اضطراب خوب یا بد؟!

دکتر رونقی

MOSHAVER_BARTAR_KONKUR

اضطراب خوب یا بد؟!

بالاخره بعد از چند هفته درس خوندن و کلی تست کار کردن ،روز آزمون فرا رسید.رفتم سرجلسه نشستم،تمام فکرم و نگام به بقیه داوطلبان بود و یک حسی بهم میگفت همه ی داوطلبان این جلسه بیشتراز من خواندن و این آزمونم صد درصد خیلی بد میشه…

اضطراب قبل ورود به جلسه درلحظات اول باعث میشود که خود را جلو جلو بازنده بدانید.جالبه بدونید حتی داوطلبان قوی و حتی ریلکسترین آنها هم کمی اضطراب دارند…

اضطراب چیست و چرا مضطرب میشوییم؟؟؟

اضطراب در واقع حاصل و نتیجه ی افکار و احساسات منفی است که شما برای خود بوجود میآورید.خودتو باور نداری و همش بخودت میگی که نمیتونی ونمیشه و …و خودتو متعهد میکنی به این حرفا و تا روز آزمون هی این افکار منفی و مضطرب کننده رو برای خودت مرور میکنی.خود این افکارمنفی هم سرچشمه دارند و ممکن است بخاطر یکی از دلایل زیر باشد:

دلیل اول:گذشته ی شکست خورده ای داشتی.

شکست درگذشته را فراموش کن.نتایجی که گذشته به ما میده فقط تجربه و درس عبرته که بتونیم حال و آینده ی خوبی را رقم بزنیم.نباید آیندتو بخاطر شکست های گذشته ازدست بدی.چرا؟؟؟چون قراره که زندگی کنی،،،پس چه بهتر که زندگی آرام و خوبی داشته باشی.

دلیل دوم:

هیچ وقت با افرادی که فقط بلدن به آدم انرژی منفی بدن و جلوی حرکتتو به سمت هدفی که خودت براش برنامه ریزی کردی،هم صحبت و هم قدم نشو.این افراد از کاه کوه میسازن برات ،که ای واای اگه قبول نشی چی میشه و چیکارمیکنی و…افراد موفق دارای اراده ای قوی ،ذهنیتی مثبت و مطمئن به آیندشون بودند و در طول حرکت به سمت اهدافشون تشنه ی این بودند که با افراد موفق تر هم کلام بشوند واز رازهای موفقیت این افراد تجربه کسب کنند. انرژی منفی و ذهنیت منفی داشتن ،ترمزهای حرکت تو در مسیر موفقیت اند.امروز بحث انرژی مثبت و راههای کسب آن جزو مباحث داغ و مورد صحبت افراد موفق دنیاست.و این ،تاثیر بسیار زیاد انرژی مثبت و نگرش مثبت داشتن باعث موفقیت حتمی درهر کاری است.پس پشت گوش بنداز و بی تفاوت باش نسبت به هرچیزی و کسی که بخواهد به شما انرژی منفی و استرس وارد کند.

دلیل سوم:

هیچ وقت خودتو با شخص دیگه ای مقایسه نکن و بجای این مقایسه های غلط بیا به موفقیت هایی که خودت درگذشته رقم زدی فکر کن.شاید اون رتبه برتری که تو میخوای ازش دقیقا تقلید کنی درگذشته ی زندگیش، زیاد آدم موفقی نبوده ولی درمقابل کوله پشتی زندگی تو پر از تجربه هایی است که درهیچ کار دیگه ای نمتونی بدست بیاریشون.

اونقدر به خودتون و استعدادهاتون مطمئن و قوی باشید و به کسی اجازه ندهید که شما را با شخص دیگری و لوو آن شخص آدم مهم و موفقی باشد ،مقایسه کند.و با احساس حقارتی که درشما بوجود می آورد،ریشه ی اضطراب را در شما رشد دهد.

نکته1:اگر انرژی های مثبت رو به خودت جذب کنی ،روحیه ی رقابت سالم در تو خود به خود بوجود خواهد آمد.این روحیه باعث پایداری ذهن شما در جذب بیشترین انرژی ها ی مثبت میشه و افزایش فوق العاده ی انگیزه درشما رو بوجود میاره.و در صورت نداشتن این روحیه ی سالم باعث میشه که شما دائم فکر کنید که رقبای شما و تمام افراد اطرافیانتون،دشمنان شما هستند و باید با اونا بجنگید تا موفق بشید.در صورتی که این نگرش منفی داشتن خود باعث تشدید اضطراب خواهد شد.

نکته2-از خود انتظارات منطقی و عاقلانه ای داشته باشید.دنبال کمال طلبی باشید نه کامل طلبی…نگویید حتما باید 100درصد همه ی درس هارو بزنم.

انتظاری که از خودت داری باید بر پایه ی سعی و تلاش خودت باشه ونه بیشتر

نکته 3-واسه خودت تله نذار،،،خودتو محدود نکن به یک رشته و دانشگاه،که حتما و باید در این رشته و این دانشگاه قبول بشی…تمام تخم مرغ هاتو در یک سبد نذار

یک فایده ی مهمی که اضطراب دارد چیست؟؟؟

اضطراب در بین تمامی داوطلبان طبیعی است.این اضطراب آنقدر هم که ما فکر میکنیم ،بد نیست و باعث میشه مطالبی که شما درحالت عادی نمیتونید بهشون فکرکنید ،در حالت مظطرب بودن ،به ذهنتون بیاد.جوری که بعضی داوطلبان اظهار میکنند مثلا شیمی را درکنکور توانسته اند بالای 85درصدبزنن بطوریکه در طول یکسال درس خوندن هیچوقت نتونسته بودن همچین درصدی بزنند.

پس اضطراب تا حدی مفید هم هست.پس زیاد خودتونو درگیر این مسئله نکنید و زیاد به اضطراب روز آزمون فکر نکنید…

2 دیدگاه برای “اضطراب خوب یا بد؟!
  1. ???? گفت:

    سلام. من دانشجو ترم 8روزانه هستم میخوام کنکور شرکت کنم برای واحد بین الملل یا آزاد. امکانش هست ؟درضمن من قبلا باسهمیه شاهد روزانه قبول شده بودم حالا برای آزاد یابین الملل دیگه سهمیه ندارم ؟

  2. ???? ???? ????? گفت:

    سلام سهیه شما برای آزاد و بین الملل محفوظه باید از دانشگاه انصراف بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید