داوطلبانی که صبح کنکور

دکتر رونقی

index11

داوطلبانی که صبح کنکور دارند،به گوش باشید…

بارها و در طول سال، بسیار بر مطالعه در صبح و شروع درس خواندن از صبح زود و همچنین شبها زود به رختخواب رفتن ،از سوی مشاوران و کارشناس حرفه ای کنکور تاکید شده است که درمقابل با جواب ها وعکس العمل های مختلفی از سوی داوطلبان روبرو میشویم .داوطلب تمام سال عادت به دیر بیدار شدن از خواب صبح دارد و از آنطرف هم با این انگیزه که با دیر خوابیدن در شب هم سعی میکند کمبود ساعات خود را جبران کند و این برنامه ی بسیار غلط و خطرناکی است بخصوص برای داوطلبان سه گروه اصلی تجربی،ریاضی و انسانی که صبح کنکور دارند.

بطور طبیعی و برای تمامی افراد چه کنکوری و چه عموم،مغز در صبحگاه هوشیاری و توان فکری بالاتری نسبت به ساعات دیگر روز دارد. شاید داوطلبی بگوید که من در بعد از ظهر و یا شب یادگیری بیشتری نسبت به صبح دارم ،درست یا غلط بودن این حرف را اینجا کاری نداریم چرا که نمیخواهیم بیشتر از این وارد استاندارهای یادگیری شویم و فقط بر مبنای آنچه که برای موفقیت در کنکور ملزم و ضرروری است اکتفا میکنیم. پس باید خود را با شرایط خاص کنکور همراه کنید،شرایط آزمون را بارها برای خود شبیه سازی کنید و از سلیقه ای درس خواندن در ساعاتی که خودتان به آن عادت غلطی پیدا کرده اید ،اجتناب کنید چرا که شما در صورتی خواهید توانست دانش و مهارت های خود را در جلسه ی کنکور نشان دهید که خود را از قبل و بارها برای شرایط خود جلسه ی آزمون آماده و مهیا کرده باشید و مغز شما شرطی شده باشد که بتواند در ساعات 8صبح تا پایان جلسه ،تمامی درس ها و مطالب قبلا خوانده شده را یادآوری کند و در صورتی مغز به این سطح از توانایی میرسد که شما برنامه ی درستی را قبل آزمون دنبال کرده باشید در غیراینصورت از داشتن این هوشیاری و توانایی در خود کنکور ،محروم خواهید شد.

همانطور که به خود انگیزه میدهید شبها تا دیر وقت درس بخوانید ،برعکس ،انگیزه و امید دهید که صبح ها زودتر شروع به درس خواندن کنید برای یادآوری مطالب در این ساعات ذهن خود را شرطی کنید.

اشتباهات زیر به علت عدم تنظیم برنامه ی درسی ،گریبانگیر داوطلبان شده است:

  • هوشیاری صبحگاهی به دلیل دیر خوابیدن در شب،پایین میآید و این باعث شده که داوطلب در آزمون های آزمایشی و حتی کنکور احساس کند زمان بسیار سریع میگذرد و زمان کم می آورند.و شروع اتلاف وقت از همان دفترچه ی اول عمومی ها شروع میشود تا …
  • سرعت عمل در به یاد آوری و تست زنی پایین است و داوطلب پاسخ های اشتباه فاحشی دارد که بعد آزمون از این پاسخ های غلط متعجب میشود.
  • در جلسه ی کنکور کمتر از توانایی خود ظاهر میشوند و از نتیجه ناراضی خواهد بود بدون آنکه علت را بداند.

به عنوان یک کارشناس درسی و کنکور و بدون هیچگونه اغراق و شکی میگویم،هوشیاری صبحگاهی برای تمامی داوطلبانی که صبح کنکور دارند بسیار بهتر و باکیفت تر از داوطلبانی است که در زمان هوشیاری هیچ فعالیت درسی صبحگاهی ندارند و در طول این مدت در صبحگاه ذهن فعال و درحال یادگیری نداشته اند.

اگر جزو این دسته از داوطلبان تا کنون بوده اید هرچه سریعترو به هر قیمتی که شده و تا دیر نشده ساعات مطالعه ی صبحگاهی خود را تنظیم کنید.

کنکور میدان نمایان شدن مهارت ها و توانمندیها ست و :

آزمایش و خطا در جلسه ی آزمون =شکست در کنکور

هر آزمایش و خطایی الان در برنامه ی درسی دارید ازهمین امروز اصلاحش کنید و به روز کنکور موکول نکنید تا بتوانید حداکثر توانایی های خود را در جلسه ی کنکور استفاده کنید و نتیجه ای در خور تلاش و زحمتتان بگیرید و لذت ببرید.

آیا تیم فوتبالی که میخواهد به فینال برسد میتواند بدون تمرین و بازی های دوستانه و تدارکاتی و…پیروز فینال شود؟؟؟!!!

کنکور هم یک فینال بزرگ از زندگی شماست که برای برنده شدن درآن باید از قبل بارها شرایط آزمون را برای خود شبیه سازی و در شرایط قرار گرفته و شرایط را تمرین کرده باشید .

اینگونه فینال، دیدنی خواهد بود…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید