پیام های انگیزشی :

عمومی ها لطفا فدا نشوند

  • نویسنده : دکتر حسین رونقی
  • ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

عمومی ها لطفا فدا نشوند

 

اهمیت درصدهای بالای عمومی در تراز و رتبه خوب چقدر است؟ چقدر زمان برای مطالعه دروس عمومی بگذاریم؟ چه تعداد تست در دوران جمعبندی برای عمومی ها کار شود ؟و…

سلام و خدا قوت جانانه به همه داوطلبان کنکور سراسری …بالاخره رسیدم به حیاط خلوت کنکور یعنی دروس عمومی…

با توجه به مدت زمان یک ماهه مانده تا کنکور خیلی از داوطلبان به دلیل کم کاری در عمومی های طی ماههای گذشته سعی دارند الان این کم عقب ماندگی ها را جبران کنند از طرفی از نظر تکنیک های مرور و جمع بندی همیشه توصیه می شود به دلیل فرار و حفظی بودن اکثر مباحث حتما در این زمان های باقیمانده بر طبق یک برنامه هدفمند و  اصولی  بر روی دروس عمومی سرمایه گذاری کنید.

داوطلب باید بسته به وضعیت درسی خود در همه درس ها ، برنامه ریزی مختص به خود را داشته باشد لذا نباید به تقلید از برنامه درسی دیگر داوطلبان و یا حتی قبولی های کنکورهای گذشته برنامه ریزی شود. سوال پر تکرار  که این روزها پرسیده می شود، این است که جای دروس عمومی در این برنامه کجاست . این سؤال ، بسیار مهم است؛ چرا که  دروس عمومی ، نقش بسیار سرنوشت سازی در تعیین رتبه و تراز شما دارند  .

برای  درک بهتر اهمیت دروس عمومی بر رتبه و تراز کنکور کافی است  به درصدهای رتبه‌های داوطلبانی دقت کنید که دروس اختصاصی را تقریباً شبیه هم پاسخ داده‌اند یعنی متعادل درصد زده اند:

 و اما برخی از داوطلبانی که درصد دروس عمومی را فقط چند درصد ، بیشتر زده‌ و با پاسخ صحیح به همین چند سؤال بیشتر، موفق شدن رتبه  و حتی رشته بهتری کسب کنند . نکته مهم دیگر، آن است که با اینکه دروس عمومی بر رتبه شما  تاثیر خوبی می‌گذارد ، اما به لحاظ مطالعه و یادگیری، راحت‌تر است، و برای بسیاری از داوطلبان، مطالعه دروس عمومی در مقایسه با دروس اختصاصی وقت کمی می‌گیرد ؛ پس این هم، یکی از مزیت‌ها و حسن‌های دیگر مطالعه دروس عمومی است . حال که به اهمیت دروس عمومی در کنکور پی برده‌اید و با توجه به اینکه گروهی از داوطلبان، مطالعه جدی خود را در دروس عمومی از بعد عید و حتی الان که تا کنکور فقط یک ماه دیگه زمان داریم ، استارت زده اند در اینجا  به روش های برنامه ریزی دروس عمومی چند گروه از داوطلبان و اشکالات هر گروه می پردازیم…

دسته اول:

داوطلبانی هستند که دروس عمومی را قبل از عید و متناسب با وضعیت خود در دروس اختصاصی، از مدتی قبل ، طبق برنامه ریزی شخصی مطالعه کرده‌اند و حتی در برخی مباحث توانسته اند جلوتر از آزمون بودجه بندی ها را تمام کنند. این گروه از داوطلبان باید مثل قبل و طبق یک برنامه حساب شده ، بخوبی کار مرور دروس عمومی خود را پیش ببرند. توجه داشته باشید که در زمان های باقیمانده تا کنکور (روزهایی که در آن به سر می‌بریم)، شما می‌توانید از سیستم چهل به شصت یا سی به هفتاد استفاده کنید؛  به این صورت که ، چهل یا سی درصد از وقت خود را به دروس عمومی و شصت یا هفتاد درصد از وقت خود را به دروس عمومی اختصاص دهید ؛ البته، چون شما دوستان، کار مطالعه خود در دورس عمومی را از ماه‌ها قبل و طبق برنامه پیش برده اید و در واقع تازه استارت زده نیستید ، در این فرصت باقی مانده و با توجه به نقاط قوت و ضعف خود ، می‌توانید این زمان‌بندی را تغییر دهید و آن را به نفع دروس عمومی یا اختصاصی کم و زیاد کنید.

این مقاله را از دست ندهید:  تنوع مرور در دوران جمعبندی با لقمه های تکنیکی رتبه ها

تکنیک کلیدی:  توجه داشته باشید که تمام مراحل مطالعه‌ای را که برای دروس اختصاصی در دوره جمع بندی و تست‌زنی در نظر گرفته‌اید ، باید برای دروس عمومی نیز لحاظ کنید ؛ یعنی دروس عمومی را هم مرور کنید (توجه کنید که چون دروس عمومی ، فرّارتر هستند این مرورها می‌تواند تاثیر زیادی بر یادگیری بهتر و کامل‌تر شما داشته باشد)؛ به علاوه، در تست‌زنی نیز حتماً سعی کنید که از تست‌های عمومی کنکورهای رشته‌های دیگر نیز تست زنی داشته باشید . انجام این کار باعث می‌شود تا سطح تمرین و یادگیری شما بیشتر شده و با همه نوع تست ، بیشتر و بهتر آشنا شوید . باز هم تاکید می کنم که در دوران  مرور و جمعبندی دروس عمومی همیشه اولویت با مرور زیاد این دروس است نه فقط تست زنی.

دسته دوم:

داوطلبانی هستند که در ماههای گذشته و تا الان، دروس اختصاصی را بخوبی مطالعه کرده‌اند و تقریباً درصدهای ثابتی دارند ؛ اما با توجه به روش متداولی  که بیشتر داوطلبان دارند ، مطالعه دروس عمومی را از عید استارت زده  اند  یا قرار است که در یک ماه مانده به کنکور  شروع کنند. این گروه از داوطلبان  اگر در دروس اختصاصی شرایط خوبی داشته باشند ، می‌توانند با یک برنامه‌ریزی خوب و اصولی، دروس عمومی را نیز در فرصت باقی مانده به وضعیت و  درصدهای قابل قبولی برسانند.

رسیدن به درصدهای خوب عمومی که بتوانند تاثیر مثبت زیادی بر رتبه و تراز شما داشته باشند  قبل از هر چیز به شیوه برنامه ریزی شما و تلاش و همت شما بستگی دارد. شما می توانید با توجه به نتایج  تست‌زنی و آزمون های جامعی که از خودتان  می گیرید، تناسبی را بین دروس اختصاصی و عمومی برقرار کنید و این تناسب را تا هفته قبل کنکور ادامه دهید ؛ یعنی در دوره مرور و جمع بندی و نیز تست‌زنی، به این تناسب در مطالعه باید توجه داشته باشید . همیشه اشاره کرده‌ایم که بهترین برنامه‌ریزی فردی  برای کنکور که به مطالعه مؤثر و موفقیت نهایی شما برای کنکور کمک می‌کند ،  شما هستید .

دسته سوم:

این دسته از داوطلبان نیز به دو گروه تقسیم می شوند گروه اولی  که گمان می‌کنند اگر اختصاصی‌ها را بخوبی پاسخ بدهند ، می‌توانند بدون نیاز به عمومی‌ها ، رتبه و نتیجه خوبی کسب کنند، و گروه دوم  که به دلیل نداشتن وقت کافی، فکر می‌کنند که بهتر است فقط به مطالعه اختصاصی‌ها بپردازند و با ساعات مطالعه و تست زنی زیاد اختصاصی ها خود را به یک رتبه خوب امیداور می کنند..

این مقاله را از دست ندهید:  لقمه های تکنیکی از مباحث کلیدی رشته تجربی از دید طراحان کنکور (3)

اگر جزو گروه اول هستید، یعنی جزو داوطلبانی هستید که تا الان بخوبی دروس اختصاصی را خوانده‌اید ، لازم است که در مدت زمان باقی مانده تا کنکور، وقتی را برای مرور و جمع بندی و تست زنی در نظر بگیرید و باقی وقتی را که در اختیار دارید ، با نسبت زمان چهل یا سی درصد اختصاصی و شصت یا هفتاد درصد عمومی، به مطالعه دروس اختصاص دهید . این زمان می‌تواند با توجه به شرایط شما در دروس اختصاصی و عمومی، کمتر و بیشتر شود. برای انجام این کار و اختصاص تعیین زمان عاقلانه و اصولی به هر یک از این دروس، نگاهی به وضعیت خود در دروس اختصاصی داشته باشید و ببینید که برای جمع‌بندی به چقدر زمان در این دروس نیاز دارید . در مقابل نیز به وضعیت خود در دروس عمومی  نگاهی بیندازید و ببینید که وضعیت شما در این درس‌ها چگونه است و کدام درس‌ها را از قبل تا حدودی یا خوب بلدید و کدام درس‌ها را اصلاً بلد نیستید . در وقت باقی مانده، بهترین کار آن است که دروسی از عمومی‌ها را که بخوبی بلدید، یک بار در دوره جمع‌بندی مرور کنید و وقت مناسبی برای آن درس‌هایی بگذارید که تا حدودی از قبل آنها را می‌دانید و روی آنها کار کنید؛ زیرا اختصاص کمی وقت به این بخش، باعث می‌شود تا شما نتیجه بهتری بگیرید. و اما دروسی که شما آنها را اصلاً بلد نیستید یا قبلاً نخوانده‌اید. به برنامه و زمانی که در دست دارید ، توجه کنید. اگر فکر می‌کنید که می‌توانید چند درس از عمومی‌ها (بخصوص ادبیات و دین و زندگی) را در این مدت بخوانید، حتماً این کار را انجام بدهید؛ اما اگر فکر می‌کنید که با اختصاص این وقت به سایر دروس، چه عمومی‌های دیگر و چه اختصاصی‌ها، نتیجه بهتری می‌گیرید، از مطالعه آنها صرف‌نظر کنید.

 گروه دوم ،  داوطلبانی هستند که تا الان عمومی‌ها را اصلاً نخوانده‌اند و وقت کافی در اختیار ندارند. این گروه، وضعیت خوبی در دروس اختصاصی نیز ندارند و تصمیم گرفته‌اند که این دروس را در حال حاضر مطالعه کنند . به این داوطلبان توصیه می شود که نگران چیزی نباشند و بدون فکر کردن به مسایلی که صرفاً باعث از بین بردن زمان و انرژی شما می‌شود ، فقط به اهدافتان فکر کنید و بدانید که هر ساله ، داوطلبان زیادی مثل شما وجود داشته‌اند که در این ایام، شروع به مطالعه کرده و بخوبی موفق شده‌اند تا آزمون سراسری را پشت سر گذاشته و نتیجه خوبی کسب کنند؛ پس شما در این زمینه خاص، اولین نفر نیستید و آخرین فرد هم نخواهید بود. منتظر چه هستید؟ فقط کافی است که با یک انرژی و روحیه عالی، همت و توان مثال زدنی، برنامه‌ریزی خوب و با توکل به خدا قدم در راه بگذارید و پیروز شوید.

این مقاله را از دست ندهید:  استارت حرفه ای از نیمسال دوم و جبران عقب ماندگی...

نکات پایانی:

۱–    با توجه به اینکه  بیشتر داوطلبان به دروس اختصاصی در طول سال، بیشتر اهمیت می‌دهند ، حتماً سعی کنید که مطالعه حرفه ای  دروس عمومی را در این وقت باقی مانده در برنامه ریزی های روزانه خود داشت باشید  تا نتیجه بهتری کسب کنید.

۲–    با توجه به اینکه  دروس عمومی، حفظی و فرّار هستند، حتماً در زمان نزدیک به آزمون سراسری، آنها را بیشتر مطالعه و مرور کنید.

۳–    تست زنی در دروس عمومی را به عنوان بخشی از مطالعه خود در برنامه ریزی شخصی بگنجانید. پس از هر بار مطالعه ، تعدادی تست بزنید ، همچنین می‌توانید در ساعاتی خاص از برنامه مطالعاتی‌ روزانه، که به دروس عمومی مشغول هستید ، آزمون جامع عمومی ها را از خود بگیرید. .

۴-    تعادلی هدفمند و حساب شده  بین مرور و جمعبندی  دروس عمومی و اختصاصی باید رعایت شود؛ به این صورت که با توجه به وضعیت درسی خود در هر درس  و مطالعه‌ای که از ماهها قبل داشته‌اید ، درصدی منطقی از وقت خود را به دروس اختصاصی و درصدی را نیز به دروس عمومی اختصاص بدهید.

۵-    جهت  تست زنی، روزانه، بهتر است یک دفترچه عمومی را از بین کنکورهای پنج سال پیش گروه آزمایشی خود و دیگر گروه‌های آزمایشی انتخاب کنید و در زمان مقرر از خود آزمون بگیرید. تنوع این آزمون‌ها باعث افزایش دید طراحانه شما و نیز آشنایی بیشتر با تیپ  تست‌های عمومی می شود و می‌توانید با انجام این روش، مرورهای متعددی داشته باشید..

 

مجموع ضرایب عمومی‌ها در تمام گروه‌های آزمایشی یازده است؛ یعنی این دروس، برابر چند درس اختصاصی، تاثیر گذار و مهم هستند؛ پس عمومی‌ها را جدی بگیرید و آنها را منطقی در برنامه ریزی های پاینی خود سهمیه بندی کنید..

پر قدرت ادامه  به مسیر خود ادامه دهید …

پیروز باشید.

 

1,006 بازدید

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره خصوصی