آموزش انتخاب رشته در ۹مرحله به سبک نفرات برتر کنکور…

دکتر رونقی

آموزش انتخاب رشته در ۹مرحله به سبک نفرات برتر کنکور…

انتخاب رشته آخرین فرآیند جهت ورود داوطلبان کنکور به دانشگاههای سراسری میباشد.چون نتیجه ی تمام زحمات و تلاش های چندسال تحصیلی بعلاوه

ی یک یا دوسال پشت کنکوربودن ،الان به انتخاب رشته ی دقیق و صحیح شما بستگی داره پس در نتیجه انتخاب رشته مهمترین گام میباشد و بازهم انتخابی غلط باعث برباد

رفتن تمام تلاش ها ی شما میشود.بعد از انتخاب نتایج اولیه همه ی شرکت کنندگان سخت مشغول انتخاب رشته خواهند بود رعایت

و اجرای برخی از نکات مهم باعث میشود انتخاب رشته ی مطمئن و قابل قبولی داشته باشید و بعدها از انتخاب رشته ی خود پشیمان نشوید.

در اینجا سعی کردیم تمامی نکات آموزشی که نفرات برتر کنکور سال های گذشته رعایت و اجرا کردند را به صورت ساده و شفاف توضیح بدهیم.

۱٫رتبه در منطقه و کشور:

رشته ی انتخابی شما بستگی به رتبه ی شما ابتدا در منطقه و سپس در کشور دارد.مثلا در رشته های تراز اول کشور که عموما رشته های پر طرفداری

هم در بین داوطلبان هستند گزینش و پذیرش دانشجو بصورت رتبه در کشور میباشد و نه منطقه.همانند رشته های پزشکی،داندانپزشکی،داروسازی و…

۲٫ اهمیت زیر گروه آزمایشی:

براساس اهمیت برخی دروس در دبیرستان ،زیرگروه های آزمایشی در کنکور شکل میگیرند.بنابراین دروس مختلف در کنکور ضریب متفاوتی دارند.مثلا برای قبولی در رشته ی فیزیک به رتبه در زیر گروه ای باید دقت شود که در آن فیزیک ضریب بالاتری دارد.

۳٫نمره ی کل در بین کل داوطلبان گروه آزمایشی:

نمره ی کل عددی است که نشان می دهد بالاترین نمره در یک درس مربوط به چه داوطلبانی بوده است.توجه داشته باشید که این نمره در انتخاب رشته ی شما بی تاثیر است و اهمیت ندارد.

۴٫رشته های استانی،ناحیه،قطبی و کشوری:

در برخی رشته ها انتخاب و گزینش داوطلب، کارشناسی شده و برحسب سیاست های شغلی و بومی آن منطقه انجام میپذیرد.در سال های اخیر پذیرش در برخی رشته ها کاملا بصورت بومی بوده است که در صورت امکان داوطلب از محل زندگی خود دور نشود و در منطقه ی خود مشغول به تحصیل شود.

موارد و نکات مهم زیر در انتخاب رشته ی استانی ،کشوری،ناحیه و قطبی حاصل نتایج قبولی داوطلبان کنکور چند سال گذشته است که میتواند بسیار به شما کمک کنند:

  • اگر رشته های استانی خود را انتخاب میکنید احتمال قبولی شما به نسبت بقیه داوطلبین که خارج از استان سکونت دارند، ۸۰ درصد میباشد.(البته در صورتی که نمره کنکور دو داوطلب در یک سطح باشد)
  • رشته های ناحیه ای منظور رشته هایی است که در چند استان همجوار هم قرار دارند.شانس قبولی شما در محل سکونت ناحیه ای خود ۷۰درصد میباشد.
  • رشته های قطبی به رشته هایی گفته میشوند که متشکل از چند استان کنار هم میباشند پس اگر شما در قطب خود انتخاب رشته نمایید نسبت به افرادی که خارج از قطب شما سکونت دارند، شانس قبولی بیشتری دارید.
  • توجه:پذیرش و قبولی در رشته های تراز اول و پرطرفدار کشوری ،بطور مستقیم و بدون ملاحظات و استفاده از سهمیه های جغرافیایی و تنها بر اساس نمره ی کل و رتبه ی کشوری میباشد.

  • جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ،دفترچه ی راهنمای انتخاب رشته را مطالعه نمایید و از مشاوره با افراد با تجربه و آگاه نیز غافل نشوید.

تذکر جدی به تمامی داوطلبان:

برخلاف باور غلط اکثر داوطلبان که فکر میکنند هر چه از شهر خود دورتر شوند شانس قبولیشان نیز پر رنگتر میشود، باید توجه داشته باشید که به جز انتخاب رشته های تراز اول که پذیرش آن ها به صورت مستقیم توسط رتبه کشوری لحاظ می شود ،در پذیرش بقیه رشته ها هرچه شما از شهر،استان ،ناحیه و قطب خود دورتر شوید شانس قبولی شما هم به همان میزان کاهش میابد.

۵:با علاقه رشته ی خودرا انتخاب کنید:

مهمترین بخش مشاوره و راهنمایی در زمینه ی انتخاب رشته، علاقه ی داوطلب به آن است .مشاور حرفه ای کنکور با تست های روانشناسی و استعداد یابی که از شما میگیرد تشخیص میدهد و کمک میکند به اینکه علاقه و استعداد خودرا در رشته ی انتخابی بخوبی محک بزنید.

از لحاظ روحی و روانشناسی تحصیلی ۶ دسته داوطلب کنکوری داریم.داوطلبان واقع گرا،کاوشگر،هنری،فنی،اجتماعی و یا افرادی با چند شخصیت روحی ترکیبی. که با توجه به شناخت و تعاریف هر دسته میتوان تیپ روانشناسی هر داوطلب را تشخیص داد.

در اصل منظور ما ازاین دسته بندی ،توجه بیشتر شما به روحیات و علایقتان بود.

۷:هدف از ورود به دانشگاه را مشخص کنید:

آیا هدف شما تحصیل در یک رشته ی خاص است؟آیا آینده ی شغلی این رشته برایتان مهم است و الان جزو ملاک های اصلی شما در انتخاب رشته هستند؟آیا فقط دوست دارید به دانشگاه رفته و یا اینکه طی مدارج بالاتر اکنون برایتان مهمتراست؟و…

۸:تشخیص سود و ضرر در انتخاب رشته:

این فاکتوری بسیار مهم در انتخاب رشته است.اگه وضعیت کارنامه ی شما در حدی است که میتوانید در یک رشته و دانشگاه تراز اول کشور و البته در شهری دورتر از شهرستان ،انتخاب و تحصیل کنید به این هم بیاندیشید که در قبال رسیدن به رشته و دانشگاه خوب،باید دوری و سختی های ۴سال تحصیل در شهری دیگر راهم تحمل کنید.پس درمقابل به دست آوردن چیزی ارزشمند ،جوانب از دست دادن و دور شدن از خانواده و شهرتان را نیز بررسی کنید.

۹:موقعیت رشته و دانشگاه و سطح علمی آن ها:

میتوانید با مراجعه به سایت دانشگاه و رشته ی مورد نظرتان متوجه موقعیت و سطح علمی رشته ی انتخابی خود شوید.اینکه این رشته در چه نوبت هایی اعم از روزانه،شبانه،غیرانتفاعی ،پیام نور ،بین المللی و غیره دانشجو میپذیرد.

سطح علمی رشته ها ثابت میکنه که تمامی دانشگاه های سراسری از دانشگاه های آزاد برتر نیستند و شاید حتی تحصیل در یک رشته ی آزاد برای شما بسیار بهتر و با آینده تر از یک دانشگاه سراسری باشد.همچنین تمامی دانشگاههای آزاد هم در یک سطح نیستند همانگونه که در این چند سال اخیر در برخی رشته ها، دانشگاه آزاد توانسته با دانشگاههای برتر سراسری رقابت علمی در سطح کشور و حتی بین الملی هم داشته باشد.

هیچ بهانه ای نمیتواند تو را از رسیدن به موفقیت بازدارد…موفقیت تو نزدیک است …

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید