پیام های انگیزشی :

۹ روش نادرست مرور و جمعبندی که نباید در دوران طلایی کنکور انجام دهید

  • نویسنده : دکتر حسین رونقی
  • ۲۱ خرداد ۱۳۹۶

۹ روش نادرست مرور و جمعبندی که نباید در دوران طلایی کنکور انجام دهید

 

سلام به داوطلبان کنکور سراسری … امروز در اینجا می خواهیم ۹ روش نادرست و البته بسیار متداول بین داوطلبان در دوران جمعبندی را با هم مرور کنیم و بگیم که حواسا جم…نکنه شما هم مثل این دوستان خطا کنید…

۱- با اضطراب و دلهره ترس از ناکامی روز مطالعاتی خود را شروع نکنید چرا که:

اضطراب و ترس در کنکور = از دست دادن برترین رتبه و رشته

۲-سرعت در دوران جمعبندی یعنی همان عجله داشتن؟!

شاید الان بگویید که عجله همان سرعت داشتن است دیگر! ولی در واقع برای کنکور و روال درس خوندن برای کسب نتیجه خواب در کنکور سراسری عجله داشتن با سرعت گرفتن ،بسیار متفاوت است .

یکی از علل کاهش تراز آزمون های آزمایشی  ،اشتباهات روز آزمون در محاسبات عددی،جابجایی در ورود اطلاعات به پاسخ برگ، اشتباهی خواندن صورت سوال( به دلیل تسلط نداشتن کافی به درک مفهوم فارسی) و… است. برخی داوطلبان بعد از آزمون به این اشتباهات پی میبرند و تا روزها خود را سرزنش می کنند.اشتباهات فاحشی که در اثر بی دقتی ها باعث از دست دادن آسانترین تست ها شده است.

اما واقعا علت اصلی این خطاها در روز آزمون چیست؟

شاید بگویید استرس عامل اصلی خطاهای تست زنی در جلسه آزمون است.بله .اما تا حدودی چرا که استرس در حد طبیعی خود ، کاملا مفید و لازم است.

 

پس منظور از سرعت داشتن ، با عجله درس خواندن نیست.

۳-نداشتن اولویت بندی مباحث و مرور همه:

با توجه به اینکه بسیار تاکید شده در این زمان های باقیمانده تا کنکور نباید مبحث جدیدی بخوانید در مقابل نیز حجم قابل توجهی از مطالب از قلم می‌افتد،و از طرفی دیگر این موضوع، هیچ اثری در نظم بخشی به مطالب مطالعه شده نداشته و باعث سردرگمی داوطلب می شود.

این مقاله را از دست ندهید:  اهمیت تحلیل کارنامه های آزمون آزمایشی

بنده توصیه می کنم به هیچ عنوان مبحث جدید اختصاصی کار نکنید ولی اگر می خواهید مباحثی گزینشی از عمومی ها را بخوانید موردی ندارد ولی نباید سعی کند که برای تسلط کامل بر آن درس وقت بگذارید؛ چون این کار به زمان زیادی احتیاج دارد که شما فرصت آن را ندارید.

۴- نداشتن برنامه تست زنی مداوم و ثابت:

توصیه می شود حداقل یک بار،  به تست‌هایی که به آنها در طی ماههای گذشته،  اشتباه  پاسخ داده یا آنها را بی‌پاسخ گذاشته و بعد پاسخشان را یاد گرفته‌اید ، دوباره پاسخ دهید. این تست ها، بین انبوه تست‌های دیگر، بسیار با ارزش و گرانبها هستند؛ زیرا به نقاط ضعف و اشتباه شما در دروس مختلف اشاره دارند؛ پس از این مجموعه با ارزش غافل نشوید.

۵- منتظر مرور کامل همه دروس نباشید تا تست زنی را شروع کنید…

برخی از داوطلبان منتظر هستند که ابتدا مرورای خود را کامل انجام دهند و سپس تست زنی را شروع کنند ؛ این داوطلبان بدانند که هیچگاه این اتفاق نخواهد افتاد چرا که هیچگاه  مرور دروس به پایان نخواهد رسید؛ چون شما هر مطلبی را که دوره کنید ، باز هم مطلبی می‌ماند که احساس می‌کنید آن را فراموش کرده‌اید و احتیاج به دوره دارد؛ بنابراین، به تست زنی در این یک ماه مانده تا کنکور بیشتر اهمیت بدهید.

۶-سریع نبودن در مرور یادات برداری ها و خلاصه نویسی ها:

در طول سال به تکنیک تورق سریع بسیار اشاره شده است .این تکنیک بیشتر در زمانهای بسیار نزدیک به کنکور یعنی یک هفته یا ۳ روز مانده به کنکور باید اجرا شود.در این تکنیک شما باید به حافظه بینایی خود تکیه و اعتماد کنید تا از نکات و یادداشت برداری ها شما در یک نگاه عکسبرداری و در حافظه ثبت کند.با این روش استرس روزهای پایانی نیز کمتر می شود.

این مقاله را از دست ندهید:  تکنیک تورق سریع مباحث پر تکرار به همراه درصدهای موردنیاز قبولی تجربی

۷-هنوز مسلط نیستم ؛ پس نمیتونم الان جمعبندی ها رو شروع کنم:

برای داوطلبانی که در طول چند ماه درس خوانده اند این مسئله نباید اجرایی شود چرا که به طبع این گروه از داوطلبان در طول این مدت حجم قابل توجهی از مباحث را خوانده و تست زنی داشته اند ؛ لذا بهترین زمان برای شروع پروسه مرور و جمعبندی یک ماه و نیم مانده  به کنکور است.

۸-اخطار…مرور ؛ دوباره خوانی نیست…

در کنکور داشتن سرعت عمل بالا، یکی از عوامل موفقیت است،لذا  شما نیاز دارید اطلاعات را به درستی به حافظه بلندمدت خود منتقل کرده تا بتوانید بازیابی سریعی داشته باشید.

گروهی از داوطلبان مرور را با دوباره خوانی اشتباه می گیرند که این باعث طولانی شدن مدت زمان مرور می شود و در مقابل از برنامه شبیه سازی آزمون جامع و تست زنی بسیار عقب می ماند لذا توجه داشته باشید که مرور یادآوری ذهنی مطالب یادگرفته شده است. شما باید با استفاده از خلاصه نویسی های خود این کار را انجام دهید.

مثلا در دروس خواندنی ، در صورتیکه در درس مورد نظر از حاشیه نویسی استفاده کرده اید؛ ابتدا الگوی یادآوری ابتدای درس را مشاهده کرده و سعی کنید محتوای کلی درس را یاد آوری نمایید. سپس با دیدن عناوین پاراگراف ها، محتوای کلی آن ها را یادآوری نمایید

 در  دروس تمرینی  نیز مانند ریاضی وفیزیک به این صورت که ابتدا عنوان اصلی را مشاهده کرده و سعی کنید نکات اصلی را یادآوری نمایید، سپس با دیدن نکات اصلی؛ نکات فرعی را یادآوری کنید.

این مقاله را از دست ندهید:  راهکار های ترک اعتیاد به موبایل و اینترنت

و اما در دروس حفظی که برای خلاصه نویسی لغات  از روش فیش نویسی یا لایتنر استفاده کرده اید ؛ اکنون  مرور فیش های مورد نظر به این صورت است که لغت روی فیش را مشاهده کرده و سعی می کنید معنی آن را یادآوری نمایید

۹- برای جمعبندی هر درس برنامه مشخصی ندارید:

با توجه به اینکه هر درسی در کنکور ارزش و اهمیت خودش را دارد لذا در دوران جمعبندی نیز باید با یک استراتژی هدفمند برای هر درسی با توج به درجه اهمیت آن مرور و جمعبندی حرفه ای صورت گیرد.

مثلا برای جمعبندی زیست شناسی یکی از اصلی ترین دروس رشته تجربی باید :

مرورهای متوالی داشته باشید. اصولی تست بزنید-از بهترین منابع استفاده کنید-کتاب درسی را فراموش نکنید-یادگیری های ناقص خود را برطرف سازید و…

 

 

 تلاش کنید و باور داشته باشید این تلاش و کوشش نتیجه بخش است و چیزی جز موفقیت در انتظار شما نیست

 

موفق باشید…

1,539 بازدید

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره خصوصی