اخطار…عادت کار کردن با ماشین حساب را از همین امروز کنار بگذارید

دکتر رونقی

width=275

اخطار…عادت کار کردن با ماشین حساب را از همین امروز کنار بگذارید

سلام به شما داوطلب کنکور سراسری . امروز می خواهیم در مورد ترک عادت کار کردن با ماشین حساب وسیله ممنوعه ولی با ارزش محاسبات نکاتی را ارائه دهیم . با ما همراه باشید…

اگر همچون یک داوطلب حرفه ای کنکور درس خوانده باشید حتما می دانید که تست زنی اصول و تکنیک هایی دارد که اجرا نکات تست زنی و باعث می شود شما به مهارت تست زنی برسید .

ابتدا آنچه را که از اصول تست زنی در روزهای باقیمانده تا برگزاری کنکور سراسری باید رعایت و اجرا شود ؛ بدانید:

 

اکثر داوطلبان در طول سال کنکوری به کار با ماشین حساب عادت کرده اند چون هدفشان رسیدن به مهارت سرعتی بودن در تست زنی بود غافل از اینکه با اینکار به جای اینکه به هوش و سطح علمی خود تکیه کنند در واقع نتیجه را به یک ابزاری که استفاده از آن در آزمون واقعی ممنوع است ، واگذار کرده اند.

حال انچه که اهمیت دارد و باید در این روزهای پایانی اصلاح شود هر عادت مطالعاتی ، روش و برنامه ای است که ادامه آن در این روزهای پایانی تماماً به ضرر شما خواهد بود . تنظیم ساعات خواب و کنترل زمان مطالعه،کنار گذاشتن کار با ماشین حساب و … باید در این مدت زمان باقیمانده کاملا کنترل شوند و بخصوص کار با ماشین حساب را که از همین امروز از میز مطالعه خود حذف کنید تا کم کم مغز مجبور به فعالیت بیشتر در مورد تست های محاسباتی شود.

همانطور که خودتان نیز بهتر میدانید استفاده از این دستگاه مفید در آزمون سراسری ممنوع است؛ زیرا هدف از آزمون سراسری، سنجش سرعت، دقت و دانش داوطلب است و ماشین­ حساب در ساده‌ترین نوع خود، در آزمون سراسری، سرعت و دقت یک داوطلب را افزایش می‌دهد و در انواع پیشرفته آن، با رسم انواع نمودار می‌تواند در ارتقاء دانش داوطلب نیز بسیار نقش داشته باشد و در واقع پاسخ صحیح سؤال تستی را ارایه دهد که این مورد هدف یک آزمون ارزیابی علمی نیست.

توجه داشته باشید داوطلبی که عادت به محاسبات ذهنی نداشته ­باشد ، قطعاً نمی‌تواند در فرصت محدود کنکور سراسری، محاسبات ریاضی و فیزیک و شیمی را انجام دهد.

داوطلبانی که به استفاده از ماشین حساب عادت کرده­اند و در خانه یا بعضاً در برخی آزمون های آزمایشی بدون استفاده از آن، مساله ای را نمی توانند حل کنند، باید توجه داشته باشند که محاسبات اعشاری زمان بر است و فضای کنکور و اهمیت آزمون سراسری باعث می‌شود که دقت و تمرکز آنها نیز کمتر و در نتیجه احتمال اشتباهشان بیشتر گردد.

متاسفانه با اینکه اکثر داوطلبان از این نکته اطلاع دارند ، اما تصور دارند که می‌توانند در یک یا دو هفته مانده به کنکور، ماشین حساب را کنار بگذارند و سرعت و دقت لازم را برای محاسبات را در کنار تمرینات تست زنی زیاد بدست آورند؛ این در حالی است که تمام داوطلبان برتر آزمون سراسری، اگر ماشین حساب را از سال اول متوسطه کنار نگذاشته‌اند ، حتماً از ابتدای سال چهارم به آن پشت کرده‌ و در تمام محاسبات ، اعم از ساده و دشوار یا کوتاه و زمان بر، به ذهن خود و قلم و کاغذ تکیه کرده‌اند.

جالب است بدانید که اکثر رتبه ها در طول تحصیل در دبیرستان از ماشین حساب برای حل مساله استفاده نکرده اند چرا که به نظر آنها

یکی از مهم­ترین دلایل تست زدن، سرعت در محاسبات است که رتبه ها شدیداً به آن مقید و متعهد بودند.

توصیه رتبه ها به داوطلبان این است که باید یاد بگیرید که بدون استفاده از ماشین حساب تست بزنید؛ در غیر این صورت، نمی‌توانید در زمان تعیین شده، یک تست را حل کنید.

در تمرینات تست زنی خود در این زمان های باقیمانده تا کنکور حتما

حل مساله را تا آخر انجام دهید حتی اگر به یک جواب تقریبی نیز نرسید چرا که این تمرینی است برای بالا بردن سرعت و دقت شما.

بازهم اخطار :

داوطلبانی که به دلیل کمبود وقت و برای رسیدن سریع به جواب آخر و البته تمام کردن مرور و جمعبندی همه مباحث ، از ماشین‌ حساب برای حل تست های محاسباتی استفاده می‌کنند ، در روز برگزاری کنکور سراسری دچار چالش می‌شوند و گاه حتی از پس یک حساب معمولی نیز برنمی‌آیند ؛ لذا عادت کار کردن با ماشین حساب را از هم اکنون کنار بگذارید؛ حتی اگر تعداد تستی که حل می‌کنید کم باشد؛ زیرا این امر ذهنتان را برای محاسبات ذهنی تنبل می‌کند.

تکنیک طلایی حل تست های محاسباتی:

توجه داشته باشید که در حل تست های محاسباتی و البته مرور آنها نباید عجول باشید

.اگر تا کنون در آزمون های آزمایشی درصد خوبی نتوانسته اید در دروس محاسباتی و حلیاتی کسب کنید به این دلیل بوده که فرآیند یادگیری این مباحث کمی زمانبر و همچون یک ورزشکار بدنسازی نیز به تمرین روزانه و مداوم دارند لذا با چند تا تمرین تست زنی انتظار افزایش درصد در این مباحث را نداشته باشید و اگر به دنبال کسب درصد بیشتر در کنکور هستید ؛ توصیه می شود در این زمان های باقیمانده تا کنکور روزانه تعدادی تست از کنکورهای سال های اخیر را کار کنید و هروز مغز را عادت دهید که مساله حل کند بدین صورت هم توانایی حلیاتی شما در مواجه شدن با تیپ تست های محاسباتی بیشتر می شود هم سرعت عمل و دقت شما بدون نیاز به استفاده از ماشین حساب افزایش می یابد.

width=350

الگوی زندگی خودت باش لطفا کم نیار.. خط پایان نزدیک است…….

موفق باشید…

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید