آیا داشتن هدف، بر

دکتر رونقی

i11mages

آیا داشتن هدف، برای زندگی لازم است؟

آیا می توانیم با نوشتن هدف هایمان بر روی کاغذ، مطمئن باشیم که به آن ها می رسیم؟

چرا بعضی از افراد با اینکه هدف های بزرگی برای خودشان در نظر دارند و اتفاقا آن ها را در دفترچه اهداف خودشان ثبت هم می کنند، به نتیجه و هدف ِ دلخواه خود نمی رسند؟

در شروع سال جدید که بیشتر افراد و مخصوصا دانش آموزان کنکوری شروع به نوشتن اهداف سالیانه خود می کنند؛ فرصت مناسبی است که به این سه سوال فکر کنیم و سعی کنیم که جوابشان را پیدا کنیم.

در این شکی نیست که هر فردی برای بهتر زندگی کردن و شکرگزاری از خداوند برای بخشیدن فرصت ِ زندگی به او، بهتر است هدف و معنایی برای زندگی خود تعریف کند و هر سال برای رسیدن به آن ها تلاش های پیوسته و جهت داری انجام دهد. این نکته را بارها گفته اند و شنیده ایم و خوانده ایم.

اما سوال امروز ما این است که: چرا بعضی از آدم ها، هیچ وقت به هدف ها و رویاهای خودشان در زندگی نمی رسند؟!

بعضی ها ممکن است جواب دهند: چون آن هدف ها بیش از اندازه رویایی و بزرگ هستند و رسیدن به آن ها غیرممکن است. اما به نظر ما، این دلیل منطقی نیست و چه بسیار انسان هایی که هدف های خیلی بزرگی برای خودشان انتخاب کرده اند و به آن هدف ها رسیده اند و طعم ِ شیرین ِ موفقیت را مزه مزه می کنند.

قبل از جواب به این سوال، از شما خواهش می کنم که موقعیت زیر را در ذهن مجسم کنید:

به شما گفته شده که اجرای ویژه برنامه سال ِ نو را در مدرسه یا دانشگاه به عهده بگیرید، و اتفاقا یکی از هدف های شما هم این بوده که در آینده یک مجری پرنشاط، باسواد و مسلط بشوید. پس قاعدتاٌ این فرصت برای شما یک فرصت طلایی است که خود و استعدادتان را ثابت کنید. شما خودتان را برای اجرای برنامه آماده می کنید ولی هم زمان با خود فکر می کنید که:

آیا من از عهدۀ انجام این کار برمی آیم؟ اگر وسط اجرای برنامه تپق بزنم چه؟ اگر متنم را فراموش کنم همه به من می خندند؟ و…

شما برای اجرای برنامه آماده می شوید و این سوال ها را هم دائما با خودتان تکرار می کنید. نتیجه را می توانید حدس بزنید؟ اجازه دهید من نتیجه را برایتان بگویم. شما یا از اجرای برنامه انصراف داده و آن را به دیگری واگذار می کنید و یا اگر خودتان برنامه را اجرا کنید، همانطور که پیش بینی کرده بودید اجرایی پر از تپق و استرس خواهید داشت.

چه اتفاقی افتاد؟

مگر هدف شما این نبود که یک مجری باشید و مگر این فرصت یک فرصت برای اثبات توانایی های شما نبود؟

همه چیز که آماده بود… پس مشکل کار در کجا بود که شما نتیجۀ دلخواهتان را نگرفتید؟!

بله. درست است. مشکل شما نداشتن باور بود. شما خودتان و توانایی هایتان را باور نداشتید.

درست است که رویایتان اجرا بود و از فکر کردن به آن لذت می بردید؛ ولی جایی در اعماق ِ ذهن ِ ناخودآگاهتان، خودتان را باور نداشتید و فکر نمی کردید که امکان ِ رسیدن به چنین هدفی برای شما وجود داشته باشد.

 

دوستان عزیزم! بدون باور داشتن خودتان و ایمان به اینکه می توانید… امکان ندارد که به اهداف زیبایی که هرسال برای خودتان می نویسید، برسید.

پس همین امروز، چند ساعتی وقت برای خودتان بگذارید و به این فکر کنید که آیا به اندازه کافی به خود و توانایی هایتان ایمان دارید؟ باور کنید که شما شخصیتی هستید که دنیا تا به امروز تجربه اش نکرده! شما بی نظیرید؛ البته اگر این را باور داشته باشید.

یادتان باشد که زندگی مسابقه بزرگی است که در آن فقط شماره های برنده به چشم می آیند؛ و برنده های این مسابقه همان هایی هستند که برنده بودن ِ خود را باور کرده بودند.

پابلو نرودا می گوید:

امروز زندگی را آغاز کن!

امروز مخاطره کن، امروز کاری کن.

مگذار که به آرامی بمیری… شادی را فراموش نکن!

 

دوست خوب من! همین امروز برای ساختن ِ آینده ات دست به کار شو. کار سختی نیست. اگر می خواهی ببینی که در آینده به چه میزان از موفقیت دست خواهی یافت؛ ببین امروز چه قدر خودت را باور داری؟!

موفق باشید

2 دیدگاه برای “آیا داشتن هدف، بر
  1. ???? ?? گفت:

    سلام مطمعنا بله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید