ایستگاه تعیین هدف! ایست! کمی فکر کنید

دکتر رونقی

انتخاب

 

 

ایستگاه تعیین هدف! ایست! کمی فکر کنید

هدف و دیگر هیچ! این چیزی است که اغلب ما فکر می کنیم در موردش خیلی می دانیم، اما در واقع در فهم معنی آن گاها اشتباهاتی داریم. گاهی ادراک اشتباه از مفاهیم اصولی موجب می شود که سرمایه های خودمان را از دست بدهیم. فردی که دچار یک احساس زودگذر و گنگ برای قبولی در دانشگاه شده است مسلما وقت می گذارد، هزینه می کند اما میانه راه سوخت انگیزه کم می اورد و اینجاست که کم کم سست می شود و کشتی اش به گل می نشیند و بعد زمین و آسمان را به هم میدوزد که مگر من کجا کم گذاشته بودم که باید وسط راه از پا بیفتم!؟

راستش را بخواهید بسیاری از کنکوری ها ارزش ها و هدف ها را با هم اشتباه می گیرند. بیاییم فکر کنیم که شما دوست دارید در دانشگاه قبول شوید و برایش همیشه رویاهایی داشته اید، اما نکته مهم اینجاست که آیا واقعا آینده شما به این موضوع گره خورده است؟ آیا دورنمایی واضح و اصول مند در این باره دارید؟

وقتی می خواهید اهداف خود را تعیین کنید باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید.

آیا هدف شما ارزشمند است؟

آیا قبول شدن در کنکور به شما ارزشی شخصی می دهد یا خیر؟ وقتی با برخی از افراد صحبت می کنیم که هدفشان از کنکور دادن چیست می گویند می خواهیم از سربازی چند سال دور باشیم یا اینکه، می خواهیم جلوی نوه عمه ی خاله خواهر زاده زن عمویمان کم نیاوریم! این ها چیزی نیست که بتواند شما را در مسیر نگهدارد بنابراین هدف هایتان را با احساسات زودگذر قاطی نکنید.

آیا هدف شما واضح و آشکار و مرزبندی شده است؟

در پاره ای از موارد از کنکوری ها سوال می کنیم که علت این همه زجر کشیدن و درس خواندنتان جیست.جالب است که می گویند استعداد داریم، راهی است که همه میروند! برای کار پیدا کردن باید مدرک داشته باشیم! جالب است که اکثرشان هم به رشته هایی که برایش خودکشی می کنند علاقه ای ندارند! دوست خوب من اگر شما به این رشته علاقه ندارید باور کنید که پول های هنگفت و درامد های چند میلیونی از این شغل ها نمی تواند در طولانی مدت شما را در این رشته حفظ کند! اندکی تامل! این که بسیاری از افراد واقعا نمی دانند با خودشان چند چند هستند و یا به بیان رسمی تر اهدافشان مشخص نیست یکی از مهم ترین چیزهایی است که موجب می شود زندگی پر کیفیتی نداشته باشند.

آیا در مسیر دو دل می شوید؟

شاید یک سال شاید دو سال و یا حتی چند سال است که برای کنکور آینده خود تلاش می کنید اما آیا در این میان دو دل شده اید؟ آیا در اینده خود به تردید افتاده اید؟ بیایید خودتان را جای شخصیت این سناریو قرار دهید. فکر کنید که شما به مدت چند سال یا چند ماه برای رشته پزشکی وقت گذاشته اید و دروس اختصاصی را خوب خوانده اید اما به دلایلی نامعلوم که بیشتر ناشی از تزلزل درونی است تصمیم می گیرید که فقط برای اختصاصی رشته زبان تلاش کنید. بدین صورت هرچه بافته اید را پنبه می کنید! وقتی تکلیفتان با دلتان و آینده تان مشخص نیست لطفا اقدامی نکنید! با مشاورتان صحبت کنید.

هدف یکتایی داشته باشید!

بسیاری از افرادی که سال ها در حال کنکور دادن هستند یک مشکل مشترک دارند و آن هم این است که اغلب این افراد، چند شاخه می پرند یعنی تمایل دارند که چندین رشته را انتخاب کنند حالا هرچه بادا باد! مثلا با خودش می گوید که اگر پزشکی قبول شوم عالی است اما تدریس فیزیک را هم دوست دارم و یا نه اصلا چرا کشاورزی را انتخاب نکنم! بدین طریق با افکار پریشان حول چند رشته ورودی های خوبی نخواهد داشت و در نهایت موقع کنکور دادن نیز متوجه خواهد شد که چقدر اشتباه کرده است.

بنابراین بیایید با خودتان رو راست باشید! از کنکور چه می خواهید و می خواهید به کجا برسید؟ مسیر علایقتان را بکشید و بسنجید که آیا واقعا این مسیر از طریق کنکور به تنهایی پیمودنی است؟ آیا رسیدن به آن مطلوب زندگی تان جز با کنکور فراهم نیست ؟ یادم می آید در دوران کنکور دوستی داشتیم که عاشق اسم رشته متالوژی بود اما نتوانست این رشته را در دانشگاه های روزانه قبول شود. او ناچار به دلیل اینکه عاشق نام متالوژی بود، از طریق دانشگاه آزاد اقدام کرد و جالب است بدانید که در همان ترم اول، این رشته را رها کرد!

نکند شما هم دچار توهم های نوجوانانه و پر شوری شده اید که زندگی تان را مختل خواهند کرد!

اگر شما هم دچار این سردرگمی شده اید زمان را از دست ندهید، مشکل خودتان را با مشاور کنکورتان در میان بگذارید و هرچه زودتر تکلیف خودتان را مشخص کنید تا بتوانید باگام هایی قاطع به سمت هدفتون حرکت کنید.آرزوی ما موفقیت شماست.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید