پیام های انگیزشی :

چگونه می توان عقب ماندگی در مباحث رتبه ساز را جبران کرد؟

  • نویسنده : دکتر حسین رونقی
  • ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

چگونه می توان عقب ماندگی در مباحث رتبه ساز را جبران کرد؟

سلام به داوطلبان تازه نفس کنکوری که با تمام تلاش و توان تصمیم گرفتن در این یک ماه مانده تا کنکور معجزه کنند…

سوالی که این روزها برخی از داوطلبان دارند این است که آیا فرصت برای جبران عقب ماندگی و کم کاری در مباحث رتبه ساز و کلیدی هست و اگر زمان برای جبران هست چگونه باید برنامه ریزی داشته باشیم که بتوانیم ایم مباحث را در مدت زمان باقیمانده تا کنکور در بهترین شرایط درسی و  درصد پوشش دهیم؟

فرصت برای جبران عقب  ماندگی در مباحث رتبه ساز و کلیدی کنکور در صورتی هست که شما اولویت های برنامه ریزی و مرور را به خوبی بدانید و اجرا کنید.متاسفانه برخی از داوطلبان وقتی متوجه می شوند که نظر حساب و کتاب علمی ، جبران عقب ماندگی در مباحث و ارتقای درصد در مباحث سنگین و دشوار هنوز هم وجود دارد دچار یک حس کمال طلبی مفرط می شوند و به قولی خیلی جو گیر می شوند و می خواهند هر مبحثی که تاکنون نخوانده اند را از ابتدا و از صفر صفر بخوانند ،تست بزنند و به تسلط برسانند! و اینگونه می شود که نمی توانند از این فرصت باقیمانده بخوبی استفاده ببرند و درصدی بر درصدهای دروس خود بیافزایند.

اگر به دنبال جبران عقب ماندگی در مباحثی هستید که می دانید این ظرفیت علمی را دارید که در این زمان باقیمانده تا کنکور حداقل چند درصد در آنها کسب کنید پس دست به کار شوید ولی با یک برنامه ی منطقی و حساب شده…

این مقاله را از دست ندهید:  تست های زماندار

درصد در کنکور حرف اول و آخر را میزند و همین درصد می تواند رتبه و تراز شما را در بین دیگر داوطلبان تعیین کند .حتی کمترین درصد یا درصد منفی و صفر…

به نتایج زیر که نشان می دهند با حداقل درصد تست ها هم می شود نتایج خوبی کسب کرد توجه کنید:

ادبیات فارسی

 

عربی

 

معارف اسلامی

 

زبان انگلیسی

 

 

و اما سبقت در دروس اختصاصی رشته تجربی:

 

زمین شناسی

 

ریاضی

 

 

زیست شناسی

فیزیک

شیمی

 

برای شروع برنامه ریزی ها جهت جبران عقب ماندگی در مباحث کلیدی که اکثرا دروس دشوار و سنگین هستند حتما به برنامه تست زنی این مباحث توجه ویژه ای داشته باشید حتی اگر کامل مسلط نشده اید حتما تمرین تست زنی داشته باشید.

بعضی از داوطلبان تصور می‌کنند که در ابتدا باید به یک درس کاملا مسلط شد و سپس به سراغ تست‌ زنی بروند! چون تصور می‌کنند که در بهترین سطح مطالعاتی خود نیستند و هنوز مباحثی مانده  که باید مطالعه کنند و در حال حاضر تست­ زنی  فایده ای ندارد.

اگر چنین تصوری دارید ، باید بدانید که هیچ وقت به سطح ایده آل خود و همان تسلط ۱۰۰% بر مباحث است ،  نمی‌رسید و هر چقدر که مطالعه کنید ، باز هم جا برای خواندن و بهتر دانستن و نیز کشف نکات جدید  وجود دارد؛ لذا  نباید همۀ عقب ماندگی‌های خود را رفع کرد و ضعف‌های خود را برطرف ساخت و سپس سراغ تست رفت ؛ این کنکور است و کنکور تستی است نه تشریحی ! حتی متن یک سؤال تستی با یک سؤال تشریحی فرق دارد و مهم­تر از همه اینکه در آزمون­های تستی، زمان پاسخگویی محدود است و شما باید بتوانید در زمان کوتاهی ، گره و نکتۀ یک سؤال تستی را بیابید و سپس صحیح­ترین پاسخ را انتخاب کنید . به همین دلیل، برای آمادگی در کنکور، فقط مطالعۀ کتاب‌ها و مباحث درسی کافی نیست و باید برای هر درس، زمانی را به تست زنی اختصاص دهید و هنگام پاسخگویی، به زمان نیز توجه داشته باشید . سرعت عمل داشتن در تست زنی یک مهارت برای کنکوری است.

این مقاله را از دست ندهید:  باید ها و نباید های کنکور

آزمون­های سراسری سال­های گذشته منبع بسیار خوبی برای آمادگی شما در تست زنی است.  همچنین لازم است که تست های آزمون سراسری را به صورت جامع هر ۸ درس  و در یک بازه زمانی مشابه کنکور پاسخ دهید؛ و  به این شکل به سطح آمادگی خود در مباحث خوانده شده خود پی ببرید و با مطالعۀ پاسخ تشریحی تست­ها ، به نکته‌های ظریف و خاص هر تست پی برده  و به نوعی به مرور مباحث درسی بپردازید. پس هر چه تعداد آزمون های جامعی که از خود می گیرید بیشتر باشند ، مرورها و جمعبندی های شما هم سریعتر و دقیق تر خواهند بود چرا که دیگر می دانید اشکالات کدامند و لذا وقت خود را صرف مباحث غیر ضروری نمی کنید و فقط اشکالات را عیب یابی و برطرف می سازید تا بالاخر به یک تسلط کنکوری برسید..

توجه داشته باشید که در حل تست های  کنکور، از تستی  به  تست دیگر رفتن و فکر خود را از مطلبی  به مطلب دیگر سوئیچ دادن ، به سرعت عمل و تسلط زیادی نیاز دارد ، و هدف از حل تست و تمرین زیاد تست زنی در دوران مرور و جمعبندی ، افزایش سرعت عمل، تسلط بر کنترل وقت و ایجاد نگاه جامع به دروس است.

 

 

2,191 بازدید

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مشاوره خصوصی