باید ها و نباید های جمعبندی،چگونه درست جمع بندی کنیم؟

دکتر رونقی

[two_third last=no][/two_third]

width=277

باید ها و نباید های جمعبندی،چگونه درست جمع بندی کنیم؟

سلام به شما داوطلب کنکور سراسری و خدا قوت ؛ امیداوارم که روزهای با مطالعه مفید و تعداد تست بالایی را پشت سر گذاشته باشید و در روزهای مانده تا برگزاری کنکور سراسری نیز هچنان به تلاش خود ادام دهید.

در مورد روش های درست مرور و جمعبندی در مطالب قبلی توضیحات مفصلی ارائه شده .

 

قبل از هر چیز به آمار شرکت کنندگان در کنکور سراسری 95 ؛ در 3 منطقه و 3 گروه توجه نمایید:

سهمیهتجربیریاضیانسانی
منطقه 1892165804832724
منطقه 22121107127766492
منطقه 32164323996086075
خانواده شهدا76489329
ایثارگران1641935354583
رزمندگان1701385
جمع کل535111172922190288

همانطور که می بینید امسال بیشترین شرکت کننده ها از داوطلبین رشته تجربی هستند!( این آمار رسمی و نهایی سازمان سنجش است)

متاسفانه با وجود توضیحات بسیار همکاران و موسسات مختلف مبنی بر اجرای روش های درس جمعبندی ، با این حال بازهم گروهی از داوطلبان هنوز در خواب غفلت به سر می برند و انگار تازه متوجه شده اند که میتوانستند در ماههای گذشته با کمی حل تمرین روزانه استوکیومتری درصد قابل قبولی در این مبحث تاثیرگذار کسب کرد و زیاد دست نیافتنی و اونجور که گمان می کردند سخت هم نبود!

ولی با این تفاسیر ماههایی که می شد در سخت ترین مباحث درصد جمع کرد ولی به دلیل نداشتن یک برنامه ریزی اصولی و هدفمند مباحثی ؛ خوانده نشده اند و یا نیمه تمام رها شدند ؛ و بالاخره دوران جمعبندی فرا رسیده و منطق برنامه ریزی حکم می کند که الان وقت مرور و جمعبندی یافته هاست نه نخوانده ها! لذا حتما قبل از شروع جمعبندی به نکات زیر توجهی داشته باشید و مراقب باشید که کیفیت را فدای کمیت نکنید چرا که خدای نکرده در صورت این اشتباه ؛ دیگر فرصتی برای جبران و اصلاح روش ها نیست و…

1-کلاس های آموزشی و یادگیری را تعطیل کنید.

2-برای مرور منابع از یادداشت ها و جزواتی که قبلاً خوانده شده، استفاده کنید و آن چه در آن ها برای شما مهم به نظر رسیده باید دوباره خوانی شود و نه همه آن ها.

3-حافظه بینایی (آن چه قبلاً دیده شده) و حافظه شنوایی (آن چه قبلاً شنیده شده) مرور شود. نه مطالب جدید.

4-مرور، نه خیلی سرسری و نه خیلی ریز و وسواسی و شامل نکات خط کشی شده، نکات استخراج شده و مانند آن ها باشد..

5-در زمان جمع بندی شما از هم زمانتان استفاده می کنید. حتماً این سوال مطرح می شود که آیا لازم است باز هم دفتر برنامه ریزی داشته باشید. فراموش نکنید هنگامی که وقت شما کم و کارتان زیاد است، ضرورت داشتن یک برنامه منظم از هر زمان دیگری، بیشتر است..

6-در دوران جمع بندی سعی در ایجاد عدم تعادل بین مطالع دروس اختصاصی و عمومی نداشته باشید.هر درسی را می توان به طور کامل خواند. مطالعه دروس عمومی، اولاً وقت زیادی نمی گیرد، و ثانیاً این دروس چون فرار هستند، اگر نزدیک تر به کنکور خوانده (مرور) شود، کمک بیشتری به شما می کننند. مطالعه کامل یک درس اختصاصی که تا اکنون را خوب نخوانده اید بسیار وقت گیر است. به همین دلیل، زمانی را که می توانید روی جمع بندی همه درس ها بگذارید، برای خواندن تنها یک درس اختصاصی ندهید.

7- همانطور که بارها تاکید داشتیم ، پیروی از یک برنامه شخصی سازی شده در دوران جمع بندی که بسته به وضعیت درسی شما در مباحث مختلف است ؛ باعث می شود شما گنجینه ای از نکات و اشکال های جمع آوری و رفع شده خود را که در آزمون های شبیه ساز اجرا کرده اید ؛ به دست آورید و از طرفی چون ممکن است مرور دوباره آزمون هایی که از خود گرفته اید ؛ میسر نباشد ، یادداشت برداری این نکات و مرور آنها کمک بسیار زیادی به ما خواهد کرد.

8- در دوران جمعبندی بهترین منبع تستی شما در ابتدا آزمون های جامع سازمان سنجش و در مرحله بعد کنکورهای چند سال اخیر سراسری داخل کشور است چرا شبیه ترین تست ها به کنکور امسال، تست های سال های گذشته آزمون های سراسری و آزاد است. در ضمن ؛ بهترین کار در دوران جمع بندی، تکرار تست هایی است که قبلاً کار کرده اید . چرا که علاوه بر یادآوری و تسلط روی همان تست ها، اشتباهاتی که قبلاً داشته اید یادآوری می شوند . بنابراین، بهترین منبع، آزمون های قبلیتان و به خصوص کلاسور ارزیابی و خلاصه برداری های خودتان است.

9- قرار است در تک تک روزهای این ماه برای هر درس بهترین روشهای جمعبندی را اجرا کنید لذا بهترین منابع خود را آماده سازید.انتخاب روش های درست مرور و جمعبندی برای هر درس و بسته به وضعیت درسی شما باعث می شود که در آزمون بعدی وضعیت درصدهای شما بهبود یابد و پیشرفت داشت باشید.

10-اگر در دروسی واقعاً قوی و مسلط هستید ؛ می توانید به جای مرور فقط تست زنی داشته باشید اما برای دروسی که نخوانده اید باید توجه داشته باشید که هیچ مرحله ای را نمی توان جایگزین دیگری کرد ، و تا زمانی که روی مفاهیم کتاب و تمرین اشراف نداشته باشید ، تست زدن هیچ کمکی به شما نمی کند و فقط در این تایم محدود زمانتان را هدر می دهید.

11-

width=422

آرزویت را می دانم … و برایت بهترین را آرزومندم

موفق و پیروز باشید…

2 دیدگاه برای “باید ها و نباید های جمعبندی،چگونه درست جمع بندی کنیم؟
  1. ???? گفت:

    سلام خسته نباشید
    ببخشید من تو ثبت نام کنکورم دانشگاه آزاد و موسسات آموزش عالیو کلا انتخاب نکردم.بعد از پایان مهلت ثبت نام سازمان سنجش دوباره تمدیدش کرد ولی من بازم تغییر ندادم! میخواستم بدونم موقع انتخاب رشته میتونم دانشگاه آزادو پیام نورو… انتخاب کنم؟ نگران نباشم؟
    مرسی

  2. ???? ?? گفت:

    سلام طبق سال های گذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید