پیام های انگیزشی :

کدام دروس را می توان در زمان های باقیمانده ۱۰۰% زد؟ تکنیک هایی که بهتراست بدانید

  • نویسنده : دکتر حسین رونقی
  • ۱۷ خرداد ۱۳۹۶

کدام دروس را می توان در زمان های باقیمانده ۱۰۰% زد؟ تکنیک هایی که بهتراست بدانید

(چگونه بهترین جمعبندی را داشته باشی،در ماه پایانی کنکور چگونه  مطالعه داشته باشیم)

سلام به همه داوطلبان کنکور سراسری و خسته نباشید به تک تک شما عزیزان…

سوال پرتکراری که زیاد این روزها دارید این هست که آیا میشه در مدت زمان باقیمانده برخی مباحث را به درصد۱۰۰ رساند و اگر میشه با چه تکنیک و روشی و می توان به این درصدها رسید؟

باور داشته باشید که اگر مسیر مطالعاتی خود را به درستی اجرا کنید ؛ رسیدن به درصدهای بالا شدنی است  تنها کافیست به  یکسری تذکرات برنامه ریزی توجه داشته باشید و سپس فقط با اجرا تکنیک های مطالعاتی در روزهای پایانی مانده تا برگزاری کنکور سراسری ؛ تمام توان و تلاش خود را به کار بگیرید.

به نکات برنامه ریزی و مشاوره ای زیر در ماه پایانی توجه کنید:

۱-اگر تا کنون به خوبی مطالعه نکرده‌اید دیگر نباید مباحث جدیدی را بخوانید

و وقت بگذارید که معلوم نیست از آن مبحث در کنکور تست طرح شود یا نه !

منظور همان مباحث کم اهمیت است که در کنکور سراسری بودجه بندی بسیار کمی دارد. بهتر است مطالبی که در کنکور سراسری از اهمیت بالایی برخوردار هستند را مطالعه کنید . به بودجه بندی های زیر در اولویت گذاری مباحث کلیدی تمرکز کنید:

در درس ادبیات بهترین اولویت مطالعاتی این  است که تمرکز خودتان را بر روی ‌‌مباحث تاریخ ادبیات، لغات و قرابت معنایی بذارید. چرا که به راحتی می توانید  از سه تستی که از مبحث آرایه‌های ادبی مطرح می شود به راحتی می‌توانید یک تست را پاسخ دهید. ۹ تست از قرابت معنایی و ۶ تست از لغات و تاریخ ادبیات مطرح می شود که مجموعا ۱۵ تست از ۲۵ تست خواهد بود.

این مقاله را از دست ندهید:  امروز همان دیروزی است که درانتظارش بودی

در درس عربی  می توانید  با تنها  کار کردن ۸ تست ترجمه و همچنین مطالعه مباحث مهم قواعد درس عربی  کم   کم ۱۳ تست از ۲۵ تست این درس را در کنکور سراسری پاسخ دهید.

 

برای درسی مثل دین و زندگی که درسی کاملاً مطالعاتی و حفظی  است باید کامل آن را مطالعه کنید . برنامه‌ای روزانه برای مطالعه و مرور هر چه بهتر آیات و روایات که در سال های اخیر تقریباً ۷۰ درصد سوالات از آن‌ها مطرح می شود تنظیم کنید . کسب درصد بالا در این درس به هیچ عنوان دور از دسترس نیست و تقریبا اکثر داوطلبان در این درس درصد بالایی دارند پس شما از آن غافل نشوید. در ضمن حتماً تست های  کنکور سراسری سال‌های اخیر را بررسی کنید تا با تیپ تست هایی که مطرح می شود بیشتر آشنا شوید..

تست های  درس زبان انگلیسی به چند بخش تقسیم می شوند. ۲ تا ۳ تست از بخش قواعد است ۷ تست لغات و ۵ تست کلوز تست و همچنین دو متن درک مطلب مطرح می شود که هر کدام ۵ سوال مربوط به خود دارند. از این ۲۵ تست شما به راحتی می‌توانید در این یک ماه باقیمانده  تمرکز خود را بر روی ۱۰ تست لغات و قواعد بگذارید و به راحتی به آن‌ها پاسخ دهید.

 

برای درس زیست شناسی توصیه می شود که برای این مدت  باقیمانده تا کنکور یک برنامه ریزی ویژه انجام دهید و هر شب ساعاتی را به مطالعه این درس اختصاص دهید (مرورهای مکرر) . در درس زیست شناسی بهتر است فصل ها را به صورت مبحثی و ترکیبی مطالعه کنید .

این مقاله را از دست ندهید:  تکنیک تورق سریع مباحث پر تکرار به همراه درصدهای موردنیاز قبولی تجربی

 

ریاضی و فیزیک دو درس ترسناکی  هستند که اکثر داوطلبان  تجربی از مواجه با این درس ها فراری‌اند و فکر می کنند که کسب درصد بالا در زیست و شیمی به تنهایی می تواند درصد پایین در این دو درس تراز آور را جبران کند که باید بگویم اصلا این گونه نیست چرا که هیچ چیز در کنکور آینده قابل پیش بینی نیست. اگر تحلیل کنکور سال های گذشته را ببینید متوجه خواهید شد که سوالات این دروس ریتم و آهنگ مشخصی دارند. به عنوان مثال از مبحث آمار و احتمالات هر ساله بین ۴ تا ۶ تست مطرح می‌شود که اتفاقاً جزو مباحث آسان ریاضیات هستند و یا از فیزیک پیش دانشگاهی دو که جزو فصل های بسیار آسان و تقریباً حفظی فیزیک هستند نیز بین ۵ تا ۷ تست مطرح می شود. در این دو درس باید مباحث پر تست را مطالعه کنید و از مواجهه با فصل‌هایی دشواری که تا کنون آن ها را مطالعه نکرده اید خودداری کنید.

 

اوضاع درس شیمی هم مثل ریاضی و فیزیک است. سوالات این درس هم از نوع محاسباتی است و هم مطالعاتی و استدلالی. سوالات محاسباتی این درس آن چنان سخت و پیجیده نیستند که از پس آن ها بر نیاید، فقط نیاز به تمرین دارد و البته تمرین تستی از کنکور سال‌های گذشته؛ بنابراین از بررسی کردن تست های تالیفی در این زمان باقی مانده خودداری کنید.

برای مطالعه بهتر این درس کاملا تکنیکی توصیه می شود:

۱-کتاب درسی را به هیچ عنوان کنار نگذارید.به نمودارها ،اشکال،تصاویر،متون،اشکال و…باید تسلط مورد نیاز را (براساس رشته مورد دلخواه)  داشته باشید.در این زمان های باقیمانده تا کنکور چندین بار کتاب درسی را مرور کنید.اولویت اول و آخر در بین منابعی که  برای این درس دارید ،کتاب درسی است.

این مقاله را از دست ندهید:  با دستانی پر وارد میدان کنکور شوید و با لبخند بازگردید...

۲- با توجه به اینکه مباحث شیمی پیوستگی زیادی به هم دارند واکثر تست ها نیز ترکیبی هستند لذا سعی کنید هیچ فصلی را حذف نکنید.

۳-جدول تناوبی همیشه جلوی چشمانتان باشد تا ملکه ذهنتان شود.حفظ اعداد و عناصر بصورت طوطی وار فایده ای ندارد بلکه با استفاده از اعداد اتمی گازهای نجیب، عناصر اصلی و تعداد گروه و دوره میتوان به جایگاه خیلی از عناصر به خصوص عناصر واسطه پی برد.

موفق و شاد باشید…

2,851 بازدید

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره خصوصی