پیام های انگیزشی :

۱+۸ تکنیک تند خوانی دقیق و مفید ویژه ی افزایش درصدها…

 • نویسنده : دکتر حسین رونقی
 • ۱۱ آبان ۱۳۹۵

%d8%aa%da%a9%d9%86%db%8c%da%a9-%d8%aa%d9%86%d8%af-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c

۱+۸ تکنیک تند خوانی دقیق و مفید ویژه ی افزایش درصدها…

(چگونه سریع درس بخوانیم و مفید یاد بگیریم؟چگونه در هنگام مطالعه فقط درس بخوانیم و حواسمان پرت نشود؟چه کنیم هنگام مطالعه خوابمان نرود؟چرا هنگام مطالعه به فکر فرو می روییم و خیال پردازی میکنیم و بعد ذهنمان خسته شده و مطالعه را رها میکنیم؟چه کنیم وسواس فراموشی مطالب را نداشته باشیم؟چگونه با تمرکز مطالعه کنیم و نگران فراموشی درس های پر نکته و دشوار نباشیم؟)

تذکری بسیار مهم و جدی به تمامی داوطلبان با هر سطح درسی:

متاسفانه اکثر داوطلبان تنها چیزی که از رموز موفقیت در کنکور میدانند ،فقط درس خواندن است.در حالیکه مطالعه در این یکسال با توجه به شرایط خاص و بسیار حساس و نیز با توجه به تستی بودن کنکور ،شرط اصلی موفق بودن در آن درس خواندن با دانستن تکنیک ها و روش های صحیح یادگیری است.در غیر اینصورت تمام تلاش ها بیهوده خواهد بود.فلذا از همین لحظه به خود تعهد داشته باشید که با این اصول درس بخوانید و لجوجانه و خودخواهانه اصرار به گرم شدن موتور مغز خود بدون هیچ گونه سوخت رسانی و آمادگی از پیش نداشته باشید. این تکنیک ها را با حوصله و سماجت انجام دهید.و هیچ وقت به بهانه ی کمبود وقت از این تکنیک ها غافل نشوید حتی شمایی که از امروز تصمیم به کنکوری درس خواندن کرده اید،شماهم باید حرفه ای درس بخوانید.

همانطور که می دانید تندخوانی یکی از تکنیک های بسیار موثر در افزایش تمرکز در هنگام مطالعه  و بهبود یادگیری است.شما برای کسب نتایج عالی در کنکور کاملا حرفه ای و مفهومی باید آنقدر این گونه تکنیک ها را در ابتدای راه و عمدتا در نیمسال اول آموزش ببینید تا به مهارت لازم برسید.مهارتی که باعث نمایان شدن تسلط شما در کلیه ی آزمون های قبل از کنکور میشود.

قبل از اینکه به تکنیک های تندخوانی بپردازیم ابتدا اجازه دهید کمی در مورد تمرکز و روش هایی مفید جهت افزایش و رسیدن به این مهارت لازم و ضروری در مطالعه هم صحبت کنیم.

تکنیک اول و اصلی افزایش تمرکز،مطالعه ی فعال است.توجه کرده اید که مثلا در هنگام حل سوالات درسی مثل ریاضی و یا مسائل فیزیک و شیمی شما تمرکز بالایی  دارید؟می دانید چرا؟چون ذهن شما کاملا درگیر حل مساله شده  و به همین خاطر تمام تمرکز خود را به کار گرفته تا سوال را به جواب برساند. پس برای داشتن این تمرکز در دروس حفظی ،مفهومی و تکنیکال نیز باید به همین روش مطالعه ای فعال داشت تا کم کم پیشرفت در دروس مشهود باشد.اگر شما بتوانید این مهارت را یعنی داشتن مطالعه ای فعال را بخوبی یادبگیرید و اجرا کنید،خواهید توانست در زمانی کمتر مباحث سخت و دشوار را یادگرفته و بعدها بخوبی به یاد آورید.

۱+۸ تکنیک تند خوانی به سبک قبولی های ممتازکنکور:

%d8%aa%d9%86%d8%af-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c

 1. طرح سوال پیش از مطالعه ی درس جدید…اگر شما این درس را قبلا در کلاس درس مدرسه یا کلاس کنکوری و یا منابع دیگر یکبار خوانده اید.لذا اکنون میتوانید پیش از مطالعه ی دوباره ی آن ،ابتدا برای این درس سوالاتی را طرح نمایید.اجرای این تکنیک باعث میشود ذهن در طول مطالعه وادار به یادگیری فعال و پویا شود چرا که پیش از مطالعه ،سوالاتی را در خود ثبت کرده و الان هوشیارانه به دنبال جواب این سوالات است.همین تکنیک به تنهایی باعث افزایش تمرکز و در نهایت افزایش کیفیت مطالعه میشود.

نکته:تندخوانی هم باعث افزایش تمرکز در حین مطالعه میشود و هم باعث یادگیری بهتر و سریعتر.همانطور که در مطالب قبلی هم گفته شده بود مغز ما با سرعت زیادی قادر است در یک لحظه هزاران کلمه را از خود عبور دهد و تحلیل نماید.لذا اگر سرعت مطالعه ی شما کند باشد ذهن وقت اضافه می آورد و به حاشیه ی غیر از مطالعه ی این درس میپردازد  و نمیتواند دیگر بروی مطالعه ی پیش رو تمرکز داشته باشد و دچار حواسپرتی میشود.که با مطالعه به روش تند خوانی دیگر فرصت به حاشیه رفتن مغز و پرداختن به سوالات غیر درس و حتی خیال پردازی از ذهن گرفته خواهد شد وتماماً درگیر یادگیری و درک مطالب میشود.

این مقاله را از دست ندهید:  در تعطیلات عید چگونه درس بخوانیم؟

۲٫ابتدا از جز به کل بخوانید…با نگاه اجمالی به درس مورد مطالعه متوجه خواهید شد که این مبحث درسی بیشتر دارای چه سطح آسانی و دشواری است .همین تنظیم وقت برای مطالعه و اولویت بندی باعث میشود ذهن بدون استرس و نگرانی از کمبود وقت و با تمرکزی بالا فقط درگیر یادگیری مطالب  در حال مطالعه شود.

این تکنیک برای مطالعه ی درس زیست شناسی عالی است.

نکته:هدف از اجرای این تکنیک ها به هنگام مطالعه برای کنکور،داشتن مطالعه ای در زمانی کمتر و با انرژی کمتر ولی بهره وری بالا است.

۳.مکث چشم ها و توقف دیدن را در حین مطالعه ی سطور برروی عنواین کاهش دهید...اگر دقت داشته باشید ما به هنگام مطالعه ی یک سطر از متن،چشمانمان بصورت جهشی به سمت جلو حرکت میکنند.به هر میزان که بتوانید این مکثها و جهشها را کاهش دهید به همان میزان هم به سرعت مطالعه ی شما افزوده خواهد شد.افراد کند خوان و کلا افرادی که درسی را به کندی یاد میگیرند معمولا در هر سطر ۷ بار توقف میکنند که میتوان با کاهش این مکثها به حداقل ۳بار در هر سطر به افزایش سرعت مطالعه و یادگیری کمک بسزایی داشت.

نکته:هنگام مطالعه چشمان خود را حرکت دهید و نه سر را.

نکته:جهت کاهش مکث ها و توقف ها شما باید حوزه ی دید خود را در حین مطالعه افزایش دهید.مثلا سعی کنید تصاویر و جداول  واقع در گوشه ی صفحات را بدون اینکه مستقیم به آنها نگاه کنید،ببینید.(به اصطلاح زیر چشمی به گوشه ی صفحات نگاه کنید و نه مستقیم و متمرکز).

نکته:اجازه ندهید در حین مطالعه دیدتان دچار آشفتگی و سرگردانی شود.

۴.واژه های مهم را گروه بندی کنید…همانگونه که یاد گرفته ایم حروف را بهم متصل و ترکیب نماییم و کلمه به کلمه بخوانیم تا درک کنیم،اکنون نیز باید این مهارت را بیاموزیید که مجموعه ای از کلمات را با یکدیگر ترکیب و در یک لحظه یک جمله را بخوانید.در قدم بعدی باید بیاموزیید که چگونه جملات را دسته بندی کنید  تا بتوان مفهوم یک پاراگراف را متوجه شد و درک کرد.

۵.در حین مطالعه هیچگاه به عقب باز نگردید…متاسفانه این اشکال اکثر داوطلبان است و عادت کرده اند که در حین مطالعه به صفحات و مطالب قبلی برگردند و دوباره از اول آنها را بخوانند چون احساس میکنند خوب آنها را متوجه نشده اند.این روش برای یادگیری و درک مطالب برای مغز کاملا روشی غلط و اشتباه است و با این کار شما فقط ذهن را خسته و اجازه ی تکمیل پروسه ی یادگیری به مغز خود را نمی دهید. همانطور که بارها و بارها گفته شد سرعت خواندن مغز بسیار سریعتر  از سرعت به زبان آوردن است.پس اجازه دهید  مغز مطالب مشخص شده برای مطالعه  را پشت سرهم و بدون وقفه و بدون برگشت به صفحات قبلی بخواند و تحلیل نماید سپس بعد از پایان یادگیری و مطالعه ی کامل و با تمرکز،اگر بازهم احساس میکنید برخی از نکات را خوب متوجه نشده اید و یا بازم وسواس دارید که مطمئن شوید مطالب را بخوبی یاد گرفته ایدیا نه،الان اجازه دارید به صفحات قبلی بازگردید و با روش تند خوانی و سریع یک نگاهی به آنها بندازید و سریعاً سراغ مطالعه ی مبحث بعدی بروید.

۶.هدفمند شده  و با برنامه ریزی مطالعه کنیدتعیین هدف قبل از مطالعه و اینکه میخواهید از مطالعه ی این درس چه اطلاعاتی را بدست آورید و یا هدف شما کسب چه درصد و حل چند تعداد تست آزمونی از این درس است،باعث میشود اطلاعات غیر ضروری و غیر مرتبط با هدفتان پیش از مطالعه را در حین درس خواندن حذف نمایید و تمام تمرکز خود را بر روی رسیدن به هدفتگذاریتان نمایید.

این مقاله را از دست ندهید:  روش های تندخوانی و تقویت حافظه

%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%b1%db%8c%d8%b2%db%8c

۷کلمات کلیدی را بخوانید…تمامی جملات زبان فارسی حاوی علائم دستوری و نگارشی زیادی هستند که تقریبا هنگام مطالعه مطالب ۴۰ تا ۶۰ درصد از کل متن را واژه ها و علائم نگارشی بی اهمیت تشکیل می دهند.عادت کنید که در حین مطالعه نکات و کلمات کلیدی یک پاراگراف را بیابید و بخوانید و زمان خود را صرف جزئیات خارج از موضوع اصلی نکنید.

۸بازهم تذکر…با صدای بلند مطالعه نکنید…همانطور که گفته شد سرعت به زبان آوردن کلمات و جملات بسیار کندتر از سرعت خواندن مغز است .مطالعه فرآیندی است که در آن فقط باید چشم ها و ذهن درگیر شوند. سرعت قوه ی بینایی بسیارسریعتر از سرعت تکلم است.

تامل:::با تکنیک هایی که در رابطه با فواید تندخوانی گفته شد ،شاید الان برخی از شما داوطلبان کنکوری بگویید که چگونه میشود مطالعه به روش تندخوانی داشت که با تمرکز باشد و بخوبی از یادگیری مطالب و بخاطرسپاری آنها مطمئن باشیم؟

در جواب این سوال بهتره اول دلایل اینکه چرا دقیق نمیخوانید را ذکر کنم.خوب دقت کنید:

 • کلمات را درست تلفظ نمیکنید.
 • کلمات را با رعایت اصول نگارشی درست نمیخوانید.
 • چشمانتان را در حین مطالعه نمیتوانید کنترل نمایید.
 • بدون فهمیدن و درک مطالب،فقط حفظ میکنید.
 • هرآنچه که در کتاب درسیت، مهم و بهم مرتبط است و باید مطالعه شود تا ارتباط بین آنها را با متن اصلی و مقصود درس متوجه شوید. نه اینکه  فقط متن کتاب را بخوانید .بلکه نمودارها،جداول و تصاویر،فعالیت ها،پرسش و پاسخ ها آخر درس ها و…را هم باید در کنار متن اصلی بخوانید تا یادگیری تکمیل شود.
 • مطالعه ای فعال و پویا ندارید.مطالعه ای که بدون یادداشت برداری ،خلاصه نویسی،طرح پرسش و … باشد فقط رو خوانی است که روخوانی در کنکور حرفه ای نتیجه ای ندارد.
 • در بار اول مطالعه بخصوص برای دروس نسبتا سخت و دشوار،خیلی ریز میشوید و بیشتر میخواهید به جزئیات بپردازید و به اصل مطلب نمی رسید. در صورتیکه میتوان در دفعات بعدی جزئیات را با دقت بیشتر و درک راحتری از بار اول خواند.

%d8%aa%d9%86%d8%af-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86%db%8c

در اینجا میخواهیم نکات و روش های دقیق خوانی به سبک نفرات برتر کنکور را توضیح دهیم. توجه داشته باشید که نفرات برتر برای کسب این مهارت ها بسیار تلاش کردند شما نیز فقط با تلاش و تمرین میتوانید به این سطح از تسلط همانند نفرات برتر برسید و در واقع دقیق خوانی نفرات برتر مادرزادی نیست و روشی اکتسابی است که هر داوطلبی با هر سطح درسی میتواند با تمرین و ممارست به آن دست یابد:::

هدف بدون برنامه ریزی فقط آرزوست…

 • اشکال،تصاویر،نمودارها و هرچه که غیر از متن باشد را ابتدا خوب ببینید و سپس بدون اینکه دوباره نگاه کنید،آنها را در ذهن خود ترسیم نمایید و سعی کنید که جزئیات و نکات مربوط به آنها را به یاد بیاورید.حال به شکل نگاه کنید و تصویر ذهنی را با آن مقایسه کنید.هر چند بار و برای دروس مختلف این تمرین را تکرار کنید.
 • برای اشکال هندسی هم همانند امثال فوق ،ابتدا آنرا برای خود ترسیم ذهنی نمایید و سپس به جزئیات درون شکل هندسی توجه کنید.
 • برای مطالعه ی جداول ابتدا به عناوین متون ها و سطرها توجه نمایید و سپس به داده های درون جداول.
 • سعی کنید حتی رنگ اشکال ،تصاویر و نمودارها را نیز به یاد داشته باشید.چرا که مغز بیشتر فعال میشود و باعث افزایش دقت نیز میشود.
 • به هنگام مطالعه جهت تمرکز بیشتر روی متن ها و جلوگیری از حواسپرتی چشمان،از یک راهنما مانند انگشت دست یا یک مداد یا هر چیز دیگری به عنوان راهنمای خطوط استفاده نمایید.
 • پس از هر مطالعه ی طولانی لازم است سرخود را از کتاب بلند کنید و بطور مکرر در طول مطالعه به اطراف نگاهی بیندازید.این حرکت باعث افزایش روشنایی چشمان،رفع خستگی و در نتیجه افزایش دقت و تمرکز به حین برگشت  دید به متون  میشود.
این مقاله را از دست ندهید:  اهمیت درس زمین شناسی در کنکور تجربی و تاثیر آن در رتبه

سوال مهم کنکوری ها:تندخوانی چگونه باعث کمک به افزایش درصدها میشود؟؟؟

توجه داشته باشید که دانش و اجرای مهارت های یادگیری میتوانند تا حدود زیادی مطالعه را برای شما راحت و آسان سازند و از وقت خود بهترین بهره وری را داشته باشید.

در اینجا بحث بر سر مطالعه ی هوشمندانه و حرفه ای است .برخی روش های یادگیری دروس هستند که میتوان با اجرای آنها در کمترین زمان بیشترین نمرات را کسب نمود و در واقع دیگر نیاز به مطالعه ی سخت و دشوار ندارید.اما بخاطر فشردگی مطالب و مطالعه و یادگیری آنها در به اصطلاح دقیقه ی نود خیلی از امتحانات ،به حافظه ی بلند مدت شما نمی روند و در نتیجه بعد از چند روز فراموش میشوند.

نشستن های طولانی مدت برای درس خواندن و اینکه خودتان را به سختی مجبور به یادگیری مطالب میکنید نه تنها مفید نیست بلکه در این حالت مغز بجای صرف توان جهت یادگیری تمام انرژی و تمرکز خود را صرف نگه داشتن و حفظ شرایط مطالعه میکند.شرایطی که سخت هستند و شما این سختی را اکنون در مطالعه ی خود پیاده سازی کرده اید.مغز جهت یادگیری موثر و کارا تنوع را دوست دارد.حرکت را نیاز دارد و به وقفه های بین مطالعه احتیاج دارد.

اگر عادت دارید درسی را یکجا و در یک بازه ی زمانی به پایان برسانید و تا مدتی به آن بازنگردید مثلا زیست را هم میخواهید خط به خط بخوانید و یادبگیرید و هم می خواهید خلاصه نویسی کنید و هم می خواهید تست بزنید وهم …مغز عادت میکند و باور دارد که این خواندن ها زیاد مهم نیستند وسعی در بیادآوری آنها ندارد.لذا همواره بعد از مطالعه ی یک درس به تعداد بازه های زمانی مورد نیاز و طبق اصول صحیح یادگیری،حتما برنامه ی مرور را برای آن اجرا کنید تا مغز مجبور شود مطالب خوانده شده در چند روز پیش را بازیابی و مرورکند .تکرار مرورها به مغز فرمان  و سیگنال می دهد که این مطالب ارزشمند هستند.

کلام آخر:

اگر اصول مطالعه و یادگیری را بخوبی بدانید و اجرا کنید ،مطالعه ی حتی سخترین درس هم برای شما همانند یادگیری رانندگی لذت بخش خواهد شد و هرچه  درک بهتر و عمیقتری از مطالعه داشته باشید به همان میزان هم درصد فراموشی مطالب بطور چشمگیری کاهش می یابد و این برابر است با کسب درصدهای بالا در دروس کنکورسراسری.

%d9%85%d9%88%d9%81%d9%82%db%8c%d8%aa-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d9%86%da%a9%d9%88%d8%b1

شما هم موفق میشوید اگر حرفه ای و از همین لحظه شروع کنید…

(چگونه سریع درس بخوانیم و مفید یاد بگیریم؟چگونه در هنگام مطالعه فقط درس بخوانیم و حواسمان پرت نشود؟چه کنیم هنگام مطالعه خوابمان نرود؟چرا هنگام مطالعه به فکر فرو می روییم و خیال پردازی میکنیم و بعد ذهنمان خسته شده و مطالعه را رها میکنیم؟چه کنیم وسواس فراموشی مطالب را نداشته باشیم؟چگونه با تمرکز مطالعه کنیم و نگران فراموشی درس های پر نکته و دشوار نباشیم؟)

13,553 بازدید

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره خصوصی