سخت نگیرید،آسانتر یاد بگیرید

دکتر رونقی

1images

سخت نگیرید ،آسانتر یاد بگیرید

فقط و فقط داشتن هدف مهم است.زیرا موفقیت در پی داشتن یک هدف،یک خواستن و یک توانستن بدست می آید.اگر شما درس خواندن و کلا فرآیند یادگیری را طبق اصول و استاندارها انجام دهید.زیاد سختی نخواهید کشید و مباحث را بهتر و آسانتر یاد خواهید گرفت.

مثال:یک مدرس درس ریاضی،بسیار کسل کننده و بدون اینکه سعی کند با تکنیک هایی ساده تر و قابل فهم تر ،درس را به دانش آموز منتقل کند،برعکس دانش آموز را گیج تر و حتی باعث دل زدگی وی از آن درس میگردد.اما اگر معلمی ،همان درس ریاضی را با تکنیک های شیرین و قابل هضم برای دانش آموز توضیح دهد،داوطلب درس را به راحتی فراگرفته و حتی به آن درس بیش از قبل توجه خواهد کرد.پس داشتن و بکارگیری تکنیکهای صحیح یادگیری وهم چنین داشتن یک ذهنیت مثبت از یک درس میتواند در یادگیری آسانتر و جذابتر مطالب به ما کمک بسیار زیادی کند.

پس اگر در درسی علاقه ای نداری یا بقولی برات عذاب آوره که بشینی اون درسو بخونی،سعی کن بری سمت معلم،کتاب یا جزوه ای که بتواند با زبانی ساده تر و بدون پیچیدگی های آموزشی ،اون درسو برات توضیح بده .

نکته:گاها دیده شده که با یک تغییر جزئی در برنامه ی درسی داوطلب به آن درس علاقه مند شده و توانسته از پس تست های آن در آزمون ها بخوبی برآید.

رعایت اصول صحیح و استاندارد مطالعه ،سهم به سزایی در یادگیری هرچه بهتر و باکیفیت مطالب درسی برای داوطلبان دارد.

اگرمطالعه ی شما صحیح و طبق اصول یادگیری باشد ،چهار مزیت عالی را به دنبال خواهد داشت:

  • زمان مطالعه و یادگیری کاهش می یابد.
  • راندمان یادگیری سیر صعودی و رو به افزایشی خواهد داشت.
  • مدت زمانی که مطالب در حافظه ی بلندمدت می مانند،بیشتر خواهد شد.
  • بیادآوری مطالب سریعتر و دقیقتر میشود.

چند راهکار برای یادگیری سخترین مطالب:

سعی کنید ابتدامطلب درسی را از خود کتاب ،خط به خط و بخوبی با تمامی مثال ها نمودارها عکس ها تمرین ها درک کرده وسپس اقدام به تست زنی تعداد مشخصی تست کنید.درغیر اینصورت اگر بخواهید بدون تسلط بر درس و صرفا فقط با زیاد تست زدن مطالعه کنید ،این باعث میشود که شما به تسلط نسبی برسید و وقتی نتوانید تعداد زیادی تست را بدرستی پاسخ دهید،نامید شده ،دچار شک وتردید هایی در یادگیری های ناقص میشوید و در آخر از آن درس متنفر و زده میشوید.

مطالعه ی پویا و فعالی داشته باشید:به وسیله ی یادداشت برداری ها،حاشیه نویسی ها،نکته برداری ها و علامت زدن ها ،طبقه بندی ها ،تجسم درس،تصویر سازی ها و…همه ی این ها فنون مطالعه ی پویا و فعال است که یادگیری را برای شما آسانتر و جذابتر میکند.و در آخر باعث افزایش دقت و تمرکز شما در مطالعه خواهد شد.

فن تند خوانی: یکی از تکنیک های بسیار ویژه برای افزایش تمرکز حواس،افزایش سرعت در مطالعه و در نهایت راهکاری فوق العاده برای یادگیری آسانتر است.

با یک ذهنیت منفی از یک درس و به زور نشینید بخونید بلکه اول ذهنیت خود را نسبت به درسی که علاقه ندارید عوض کنید و سپس با هدفگذاری اینکه مطالعه ی این درس باعث افزایش درصد و تراز شما خواهد شد ،این نیروی محرکه ی قوی را در خود به وجود بیاورید که سخت نگیرید تا آسانتر یاد بگیرید.

موفق باشید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید