پیام های انگیزشی :

۱۰ عادت درست برنامه ریزی برای اینکه جمعبندی خوبی داشته باشید

  • نویسنده : دکتر حسین رونقی
  • ۲۴ خرداد ۱۳۹۶

جمعبندی کنکور

۱۰ عادت درست برنامه ریزی برای اینکه جمعبندی خوبی داشته باشید

 سلام به همگی و خدا قوت تا به اینجای کار…نماز و روزه هاتون قبول بچه ها…

در مورد دوران مرور و جمعبندی به ویژه در یک ماه باقیمانده تا کنکور سراسری در مطالب قبلی بسیار نکات مهمی ارائه شده اند اما امروز در این مطلب می خواهیم  تکنیک های مهم و اصولی برنامه ریزی به روش قبولی های برتر در دوران جمعبندی را بگیم که اگه به درستی در برنامه ریزی روزانه اجرا و پیاده سازی شوند ، می توان مطمئن بود که یک مرور و جمع بندی حرفه ای را داشته ایم و آمادگی بیشتری جهت روبرو شدن با تست های کنکور سراسری آتی را داریم.

زمان باقیمانده  تا کنکور  را همانند شب امتحان بدانید:

 

همانطور که در شب های امتحان تلاش و سعی مان برای مطالعه نکات کلیدی و مهمی که می دانیم در امتحان مورد سوال خواهند بود ، بیشتر می شود این یک ماه باقیمانده تا کنکور را نیز همان شب امتحان خود بدانید که فرداش میری سر جلسه کنکور . ضرب العجلی فکر کنید و زمان برگزاری کنکور را بسیار نزدیکتر بدانید.

با همت و جدیت درس خواندن در این زمان موجب می شود بهترین جمعبندی را داشته باشید. 

داوطلبان فقط باید خوانده های خود را مرور و جمعبندی کنند و هیچ مبحث جدیدی را نخوانند چرا که یادگیری مبحث جدید از پایه روال طولانی تری مطلبد که در این زمان محدود فرصتی برای آن نیست .

باز هم تذکر :

 شما در طول چند ماه یادگیری و آموزش توانستید مباحثی را به تثبیت و تسلط برسانید لذا انتظار نداشته باشید که در این مدت زمان یک ماه بتوانید در یک مبحث جدید مسلط شوید و تست های آن را در کنکور بزنید.کنکور امتحان تشریحی مدرسه نیست لطفا هوشیار باشید که چگونه مرور  و جمعبندی را انجام می دهید.

این مقاله را از دست ندهید:  کدام دروس را می توان در زمان های باقیمانده 100% زد؟ تکنیک هایی که بهتراست بدانید

 ۹۰ درصد عملکرد داوطلبان  سر جلسه کنکور به  فعالیت هایی که در این ماه انجام داده اند بر می گردد ..

 کنکور را برای خود شبیه سازی کنید:

 

بهترین روش جمعبندی ، مرور و جمعبندی با استفاده از شبیه سازی شرایط کنکور برای خود است .شما می توانید هر دو یا سه روز یک بار از خود آزمون جامع گرفته و مرور های خود را براساس نقاط ضعفی که تحلیل آزمون شبیه ساز به شما می گوید انجام دهید.

مثلا : سر ساعت ۸ یکی از کنکورهای سال های اخیر  را جلوی خود بگذارید و در مدت زمان واقعی کنکور  به تست های آن پاسخ دهید و عصر همان روز درصد گیری کنید. شما  باید نقاط  ضعف و قوت خود  را بیابید و در فاصله یکی دو روز باقی مانده تا آزمون شبیه سازی بعدی، روی نقاط ضعف خود تمرکز کنید تا اشکالات رفع و فراموشی ها یادآوری شوند.

افراط در افزایش ساعات مطالعه ؛؛؛ممنوع:

 

تمام برنامه ریزی های یک کنکوری باید در یک حد متعادل و براساس اصول صحیح مشاوره ای پیاده سازی شود .داوطلبان نباید از خواب خود بزنند به این دلیل که می خواهند به ساعات مطالعه خود بیافزایند  و از رقیب جلو بزنند ! چرا که با این کار ذهن خسته و رفته رفته که به کنکور نزدیکتر می شویم تمام انرژی مغز به دلیل سختگی زیاد ناشی از نداشتن خواب کافی ، تحلیل رفته و نخواهید توانست  با تمرکز به تست ها پاسخ دهید.

فرق بین مرور و جمعبندی:

 

متاسفانه برخی داوطلبان این دو را با هم اشتباه می گیرند و لذا همین می شود که نمی توانند در کنکور خوب نتیجه بگیرند. در مرور  مطالب بصورت اجمالی و ترجیحا از روی خلاصه ها و یادداشت برداری ها انجام می شود در حالیکه در جمعبندی فقط تست زنی و رفع اشکال تستی است.

این مقاله را از دست ندهید:  چرا در دوران جمعبندی کند پیش می روم و مرورهایم زیاد طول می کشند؟

توجه: در جلسه کنکور شرایط برای همه یکسان است لذا سخت یا آسان بودن تست ها برای همه است و هر داوطلبی تنها براساس آموخته هایش می تواند  برداشت کند.

فرار از فضای مجازی:

 

توصیه می شود در این یک ماه موبایل های خود را خاموش کنید و تماسی با دوستان و هم رشته ای های خود نداشته باشید.بهترین افرادی که در این زمان می توانید با آنها در ارتباط باشید فقط خانواده و مشاورکنکور است.از همه مسائل حاشیه ای به دور باشید.

 ترتیب تست زنی فراموش نشود:

 

ترتیب تست ها در کنکور مساله ای کارشناسی شده و روانشناسی شده است که تنها باید تکنیک های پاسخگویی به هر تست را بدانید و لازم نیست ترتیب را تغییر دهید.

مثلا اگر در تست های عمومی تستی بود که خیلی طولانی و نیاز به تامل بیشتری داشت با گذاشتن یک خط تیره کنار صورت سوال سریعاً از آن رد شوید و وقتی که بقیه تست ها را کار کردید و زمان اضافی برای آن درس داشتید حال برگردید و به این تست با دقت فکر کنید.

چون گاهی یک سوال وقت زیادی می گیرد و شاید این یک تله طراح باشد، چه بسا سوالات بعدی آسان باشد که با این کار آنها را از دست می دهید.پس حواسااااا جم…

 در انواع کانال های مجازی پرسه نزیند…

 

متاسفانه با وجود اخطار و تذکرات زیادی که همیشه به داوطلبان در این زمینه گفته شده است بازهم شاهد این هستیم که داوطلب تمام طول روز سرش تو چندین کانال تلگرامی هست و داره جزوه ی اینو و اونو برداشت می کنه ! عزیزان استفاد از روش ها جمعبندی که حتی کارناسی شده نیست و نسخه ای است برای همه ! چه دردی از شما دوا می کند جز عقب ماندگی بیشتر در مباحث و نرسیدن به برنامه مرور و جمعبندی حداقل خوانده ها؟ برنام ریزی باید بر مبنای توانمندی های شما در دروس باشد . از طرفی در این مدت باقی مانده فرصت یادگیری مطالب جدید نیست بلکه باید مطالب قدیمی که خوانده اند را مرور و جمع بندی کنند چون در این مدت یادگیری خاصی صورت نمی گیرد.

این مقاله را از دست ندهید:  آیا می توان از الان برای کنکور شروع کرد؟

 

هیچوقت اجازه نده

ذهن های کوچیک،

بهت بگن رویات بزرگ

و دور از دسترسه

موفق باشید…

534 بازدید

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره خصوصی