مطالعه در ماه مبارک رمض

دکتر رونقی

width=331

مطالعه در ماه مبارک رمضان به شیوه افزایش تسلطی

سلام به داوطلبان پر انرژی کنکور سراسری و پرچم دارانی که با تلاش روزانه دارن خودشونو به خط پایان می رسانند انشالله که پایان خوبی با کسب برترین نتایج برای همه شما عزیزان باشه.

ماه دوازدهم کنکور مصادف شده است با ماه مبارک رمضان و از آن طرف یک ماه مانده به کنکور سراسری.

انچه که هر ساله ما در یک ماه مانده به کنکور به عنوان آخرین تکنیک ها و برنامه ریزی ها به داوطلبان می گوییم این بوده است که مرور و جمعبندی های خود را بصورت حرفه ای و اصولی انجام دهند تا تسلط ان در بیاد آوری مباحثی که قبلا به تثبیت و درک رسانده اند بیشتر شود.

تذکر:

width=314

یکی از تایم های آمادگی برای کنکور که به زمان‌های استراتژیک در کنکور معروف است، همین یک ماه باقی‌مانده تا آزمون سراسری است که دوران جمع بندی در خرداد ماه است. هر داوطلبی با هر سطح درسی اهمیت دوران جمع‌بندی و داشتن برنامه‌ریزی اصولی می‌داند . لذا شما با استفاده صحیح از این زمان باقیمانده و اجرای روشای صحیح مرور و جمع‌بندی، درهر وضعیت تراز و درصدی که باشید پیشرفت خواهید داشت؛ پس برای شروع این موفقیت باید از تمامی توان خود استفاده کنید. .

به این منظور، در ایام باقی مانده سعی کنید که به یک جمع بندی درست و اصولی از آنچه قبلاً مطالعه کرده اید، برسید تا شما نیز از این آزمون نتیجه دلخواه خود را بگیرید

 

4 اصل زیر را جهت رسیدن به تسلط در مباحث خوانده شده رعایت کنید تا به نتایج بهتری برسید:

 

1-زمان تمام کردن درس ها مهم نيست چگونگي تمام کردن مهم است

بين مشاوران تحصيلي بر سر اين که درس ها کي تمام شود ، اختلاف هست. يک عده مي گويند بايد تا قبل از عيد همه درس ها را تمام کنيد و بعضي مدارس هم بر اساس اين تفکر درس ها را قبل از عيد تمام و از عيد دانش آموزان را رها مي کنند که مثلا خودشان درس هايشان را مرور کنند و تست بزنند . عده اي ديگر مي گويند اول ارديبهشت، اما تجربه چيز ديگري نشان داده است و آن اين است که زمان تمام کردن درس ها مهم نيست بلکه چگونه تمام کردن درس ها مهم است پس استرس بيهوده به خود راه ندهيد که من بايد تا فلان موقع درس هايم را تمام مي کردم و حالا که تمام نکردم، قبول نمي شوم و بعد از آن، با دفتر و کتاب خداحافظي کنيد! در کنکور مهم نيست که درس ها را کي تمام کرده ايد، مهم اين است که آن چه را که خوانده ايد مي توانيد روي کاغذ پياده کنيد و به خوبي ياد گرفته ايد يا نه یادتان باشد در کنکور کسی از شما نمیپرسد درس هارا کی تمام کرده اید.

width=460

2-خودتان را بي خوابي ندهيد

width=400

خيلي از داوطلبان کنکور فکر مي کنند اگر اين روزها کمتر بخوابند ، تمام مشکلات شان حل مي شود و وقت پيدا مي کنند تا به همه کارهايشان برسند در صورتي که مشکل شما اصلا خواب نيست بلکه شما از زمان هاي بيداري خود خوب استفاده نمي کنيد . از شما مي خواهم که حتما روزي 6 تا 8 ساعت بخوابيد و حتما اين خواب در شب باشد يعني ساعت 10 تا 12 شب بخوابيد و بين ساعت 6 تا 8 صبح بيدار شويد . والدین عزیز هم دقت کنند که کم کردن خواب داوطلب کنکوري ، جز بالا بردن استرس و به هم ريختن تمرکز کمکي به فرزندان شان نخواهد کرد چراکه براي دانش آموز شما دوران شب زنده داري تمام شده است و الان بايد شب ها خوب بخوابد تا مغزش با کارآيي بيشتري کار کند. وقتی شب ها دیر بخوابید ناخودآگاه در طول روز بازده ذهنی شما کاهش می یابد و با استمرار این حالت روزها دچار خواب آلودگی و کسل بودن میشوید.

 

3-بحث و مقايسه نکنيد:

width=290

اين روزها با دوستان خود درباره اين که چه درس هايي خوانده اند، چند بار درس هاي شان را دوره کرده اند ، درصدهايشان در هر درس چند است و … بحث نکنيد و خودتان را به هيچ وجه با آن ها مقايسه هم نکنيد . شما بايد کار خودتان را انجام دهيد و حتي با پدر و مادرتان که چرا شما را درک نمي کنند ، چرا فلان کار را کرده اند ، چرا آن قدر مهمان به خانه تان مي آيد و … کاري نداشته باشيد چرا که آن ها زندگي عادي خودشان را دارند و شما چون حساس شده ايد به همه چيز گير مي دهيد و فکر و ذهن تان را مشغول مي کنيد که همين کارآيي تان را کاهش مي دهد. یادتان باشد جدی ترین رقیب شما خودتان هستید. اگر امروزتان نسبت به دیروز بهتر بوده پیشرفت داشته اید . خداوند نیز انسانها را با استعداد ها و توانایی های مختلف آفریده است و مقایسه کردن خودتان با دیگران اصولا درست نیست..

 

4-مهندسی منابع داشته باشیدwidth=267

نا سلامتی چند سال است درس میخوانید و باید تا الان کامل یاد گرفته باشید که چه نوع آموزش یا روش مطالعه ای برای چه درسی برای شما مفید و مناسبتر است. از وقتی برای کنکور مطالعه خود را شروع کرده اید کتابهای گوناگونی دیده اید و مطالعه کرده اید. مفیدترین و بهترین منبعتان را در روزهای باقیمانده استفاده کنید. اگر قصد خواندن مطالب جدید دارید از منابع خیلی حجیم و وقت گیر استفاده نکنید. اگر خلاصه نویسی کرده اید حتما از این خلاصه ها استفاده کنید. روش مطالعه یا آزمون دادن را در روزهای باقی مانده تا کنکور تغییر ندهید که کار کاملا اشتباهی ست.

 

توصیه بنده در روزهای باقی مانده به همه داوطلبان این است که :

width=387

یادتان باشد آینده در دستان خود شماست و هیچ کسی بهتر از خود شما نمیتواند آن را بسازد.

با توکل به خدا و با قدرت و انرژی مضاعف این مدت باقیمانده را مطالعه کنید.

موفق باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید