عمومی ها لطفا فدا نشوند

دکتر رونقی

width=232

عمومی ها لطفا فدا نشوند

اهمیت درصدهای بالای عمومی در تراز و رتبه خوب چقدر است؟ چقدر زمان برای مطالعه دروس عمومی بگذاریم؟ چه تعداد تست در دوران جمعبندی برای عمومی ها کار شود ؟و…

سلام و خدا قوت جانانه به همه داوطلبان کنکور سراسری …بالاخره رسیدم به حیاط خلوت کنکور یعنی دروس عمومی…

با توجه به مدت زمان یک ماهه مانده تا کنکور خیلی از داوطلبان به دلیل کم کاری در عمومی های طی ماههای گذشته سعی دارند الان این کم عقب ماندگی ها را جبران کنند از طرفی از نظر تکنیک های مرور و جمع بندی همیشه توصیه می شود به دلیل فرار و حفظی بودن اکثر مباحث حتما در این زمان های باقیمانده بر طبق یک برنامه هدفمند و اصولی بر روی دروس عمومی سرمایه گذاری کنید.

داوطلب باید بسته به وضعیت درسی خود در همه درس ها ، برنامه ریزی مختص به خود را داشته باشد لذا نباید به تقلید از برنامه درسی دیگر داوطلبان و یا حتی قبولی های کنکورهای گذشته برنامه ریزی شود. سوال پر تکرار که اين روزها پرسیده می شود، اين است که جاي دروس عمومي در اين برنامه کجاست . اين سؤال ، بسيار مهم است؛ چرا که دروس عمومي ، نقش بسيار سرنوشت سازي در تعيين رتبه و تراز شما دارند .

برای درک بهتر اهمیت دروس عمومی بر رتبه و تراز کنکور کافي است به درصدهاي رتبه‌هاي داوطلباني دقت کنيد که دروس اختصاصي را تقريباً شبيه هم پاسخ داده‌اند یعنی متعادل درصد زده اند:

width=397

و اما برخي از داوطلبانی که درصد دروس عمومي را فقط چند درصد ، بيشتر زده‌ و با پاسخ صحيح به همين چند سؤال بيشتر، موفق شدن رتبه و حتی رشته بهتري کسب کنند . نکته مهم ديگر، آن است که با اينکه دروس عمومي بر رتبه شما تاثير خوبي مي‌گذارد ، اما به لحاظ مطالعه و يادگيري، راحت‌تر است، و براي بسياري از داوطلبان، مطالعه دروس عمومي در مقايسه با دروس اختصاصي وقت کمي مي‌گيرد ؛ پس اين هم، يکي از مزيت‌ها و حسن‌هاي ديگر مطالعه دروس عمومي است . حال که به اهميت دروس عمومي در کنکور پي برده‌ايد و با توجه به اينکه گروهي از داوطلبان، مطالعه جدي خود را در دروس عمومي از بعد عید و حتی الان که تا کنکور فقط یک ماه دیگه زمان داریم ، استارت زده اند در اینجا به روش های برنامه ریزی دروس عمومی چند گروه از داوطلبان و اشکالات هر گروه می پردازیم…

دسته اول:

داوطلبانی هستند که دروس عمومي را قبل از عيد و متناسب با وضعیت خود در دروس اختصاصي، از مدتي قبل ، طبق برنامه ریزی شخصی مطالعه کرده‌اند و حتی در برخی مباحث توانسته اند جلوتر از آزمون بودجه بندی ها را تمام کنند. اين گروه از داوطلبان بايد مثل قبل و طبق يک برنامه حساب شده ، بخوبي کار مرور دروس عمومی خود را پيش ببرند. توجه داشته باشید که در زمان های باقیمانده تا کنکور (روزهايي که در آن به سر مي‌بريم)، شما مي‌توانيد از سيستم چهل به شصت يا سي به هفتاد استفاده کنيد؛ به این صورت که ، چهل يا سي درصد از وقت خود را به دروس عمومي و شصت يا هفتاد درصد از وقت خود را به دروس عمومي اختصاص دهيد ؛ البته، چون شما دوستان، کار مطالعه خود در دورس عمومی را از ماه‌ها قبل و طبق برنامه پیش برده اید و در واقع تازه استارت زده نیستید ، در اين فرصت باقي مانده و با توجه به نقاط قوت و ضعف خود ، مي‌توانيد اين زمان‌بندي را تغيير دهيد و آن را به نفع دروس عمومي يا اختصاصي کم و زياد کنيد.

تکنیک کلیدی: توجه داشته باشید که تمام مراحل مطالعه‌اي را که براي دروس اختصاصي در دوره جمع بندي و تست‌زني در نظر گرفته‌ايد ، بايد براي دروس عمومي نيز لحاظ کنيد ؛ يعني دروس عمومي را هم مرور کنيد (توجه کنيد که چون دروس عمومي ، فرّارتر هستند اين مرورها مي‌تواند تاثير زيادي بر يادگيري بهتر و کامل‌تر شما داشته باشد)؛ به علاوه، در تست‌زني نيز حتماً سعي کنيد که از تست‌هاي عمومي کنکورهای رشته‌هاي ديگر نيز تست زنی داشته باشید . انجام اين کار باعث مي‌شود تا سطح تمرين و يادگيري شما بيشتر شده و با همه نوع تست ، بيشتر و بهتر آشنا شويد . باز هم تاکید می کنم که در دوران مرور و جمعبندی دروس عمومی همیشه اولویت با مرور زیاد این دروس است نه فقط تست زنی.

دسته دوم:

داوطلباني هستند که در ماههای گذشته و تا الان، دروس اختصاصي را بخوبي مطالعه کرده‌اند و تقریباً درصدهای ثابتی دارند ؛ اما با توجه به روش متداولی که بیشتر داوطلبان دارند ، مطالعه دروس عمومي را از عيد استارت زده اند يا قرار است که در یک ماه مانده به کنکور شروع کنند. این گروه از داوطلبان اگر در دروس اختصاصي شرايط خوبي داشته باشند ، مي‌توانند با يک برنامه‌ريزي خوب و اصولي، دروس عمومي را نيز در فرصت باقي مانده به وضعیت و درصدهای قابل قبولی برسانند.

رسیدن به درصدهای خوب عمومی که بتوانند تاثیر مثبت زیادی بر رتبه و تراز شما داشته باشند قبل از هر چيز به شیوه برنامه ريزي شما و تلاش و همت شما بستگي دارد. شما می توانید با توجه به نتایج تست‌زني و آزمون های جامعی که از خودتان می گیرید، تناسبي را بين دروس اختصاصي و عمومي برقرار کنيد و اين تناسب را تا هفته قبل کنکور ادامه دهيد ؛ يعني در دوره مرور و جمع بندي و نيز تست‌زني، به اين تناسب در مطالعه باید توجه داشته باشيد . هميشه اشاره کرده‌ايم که بهترين برنامه‌ريزی فردي برای کنکور که به مطالعه مؤثر و موفقیت نهایی شما براي کنکور کمک مي‌کند ، شما هستيد .

دسته سوم:

این دسته از داوطلبان نیز به دو گروه تقسیم می شوند گروه اولی که گمان مي‌کنند اگر اختصاصي‌ها را بخوبي پاسخ بدهند ، مي‌توانند بدون نياز به عمومي‌ها ، رتبه و نتيجه خوبي کسب کنند، و گروه دوم که به دليل نداشتن وقت کافي، فکر مي‌کنند که بهتر است فقط به مطالعه اختصاصي‌ها بپردازند و با ساعات مطالعه و تست زنی زیاد اختصاصی ها خود را به یک رتبه خوب امیداور می کنند..

اگر جزو گروه اول هستید، يعني جزو داوطلبانی هستيد که تا الان بخوبي دروس اختصاصي را خوانده‌ايد ، لازم است که در مدت زمان باقي مانده تا کنکور، وقتي را براي مرور و جمع بندي و تست زني در نظر بگيريد و باقي وقتي را که در اختيار داريد ، با نسبت زمان چهل يا سي درصد اختصاصي و شصت يا هفتاد درصد عمومي، به مطالعه دروس اختصاص دهيد . اين زمان مي‌تواند با توجه به شرايط شما در دروس اختصاصي و عمومي، کمتر و بيشتر شود. براي انجام اين کار و اختصاص تعيين زمان عاقلانه و اصولي به هر يک از اين دروس، نگاهي به وضعيت خود در دروس اختصاصي داشته باشيد و ببينيد که براي جمع‌بندي به چقدر زمان در اين دروس نياز داريد . در مقابل نیز به وضعيت خود در دروس عمومي نگاهي بيندازيد و ببينيد که وضعيت شما در اين درس‌ها چگونه است و کدام درس‌ها را از قبل تا حدودي يا خوب بلديد و کدام درس‌ها را اصلاً بلد نيستيد . در وقت باقي مانده، بهترين کار آن است که دروسی از عمومي‌ها را که بخوبي بلديد، يک بار در دوره جمع‌بندي مرور کنيد و وقت مناسبي براي آن درس‌هايي بگذاريد که تا حدودي از قبل آنها را مي‌دانيد و روي آنها کار کنيد؛ زيرا اختصاص کمي وقت به اين بخش، باعث مي‌شود تا شما نتيجه بهتري بگيريد. و اما دروسی که شما آنها را اصلاً بلد نيستيد يا قبلاً نخوانده‌ايد. به برنامه و زماني که در دست داريد ، توجه کنيد. اگر فکر مي‌کنيد که مي‌توانيد چند درس از عمومي‌ها (بخصوص ادبيات و دين و زندگي) را در اين مدت بخوانيد، حتماً اين کار را انجام بدهيد؛ اما اگر فکر مي‌کنيد که با اختصاص اين وقت به ساير دروس، چه عمومي‌هاي ديگر و چه اختصاصي‌ها، نتيجه بهتري مي‌گيريد، از مطالعة آنها صرف‌نظر کنيد.

گروه دوم ، داوطلبانی هستند که تا الان عمومي‌ها را اصلاً نخوانده‌اند و وقت کافي در اختيار ندارند. اين گروه، وضعيت خوبي در دروس اختصاصي نيز ندارند و تصميم گرفته‌اند که اين دروس را در حال حاضر مطالعه کنند . به این داوطلبان توصیه می شود که نگران چيزي نباشند و بدون فکر کردن به مسايلي که صرفاً باعث از بين بردن زمان و انرژي شما مي‌شود ، فقط به اهدافتان فکر کنيد و بدانيد که هر ساله ، داوطلبان زيادي مثل شما وجود داشته‌اند که در اين ايام، شروع به مطالعه کرده و بخوبي موفق شده‌اند تا آزمون سراسري را پشت سر گذاشته و نتيجه خوبي کسب کنند؛ پس شما در اين زمينه خاص، اولين نفر نيستيد و آخرين فرد هم نخواهيد بود. منتظر چه هستيد؟ فقط کافي است که با يک انرژي و روحيه عالي، همت و توان مثال زدني، برنامه‌ريزي خوب و با توکل به خدا قدم در راه بگذاريد و پيروز شويد.

نکات پایانی:

۱– با توجه به اینکه بيشتر داوطلبان به دروس اختصاصي در طول سال، بيشتر اهميت مي‌دهند ، حتماً سعي کنيد که مطالعه حرفه ای دروس عمومي را در اين وقت باقي مانده در برنامه ریزی های روزانه خود داشت باشید تا نتيجه بهتري کسب کنيد.

۲– با توجه به اینکه دروس عمومي، حفظي و فرّار هستند، حتماً در زمان نزديک به آزمون سراسري، آنها را بیشتر مطالعه و مرور کنيد.

۳– تست زني در دروس عمومي را به عنوان بخشي از مطالعه خود در برنامه ریزی شخصی بگنجانيد. پس از هر بار مطالعه ، تعدادی تست بزنید ، همچنین مي‌توانيد در ساعاتي خاص از برنامه مطالعاتي‌ روزانه، که به دروس عمومي مشغول هستید ، آزمون جامع عمومی ها را از خود بگیرید. .

4- تعادلی هدفمند و حساب شده بين مرور و جمعبندی دروس عمومي و اختصاصي باید رعایت شود؛ به اين صورت که با توجه به وضعيت درسي خود در هر درس و مطالعه‌اي که از ماهها قبل داشته‌ايد ، درصدي منطقي از وقت خود را به دروس اختصاصي و درصدي را نيز به دروس عمومي اختصاص بدهيد.

5- جهت تست زني، روزانه، بهتر است يک دفترچه عمومي را از بين کنکورهاي پنج سال پيش گروه آزمايشي خود و ديگر گروه‌هاي آزمايشي انتخاب کنيد و در زمان مقرر از خود آزمون بگيريد. تنوع اين آزمون‌ها باعث افزايش ديد طراحانه شما و نیز آشنایی بیشتر با تیپ تست‌هاي عمومي می شود و مي‌توانيد با انجام اين روش، مرورهاي متعددي داشته باشید..

مجموع ضرايب عمومي‌ها در تمام گروه‌هاي آزمايشي يازده است؛ يعني اين دروس، برابر چند درس اختصاصي، تاثير گذار و مهم هستند؛ پس عمومي‌ها را جدي بگيريد و آنها را منطقی در برنامه ریزی های پاینی خود سهمیه بندی کنید..

پر قدرت ادامه به مسیر خود ادامه دهید …

پیروز باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید