اخطار…عادت کار کردن با ماشین حساب را از همین امروز کنار بگذارید

دکتر رونقی

width=275

اخطار…عادت کار کردن با ماشین حساب را از همین امروز کنار بگذارید

سلام به شما داوطلب کنکور سراسری . امروز می خواهیم در مورد ترک عادت کار کردن با ماشین حساب وسیله ممنوعه ولی با ارزش محاسبات نکاتی را ارائه دهیم . با ما همراه باشید…

اگر همچون یک داوطلب حرفه ای کنکور درس خوانده باشید حتما می دانید که تست زنی اصول و تکنیک هایی دارد که اجرا نکات تست زنی و باعث می شود شما به مهارت تست زنی برسید .

ابتدا آنچه را که از اصول تست زنی در روزهای باقیمانده تا برگزاری کنکور سراسری باید رعایت و اجرا شود ؛ بدانید:

width=349

اکثر داوطلبان در طول سال کنکوری به کار با ماشین حساب عادت کرده اند چون هدفشان رسیدن به مهارت سرعتی بودن در تست زنی بود غافل از اینکه با اینکار به جای اینکه به هوش و سطح علمی خود تکیه کنند در واقع نتیجه را به یک ابزاری که استفاده از آن در آزمون واقعی ممنوع است ، واگذار کرده اند.

حال انچه که اهمیت دارد و باید در این روزهای پایانی اصلاح شود هر عادت مطالعاتی ، روش و برنامه ای است که ادامه آن در این روزهای پایانی تماماً به ضرر شما خواهد بود . تنظیم ساعات خواب و کنترل زمان مطالعه،کنار گذاشتن کار با ماشین حساب و … باید در این مدت زمان باقیمانده کاملا کنترل شوند و بخصوص کار با ماشین حساب را که از همین امروز از میز مطالعه خود حذف کنید تا کم کم مغز مجبور به فعالیت بیشتر در مورد تست های محاسباتی شود.

همانطور که خودتان نیز بهتر میدانید استفاده از اين دستگاه مفيد در آزمون سراسري ممنوع است؛ زيرا هدف از آزمون سراسري، سنجش سرعت، دقت و دانش داوطلب است و ماشين­ حساب در ساده‌ترين نوع خود، در آزمون سراسري، سرعت و دقت يک داوطلب را افزايش مي‌دهد و در انواع پيشرفته آن، با رسم انواع نمودار مي‌تواند در ارتقاء دانش داوطلب نيز بسيار نقش داشته باشد و در واقع پاسخ صحيح سؤال تستي را ارايه دهد که این مورد هدف یک آزمون ارزیابی علمی نیست.

بخوانید  مباحث نمره آور در درس ریاضی برای داوطلبینی که مایل به حذف مباحث سنگین هستند

توجه داشته باشید داوطلبي که عادت به محاسبات ذهني نداشته ­باشد ، قطعاً نمي‌تواند در فرصت محدود کنکور سراسري، محاسبات رياضي و فيزيک و شيمي را انجام دهد.

داوطلبانی که به استفاده از ماشين حساب عادت کرده­اند و در خانه یا بعضاً در برخی آزمون های آزمایشی بدون استفاده از آن، مساله اي را نمی توانند حل کنند، بايد توجه داشته باشند که محاسبات اعشاري زمان بر است و فضاي کنکور و اهميت آزمون سراسري باعث مي‌شود که دقت و تمرکز آنها نيز کمتر و در نتيجه احتمال اشتباهشان بيشتر گردد.

متاسفانه با اینکه اکثر داوطلبان از اين نکته اطلاع دارند ، اما تصور دارند که مي‌توانند در يک يا دو هفته مانده به کنکور، ماشين حساب را کنار بگذارند و سرعت و دقت لازم را براي محاسبات را در کنار تمرینات تست زنی زیاد بدست آورند؛ اين در حالي است که تمام داوطلبان برتر آزمون سراسري، اگر ماشين حساب را از سال اول متوسطه کنار نگذاشته‌اند ، حتماً از ابتداي سال چهارم به آن پشت کرده‌ و در تمام محاسبات ، اعم از ساده و دشوار يا کوتاه و زمان بر، به ذهن خود و قلم و کاغذ تکيه کرده‌اند.

جالب است بدانید که اکثر رتبه ها در طول تحصیل در دبیرستان از ماشین حساب برای حل مساله استفاده نکرده اند چرا که به نظر آنها

یکي از مهم­ترين دلايل تست زدن، سرعت در محاسبات است که رتبه ها شدیداً به آن مقید و متعهد بودند.

توصیه رتبه ها به داوطلبان این است که بايد ياد بگيرید که بدون استفاده از ماشين حساب تست بزنید؛ در غير اين صورت، نمي‌توانید در زمان تعيين شده، يک تست را حل کنید.

بخوانید  تست زنی به روش رد گزینه

در تمرینات تست زنی خود در این زمان های باقیمانده تا کنکور حتما

حل مساله را تا آخر انجام دهید حتی اگر به یک جواب تقریبی نیز نرسید چرا که این تمريني است براي بالا بردن سرعت و دقت شما.

بازهم اخطار :

داوطلبانی که به دليل کمبود وقت و براي رسيدن سريع به جواب آخر و البته تمام کردن مرور و جمعبندی همه مباحث ، از ماشين‌ حساب برای حل تست های محاسباتی استفاده مي‌کنند ، در روز برگزاري کنکور سراسري دچار چالش مي‌شوند و گاه حتي از پس يک حساب معمولي نيز برنمي‌آيند ؛ لذا عادت کار کردن با ماشین حساب را از هم اکنون کنار بگذارید؛ حتي اگر تعداد تستي که حل مي‌کنيد کم باشد؛ زيرا اين امر ذهنتان را براي محاسبات ذهني تنبل مي‌کند.

تکنیک طلایی حل تست های محاسباتی:

توجه داشته باشید که در حل تست های محاسباتی و البته مرور آنها نباید عجول باشید

.اگر تا کنون در آزمون های آزمایشی درصد خوبی نتوانسته اید در دروس محاسباتی و حلیاتی کسب کنید به این دلیل بوده که فرآیند یادگیری این مباحث کمی زمانبر و همچون یک ورزشکار بدنسازی نیز به تمرین روزانه و مداوم دارند لذا با چند تا تمرین تست زنی انتظار افزایش درصد در این مباحث را نداشته باشید و اگر به دنبال کسب درصد بیشتر در کنکور هستید ؛ توصیه می شود در این زمان های باقیمانده تا کنکور روزانه تعدادی تست از کنکورهای سال های اخیر را کار کنید و هروز مغز را عادت دهید که مساله حل کند بدین صورت هم توانایی حلیاتی شما در مواجه شدن با تیپ تست های محاسباتی بیشتر می شود هم سرعت عمل و دقت شما بدون نیاز به استفاده از ماشین حساب افزایش می یابد.

width=350

الگوي زندگي خودت باش لطفا كم نيار.. خط پایان نزدیک است…….

موفق باشید…

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *