رازهای موفقیت نفرات برتر کنکور چه بوده است؟

دکتر رونقی

i11mage11s

 

رازهای موفقیت نفرات برتر کنکور چه بوده است؟

 

تقریبا هرساله و بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور ،نفرات برتر طی مصاحبه ها و صحبت هایی که با رسانه ها انجام میدهند عوامل و به قولی رازهای موفقیتشونو در کنکور سراسری را در اختیار پشت کنکوریا میگذارند. که اگه توجه داشته باشید بعضیاشون!!! کتمان میکنند در طول یکسال کنکورشون از معلم خصوصی،مشاور کنکور و حتی آزمون آزمایشی استفاده کرده اند(اونهم به دلایل مختلف) ولی تا یک مدت کوتاهی که از اعلام نتایج گذشت و آب ها از آسیاب افتاد،سراز تبلیغات رنگارنگ موسسه های کنکوری در میارن که باعث تعجب و سردرگمی همه ی ماها میشود.اما سوال کاملا منطقی اینه که آیا واقعا میشه بدون منابع معتبر درسی و برنامه ریزی حساب شده و دقیق و یا بدون راهنمایی گرفتن از یک مشاور خبره و با تجربه به بهترین دانشگاه ها و بهترین رشته ها رسید؟!!اونم تو همچین کنکوری که در این چند سال اخیر واقعا مچگیری شده و حتی بعضی تست ها پایه ی علمی %100ندارند و به طورخیلی زیرکانه و هوشمندانه ای طراحی میشوند.کنکوری که رفته رفته به سمت کاملا مفهومی شدن پیش میرود و حفظیات دیگر جایی در کنکور نخواهند داشت.که این سیاست طرح تست در کنکور با توجه به تغییر ساختار نظام آموزشی کشور و تاکیید برفهم مطالب بجای حفظیات انجام میشود.

البته هستند تعداد کمی از این قبولی ها و حتی برخی نفرات برتر که توانسته اند بدون حتی شرکت در آزمون های آزمایشی و فقط با تکیه بر پایه درسی و تلاش خود یک شبه معجزه کنند و در بهترین رشته ها پذیرفته بشوند.ولی تمام نفرات برتر و قبولی ها راز موفقیتشون این نبوده و این افراد از کلاس های متعدد،معلم خصوصی،مشاوره و برنامه ریزی و تدریس های گرانقیمت استفاده کرده اند که توانسته اند پزشکی تهران و مهندسی شریف و…قبول شوند.

در اینجا رازهای موفقیت برخی نفرات برتراز زبان خودشان و نیز مشاورین محترمی که زحمت به رتبه رساندن تعداد زیادی از این سرمایه های علمی کشور رابعهده داشتند و دلسوازانه و پا به پا تا روز کنکور،بچه ها روهمراهی کردند را عنوان میکنم.

اکثر نفرات برتر با استفاده ازیک برنامه ی درسی خوب و همراه با مشاوره ی حرفه ای در سال اذعان داشته اند.و از نظر نفرات برتر با مشاور پیش رفتن درست مثل این است که در غاری تاریک و با یک مشعل پیش می روید.این برنامه ی درسی نفرات برتر،حاوی جزئیات و نحوه ی مطالعه ی هر درس با توجه به اهمیت و ضریب آن درس،ساعات تفریح و استراحت بوده که توانسته اند در طول سال و بدون هیچ استرس و اضطرابی فقط درس بخوانند و سر جلسه ی کنکور با تسلط بالا حاضر شوند.نفرات برتر به مرورهای زیاد در طول سال تاکیید فراوانی دارند که باعث تثبیت بیشتر یادگیری ها شده است.همیشه مطالعه ی فعالی با انجام خلاصه نویسی و نکته برداری داشته اند و خود رامقید به اجرا و انجام تکنیک های مطالعه ی پویا میدانسته اند.

نکته:تنها وجه اشتراک نفرات برتر با بقیه ی قبولی ها و حتی قبول نشده ها ،تست زدن بود.که نفرات برتر ضمن مرورهای پیوسته ی خود ،زیاد تست میزدند.همین…

اکثر نفرات برتر در طول سال در آزمون های آزمایشی شرکت داشته اند و آزمون هایی که بیشترین جامعه ی آماری را دارد،آزمون های خوبی می دانند و شرکت مستمر در آزمون های آزمایشی را به منزله ی کم شدن تدریجی استرس و کاهش اشتباهات متداول ،بسیار مناسب و تاثیر گذار در پیشرفت تحصیلی میدانند و با تحلیل آزمون ها ، تسلط خود را بیشتر و اشتباهات را کمترمیکردند.

واما نکته ای که تمام نفرات برتر به آن پایبند بوده و تا روز کنکور آنرا انجام میدادند این بود که در مطالعه ی خود بسیار با نظم و جدی بوده اند اینکه چه وقت و چندساعت و چه تست هایی را باید کار کنند.و موقع درس خواندن فقط درس می خواندن نه کار دیگه ای.

یکی دیگراز عوامل موفقیت نفرات برتر که واقعا قابل کتمان و چشم پوشی نیست،نقش خانواده و فراهم کردن جو آرام منزل برای مطالعه بوده است.خانواده ها به داوطلب خود اعتماد کنند و فقط نقش یک ناظر وحامی را بازی کنند و از دخالت مستقیم در نحوه و چگونگی مطالعه ی فرزند خود خودداری کنند.

مهمترین عامل موفقیت رتبه های برترچه بوده است؟

انگیزه…بله ،داشتن یک انگیزه ی درونی بسیار قوی رکن اصلی موفقیت و رسیدن به هر هدفی خواهد بود.انگیزه داشتن و حفظ انگیزه تا روز کنکور رمز موفقیت این افراد بوده است.

در کنکور لازم نیست زیاد نابغه باشید،بلکه کافیست انگیزه داشته باشید.

نفرات برتر از همون ابتدای کنکور و حتی بعضیاشون از همون دوران دبیرستان ،هدف گذاری کرده اند و رشته ی مورد علاقه ی خود را قبلا انتخاب کرده بودن و این یعنی روشن شدن موتور انگیزه در درون این افراد که حاصل فعال شدن این محرک درونی کسب رتبه های برتر شد.

به کیفیت درس خواندن بیشتر از کمیت اهمیت دهید و هیچوقت کیفیت را فدای کمیت مطالب نکنید و حتما درس را خوب متوجه شوید و مفهومی مطالب رایادبگیرید نه حفظی تا با کوچکترین تغییری در طرح تست ،جواب را گم نکنید.

موفق باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید