پیام های انگیزشی :

مطالعه در ماه مبارک رمضان به شیوه افزایش تسلطی

  • نویسنده : دکتر حسین رونقی
  • ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

مطالعه در ماه مبارک رمضان به شیوه افزایش تسلطی

سلام به داوطلبان پر انرژی کنکور سراسری و پرچم دارانی که با تلاش روزانه دارن خودشونو به خط پایان می رسانند انشالله که پایان خوبی با کسب برترین نتایج برای همه شما عزیزان باشه.

ماه دوازدهم کنکور مصادف شده است با ماه مبارک رمضان و از آن طرف یک ماه مانده به کنکور سراسری.

انچه که هر ساله ما در یک ماه مانده به کنکور به عنوان آخرین تکنیک ها  و برنامه ریزی ها به داوطلبان می گوییم این بوده است که مرور و جمعبندی های خود را بصورت حرفه ای و اصولی انجام دهند تا تسلط ان در بیاد آوری مباحثی که قبلا به تثبیت و درک رسانده اند بیشتر شود.

تذکر:

یکی از تایم های آمادگی برای کنکور که  به زمان‌های  استراتژیک در کنکور معروف است، همین یک ماه باقی‌مانده تا آزمون سراسری است که  دوران جمع بندی در خرداد ماه است. هر داوطلبی با هر سطح درسی  اهمیت دوران جمع‌بندی و داشتن برنامه‌ریزی اصولی می‌داند . لذا شما با استفاده صحیح از این زمان باقیمانده  و اجرای روشای  صحیح مرور و جمع‌بندی، درهر وضعیت تراز و درصدی که باشید پیشرفت خواهید داشت؛ پس برای شروع این موفقیت باید از تمامی توان خود استفاده کنید. .

به این منظور، در ایام باقی مانده سعی کنید که به یک جمع بندی درست و اصولی از آنچه قبلاً مطالعه کرده اید، برسید تا شما نیز از این آزمون نتیجه دلخواه خود را بگیرید

 

۴ اصل زیر را جهت رسیدن به تسلط در مباحث خوانده شده رعایت کنید تا به نتایج بهتری برسید:

 

۱-زمان تمام کردن درس ها مهم نیست چگونگی تمام کردن مهم است

این مقاله را از دست ندهید:  تو محدود نیستی،تو نابغه ای

بین مشاوران تحصیلی بر سر این که درس ها کی تمام شود ، اختلاف هست. یک عده می گویند باید تا قبل از عید همه درس ها را تمام کنید و بعضی مدارس هم بر اساس این تفکر درس ها را قبل از عید تمام و از عید دانش آموزان را رها می کنند که مثلا خودشان درس هایشان را مرور کنند و تست بزنند . عده ای دیگر می گویند اول اردیبهشت، اما تجربه چیز دیگری نشان داده است و آن این است که زمان تمام کردن درس ها مهم نیست بلکه چگونه تمام کردن درس ها مهم است پس استرس بیهوده به خود راه ندهید که من باید تا فلان موقع درس هایم را تمام می کردم و حالا که تمام نکردم، قبول نمی شوم و بعد از آن، با دفتر و کتاب خداحافظی کنید! در کنکور مهم نیست که درس ها را کی تمام کرده اید، مهم این است که آن چه را که خوانده اید می توانید روی کاغذ پیاده کنید و به خوبی یاد گرفته اید یا نه یادتان باشد در کنکور کسی از شما نمیپرسد درس هارا کی تمام کرده اید.

۲-خودتان را بی خوابی ندهید

خیلی از داوطلبان کنکور فکر می کنند اگر این روزها کمتر بخوابند ، تمام مشکلات شان حل می شود و وقت پیدا می کنند تا به همه کارهایشان برسند در صورتی که مشکل شما اصلا خواب نیست بلکه شما از زمان های بیداری خود خوب استفاده نمی کنید . از شما می خواهم که حتما روزی ۶ تا ۸ ساعت بخوابید و حتما این خواب در شب باشد یعنی ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب بخوابید و بین ساعت ۶ تا ۸ صبح بیدار شوید . والدین عزیز هم دقت کنند که کم کردن خواب داوطلب کنکوری ، جز بالا بردن استرس و به هم ریختن تمرکز کمکی به فرزندان شان نخواهد کرد چراکه برای دانش آموز شما دوران شب زنده داری تمام شده است و الان باید شب ها خوب بخوابد تا مغزش با کارآیی بیشتری کار کند. وقتی شب ها دیر بخوابید  ناخودآگاه در طول روز بازده ذهنی شما کاهش می یابد و با استمرار این حالت روزها دچار خواب آلودگی  و کسل بودن میشوید.

این مقاله را از دست ندهید:  عقب موندم !! چیکار کنم؟!

 

۳-بحث و مقایسه نکنید:

این روزها با دوستان خود درباره این که چه درس هایی خوانده اند، چند بار درس های شان را دوره کرده اند ، درصدهایشان در هر درس چند است و … بحث نکنید و خودتان را به هیچ وجه با آن ها مقایسه هم نکنید . شما باید کار خودتان را انجام دهید و حتی با پدر و مادرتان که چرا شما را درک نمی کنند ، چرا فلان کار را کرده اند ، چرا آن قدر مهمان به خانه تان می آید و … کاری نداشته باشید چرا که آن ها زندگی عادی خودشان را دارند و شما چون حساس شده اید به همه چیز گیر می دهید و فکر و ذهن تان را مشغول می کنید که همین کارآیی تان را کاهش می دهد. یادتان باشد جدی ترین رقیب شما خودتان هستید. اگر امروزتان نسبت به دیروز بهتر بوده پیشرفت داشته اید . خداوند نیز انسانها را با استعداد ها و توانایی های مختلف آفریده است و مقایسه کردن خودتان با دیگران اصولا درست نیست..

 

۴-مهندسی منابع داشته باشید

 

نا سلامتی چند سال است درس میخوانید و باید تا الان کامل یاد گرفته باشید که چه نوع  آموزش یا روش مطالعه ای برای چه درسی برای شما مفید و مناسبتر است. از وقتی برای کنکور مطالعه خود را شروع کرده اید کتابهای گوناگونی دیده اید و مطالعه کرده اید. مفیدترین و بهترین منبعتان را در روزهای باقیمانده استفاده کنید. اگر قصد خواندن مطالب جدید دارید از منابع خیلی حجیم و وقت گیر استفاده نکنید. اگر خلاصه نویسی کرده اید حتما از این خلاصه ها استفاده کنید. روش مطالعه یا آزمون دادن را در  روزهای باقی مانده تا کنکور تغییر ندهید که کار کاملا اشتباهی ست.

این مقاله را از دست ندهید:  چند نكته مفيد هنگام مطالعه

 

توصیه بنده  در روزهای باقی مانده  به همه داوطلبان این است که :

یادتان باشد آینده در دستان خود شماست و هیچ کسی بهتر از خود شما نمیتواند آن را بسازد.

با توکل به خدا و با قدرت و انرژی مضاعف این مدت باقیمانده را مطالعه کنید.

موفق باشید…

1,093 بازدید

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره خصوصی