راهکارهای افزایش تراز در آزمون های جمع بندی تا ۲۰۰۰ عدد

دکتر رونقی

width=231

راهکارهای افزایش تراز در آزمون های جمع بندی تا ۲۰۰۰ عدد

 

سلام و خدا قوت به شما دوست عزیز …امروز می خواهم روش های افزایش تراز در آزمون های جمعبندی حضوری و غیر حضوری را به همراه تکنیک هایی توضیح دهم.

خیلی از داوطلبان از عدم پیشرفت در تراز آزمونی خود مدام شکایت می کنند و سوال پر تکراری که پرسیده می شود این است که چرا هر چی می خونم بازم ترازم بیشتر نمیشه ؟ لابد منابعم اشکال دارند! مشاورم خوب نیست ! اشکال از آزمونه و…

دنبال مقصر گشتن و گردن این و اون انداختن…

اگر به دنبال افزایش تراز در آزمون های جمعبندی هستید ، به نکات زیر توجه کنید:

 

هدف شما از شرکت آزمون آزمایشی چیست؟

اکثر داوطلبان هدفشان از شرکت در آزمون های آزمایشی فقط و فقط افزایش تراز است. اگر افزایش تراز را به عنوان یک برنامه کوتاه مدت در نظر داشته باشیم ، ضرری به ما نمی زند اما متاسفانه بسیاری از داوطلبان فقط به خاطر اینکه ترازشون افزایش یابد ، دست به هر شیوه آموزشی غیر واقعی میزنند که از نظر علمی هیچ کمکی به آنها نمی کند تا بتوانند به تست های کنکور آن درس پاسخ دهند.

آزمون رفتن یعنی آزمودن و خطا… تا آن شیوه ی درستی که باید در جلسه کنکور اجرا کنیم را اکنون یاد بگیریم. مثلا کدوم تست های رو اول شروع کنیم بزنیم؟ چقدر وقت برای حل تست های وقت گیر بگذاریم تا زمان جلسه را از دست ندهیم و دیگر قلق گیری ها و آزمون و خطاهایی که فقط با رفتن به آزمون آزمایشی و گرفتن آزمون های شبیه ساز از خودتون می تونید به دست بیارید.

width=367

تحلیل آزمون برای هر داوطلبی کمک کننده خواهد بود که بهترین نتایج آن ،عدم تکرار اشتباهات ناشی از سهل انگاری،کم تسلطی ،عدم یادآوری مباحث خوانده شده ، اشتباهات محاسباتی ، نداشتن مدیریت زمان و…است.

یادمون باشه که نباید خودمونو گول بزنیم تا راه درست را گم نکنیم

 

تحلیل آزمون های جمعبندی و نتایجی که بررسی آزمون نشان می دهد:

width=324

بعد از اتمام آزمون ذهن شما با سوالات زیادی درگیر است.۴ ساعت سرجلسه نشسته اید و فکر کرده اید. تنوع درسی در جلسه آزمون را پشت سر گذاشته اید و الان برخی اشتباهات حل تست و سهل انگاری و کم وکاستی ها را می دانید .اینها را فقط تحلیل آزمون به شما می گوید چرا که در خانه شما با آرامش و به دور از استرس و فشار روحی روز آزمون ،درس خوانده اید و به خوبی هم تست زده اید اما از وضعیت واقعی خود زیاد باخبر نیستید اما در روز آزمون و جلسه برای شما ثابت میشود کدام مباحث را واقعا مسلط شده اید و یادگرفته اید و کدام درس ها را فراموش کرده اید.

قبول دارم سخته با سردرد بعد از آزمون و خستگی ۴ ساعت نشستن مدام سر جلسه حالا بیای و آزمونتو تحلیل کنی ! ولی چاره ای نیست دوست من و نباید ساده از تحلیل و بررسی آزمون بگذری.

بعد از برگشت به خانه ابتدا تست هایی که خیلی ذهنتان را درگیر کرده اند بررسی کنید سپس استراحت کوتاهی داشته باشید و دوباره به بررسی دیگر تست های آزمون بپردازید.

نکات مهم،یادآوری ها، اشتباهات تستی و توصیه هایی که برای آزمون بعدی خود دارید ، حتما یادداشت کنید.حال و هوای روز آزمونتو حتماحتما یادداشت کن.بنویس امروز در جلسه آزمون بر تو چه گذشت بنویس تا هر وقت کم انگیزه ،خسته و کم کار شدی ،آنرا بخوانی و جلوی افت ساعات مطالعه رو بگیری.

توجه:

width=431

داوطلبانی که در آزمون های قلم چی حضور دارند ، توصیه می شود حتما تست های درس زیست را با دقت و موشکافانه بررسی کنند چرا که بسیار تیپ تست های خلاقانه و پر نکته ای هستند.

حتی اگر بررسی های شما در طول هفته طول بکشد اشکالی ندارد ولی حتما دقیق و کامل بررسی شوند.

چگونه بازیابی مباحث میتواند درصد تسلط را نشان دهد؟

بی شک بازیابی سریعترین و برترین روش جهت ارزیابی و محک مباحث خوانده و در مقابل مهر تاییدی است بر میزان تسلط شما.

درست همانند آزمون آزماشی که با تست کردن دروس داوطلب را از نظر میزان تسلط ارزیابی میکند.

تعریف حرفه ای تر بازیابی در کنکوری درس خواندن این است که:

بازیابی یعنی استخراج مطالب گم شده در ذهن برای استفاده در هر لحظه ای که نیاز باشد و البته جلوگیری از دوباره خوانی های بیهوده.

کنکوری حرفه ای باید بدانی که درس خوندن فقط به مطالعه زیاد و حل تست نیست بلکه ارزیابی ها میگوند چه کاره ای(چند مَرده حلاجی!)

بهترین زمان برای بازیابی :

با توجه به سطح درسی روش بازیابی متفاوت است ولی معمول ترین و بهترین روش بازیابی این است که:

۱۵ دقیقه ابتدایی (برای مباحث قبلاً خوانده شده) و یا ۱۵ دقیقه آخر مطالعه (برای مباحث جدید) وقت گذاشته شود.

چگونه در ۱۵ دقیقه مبحث خوانده شده قبلی یا جدید را بازیابی کنیم؟

۴-کتاب یا جزوه خود را ببندید و تمرکز کنید.

۳- تیترها و عنواین اصلی وکلیدی درس را سریع نگاه کنید و هر آنچه به یاد دارید را برای خود توضیح دهید.

۲-برای هر عنوان و در حد دو دقیقه بیشتر تمرکز کنید.

۱-کتاب یا جزوه را باز کنید و سریع سراغ اشکالات بروید و همانجا برطرفش کنید.

نرسیدن به بودجه بندی آزمون ها یکی از علل کاهش تراز…

نرسیدن به بودجه بندی های آزمون باعث افت تراز داوطلبانی شده که حتی بیشترشون سطح درسی خوبی دارند ولی چون نمیتوانند بودجه بندی ها را کامل کنند با کاهش تراز مایوسانه ای روبرو میشوند.

تذکر: کاهش تراز در آزمون های آزمایشی علل مختلفی دارد که باید حتما وضعیت درسی شما بررسی و زیر نظر یک مشاور با تجربه قرار گیرید. اما نرسیدن به بودجه بندی آزمون ها اشکال متداول در بین اکثر داوطلبان است.

دقت داشته باشید که بودجه بندی هر آزمونی برای تمام داوطلبان یکی است و حتما هر داوطلبی با هر سطح درسی که دارد ابتدا باید بودجه بندی های آزمون را برای برنامه روزانه خود شخصی سازی کند.

بودجه بندی آزمون های آزمایشی بطور پیش فرض براساس یک داوطلب نرمال پیش روی میکند. بیشترین نرسیدن ها مربوط میشود به بودجه بندی درس فیزیک.

درستکه از نظر ضریب فیزیک اهمیت کمتری دارد لذا همین باعث میشود از سوی برخی داوطلبان نادیده گرفته شود و در آزمون های پی در پی بودجه بندی های این درس خوانده نشود.

برخی داوطلبان پیش دانشگاهی هم از عدم مطابقت بودجه بندی آزمون ها با برنامه مدرسه ،کلاس های کنکوری ،منابع ویدیویی و…صحبت میکنند که باز هم باید بگم آزمون براساس شرایط یک داوطلب سطح نرمال بودجه بندی دارد. داوطلبان با سطح درسی ضعیف تا متوسط و نسبتا خوب حتما باید یک برنامه ریزی شخصی براساس ضعف ها و اولویت های رتبه ساز رشته مورد علاقه خود داشته باشند.

 

 

پیروز و سربلند باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید