پیام های انگیزشی :

معرفی رشته مهندسی مهندسی پزشکی

  • نویسنده : دکتر حسین رونقی
  • ۲۲ مرداد ۱۳۹۵

biomedical-engineering

معرفی رشته مهندسی مهندسی پزشکی

تلفیقی از ابتکار و هنر و هوش مهندسی یک مهندس در کنار یکسری قواعد پزشکی برای طراحی و تعمیر و نگهداری انواع وسایل مربوط به حوزه پزشکی تعریفی مناسب برای این رشته است .

بعضی مهندسی پزشکی را مهندسی زندگی میدانند .

امروزه دانشمندان این رشته تلاش میکنند تا چشم مصنوعی ، کلیه مصنوعی و همچنین رگ مصنوعی را اختراع کنند و در اختیار نیازمندان به این عضو های بدن قرار دهند.

این رشته فقط و فقط به ساخت وطراحی اعضای مصنوعی محدود نمیشود بلکه حوزه ی این علم بسیار گسترده و وسیع است .

مهندسی پزشکی در کشور های توسعه یافته علمی حیاتی است و تقریبا میتوان گفت که بدون آن علم پزشکی نمیتواند کاری انجام بدهد .

این علم و این رشته ی تازه جا افتاده را پلی  برای ارتباط دنیای مهندسی و پزشکی میدانند .

مهندسی پزشکی دارای  گرایش های (بیوالکتریک ، بیومکانیک‌ ، بیومواد ، بالینی)میباشد که هر کدام در زمینه ای خاص فعالیت میکنند . که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم:

دروس‌ مشترک‌ در گرایش‌های مختلف‌ :

ریاضی‌ عمومی‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، فیزیک‌ عمومی‌، برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر، آمار حیاتی‌ و احتمالات‌، محاسبات‌ عددی‌، استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌ در مهندسی‌ پزشکی‌، ریاضیات‌ مهندسی‌، مقدمه‌ای‌ بر مهندسی‌ پزشکی‌ زیستی‌، تجهیزات‌ عمومی‌ بیمارستان‌ها و کیلینیک‌های‌ پزشکی‌، مدارهای‌ الکتریکی‌، الکترونیک‌، مدارهای‌ منطقی‌، بهداشت‌ عمومی‌، اصول‌ توانبخشی‌ وسایل‌ و دستگاه‌ها، اصول‌ و کلیات‌ مدیریت‌ خدمات‌ بهداشتی‌ ـ درمانی‌، اصول‌ سیستم‌های‌ رادیولوژی‌ و رادیوتراپی‌، فیزیولوژی‌، آناتومی‌، فیزیک‌ پزشکی‌، زبان‌ تخصصی‌ مهندسی‌ پزشکی‌، بیوفیزیک‌، کارورزی‌ ، پروژه‌.

گرایش بیوالکتریک :

به طور خلاصه هدف از این گرایش تربیت افرادی است که بتوانند از عهده ی تجهیز ، نگهداری و طراحی تجهیزات پزشکی برآیند . یعنی مهندس الکترونکی باشند که در زمینه ی پزشکی هم اطلاعاتی کسب کرده باشد

این مقاله را از دست ندهید:  معرفی دانشگاه شهید بهشتی

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ بیوالکتریک‌:
مدارهای‌ الکتریکی‌، ماشین‌های‌ الکتریکی‌ مستقیم‌ و متناوب‌، الکترونیک‌، میکروپروسسور، مخابرات‌ آنالوگ‌ و دیجیتال‌، تکنیک‌ پالس‌، حفاظت‌ الکتریکی‌ در سیستم‌های‌ بیمارستانی‌، سیستم‌های‌ کنترل‌ خطی‌، اندازه‌گیری‌ الکترونیکی‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ سیستم‌ها، مقدمه‌ای‌ بر هوش‌ محاسباتی‌ و زیستی‌.

گرایش بیومکانیک :

هدف تربیت متخصصانی که با به کار گیری مغاهیم مکانیکی در بدن آشنایی کامل دارند

اگر بدانیم که جلوه های مختلف انسانی جنبه های مکانیکی قوی ای دارند این گرایش میتواند به کمک مان بیاید .

مثلا در ساخت دست یا پای مصنوعی یک مهندس بیومکانیک باید در مورد نحوه ی حرکت این اعضا ، نیرو های وارده بر آن ها ، عکس العمل های قطعه و مواردی از این قبیل نظر خود را ارائه دهد .

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ بیومکانیک‌:
دینامیک‌ و ارتعاشات‌ در مهندسی‌ پزشکی‌، خواص‌ مواد مهندسی‌، مقدمه‌ای‌ بر کاربرد مواد مهندسی‌ در پزشکی‌، مکانیک‌ سیالات‌، کینزیولوژی‌ و بیومکانیک‌ مقدماتی‌، ارتز و پروتز، طراحی‌ اجزاء، دینامیک‌ ماشین‌، ترمودینامیک‌ و انتقال‌ حرارت‌، طراحی‌ و تولید به‌ کمک‌ کامپیوتر، شیمی‌ عمومی‌، بیوشیمی‌.

 گرایش بیومواد :

آشنایی با سرامیک ها و مواد مختلف در بدن انسان و تجهیزات پزشکی به منظور هر چه بهتر شدن کیفیت کار هدف این گرایش برای دانشجویان است

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ بیومواد :
ترمودینامیک‌، شیمی‌ عمومی‌، خواص‌ مواد مهندسی‌، مقدمه‌ای‌ بر کاربرد مواد مهندسی‌ در پزشکی‌، پدیده‌های‌ نفوذ، انتقال‌ جرم‌ و انتقال‌ حرارت‌، فرآیند شکل‌دهی‌ و ساخت‌ بیومتریال‌ها، پروتزهای‌ بیومتریال‌ها، کارگاه‌ آزمون‌های‌ بیولوژیکی‌، شیمی‌ آلی‌، دینامیک‌ و ارتعاشات‌ در مهندسی‌ پزشکی‌، مکانیک‌ سیالات‌، بیوشیمی‌.

با توجه به این مسئله که واحد های غیر مهندسی زیادی در این رشته وجود ندارد و بیشتر واحد ها را درس هایی از رشته های مکانیک ، برق و مواد تشکیل میدهند پس این نکته ی مهم را در نظر باید داشت که دانشجو در این رشته نیاز به پایه ی ریاضی و فیزیک قوی ای دارد تا بتواند از پس مسائل های مهندسی دروس این رشته بربیاید.

این مقاله را از دست ندهید:  مشاور تا چه اندازه میتواند در موفقیت شما تاثیر گذار باشد؟

همچنین علاقه به کار در محیط هایی نظیر بیمارستان ها و کلینیک ها نیز از جمله نکته هایی است که دانشجویان باید در انتخاب رشته ی خود به آن توجه داشته باشند

گرایش بالینی

به کار گیری تکنولوژی در فرایندهای بیماری و بالینی است . متخصص این رشته همراه با گروهی متشکل از پزشکان، پرستارها و تکنسین ها یک تیم در مانی را تشکیل می دهند . مهندس پزشک بالینی مسئول خرید، نگهداری ، تعمیر، بررسی اطلاعات حیاتی و… است. آنها هم چنین تجهیزات مورد نیاز پزشکان و بیمارستان را در زمینه های خاص،طراحی یا تطبیق می دهند. تمامی این موارد مستلزم بهره گیری از سیستم های کامپیوتری، به همراه تجهیزات و نرم افزار های طراحی شده برای کنترل این تجهیزات و جمع آوری اطلاعات وتجزیه و تحلیل انهاست. مهندس پزشک بالینی باید همواره از آخرین تکنولوژی های مربوط به درمان و مراقبتهای پزشکی بهره گیری کند.

موقعیت شغلی

از نظر بازار کار این رشته نسبت به بقیه رشته های مهندسی وضع بهتری دارد اما این به آن شرط است که در دوران دانشجویی از انواع و اقسام تجهیزات و نرم افزار های رشته به خوبی اطلاعات داشته باشید

محیط کار این رشته میتواند در دفتراداری و یا در بیمارستان به عنوان مهندس ناظر بر دستگاه فعالیت داشته باشد .

همچنین میتوان به عنوان کارشناس فروش و خرید دستگاه های تجهیزات پزشکی به فعالیت خود در این زمینه ادامه دهند .

در واقع این رشته نسبت به سایر رشته های مهندسی از وضعیت کاری بهتری در دوران رکود برخوردار است و دلیل آن نیز تعداد کم فارق التحصیلان آن و نیاز عمده کشور به مهندس پزشک میباشد

این مقاله را از دست ندهید:  معرفی رشته مامایی

این رشته در ایران :

جالبه که بدونید توی سال ۹۴ فقط و فقط ۶ دانشگاه سراسری این رشته رو ارائه دادند و فقط دانشگاه شاهد و امیرکبیر در تهران جزو ارائه دهندگان این رشته در تهران بودند البته منظور مقطع کارشناسی این رشته است !!

این رشته جزو رشته های زیر گروه ۱ به حساب می آید و ضرایب دروس تخصصی در آن به شرح زیر است :

ریاضی :۴

فیزیک : ۳

شیمی : ۲

لازم به ذکر است که تمامی گرایش ها زیر گروه ۱ محسوب میشوند

نمونه کارنامه و رتبه :

نمونه کارنامه ۳ داوطلب سال ۹۴ در سه سهمیه ی کشوری مورد بررسی قرار داده شده که معیار این کارنامه ها و انتخاب افراد  ،   آخرین فرد قبولی این رشته در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران بوده است :

منطقه ۱ : رتبه ۱۴۸۰

ادبیات فارسی   ۲۶٫۷%

عربی                 ۷۶%

معارف               ۶۰%

زبان                 ۶۵٫۴%

ریاضیات           ۳۸٫۸%

فیزیک              ۶۱٫۵%

شیمی              ۴۰%

منطقه ۲ : رتبه ۱۱۰۰

ادبیات فارسی     ۵۸٫۷%

عربی                 ۴۸%

معارف               ۷۲%

زبان                 ۶۱٫۴%

ریاضیات            ۴۱٫۳%

فیزیک              ۵۶٫۳%

شیمی            ۳۴٫۳%

منطقه ۳ : رتبه ۵۳۰

ادبیات فارسی         ۴۴%

عربی                    ۶۰%

معارف                  ۹۰٫۷%

زبان                     ۳۸٫۷%

ریاضیات                ۲۲٫۹%

فیزیک                  ۳۱٫۲%

شیمی                ۱۸٫۱%

 

16,375 بازدید

نظرات شما

    نظرات و نوشته های ارزشمندتون رو برای ما بنویسید :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

  1. رضا گفت:

    باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما…
    ببخشید میشه بفرمایید که افرادی که کارشناسی رشته مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک میخونن میتونن اروتز و پروتز ها رو از قبیل دست و پا و دندان مصنوعی و. . . بسازند؟

مشاوره خصوصی