آموزش انتخاب

دکتر رونقی

 

 

 

آموزش انتخاب رشته در ۹مرحله به سبک قبولی های برتر…

انتخاب رشته آخرین فرآیند جهت ورود داوطلبان کنکور به دانشگاههای سراسری میباشد.چون نتیجه ی تمام زحمات و تلاش های چندسال تحصیلی بعلاوه ی یک یا دوسال پشت کنکوربودن ،الان به انتخاب رشته ی دقیق و صحیح شما بستگی داره پس در نتیجه انتخاب رشته مهمترین گام میباشد و بازهم انتخابی غلط باعث برباد رفتن تمام تلاش ها ی شما میشود.بعد از انتخاب نتایج اولیه همه ی شرکت کنندگان سخت مشغول انتخاب رشته خواهند بود رعایت و اجرای برخی از نکات مهم باعث میشود انتخاب رشته ی مطمئن و قابل قبولی داشته باشید و بعدها از انتخاب رشته ی خود پشیمان نشوید.نکاتی که اکثر قبولی های برتر سالهای گذشته به خوبی رعایت و اجرا کردند در اینجا هرچند به صورت نکته ای توضیح داده شده و با اغماض از آن ها گذشتیم ولی در مجموع سعی کردم در اینجا تمامی نکات آموزشی را عنوان کنم.

  1. رتبه در منطقه و کشور:

طبق آخرین اطلاعیه ی سازمان سنجش کشور،امسال انتخاب رشته و پذیرش دانشجو در رشته ها و دانشگاههای سراسری بصورت کشوری خواهد بود و پذیرش براساس سهمیه ی منطقه و یا دیگر شرایط سالهای قبل ،انجام نمیپذیرد.و جهت انتخاب رشته در دانشگاه محل زندگی خود،باید رتبه ی شما در آن دانشگاه موردتایید قرارگیرد.که این پذیرش بدون در نظرگرفتن سهمیه ی استانی،بومی و یا منطقه ای لحاظ میشود.

در نتیجه رشته ی انتخابی شما بستگی به رتبه ی شما درسطح تمام دانشگاه های کشور و در بین دیگر داوطلبان دارد.مثلا در رشته های تراز اول کشور که عموما رشته های پر طرفداری هم در بین داوطلبان هستند و از کنکور سالهای گذشته ، گزینش و پذیرش دانشجو بصورت رتبه در کشور بوده است و امسال نیز اینگونه خواهد بود.

و طبق آخرین اطلاعیه های سازمان سنجش پذیرش دانشجو در برخی رشته ها نسبت به پارسال افزایش داشته ولی در رشته های گروه پزشکی افزایش پذیرش اعمال نشده است. پذیرش در برخی رشته های پرطرفدار گروه علوم تجربی همانند رشته های پزشکی،داندانپزشکی،داروسازی،حقوق،حسابداری،مدیریت،مهندسی برق،مکانیک،صنایع،الکترونیک و…از کنکور سالهای گذشته بصورت رتبه در کشور خواهد بوده و امسال نیز اینگونه است.

۲٫اهمیت زیر گروه آزمایشی:

براساس اهمیت برخی دروس در دبیرستان ،زیرگروه های آزمایشی در کنکور شکل میگیرند.بنابراین دروس مختلف در کنکور ضریب متفاوتی دارند.مثلا برای قبولی در رشته ی فیزیک به رتبه در زیر گروه ای باید دقت شود که در آن فیزیک ضریب بالاتری دارد.

۳٫رتبه ی کل در بین کل داوطلبان گروه آزمایشی:

نمره ی کل عددی است که نشان می دهد بالاترین نمره در یک درس مربوط به چه داوطلبانی بوده است.توجه داشته باشید که این نمره در انتخاب رشته ی شما بی تاثیر است و اهمیت ندارد.

۴٫رشته های استانی،ناحیه،قطبی و کشوری:

در برخی رشته ها انتخاب و گزینش داوطلب، کارشناسی شده و برحسب سیاست های شغلی و بومی آن منطقه انجام میپذیرد.در سال های اخیر پذیرش در برخی رشته ها کاملا بصورت بومی بوده است و تا جایی که امکان دارد داوطلب از محل زندگی خود دور نشود و در منطقه ی خود مشغول به تحصیل شود.تعداد این رشته ها بسیار اندک است و امسال هم فقط در رشته ی نفت و پتروشیمی در برخی کد محل ها پذیرش بومی است.

موارد و نکات مهم زیر در انتخاب رشته ی استانی ،کشوری،ناحیه و قطبی حاصل نتایج قبولی داوطلبان کنکور چند سال گذشته است که میتواند بسیار به شما کمک کنند:

  • رشته های استانی خود را در صورتی انتخاب کنید که رتبه ی شما به حد نصاب قبولی در دانشگاه استانی نزدیک باشد.
  • رشته های ناحیه ای منظور رشته هایی است که در چند استان همجوار هم قرار دارند.شانس قبولی شما در محل سکونت ناحیه ای خود بسته به کف قبولی آخرین رتبه ها در دانشگاههای ناحیه ای دارد.
  • رشته های قطبی به رشته هایی گفته میشوند که متشکل از چند استان کنار هم میباشند
  • توجه:پذیرش و قبولی در رشته های تراز اول و پرطرفدار کشوری ،بطور مستقیم و بدون ملاحظات و استفاده از سهمیه های جغرافیایی و تنها بر اساس نمره ی کل و رتبه ی کشوری میباشد.
  • جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ،دفترچه ی راهنمای انتخاب رشته را مطالعه نمایید و از مشاوره با افراد با تجربه و آگاه نیز غافل نشوید.

در کل میتوان نتیجه گرفت که پذیرش دانشجو در تمامی رشته ها و گروه های آزمایشی

براساس رتبه ی کشوری خواهد بود.ممکن است در شهر شما آخرین رتبه ی قبولی در رشته ی مهندسی برق،۳۰۰۰باشد و رتبه ی شما ۳۸۰۰ولی در شهری مانند زاهدان آخرین رتبه ی قبولی جهت پذیرش دانشجودر این رشته ۵۰۰۰باشد.پس احتمال قبولی شما در کد رشته ی دانشگاه زاهدان بیشتر از شهرتان است.

انتخاب رشته ی امسال با توجه به شرایط و وضعیت رتبه ها در تمامی شهرها انجام میشود تا اگر رتبه ی شما به رتبه ی دانشگاه شهر و یا استان محل سکونتتان نزدیک نبود و دانشگاه شهرتان درصدهای بالاتری را میطلبید ،میتوانید همان رشته را در دانشگاه شهر و یا استان دیگری انتخاب کنید و قبول شوید.

توجه داشته باشید که در ابتدا باید حد نصاب رتبه های قبولی در دانشگاههای شهرهای دیگر را نیز تحقیق کنید و آخرین رتبه های قبولی در آن دانشگاه را بررسی کنید.

چرا که همانطور که در ابتدا عرض کردم ،انتخاب رشته ی امسال براساس رتبه ی شما در سطح کشور انجام خواهد گرفت.

۵:با علاقه و بدون تاثیراز هیاهوی این روزها ی کنکوری ها،رشته ی خودرا انتخاب کنید:

مهمترین بخش مشاوره و راهنمایی در زمینه ی انتخاب رشته، علاقه ی داوطلب به آن است .مشاور حرفه ای کنکور با تست های روانشناسی و استعداد یابی که از شما میگیرد تشخیص میدهد و کمک میکند به اینکه علاقه و استعداد خودرا در رشته ی انتخابی بخوبی محک بزنید.

از لحاظ روحی و روانشناسی تحصیلی ۶دسته داوطلب کنکوری داریم.داوطلبان واقع گرا،کاوشگر،هنری،فنی،اجتماعی و یا افرادی با چند شخصیت روحی ترکیبی. که با توجه به شناخت و تعاریف هر دسته میتوان تیپ روانشناسی هر داوطلب را تشخیص داد.

در اصل منظور ما ازاین دسته بندی ،توجه بیشتر شما به روحیات و علایقتان بود.

۷:هدف از ورود به دانشگاه را مشخص کنید:

آیا هدف شما تحصیل در یک رشته ی خاص است؟آیا آینده ی شغلی این رشته برایتان مهم است و الان جزو ملاک های اصلی شما در انتخاب رشته هستند؟آیا فقط دوست دارید به دانشگاه رفته و یا اینکه طی مدارج بالاتر اکنون برایتان مهمتراست؟و…

۸:تشخیص سود و ضرر در انتخاب رشته:

این فاکتوری بسیار مهم در انتخاب رشته است.اگه وضعیت کارنامه ی شما در حدی است که میتوانید در یک رشته و دانشگاه تراز اول کشور و البته در شهری دورتر از شهرستان ،انتخاب و تحصیل کنید به این هم بیاندیشید که در قبال رسیدن به رشته و دانشگاه خوب،باید دوری و سختی های ۴سال تحصیل در شهری دیگر راهم تحمل کنید.پس درمقابل به دست آرودن چیزی ارزشمند ،مجبور به از دست دادن و دور شدن از خانواده و شهرتان میشوید.

 

۹:موقعیت رشته و دانشگاه و سطح علمی آن ها:

میتوانید با مراجعه به سایت دانشگاه و رشته ی مورد نظرتان متوجه موقعیت و سطح علمی رشته ی انتخابی خود شوید.اینکه این رشته در چه نوبت هایی اعم از روزانه،شبانه،غیرانتفاعی ،پیام نور ،بین المللی و غیره دانشجو میپذیرد.

سطح علمی رشته ها ثابت میکنه که تمامی دانشگاه های سراسری از دانشگاه های آزاد برتر نیستند و شاید حتی تحصیل در یک رشته ی آزاد برای شما بسیار بهتر و با آینده تر از یک دانشگاه سراسری باشد.همچنین تمامی دانشگاههای آزاد هم در یک سطح نیستند همانگونه که در این چند سال اخیر در برخی رشته ها، دانشگاه آزاد توانسته با دانشگاههای برتر سراسری رقابت علمی در سطح کشور و حتی بین الملی هم داشته باشد.

 

هیچ بهانه ای نمیتواند تو را از رسیدن به موفقیت بازدارد…موفقیت تو نزدیک است …

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× با ما در واتس اپ در ارتباط باشید