترین رشته های دانشگاهی کدامند؟
  1. ?????? گفت:

    سلام. یعنی با این اوصاف سمت نرم افزار نریم دکتر؟یعنی حتما باس کنکور تجربی بدیم؟
    ممنون از پاسخگوییتون

  2. ???? ???? ????? گفت:

    سلام \nمطمعنا آینده هر شغلی به سطح علمی و پشتکار بستگی داره نا گفته نماند که بازار کار اون رشته هم مهم هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید